Πρόβλημα με Trademark ?

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
n252

Πρόβλημα με Trademark ?

Δημοσίευση από n252 » 26 Απρ 2013 17:15

Έλαβα το παρακάτω mail από fairwindspartners.com και μου ζητάνε να τους δώσω το domain

το domain περιέχει το όνομα πολύ γνωστής αμερικάνικης εταιρείας

αν τους αγνοήσω στη χειρότερη περίπτωση θα κινηθούν νομικά να το πάρουν ή θα με τρέχουν στα δικαστήρια και θα μπλέξω?

ή το έστειλαν απλά για εκφοβισμό και δε πρόκειται να ασχοληθούν με ένα domain .gr?

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με Trademark ?

Δημοσίευση από cordis » 27 Απρ 2013 13:53

υπάρχει αυτή η εταιρία στην Ελλάδα;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

n252

Πρόβλημα με Trademark ?

Δημοσίευση από n252 » 27 Απρ 2013 20:42

ναι και είναι πολύ μεγάλη εταιρεία , επιπέδου coca cola

andreaslll

Πρόβλημα με Trademark ?

Δημοσίευση από andreaslll » 27 Απρ 2013 21:48

Ζήτα ένα ποσό, πάρε ότι σου δώσουν και κάντη όσο προλαβαίνεις

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με Trademark ?

Δημοσίευση από cordis » 28 Απρ 2013 13:59

λεφτά για δικηγόρους έχεις;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

n252

Πρόβλημα με Trademark ?

Δημοσίευση από n252 » 28 Απρ 2013 23:50

το domain είναι σχετικά καινούριο και δε το έχω εκμεταλλευτεί, μίλησα και με δικηγόρο και αποφάσισα να τους το δώσω δεν αξίζει να το κρατήσω και να έχω τρεξίματα

formes

Πρόβλημα με Trademark ?

Δημοσίευση από formes » 29 Απρ 2013 10:43

Να μην τους το δωσεις εφόσον ειναι αχρησιμοποιητο. First come first served. Γραψτους στα.... σου και αμα θελουν ασ πανε στην ΕΕΤΤ να το ζητήσουν. Τωτε θα στο πάρουν. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ εκτος από το να σου παρουν το domain.

USA και Γερμανια ειναι πολύ συνηθισμένες τακτικες αυτες παντα. ΣΤελνουμε μια ενημερωση σε στυλ εξωδικου και ζηταμε οτι θελουμε σαν εταιρια. Πολλοι υπακουουν για τον φοβο μηπως και....;;;;;
Οσοι τους γραφουν ειτε κερδιζουν ειτε απλα τους βαζουν στη διαδικασία.
Μεχρι εκει όμως! δεν μπορουν τιποτα αλλο.

Ας πανε ΕΕΤΤ να πληρωσουν το 300άρι και αμα σε ενημερωσει η ΕΕΤΤ γραφεις οτι δεν το ηξερες!

btw Που βρηκαν το email σου; H σου εστειλε το email ο register σου

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με Trademark ?

Δημοσίευση από cordis » 29 Απρ 2013 16:31

καταρχήν θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι όντος είναι η εταιρεία κι όχι κάποιος που θέλει να το αρπάξει!
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με Trademark ?

Δημοσίευση από mechpanos » 30 Απρ 2013 16:54

Εφόσον δεν καίγεσαι να το κρατήσεις, και εφόσον αυτοί φαίνεται ότι το θέλουν, γράψε μια ωραία απάντηση σε πολύ κυριλέ και business ύφος και πες ότι το συγκεκριμένο domain το κατοχύρωσες χωρίς να έχεις πρόθεση για παραπλάνηση κανενός, καθώς δεν χρησιμοποιείς δικά τους logos κλπ, αλλά είναι ένα domain που σου άρεσε και ήταν διαθέσιμο.
Ρίχτους δηλαδή το μπαλάκι ότι ρε μάγκες τώρα ξυπνήσατε τόσο καιρό γιατί δεν το κατοχυρώνατε!
Πες τους ότι αναγνωρίζοντας ότι μπορεί να είναι κρίσιμο για αυτούς να έχουν το domain, μπορείς να τους το παραχωρήσεις προς χρήση ζητώντας ένα σεβαστό ποσό και να τους το δώσεις.

Αν σε γράψουν γράφτους κι εσύ και μην τους δίνεις καν σημασία!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με Trademark ?

Δημοσίευση από alou » 30 Απρ 2013 17:43

Αν δεν κάνω λάθος, αυτό περιέχει ότι χρειάζεσαι να ξέρεις και να αποφασίσεις μόνος σου τι θα κάνεις:

www.eett.gr/opencms/export/sites/defaul ... 2_2011.pdf

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με Trademark ?

Δημοσίευση από aguila21 » 01 Μάιος 2013 06:55

Αγαπητέ n252 να σου πω την προσωπική μου εμπειρία...

Πριν 5 χρόνια περίπου,μου τηλεφωνεί ο ιδιοκτήτης της εταιρείας μέσω της οποίας αγοράζω domains,και με ενημερώνει ότι έλαβε ένα μήνυμα από μια εταιρεία της αλλοδαπής που ζητάει να της παραχωρήσει το domain "ονομα.gr",που έχω καταχωρήσει εγώ,και τους παρέπεμψε στην Ε.Ε.Τ.Τ ως αναρμόδιος.Με συμβούλεψε δε,να βγάλω τη σελίδα από το park domain που την είχα και να φτιάξω μια σελίδα "under construction",όπως κι έκανα.Μετά από λίγους μήνες μου ήρθε η καταγγελία και είχε οριστεί ημερομηνία για τη συζήτησή της.Το όνομα δεν είχε να κάνει με κάτι που ήταν trademark π.χ audi,peugeot,coca cola,rolex,κλπ,αλλά ήταν ένας διεθνής όρος,κάτι σαν street,money,moon,sun κλπ.Ισχυρίζονταν στην καταγγελία ότι είχαν ένα προϊόν με το ίδιο όνομα,ότι είχαν καταχωρήσει πολλά χρόνια πριν το όνομα αυτό στην Αγγλία στο co.uk στην Ε.Ε στο eu,ότι δραστηριοποιούνταν σε πολλές χώρες κλπ.Δυστυχώς δεν είχα εμπειρία από τότε,αλλά ούτε και λεφτά.Ανέθεσα την υπόθεση σε ένα δικηγορικό γραφείο το οποίο χρησιμοποιούσαμε για άλλη υπόθεση της οικογενείας μου.Ο νεαρός δικηγόρος μου είπε ότι έπρεπε να πληρώσω 300 ευρώ για το παράβολο ώστε να γίνει η "δίκη" στην Ε.Ε.Τ.Τ.1ο Λάθος.Το παράβολο το πληρώνει ο καταγγέλων και όχι ο καταγγελόμενος.Του ζήτησα να πάρει αναβολή για να μεταφερθεί η ημερομηνία ώστε να έχω τα λεφτά.Πήγε στην Ε.Ε.Τ.Τ την ημέρα που ήταν η συζήτηση,και του είπαν "δεν πειράζει,τα πληρώνετε με το υπόμνημα.Κάθησε και συζήτησαν την υπόθεση απουσία μου.Στις ερωτήσεις της επιτροπής δεν ήξερε τι να απαντήσει...2ο Λάθος...Τελικά η υπόθεση βγήκε εναντίον μου με ηλίθιο,και αβάσιμο σκεπτικό.Δε θα μπω σε λεπτομέρειες,για ευνόητους λόγους,αλλά αν έκανα προσφυγή στα διοικητικά δικαστήρια,με βάση την απόφαση και τους ισχυρισμούς της άλλης πλευράς θα το κέρδιζα.Αλλά όταν βγήκε η απόφαση είχα τρεχάματα με τον πατέρα μου που αντιμετώπιζε σοβαρό πρόβλημα υγείας κι εν τέλει απεβίωσε,συν ότι δεν έβρισκα το δικηγόρο,πέρασε η ημερομηνία προσφυγής.Τώρα,μετά από 4 χρόνια που βγήκε η απόφαση,το όνομα είναι αχρησιμοποίητο αλλά δε μου ανήκει...Τα λεφτά του παραβόλου δεν τους τα χάρισα.Με συνεχή πίεση στην Ε.Ε.Τ.Τ μου τα επέστρεψαν,αφού παρανόμως τα είχαν εισπράξει...

Συμπέρασμα:Αν έχει αξία,και αν έχεις λεφτά,με την προϋπόθεση ότι δεν έχεις παραβιάσει κανονισμό της Ε.Ε.Τ.Τ,βρες έναν καλό δικηγόρο να ξέρει από αυτό το θέμα και μην τους το χαρίσεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες