Προβλημα με router

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
tasosatha

Προβλημα με router

Δημοσίευση από tasosatha » 27 Απρ 2013 14:03

Γεια σας, εχω ενα προβλημα με το ρουτερ. Κυριως καθε καλοκαιρι ή γενικα οποτε ειναι ζεστος ο καιρος το λαμπακι του ιντερνετ αναβοσβηνει και ετσι δεν μπορω να μπω ιντερνετ. Tο ρουτερ που εχω ειναι Oxygen Router RFA 1400. εγω πιστευω οτι λογω ζεστης μου το κνει αυτο αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Οποιος ξερει κατι παραπανω και μπορει να προτεινει καποια λυση ειναι ευπροσδεκτος :D

platongr
Επικοινωνία:

Προβλημα με router

Δημοσίευση από platongr » 27 Απρ 2013 14:14

Προφανώς πρόκειται για προβληματικό ρούτερ.
Ζήτησε από την εταιρεία που σου το παρέχει αντικατάσταση αφού τους εξηγήσεις το πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Προβλημα με router

Δημοσίευση από Enigma » 27 Απρ 2013 17:20

Μου είχε τύχει και εμένα παλιά ένα ρούτερ να κάνει κάποια προβλήματα λόγω υπερθέρμανσης όπως κατάλαβα.
Κάτ' αρχάς μπορείς να διαπιστώσεις εάν πράγματι το κουτί του θερμαίνεται σχετικά πολύ.

Εάν δεν υπάρχει δυνατότητα δωρεάν αντικατάστασης, μπορείς να δοκιμάσεις τα παρακάτω πριν πας πιθανόν σε νέα αγορά.

Στην περίπτωση μου του αφαίρεσα το πάνω μέρος του κουτιού του και το άφησα ανοικτό! 8)
Ήρθε στα ίσια του έτσι! :P

Δεν ξέρω βέβαια εάν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο στο δικό σου, πρέπει να το δεις!

Πριν όμως κάνεις κάτι τέτοιο δοκίμασε κάτι άλλο.
Δες που έχει τρύπες διαφυγής της ζέστης το ρούτερ σου, και φρόντισε/δοκίμασε να είναι σε θέση ώστε να μπορεί να διαφεύγει το δυνατόν καλύτερα η ζέστη που παράγεται.

Παράδειγμα:
To ρουτερ που χρησιμοποιώ τώρα έχει τις τρύπες "εξαερισμού" στο κάτω μέρος του.
Δεν το έχω τοποθετήσει λοιπόν οριζόντια. αλλά σε κάθετη θέση ώστε να μπορεί να δροσίζεται καλύτερα, και πράγματι το κουτί του ζεσταίνεται πολύ λίγο τώρα έτσι!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προβλημα με router

Δημοσίευση από mechpanos » 29 Απρ 2013 10:31

Πού το έχεις; Μήπως το έχεις πουθενά που δεν παίρνει αέρα ή δεν μπορεί να τον βγάλει;
Γενικά όπως το βλέπω σε φωτογραφίες, φαίνεται πολύ στριμωγμένο οπότε ένα προβληματάκι με υπερθέρμανση ίσως να το έχει.
Μπορείς να κάνεις αυτό που λέει ο φίλος Enigma ή ακόμα καλύτερα, να προσθέσεις επάνω στα τσιπάκια του ένα heatsink σαν αυτά που βάζουνε στα τσίπσετ ή στις μνήμες, όπως αυτό:
Εικόνα

με λίγη θερμοαγώγιμη πάστα...

Αν δεν το θέλεις ανοιγμένο, αφαίρεσε τα πάνω και κάτω καπάκια και με ένα τρυπανάκι κάνε μερικές τρύπες για να βελτιώσεις τον αερισμό!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης