Ασιατικές Γλώσσες

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ασιατικές Γλώσσες

Δημοσίευση από Zizo » 06 Μάιος 2013 15:57

Γεια χαρά,
Ο τίτλος ίσως είναι λίγο λάθος... Και γενικά δεν ξέρω πως να ξετυλίξω την ερώτησή μου.
Θέλω να μάθω αρχικά να ξεχωρίζω κάποιες γλώσσες.
Γνωρίζει κανείς τι γλώσσες μπορείς να μάθεις γύρο από τα κινέζικα, κορεάτικα, ιαπωνικά...?

Στην Κίνα κινέζικα, Ιαπωνία γιαπωνέζικα και Κορέα κορεάτικα, σωστά?
Έχω δει/διαβάσει επίσης και κάποιες απλούστερες μορφές. Αυτές οι simplified μορφές είναι κυρίως για τους ξένους που τους είναι πιο εύκολο επειδή χρησιμοποιούνε λατινικούς χαρακτήρες?

Πόσο κοντά είναι αυτές οι γλώσσες? Αν μάθεις την μια πόσο εύκολο είναι να μιλήσεις στην άλλη?

Και αν οι απλούστερες μορφές είναι όντως αυτό που είπα. Οι ντόπιοι έχουν θέμα με τους λατινικούς χαρακτήρες ή και αυτοί καταλαβαίνουν (πχ. greeklish)?
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
nikosdimos

Ασιατικές Γλώσσες

Δημοσίευση από nikosdimos » 06 Μάιος 2013 17:22

Απ' τους συγκάτοικους Κινέζους που είχα κατά τη διάρκεια του μεταπτυχιακού μου μπορώ να σου πω για τα κινέζικα ότι ξέρω. Τα Κινέζικα λοιπόν είναι μια γλώσσα αλλά περιλαμβάνει πολλές διαλέκτους οι οποίες μπορεί να διαφέρουν από λίγο έως πάρα πολύ.

Στο μεγαλύτερο κομμάτι της Κίνας (όπως και στο Πεκίνο) μιλάνε Mandarin, αλλά στο Hong Kong ας πούμε επίσημη «γλώσσα» είναι τα Cantonese.

Τώρα αυτό που λες για την γραφή με τους λατινικούς χαρακτήρες. Απ' ότι κατάλαβα οι Κινέζοι από μικρά παιδιά μαθαίνουν να διαβάζουν τα ιδεογράμματα αλλά πολύ λίγοι μαθαίνουν να γράφουν με αυτά. Συνήθως χρησιμοποιούν το Λατινικό αλφάβητο.

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Ασιατικές Γλώσσες

Δημοσίευση από michalis1984 » 08 Μάιος 2013 01:19

nikosdimos έγραψε: Απ' ότι κατάλαβα οι Κινέζοι από μικρά παιδιά μαθαίνουν να διαβάζουν τα ιδεογράμματα αλλά πολύ λίγοι μαθαίνουν να γράφουν με αυτά. Συνήθως χρησιμοποιούν το Λατινικό αλφάβητο.
Μεταξύ σοβαρού και αστείου.. αυτά δηλαδή πρέπει να είναι τα "greeklish" τους! :kaloe:
best seller

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ασιατικές Γλώσσες

Δημοσίευση από Zizo » 09 Μάιος 2013 19:30

χμμ δύσκολη φάση :P νόμιζα ήταν πιο εύκολα...
Αν και εγώ όποτε βλέπω Γιαπωνέζους ή Κινέζους online, πάντα μιλάνε με ιδεογράμματα...

Ήθελα να μάθω τα βασικά από γιαπωνέζικα αλλά μάλλον καλύτερα θα ήταν να ρωτήσω κάποιο φροντιστήριο.

Μέσα σε μισό χρόνο έμαθα υπερβολικά πολλά γερμανικά, πηγαίνοντας σε μαθήματα. Το ίδιο με γιαπωνέζικα (αν αυτό είναι αυτό που θέλω να μάθω) θα το γούσταρα πολύ.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
nikosdimos

Ασιατικές Γλώσσες

Δημοσίευση από nikosdimos » 09 Μάιος 2013 22:56

Ναι, μιλάνε με ιδεογράμματα αλλά δεν έχουν πληκτρολόγιο με ιδεογράμματα. Δεν καταλαβαίνω πως ακριβώς γίνεται η μετατροπή, αλλά γράφουν χαρακτήρες λατινικού αλφαβήτου και μετατρέπονται σε ιδεογράμματα αυτόματα.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Ασιατικές Γλώσσες

Δημοσίευση από EneMe » 10 Μάιος 2013 09:12

Γράφουν τον ήχο του ιδεογράμματος με λατινικούς χαρακτήρες, σαν να γράφαμε εμείς "delta" για να εμφανίσουμε το Δ.

Διάβασε εδώ πχ και δες το παράδειγμα στον πίνακα:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE% ... F.8C.CF.82

Επίσης, στις απλοποιημένες μορφές, υπάρχουν λίγα ιδεογράμματα και τα πλήκτρα φτάνουν και περισσεύουν.

Πιο πολύ απορία θα έπρεπε να σου δημιουργεί πχ το πώς χρησιμοποιούν λατινικό πληκτρολόγιο οι λαοί με 32, 36 ή και παραπάνω γράμματα στο αλφάβητό τους...

Άβαταρ μέλους
nikosdimos

Ασιατικές Γλώσσες

Δημοσίευση από nikosdimos » 10 Μάιος 2013 16:40

Thx EneMe για τη διευκρίνηση δεν με είχε απασχολήσει ποτέ το θέμα.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Ασιατικές Γλώσσες

Δημοσίευση από EneMe » 11 Μάιος 2013 01:19

Άμα θέλεις να ξενερώσεις καμιά Λιθουανή που στην πέφτει, ρώτα την πώς χωράνε τόσα γράμματα σε ένα πληκτρολόγιο (true story). ;)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες