Πληρωμή Διαφημιστικής καταχώρησης σε ηλεκτρονικό οδηγό?

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
dmarop

Δημοσίευση από dmarop » 18 Απρ 2013 17:24

Καλησπέρα

Έχω αναπτύξει ένα ηλεκτρονικό τουριστικό οδηγό για προβολή τουριστικών επιχειρήσεων (ξενοδοχεία, ενοιαζόμενα δωμάτια κλπ).

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τον τρόπο πληρωμής της διαφήμισης. Είναι απαραίτητο να υπογραφεί κάποια σύμβαση συνεργασίας με τον πελάτη και μετά να κόβεται τιμολόγιο;

Αν ναι υπάρχει κάποιο υπόδειγμα για να πάρω ιδέες;

Ή τι προβλέπεται για την παροχή υπηρεσιών διαφήμισης;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δημήτρης

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 18 Απρ 2013 22:54

Κάθε είδους συναλλαγή πρέπει να συνοδεύεται και με τα ανάλογα παραστατικά.

Στην περίπτωση σου, μιας και απευθύνεσαι σε επαγγελματίες, θα πρέπει να τους κόβεις τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών.

Συνήθως αναφέρεται ως προβολή/διαφήμιση και θα πρέπει να έχεις δηλώσει τον αντίστοιχο ΚΑΔ στην επιχείρηση σου.

Σύμβαση ή συμφωνητικό δεν είναι υποχρεωτικό να συμπληρώνεις, αλλά προσωπικά το θεωρώ απαραίτητο. Μέσω του συμφωνητικού ξέρεις κι εσύ και ο πελάτης, τι προσφέρεις, για πόσο το προσφέρεις, πόσο κοστίζει κλπ.

Το καλύτερο θα ήταν για το πρώτο να μιλήσεις με έναν λογιστή και για το δεύτερο με έναν δικηγόρο, έτσι θα είσαι καλυμμένος και δεν θα βρεθείς προ εκπλήξεων!

dmarop

Δημοσίευση από dmarop » 19 Απρ 2013 00:24

Καλησπέρα,

Έχω κάνει τις απαραίτητες διαδικασίες στην εφορία και έχω τιμολόγιο παροχής υπηρεσίων.

Λίγο με τη σύμβαση προβληματίζομαι και θα ήθελα να μάθω περισσότερες πληροφορίες.

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα με εξυπηρετούσε πολύ.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Δημήτρης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες