Ληψη σηματος απο απομακρυσμενο Router και επανεκπομπη του.

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
serkoulik

Δημοσίευση από serkoulik » 19 Απρ 2013 18:39

Καλησπερα. Λαμβανω σημα απο αρκετα απομακρυσμενο Router και θέλω να το επαναδιανεμο στην περιοχη οπου βρισκομαι ωστε να μπορω να συνδεω διαφορα Laptop στο δικτυο αυτο. Μεσω μιας μεγαλης κεραιας και ενος Alfa adaptor το οποιο μου βγαζει usb το ενωνω στον υπολογιστη μου και εχω δικτυο. Στην περιπτωση που θελω να το επαναδιανεμω και να μπαινω ασυρματα σε αυτο στον χωρο μου τι πρεπει να κανω??
Εχω σκεφτει 2 λυσεις:
1) Να ενωσω την κεραια μου σε ενα access point το οποιο με την σειρα του και μεσω της θυρας ethernet θα το ενωσω με ενα αλλο access point και πλεον αυτο θα μου καλυψει, με την δικια του κεραια, τον χωρο μου ασυρματα.
2) Να ενωσω την κεραια μου στην μια υποδοχη ενος access point το οποιο ειναι αγορασμενο με 2 κεραιες και να κρατησω την δευτερη ωστε αυτη η δευτερη να με καλυψει ασυρματα στον χωρο μου. Μπορει ομως ενα access point αφαιρωντας την μια απο τις 2 κεραιες να κανει αυτην την δουλεια?

Ποια απο τις δυο λυσεις πιστευετε οτι θα δουλεψει και εαν καμια απο αυτες δεν θεωρειτε αξιοπιστες μπορειτε να μου προτεινετε εσεις καποια??
Ευχαριστω πολυ.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 20 Απρ 2013 09:06

Ή θα χρησιμοποιήσεις ένα καλό access point το οποίο θα ρυθμίσεις σαν repeater (ότι παίρνει να το δίνει πάλι ασύρματα) ή κρατάς την alfa που έχεις, παίρνεις κι άλλο ένα μικρό usb wifi και κατεβάζεις αυτό: www.wifihotspotcreator.com και κάνεις το μοίρασμα από τον υπολογιστή σου. Όσο έχεις το πρόγραμμα ανοιχτό στο PC μπορούν να μπαίνουν κι άλλοι ασύρματα, όταν το κλείνεις μπαίνεις μόνο εσύ.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

serkoulik

Δημοσίευση από serkoulik » 20 Απρ 2013 12:48

Το μοιρασμα απο τον υπολογιστη μου ειναι κατι το οποιο θα ηθελα να αποφυγω...Σ'ευχαριστω παντως. Οσο για το access point κατι τετοιο θεωρεις πως θα μου εκανε δουλεια?? http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612441
Και απλα αφαιρω την μια κεραια και βαζω την δικια μου για ληψη απο μακρια και κρατω την δευτερη που εχει για το WLan μου?

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 20 Απρ 2013 14:13

Οχι αυτής της μορφής τα access point δεν σηκωνουν μεγαλη εξωτερικη κεραια. Θα χρειαστεις δευτερο access point για αυτή τη δουλειά. Το ένα να λαμβανει εξωτερικα και να στελνει με ethernet στο αλλο που θα μοιραζει δικτυο εσωτερικα.
– Milt Bryce

serkoulik

Δημοσίευση από serkoulik » 20 Απρ 2013 16:37

Κέγω πιστευω οτι η λυση με τα 2 access point ειναι η καλυτερη. Απλα αυτο το οποιο θα σηκωσει την εξωτερικη κεραια θα πρεπει να ειναι δυνατο αν σκεφτεις οτι το Alfa βγαζει 2Watt.
Καποια αλλη λυση ωστε να μην αφαιρεσω τον Alfa adaptora μου και με καποιο τροπο να ξαναστειλω σε εμενα ασυρματα το σημα υπαρχει??

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 20 Απρ 2013 17:39

Ναι αμα κανεις router τον υπολογιστη με δευτερη καρτα wifi και το προγραμμα που ανεφερα πριν.
– Milt Bryce

serkoulik

Δημοσίευση από serkoulik » 21 Απρ 2013 15:05

Μπορει καποιος να μου προτεινει ενα δυνατο Access Point το οποιο θα υποστιριζει και την κεραια μου http://www.tp-link.com/gr/products/deta ... L-ANT2424B ??

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 21 Απρ 2013 21:54

Το www.tp-link.com/gr/products/details/?ca ... TL-WA701ND υποστηρίζει μέχρι 20dbi κεραία οπότε αν το λειτουργείς στο medium power αντί για high δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Η κεραία σου είναι λίγο υπερβολική, από πόσα χιλιόμετρα μακριά λαμβάνεις;
– Milt Bryce

serkoulik

Δημοσίευση από serkoulik » 21 Απρ 2013 23:41

Περιπου 5χλμ..
Εγω ελεγα για αυτο εδω http://www.tp-link.com/gr/products/deta ... TL-WA5210G μιας και θα ειναι εξω η κεραια. Πως το βλεπεις?

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 22 Απρ 2013 00:06

Αυτό που δείχνεις έχει ενσωματωμένη 12dbi κεραία, άρα πάλι δεν χρησιμοποιείς την δικιά σου, είναι καλή βάλ' την αλλά αυτή που έχεις ήδη πάει άχρηστη.
– Milt Bryce

serkoulik

Δημοσίευση από serkoulik » 22 Απρ 2013 10:40

Δεν παει αχρηστη...Αυτο δεχεται και εξωτερικη κεραια...

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 22 Απρ 2013 10:56

Και; Με την 12dbi μια χαρά θα πιάνεις στα 5χμ. Επειδή εσύ βρήκες την πιο δυνατή κεραία και την πήρες δεν σημαίνει σόνι και καλά ότι κάνει για την εφαρμογή σου. Εκτός αν θες να την γυρίσεις προς τον ουρανό να ακούς τους εξωγήινους τι να σου πω.

Εγώ απλά επισημαίνω τι είναι πιο συνετό, τώρα αν εσύ θες να φτιάξεις ένα τσίρκο από κεραίες πρόβλημα σου αλλά να ξέρεις πως όπως και να χει αφού ξεπερνάς τα 100mwatt ένταση χρειάζεσαι άδεια για τις κεραίες που στήνεις. Εναλλακτικά μπορείς να πας στην μπάντα των 5GHz που το όριο είναι το 1Watt και αυτή τη στιγμή υπερκαλύπτει τις ανάγκες για wi-max μέχρι 50χμ.
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 22 Απρ 2013 15:19

giannis17 έγραψε:Και; Με την 12dbi μια χαρά θα πιάνεις στα 5χμ. Επειδή εσύ βρήκες την πιο δυνατή κεραία και την πήρες δεν σημαίνει σόνι και καλά ότι κάνει για την εφαρμογή σου. Εκτός αν θες να την γυρίσεις προς τον ουρανό να ακούς τους εξωγήινους τι να σου πω.
Δεν λειτουργεί έτσι η όλη φάση στο Wifi (και γενικά στα RF for that matter).

Όσο μεγαλύτερη κεραία βάλει τόσο καλύτερα είναι για όλους εφόσον ρυθμιστεί σωστά.

Δεν βάζουμε μεγάλες κεραίες για να ακούμε τους εξωγήινους αλλά για να ακούμε καλύτερα τον απέναντι και αυτός εμάς (δεδομένου ότι και οι 2 εκπέμπουν με την χαμηλότερη δυνατή ισχύ).

Ειδικά στην περίπτωση των κατευθυντικών κεραιών, η απολαβή είναι ύψιστης σημασίας.
Όταν έχεις υψηλή απολαβή τότε παράλληλα η δέσμη (άνοιγμα σε μοίρες) που εκπέμπει και λαμβάνει η κεραία γίνεται πιο στενή και παράλληλα αγνοεί περισσότερο θόρυβο από άλλες κατευθύνσεις.

Οπότε το να μπει μία τεράστια κεραία είναι μόνο προς όφελος του και δεν έχει να κάνει με εξωγήινους.

Στο www.awmn.net θα βρεις πληθώρα υλικού που τεκμηριώνει στην θεωρία αλλά και στην πράξη αυτό που λέω.
Έχουμε στήσει εκατοντάδες κόμβους τα τελευταία 10 χρόνια και οι παραπάνω θεωρία έχει παίξει σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του δικτύου. Κάποτε όταν ήμασταν νέοι στο αντικείμενο παλιότερα μέλη μας κάνανε μαθήματα πάνω σε αυτές τις θεωρίες για να μπούμε στο δίκτυο με την σωστή παιδεία μιας και τότε δεν υπήρχαν οι 5GHz να έχουμε μία μπάντα άδεια για την πάρτη μας και να την κάνουμε όπως είναι τώρα οι 2.4GHz που γίνεται ένα μπάχαλο από θόρυβο.
giannis17 έγραψε:Εγώ απλά επισημαίνω τι είναι πιο συνετό, τώρα αν εσύ θες να φτιάξεις ένα τσίρκο από κεραίες πρόβλημα σου αλλά να ξέρεις πως όπως και να χει αφού ξεπερνάς τα 100mwatt ένταση χρειάζεσαι άδεια για τις κεραίες που στήνεις. Εναλλακτικά μπορείς να πας στην μπάντα των 5GHz που το όριο είναι το 1Watt και αυτή τη στιγμή υπερκαλύπτει τις ανάγκες για wi-max μέχρι 50χμ.
Όταν βάζεις μεγάλη κεραία και την οδηγείς με χαμηλωμένη ισχύ τότε αυξάνεις την απολαβή σου και παράλληλα είσαι νόμιμος. Αυτό προϋποθέτει φυσικά σωστό Access Point που να δίνει σοβαρές επιλογές για την ισχύ μεταξύ άλλων. Τα TP-Link και τα λοιπά APs που πουλάνε τα super-market πληροφορικής απλά δεν κάνουν για εξωτερικά/μακρυνά links.
Ναι σίγουρα μπορεί να δουλέψουν αλλά θα είναι εις βάρος της μπάντας και εν τέλη είναι τόσο περιορισμένες οι επιλογές που δίνουν που είναι πεταμένα λεφτά για μένα.

Το αν είναι τσίρκο ή όχι είναι καθαρά υποκειμενικό, και δεν έχει να κάνει με την ουσία του πράγματος.
Προσωπικά όταν βλέπω ταράτσα γεμάτη κεραίες Wifi απλά με πιάνει ρίγος. Ένας άλλος μπορεί να το βλέπει ως χαμένο χώρο που θα μπορούσε να κάνει τα μπάρμπεκιου του κάθε Κυριακή. Όπως είπα είναι υποκειμενικό.

Για να μπουν τα πράγματα στην θέση τους.

serkoulik το πρώτο πράγμα και το κυριότερο είναι να υπάρχει οπτική επαφή μεταξύ των 2 σημείων που θες να συνδέσεις.
Αν δεν υπάρχει προτείνω απλά να αφήσεις το εγχείρημα. Και τον χρόνο σου θα χάσεις και τα χρήματα σου και δεν θα έχεις ποτέ κάτι 100% σταθερό.

Είτε πρόκειται για link 100μέτρων είτε link 20 χιλιομέτρων, πάντα βάζουμε την μεγαλύτερη δυνατή κεραία οδηγώντας την στην χαμηλότερη δυνατή ισχύ εκπομπής.
Μιλάμε πάντα για κατευθυντικές κεραίες και από τις 2 πλευρές της σύνδεσης.
5km link με Omni στην μία μεριά είναι λάθος.

Οτιδήποτε κυκλοφορεί σε καταστήματα τύπου eshop, plaisio κλπ 99% δεν κάνει.
Κοιτάς για Routerboard ή Ubiquiti τα οποία είναι δοκιμασμένα στο μεγαλύτερο ασύρματο δίκτυο της Ευρώπης (AWMN) και λειτουργούν σωστά για μακρυνά Links και όχι μόνο.
Όταν πρόκειται για μία σύνδεση που θέλω απλά να δουλέψει χωρίς να κάνω πειράματα, τότε θα παίξω με την περπατημένη και όχι με αμφιβόλου ποιότητας & δυνατοτήτων εξοπλισμό.

Η απόσταση από την κεραία μέχρι το Access Point πρέπει να είναι η ελάχιστη δυνατή. (~1-5m)
Λύσεις τύπου βάζω την κεραία στην ταράτσα και τραβάω ομοαξονικό καλώδιο 2-3 ορόφους κάτω που είναι το Access Point απλά είναι λάθος. Τα RF καλώδια για το Wifi έχουν πολλές απώλιες και εν τέλη θα είναι λες και έβαλες το AP να εκπέμπει με το stock κεραιάκι των 2dB.
Επίσης το καλώδιο που πρέπει να χρησιμοποιηθεί πρέπει να είναι τουλάχιστον κατηγορίας LMR-400. Οτιδήποτε τύπου RG-58 κλπ δεν κάνει. Έχει τραγικές απώλιες.

Ξέχνα τους 2.4GHz. Ότι και να κάνεις απλά θα έχεις προβλήματα. Αν όχι τώρα, μπορεί σε ένα μήνα ή σε ένα χρόνο. Αλλά είναι δεδομένο ότι θα έχεις προβλήματα.
Η μπάντα των 2.4GHz είναι τόσο κορεσμένη που είναι αδύνατον να γλυτώσεις παρεμβολές από άλλους.
Βάλε και το ότι τα κανάλια είναι ελάχιστα και επικαλυπτόμενα τότε μιλάς για έναν εφιάλτη, trust me I've been there.

Η λύση είναι οι 5GHz - 802.11a. Όχι λόγω ισχύς αλλά καθαρά λόγω καθαρότητας της μπάντας και διαθέσιμων καναλιών.
Επίσης στους 2.4GHz για να παίξεις με 802.11g «μολύνεις» περισσότερο την μπάντα και θες μεγαλύτερο SNR για να πεις ότι θα έχεις σταθερή σύνδεση για να βγάλεις τουλάχιστον 10-15mbit (τα 20-22mbit που πιάνει το πρωτόκολλο είναι πρακτικά αδύνατον να τα πιάσεις σε τέτοια απόσταση δεδομένου του θορύβου που υπάρχει ΙΜΗΟ).
Με 802.11b έχεις περισσότερες πιθανότητες να βγάλεις ένα ψιλο-σταθερό link αλλά θα δίνει στην καλύτερη 5mbit.

Στους 5GHz με τον κατάλληλο εξοπλισμό μπορείς να έχεις μέχρι και 60mbit καθαρά (όχι ονομαστικά).
Δοκιμασμένο το παραπάνω σε πολλά links.
Αν παίξεις και με 802.11n στους 5GHz με τον κατάλληλο εξοπλισμό μπορείς να ξεπεράσεις τα 150mbit καθαρά!

Σε αυτό το σημείο να ξεκαθαρίσω πως όταν διαβάζεις πχ 802.11g με max ταχύτητα 56mbit, το νούμερο αυτό είναι η ονομαστική ταχύτητα.
Η πραγματική ταχύτητα είναι χοντρικά γύρω στο 50% τις ονομαστικής.

Δεν χρειάζεσαι άδεια από την ΕΕΤΤ ακόμα και να βάλεις ολόκληρο πύργο με κεραίες στην ταράτσα αρκεί η όλη εγκατάσταση να μην περνάει τα 4 μέτρα ύψος από την βάση της. (βλέπε attached pdf με το σχετικό ΦΕΚ στην σελίδα 6)
Διατηρούσα κόμβο στο AWMN με 13 κεραίες σε μία φάση.
Αργότερα που πήγα σε νέο σπίτι και άρχισα να ξαναστήνω τον κόμβο μου, μου έκανε καταγγελία κάποιος γείτονας. (Φωτός από την εγκατάσταση https://www.koutroumpas.gr/projects/awm ... n-network/ )
Ήρθε η αστυνομία, δεν ήμουν σπίτι οπότε πήγα με το ΦΕΚ τυπωμένο στο αστυνομικό τμήμα τους εξήγησα ότι δεν χρειάζομαι άδεια σύμφωνα με την νομοθεσία και απλά κανόνισαν ραντεβού με την ΕΕΤΤ η οποία ήρθε μετά από μερικούς μήνες, έλεγξε την εγκατάσταση και έφυγε. Δεν με ξαναενόχλησε κανείς από τότε μέχρι που έφυγα από αυτό το σπίτι.

Αν η κατασκευή σου είναι ασφαλής, εντός νομίμων ορίων και δεν εκπέμπεις πάνω από τα όρια ή εκτός μπάντας τότε είσαι μια χαρά ακόμα και να βάλεις πιάτο 2μέτρων για κεραία.

Υπόψιν πως αν ξεπεράσεις το όριο των 4 μέτρων, τότε είναι θέμα πολεοδομίας - και άντε βγάλε άκρη μαζί τους :lol:

Οπότε στο δια ταύτα,

Ο εξοπλισμός που προτείνω και στις 2 πλευρές είναι ο παρακάτω:

Access Point: http://linkshop.gr/shop/wi-fi-products/ ... l3-en.html
Κεραία: http://linkshop.gr/shop/wi-fi-products/ ... or-en.html

Μιας και το AP είναι εξωτερικού χώρου και τροφοδοτείται μέσω POE απλά τραβάς ένα UTP από την ταράτσα στο σπίτι και στις 2 μεριές και έχεις πλήρη έλεγχο των συσκευών χωρίς να ανεβοκατεβαίνεις ταράτσα.

Θα χρειαστεί και από ένα POE Injector http://linkshop.gr/shop/wi-fi-products/ ... le-en.html

Σχετικά με την φυσική εγκατάσταση γενικά τα παρακάτω κάνουν. Αναλόγως την ταράτσα σου και τον διαθέσιμο χώρο ενδεχομένως να μπορεί να υλοποιηθεί διαφορετικά.
Θα χρειαστεί λοιπόν σωλήνας ~μίας ίντσας σε διάμετρο και 2-3 μέτρα ύψος (το ύψος είναι καθαρά δικό σου θέμα προφανώς).
Βάση για την σωλήνα είτε τοίχου είτε δαπέδου (ανάλογα την ταράτσα σου).
Αντηρίδες (προσωπικά χρησιμοποιούσα συρματόσχοινα μιας και είχα μπόλικες κεραίες στον ιστό μου).
Σφιγκτήρες για να δέσεις τις αντηρίδες.
Επίσης, δεν θυμάμαι πως λέγεται, είναι ένα σαν αστέρι που μπαίνει στον ιστό για να δέσεις πάνω του τις αντηρίδες.

Έτσι έχεις μία κατασκευή που θα είναι πάνω απόλα ασφαλής από θέμα αντοχής (αέρα, βροχή κλπ) και λειτουργική από θέμα απόδοσης (σταθερό και αποδοτικό βρέξει χιονίσει).
Μην αρκεστείς σε ιστούς κεραίας τηλεόρασης. Έχω δει αυτούς τους ψέυτο-σωλήνες που βάζουν να τσακίζουν στην μέση για πλάκα με δυνατούς ανέμους.
Είναι επικίνδυνοι. Πάνω απόλα είναι η ασφάλεια μας και κυρίως των περαστικών κάτω από το κτίριο μας!!!

Η συμβουλή μου - επειδή έχει περάσει από τα χέρια μου αρκετός εξοπλισμός για wifi - είναι να μην πάρεις τίποτα από το eshop/plaisio κλπ.
Δεν έχουν καν την ελάχιστη τεχνογνωσία για να σου πουλήσουν κάτι που να κάνει (όχι ότι έχουν κατάλληλο εξοπλισμό αλλά λέμε τώρα).

Αν πρόκειται για δουλειά (πχ σύνδεση 2 γραφείων) η όλη εγκατάσταση, καλύτερα να ρίξεις λίγο διάβασμα παραπάνω και να πάρεις τον σωστό εξοπλισμό όπου θα δουλέψει με την μία παρά να μπλέξεις με ακατάλληλο εξοπλισμό που θα-κάνει-δεν-θα-κάνει την δουλειά σου.

Θα βρεις πληθώρα πληροφοριών στα Ελληνικά στο www.awmn.net και κυρίως στο forum εκεί.
Αν και δεν είναι το ίδιο φιλικοί αν ρωτάς για να στήσεις το δικό σου ιδιωτικό δίκτυο :)
Συνημμένα
739.pdf
(306.79 KiB) Μεταφορτώθηκε 225 φορές

serkoulik

Δημοσίευση από serkoulik » 23 Απρ 2013 18:38

Εισαι κατατοπιστικοτατος φιλε Cha0s. Σ'ευχαριστω πολυ!!

serkoulik

Δημοσίευση από serkoulik » 24 Απρ 2013 08:58

Φιλε ChaOs ενα καλο access point εδω βλεπεις??
http://www.e-wifi.gr/22/

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες