Ερωτήσεις σχετικά με ίδρυση ατομικής επιχείρησης για blog!

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
haritos

Δημοσίευση από haritos » 07 Μάιος 2013 19:46

Καλησπέρα σε όλους!

Όπως αναφέρω και στον τίτλο θα ήθελα να σας κάνω ορισμένες ερωτήσεις σχετικά με την ίδρυση ατομικής επιχείρησης για blog το οποίο θα προσφέρει/ενοικιάζει χώρο διαφήμισης αλλά και άλλες υπηρεσίες.

Τι ακριβώς χρειάζεται σε βήματα για να γίνει ίδρυση ατομικής επιχείρησης;

Σε περίπτωση που εργάζομαι παράλληλα και ασφαλίζομαι στο ΙΚΑ μπορώ να πάρω απαλλαγή από την ασφάλιση στο ΤΕΒΕ;

Ποιο είναι το κόστος ίδρυσης μιας ατομικής επιχείρησης;

Μπορώ να δηλώσω το σπίτι που κατοικώ σαν έδρα και αν ναι, αν αυτό δεν ανήκει στο όνομα μου αλλά σε συγγενικό πρόσωπο 1ου βαθμού (γονείς), μπορεί να ισχύσει;

Είναι απαραίτητη η αγορά ταμειακής μηχανής ή κάποιο λογισμικό που θα τυπώνει μέσω του εκτυπωτή τις αποδείξεις/τιμολόγια για τον πελάτη ή αρκεί μπλοκ αποδείξεων;

Χρειάζεται να απευθυνθώ σε κάποιο λογιστή ή υπάρχει δυνατότητα να διαχειρίζομαι μόνος μου τα βιβλία (είμαι λίγο άσχετος σε αυτά τα θέματα);

Χρειάζεται κάποιος δικηγόρος για να κατοχυρώσω την ονομασία, το λογότυπο και τους όρους χρήσης της σελίδας;

Είναι απαραίτητο να πραγματοποιείται σύμβαση με τον ενδεχόμενο πελάτη ή απλά γίνεται παραγγελία και μετά η παροχή της υπηρεσίας (διαφήμιση κτλ);

Μέχρι αυτή τη στιγμή έχω αυτές τις απορίες αλλά σίγουρα με την συζήτηση θα μου δημιουργηθούν κι άλλες!

Υ.Γ. Θα ήθελα με προτεραιότητα να μου απαντήσουν χρήστες οι οποίοι έχουν πραγματοποιήσει το αντίστοιχο εγχείρημα ή έχουν εμβαθύνει και εντρυφήσει σε αυτό! Παρόλα αυτά είναι όλοι καλοδεχούμενοι να εκφράσουν την άποψή τους.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 07 Μάιος 2013 20:50

Τι ακριβώς χρειάζεται σε βήματα για να γίνει ίδρυση ατομικής επιχείρησης;
Να πας σε έναν λογιστή ώστε να γλυτώσεις άπειρο χρόνο πληρώνοντας μερικά ευρώ παραπάνω, πολύ λιγότερα από τον χρόνο που θα χάσεις.

Σε περίπτωση που εργάζομαι παράλληλα και ασφαλίζομαι στο ΙΚΑ μπορώ να πάρω απαλλαγή από την ασφάλιση στο ΤΕΒΕ;
αν έχεις ασφαλιστεί πρώτη φορά μετά το '93 μπορείς.
Ποιο είναι το κόστος ίδρυσης μιας ατομικής επιχείρησης;
Λογιστής 30-50 ευρώ το μήνα - 50 ευρώ κάθε χρόνο για την φορολογική δήλωση
Φόροι 26% επι των κερδών
Στο επιμελητήριο συνδρομή μια φορά το χρόνο, νομίζω κοντά στα 100 ευρώ, ανάλογα το επιμελητήριο σου.
Ο λογιστής τι θα σου πάρει για να τρέχει σαν τον Βέγγο εδώ κι εκεί για να σου ανοίξει την επιχείρηση. Αυτό διαφέρει από λογιστή σε λογιστή.

- Πρέπει ο ιδιοκτήτης να δηλώσει ότι σου επινοικιάζει ένα μέρος του σπιτιού για έδρα σου με ένα εικονικό ενοίκιο πχ 5 ευρώ το χρόνο or something. Δεν κοστίζει κάτι και γίνεται εύκολα.

- Αρκεί μπλοκ αποδείξεων

- Να απευθυνθείς σε λογιστή

- Αν εννοείς να κατοχυρώσεις ενχώρια ή διεθνώς και όνομα και logo αυτό κοστίζει και ναι χρειάζεσαι δικηγόρο. Αν εννοείς απλά να αγοράσεις ένα όνομα σελίδας, να σχεδιάσεις ένα logo και να πας στο επιμελητήριο να δηλώσεις το όνομα και να σου πουν οΚ, δε χρειάζεσαι τίποτα. Επίσης δεν χρειάζεσαι δικηγόρο για να βάλεις όρους χρήσης, αλλά καλό θα είναι να τους δει κάποιος για να σου πει αν είναι ΟΚ.

- Όχι δεν είναι απαραίτητη η σύμβαση, αλλά είναι έξυπνο να το κάνεις.

Αφού γλυτώνεις το ΤΕΒΕ go for it αν βγάζεις πάνω από 5k το χρόνο από το blog.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 07 Μάιος 2013 22:17

Αν εισαι ασφαλισμενος στο ικα νομιζω πως μπορεις να γλυτωσεις μονο τα ιατροφαρμακευτικα. Δηλαδή περιπου 180-200 ευρω το δίμηνο στην αρχή.

Το τεβε στην αρχη ειναι περιπου 520 καθε 2 μηνες.

Αν βρεις καποιον νομιμο τροπο να αποφυγεις την εναρξη στην Ελλαδα και να κανεισ σε αλλη χωρα με πιο ευνοικες συνθηκες τοτε προσπαθησε για αλλου. Η Ελλαδα πλεον το μονο καλο που εχει ειναι η θαλασσα, ο ηλιος και το τσιπουρο.

haritos

Δημοσίευση από haritos » 07 Μάιος 2013 23:56

ALR έγραψε:
Αφού γλυτώνεις το ΤΕΒΕ go for it αν βγάζεις πάνω από 5k το χρόνο από το blog.
Αν δηλαδή για αρχή το ποσό είναι κάτω των 5000 δεν αξίζει τον κόπο?

Το συζήτησα με κάποιον και μου είπε για αρχή να μην κάνω έναρξη και να το πάω πιλοτικά βλέποντας και κάνοντας. Τον ρώτησα τι θα κάνω στην περίπτωση που ένας πελάτης θέλει παραστατικά (αποδείξεις,τιμολόγια κτλ) και μου είπε ότι μπορείς να του ζητήσεις να σου κόψει εκείνος μια απόδειξη παροχής δαπάνης την οποία την βάζει στην φορολογική του και εγώ την δηλώνω στην εφορία σαν εισόδημα. Ισχύει κάτι τέτοιο?

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 08 Μάιος 2013 01:20

Ισχύει ναι, λέγεται απόδειξη δαπάνης και το όριο είναι 5000 ευρώ, για αυτό σου είπα ότι αν βγάζεις πάνω από 5κ κάνε έναρξη.
Απλά κάτι διαφορετικό παίζει με τη φορολογία εκεί, ρώτα έναν λογιστή για λεπτομέρειες.

@bibisidis εγώ την τελευταία φορά το 09 πάντως που είχα και ΙΚΑ, είχα πλήρη απαλλαγή από ΟΑΕΕ.

Αν δε γλυτώνεις ΤΕΒΕ, δεν αξίζει να κάνεις έναρξη στην Ελλάδα για κανένα λόγο πλέον.
Εκτός αν είσαι κρατικοδίαιτος και ζεις με δημόσια έργα ή εκτός αν είσαι μέσα στα κόλπα με τις επιδοτήσεις και ξέρεις ότι για τα επόμενα 1-2 χρόνια είσαι καλυμμένος με υπερεκτιμημένα projects, από τα οποία θα πάρεις και τα δεδουλευμένα και το κάτι παραπάνω.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 08 Μάιος 2013 08:37

ALR έγραψε:@bibisidis εγώ την τελευταία φορά το 09 πάντως που είχα και ΙΚΑ, είχα πλήρη απαλλαγή από ΟΑΕΕ.
Τον περασμένο Σεπτέμβριο ρώτησα τον υπάλληλο στον ΟΑΕΕ και μου είπε πως αν έχω και ικα θα πληρώνω λιγότερο περίπου 90 ευρώ τον μήνα.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 08 Μάιος 2013 09:15

ALR έγραψε: Αν δε γλυτώνεις ΤΕΒΕ, δεν αξίζει να κάνεις έναρξη στην Ελλάδα για κανένα λόγο πλέον.
+1000

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 08 Μάιος 2013 09:30

ALR έγραψε:Αν δε γλυτώνεις ΤΕΒΕ, δεν αξίζει να κάνεις έναρξη στην Ελλάδα για κανένα λόγο πλέον.
Αυτό είναι το ζουμί. Και μιλάμε για πλήρη απαλλαγή, όχι διάφορες μειώσεις από το ένα ταμείο στο άλλο!
Εγώ πχ που είμαι ασφαλισμένος μετά το 1993 έχω ατομική επιχείρηση και δύο εταιρείες. Φαντάζεται να πλήρωνα 3 φορές ασφαλιστικό ταμείο; :o

Επίσης, σχετικά με την απόδειξη... Θα χρειαστείς και τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών (χωρίς θεώρηση). Απόδειξη σε ιδιώτες, τιμολόγιο σε επιχειρήσεις.

Σημείωση: Κατά την γνώμη μου ο λογιστής είναι απαραίτητος!

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 09 Μάιος 2013 00:12

Ντάξει τώρα με blog και έσοδα κάτω από 5κ δεν πας να ανοίξεις τίποτα
Γίνονται πραγματάκια

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης