Ληψη σηματος απο απομακρυσμενο Router και επανεκπομπη του.

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Απρ 2013 11:59

Αυτά όλα είναι 2.4GHz.

Όπως περιέγραψα στους 2.4GHz δεν πρόκειται να κάνεις δουλειά.

Με το AP που σου πρότεινα πιο πάνω που είναι για 5GHz θα κάνεις δουλειά μια χαρά (δεδομένου πάντα ότι υπάρχει οπτική επαφή μεταξύ των 2 σημείων)

serkoulik

Δημοσίευση από serkoulik » 24 Απρ 2013 13:22

Φιλε Cha0s η κεραια που ειχα αγορασει μηνες πριν ειναι αυτη εδω και μαλιστα ειναι και απο το μαγαζι που μου εδειξες:
http://linkshop.gr/shop/wi-fi/antenna-2 ... ector.html

Οπτικη επαφη εχω αριστη και δεν ειμαι στην πολη παρα στην επαρχεια με αποτελεσμα με το 2.4Ghz να μην εχει προβλημα αφου με τον ανταπτορα αυτον https://www.google.gr/search?q=alfa+awu ... B300%3B300
πιανω αρκετα καλα μονο που αυτος απο μονος του βγαζει 2Watt και ελπιζω με το access point που μου προτεινες και βγαζει 200mw να πιανω το δικτυο εξισου καλα.
Γι'αυτο σου εδειξα access point των 2.4Ghz για να ειναι και συμβατο με την κεραια.
Προτεινε μου σε παρακαλω καποιο καλο σε αυτα τα δυο μαγαζια:
http://linkshop.gr/shop/wi-fi/outdoor/2.4-ghz/
http://www.e-wifi.gr/22/

Εγω παντως θα επελεγα αυτο εδω:
http://linkshop.gr/shop/wi-fi/outdoor/2 ... evel3.html
Τι λες?
Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Απρ 2013 17:34

Οκ είναι αυτό, ενδεχομένως να κάνεις την δουλειά σου.

Λέω ενδεχομένως όχι γιατί δεν είναι καλό αλλά γιατί δεν μπορώ να σου προτείνω ή να σου εγγυηθώ για εξοπλισμό στους 2.4GHz.

Έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ 2.4GHz σε εξωτερικούς χώρους από το 2006-2007.
Η μπάντα είναι τίγκα στον θόρυβο.

Σίγουρα στην επαρχία είναι καλύτερα τα πράγματα, αλλά και πάλι, έχεις μόνο 3 το πολύ 4 μη επικαλυπτόμενα κανάλια. Αυτό σημαίνει από τα 13 κανάλια στην Ελλάδα, μόνο 4 στην καλύτερη μπορούν να δουλέψουν ταυτόχρονα χωρίς να παρεμβάλει το ένα το άλλο. Άρα και στην επαρχία δεν θες και πάρα πολύ για να έχεις παρεμβολές από άλλους.

Ας τα πάρουμε από την αρχή λίγο τα πράγματα.
Που θα συνδεθείς; Τι είναι εκεί που θες να συνδεθείς;

Γιατί αν πρόκειται για κάποιο Public hotspot για internet access, στα 5 χιλιόμετρα μην περιμένεις να κάνεις σωστή δουλειά.

Οι συνδέσεις σε Access Points με πολλούς clients είναι κατά κανόνα αργές και μη σταθερές.
Βάλε και τον παράγοντα του Hidden Node, βάλε και το ότι ναι μεν μπορεί να έχεις καλό σήμα αλλά δεν σημαίνει τίποτα το σήμα από μόνο του.

Δεν είναι μόνο να έχεις καλό σήμα αλλά να έχεις και λίγο θόρυβο.
Μπορεί να έχεις -80 σήμα και -85 θόρυβο.
Αυτό σου δίνει 5dB SNR. Δηλαδή και που πιάνεις με σχετικά καλό σήμα, δεν θα μπορείς να κάνεις λινκ με τόσο θόρυβο.

Επίσης έχεις μπερδέψει το θέμα της ισχύς εξόδου με την ευαισθησία λήψης.

Μπορεί να έχεις ένα AP που να εκπέμπει και 2KW.
Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πιάνει περισσότερα από ένα AP που εκπέμπει με 200mW.

Άλλο η ισχύς εκπομπής άλλο η ευαισθησία λήψης ενός AP.

Η επικοινωνία είναι αμφίδρομη και υπάρχει και εκπομπή και λήψη.
Μην μπερδεύεσαι με τα δορυφορικά ή την κλασσική TV/Radio. Δεν έχει καμία σχέση η μία τεχνολογία με την άλλη.

Οπότε μία κάρτα ή ένα AP με 100mW ισχύ εκπομπής, με καλή ευαισθησία λήψης με μία κεραία μεγάλης απολαβής μπορεί να σου πιάσει πολλά περισσότερα δίκτυα απότι ένα AP με 2Watt ισχύ εξόδου, χαμηλότερη ευαισθησία λήψης και χειρότερη κεραία.

Η κύρια διαφορά είναι η κεραία.
Γιαυτό έλεγα εξαρχής, όσο μεγαλύτερη κεραία τόσο καλύτερα.
Και μειώνεις τον θόρυβο που λαμβάνεις και εκπέμπεις και αυξάνεις την λήψη σου (λόγω μεγαλύτερης απολαβής σήματος) και εκπέμπεις πιο δυνατά (δεν το προτείνω - αλλά αν είναι να παρανομήσεις καλύτερα με μεγάλη κεραία παρά με μικρή και ενισχυτή - είναι πιο οικολογικό για το φάσμα)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Απρ 2013 17:42

Παρεμπιπτόντως μην παίρνεις ως απόλυτο δεδομένο το τι σήμα σου βγάζει μία συσκευή.

Έχω πολλές κάρτες wifi όπου η κάθε μία μου βγάζει τα δικά της σήματα.
Έχω παρατηρήσει ειδικά σε wifi usb sticks οι drivers να κάνουν report στο λειτουργικό σύστημα πολύ μεγαλύτερα σήματα απότι στην πραγματικότητα πιάνουν.

Οπότε όταν κάνεις συγκρίσεις στο τι πιάνεις και πόσο καλά έχε υπόψιν ότι μπορεί να είναι πλασματικά τα νούμερα.

Καλό είναι να τα επαληθεύεις και με 2ο εξοπλισμό για να είσαι σίγουρος.

serkoulik

Δημοσίευση από serkoulik » 24 Απρ 2013 19:15

Το σημειο στο οποιο θα συνδεθω ειναι ενα Router με απλη κεραιουλα σε εναν φουρνο με την διαφορα οτι παροτι μου επιτρεπεται να μπω στο δικτυο τους η συμφωνια ειναι οτι ότι ειναι να γινει απο αποψη κεραιων θα γινει απο μερους μου και μονο! Σημειωτεων οτι με τον ανταπτορα μου και την μεγαλη κεραια μπαινω κανονικα και χωρις καθυστερησεις στο internet. Οσο για τα 5 χλμ χοντρικα το ειπα σιγουρα σε απολυτη ευθεια ειναι κατι λιγοτερο γιατι τοσο κανω με το αμαξι στους επαρχιωτικους δρομους, καταλαβαινεις..
Τελοσπαντων να σε ρωτησω, τι ειναι αυτο το οποιο παιρνουμε ως μετρο συγκρισης για να δουμε ποιο access point ειναι καλυτερο απο καποιο αλλο ή ειναι δυσκολο να μου εξηγησεις.. :-?
Αν δεν σου ειναι κοπος ριξε μια ματια σε αυτα τα δυο γιατι δεν βλεπω καμια διαφορα εκτος απο το Level. Προς τι η τοσο μεγαλη διαφορα τιμης?
http://linkshop.gr/shop/wi-fi/outdoor/2 ... evel3.html
http://linkshop.gr/shop/wi-fi/outdoor/2 ... evel4.html

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 06 Μάιος 2013 23:22

Άργησα λίγο να απαντήσω, έμπλεξα με δουλειές :)

Κοίτα το ιδανικό είναι σε τέτοιες αποστάσεις να παίζεις με κατευθυντικές κεραίες και από τις 2 μεριές.

Όταν συνδέεσαι σε access point με πολυκατευθυντική κεραία και ειδικά όταν συνδέονται και άλλοι χρήστες πάνω είναι δύσκολο να ξέρεις αν θα έχεις μόνιμα-σταθερή σύνδεση.

Πέρα από το πως πιάνεις εσύ το access point παίζει ρόλο και πως σε πιάνει το access point εσένα.
Με την πολυκατευθυντική κεραία από την μεριά του access point πέρα του ότι εκπέμπει προς όλες τις κατευθύνσεις, παράλληλα λαμβάνει από όλες τις κατευθύνσεις που σημαίνει ότι λαμβάνει και παραπάνω θόρυβο.

Το γεγονός ότι είσαι επαρχία θα σε βοηθήσει σημαντικά βέβαια σε αυτό το κομμάτι, ωστόσο αν υπάρχουν και άλλοι χρήστες πάνω και δεν σε βλέπουν εσένα, τότε θα παίζει το φαινόμενο του hidden node οπότε μπορεί πχ όταν κατεβάζεις εσύ κάτι ο άλλος να μην μπορεί να κάνει ούτε ping ή και το ανάποδο.

Προσωπικά έχω παίξει κυρίως με κατευθυντικά links που είναι πιο προβλέψιμα και οι αλγόρυθμοι του πρωτοκόλλου συμπεριφέρονται όπως έχουν σχεδιαστεί.

Αυτά στα αναφέρω απλά να έχεις υπόψιν τι παίζει. Εφόσον σου παίζει με τον εξοπλισμό που έχεις τώρα τότε είσαι οκ, απλά μελλοντικά μπορεί να μπει κάποιος νέος χρήστης στο δίκτυο και να σου δημιουργήσει προβλήματα σταθερότητας.

Για το access point, προσωπικά κοιτάω την ευαισθησία λήψης αφού αυτή είναι που καθορίζει κατά πόσο θα πιάνεις καλύτερα ένα χαμηλό σήμα.

Πχ ένα access point με ευαισθησία λήψης -92dB @ 6mbit, σημαίνει ότι για να συνδεθεί στην χαμηλότερη ταχύτητα των 6mbit σε 802.11g θέλει τουλάχιστον -92dB σήμα.
Αντίστοιχα για 54mbit μπορεί να θέλει ελάχιστο σήμα -75dB

Για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης, ένα AP με ευαισθησία λήψης -90dB @6mbit σημαίνει ότι θέλει 2dB περισσότερο σήμα απότι αυτό με τα -92dB.

Γενικά όσο η ευαισθησία λήψεις τείνει προς το -100 τόσο καλύτερα.

Ωστόσο αν έχεις θόρυβο -92dB τότε θα έχεις πρακτικά 0dB SNR (Signal to noise ratio) οπότε και που θα έχεις το ελάχιστο απαιτούμενο σήμα δεν θα μπορείς να κάνεις σύνδεση.
Εκεί έρχονται οι κατευθυντικές κεραίες για να περιορίσουν το πρόβλημα του θορύβου (όχι πάντα βέβαια).

Σχετικά με τα 2 AP που ρωτάς, η διαφορά είναι το level του license.
Ανάλογα το Level έχεις παραπάνω features στο Mikrotik.

Τα levels μπορείς να τα δεις εδώ:
http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Li ... nse_Levels

Για την δουλειά που το θες και με το Level3 είσαι καλυμμένος εκτός αν μελλοντικά θες να παίξεις ως Access Point αντί για Client mode.
Τα υπόλοιπα features νομίζω δεν θα σου χρειαστούν έτσι και αλλιώς (και ήδη δίνει μεγάλα νούμερα - πχ για τα vpns)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες