task-todo list/manager

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

task-todo list/manager

Δημοσίευση από dva_dev » 10 Μάιος 2013 22:32

Χρησιμοποιείτε κάποιον task/todo list/manager για να έχετε εικόνα τι εργασίες ή τι εκκρεμότητες έχετε να κάνετε, τι δουλειές έχετε μοιράσει σε ποιόν και τι φάση βρίσκεται η κάθε μία; Χρησιμοποιείτε κάποιον project manager για αυτές τις δουλειές ή είστε αρκετά ικανοποιημένος από τα post-it και το σημειωματάριο;

gvre
Επικοινωνία:

task-todo list/manager

Δημοσίευση από gvre » 10 Μάιος 2013 23:30

Αν δε σε ενδιαφέρει το progress των tasks (σε μορφή ωρών ή ποσοστού) καθώς επίσης και πόσες ώρες έχουν δουλέψει κάποιοι για κάποιο task, δες το asana. Το χρησιμοποιώ περίπου 1 χρόνο. Βελτιώνεται συνεχώς, οπότε ίσως κάποια στιγμή προστεθούν τα παραπάνω. Έχει app για Android, iPhone. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο blog τους για περισσότερα.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

task-todo list/manager

Δημοσίευση από dva_dev » 11 Μάιος 2013 00:47

thanks θα το δω.

vevhlos

task-todo list/manager

Δημοσίευση από vevhlos » 11 Μάιος 2013 10:50

Χρησιμοποιώ το mytinytodo, opensource self-hosted todo app (php) το οποίο ομολογώ πως μου έχει λύσει τα χέρια.

marios_521

task-todo list/manager

Δημοσίευση από marios_521 » 11 Μάιος 2013 11:43

Νομίζω ότι πρέπει να ρίξεις μια ματιά εδώ:
http://www.csoftlab.com/

Εγώ έχω το c-organizer pro, αλλά νομίζω ότι το Interactive Calendar (Free) είναι πολύ καλή περίπτωση. Θα το δοκιμάσω σήμερα μάλιστα...

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

task-todo list/manager

Δημοσίευση από burnmind » 11 Μάιος 2013 14:30

Για ομαδικά tasks κλπ, έχω χρησιμοποιήσει το Basecamp, το οποίο μου άφησε καλή "γεύση".

Επίσης, το Mantis μπορεί να είναι bug tracker, αλλά έχω βρεθεί σε ομάδα που το χρησιμοποιούσε για project management. Δούλευε, αλλά ποτέ δε μου άρεσε το UI του (όλα αυτά πριν χρόνια βέβαια, τα πράγματα μπορεί να έχουν αλλάξει πλέον).

Τελειώνοντας με τις project management λύσεις, έχω χρησιμοποιήσει και το Project Pier για λίγο καιρό, αλλά δε το συμπάθησα καθόλου. Μου φάνηκε πολύ δύσχρηστο. Απ' ότι βλέπω έχει ανανεωθεί όμως.

Έχω χρησιμοποιήσει (λιγότερο) και κάποια ακόμα, αλλά η μνήμη μου δε με βοηθάει αυτή τη στιγμή.

Όταν δουλεύω μόνος, είμαι fan της απλότητας. Εκτός από τη λύση "χαρτί και μολύβι"* που (μάλλον) δε θα πεθάνει ποτέ και συνήθως τη χρησιμοποιώ για κάτι που δουλεύω εκείνη τη στιγμή (ειδικά όταν θέλω να κάνω πολλαπλές σημειώσεις για κάποιο task, ή/και να σχεδιάσω στα γρήγορα κάποιο γράφημα που εξηγεί κάποιο task, κλπ), χρησιμοποιούσα για καιρό το tadaList, το οποίο πλέον είναι retired (αν και λειτουργεί για όσους είχαν ήδη λογαριασμό).

Καιρό πριν κλείσει το tadaList, δημιούργησα μία δική μου λύση στα γρήγορα, με τη λογική της απλότητας του tadaList (απλά λίστες με tasks, ούτε tags, ούτε ημερομηνίες, κλπ), "κλέβοντας" αρκετά στοιχεία του UI του. Ο λόγος ήταν το ότι ήθελα να έχω κάτι self-hosted, αλλά και κάτι που θα μπορούσα να παραμετροποιήσω και να το χρησιμοποιήσω όπου και αν ήθελα.

Για παράδειγμα, το έχω χρησιμοποιήσει μέσα στο admin ενός project, ώστε να μαζεύω πληροφορίες και να ξέρω πότε τις χρησιμοποίησα. Σε άλλο παράδειγμα, σε ένα -σύντομο- project, ήταν εύκολο να κάνω μία παραμετροποίηση ώστε ο κάθε συνεργάτης να έχει πρόσβαση στην προσωπική του ομάδα από λίστες, αλλά ο "project manager" να έχει πρόσβαση σε όλες για να προσθέτει tasks που έπρεπε να γίνουν από τον καθένα.

Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Βέβαια, όπως όταν χρησιμοποιούσα και το tadaList, δεν το χρησιμοποιώ μόνο για task management, αλλά και για γρήγορες ιδέες, πράγματα που θέλω να διαβάσω, που θέλω να αγοράσω, ή οτιδήποτε άλλο. Η κάθε λίστα έχει τη δική της ιστορία. :)

Μία από αυτές τις λίστες αφορά το ίδιο το software, ώστε να το "καθαρίσω" και να το "συμμαζέψω" λίγο ώστε να το δώσω free για όποιον θέλει να το χρησιμοποιήσει. Ελπίζω να βρω χρόνο ώστε να το κάνω κάποια στιγμή.

Μία τελευταία λύση που χρησιμοποιώ μερικές φορές για να θυμηθώ σημαντικά tasks, είναι να τα στείλω με mail στον εαυτό μου. Γενικά χρησιμοποιώ ολόκληρο το inbox του gmail σαν μία μορφή task-list. Ό,τι mail μένει εκεί είναι ένα "call to action". Είτε για να απαντήσω, ή για να διαβάσω κάτι, ή για να μου υπενθυμίσω να κάνω κάτι.

ALR
Honorary Member

task-todo list/manager

Δημοσίευση από ALR » 11 Μάιος 2013 18:38

Εγώ παίζω μόνος μου με το Wunderlist το οποίο έχει web based και έχει app για τα πάντα / ios / android / mac / windows και extension για chrome.
Είναι αρκετά καλό / απλό και πάνω από όλα, είναι δωρεάν.

Τώρα τελευταία επίσης παίζω με το trello που για PM Ομάδων δείχνει ότι τα σπάει.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

task-todo list/manager

Δημοσίευση από deninho » 20 Μάιος 2013 13:21

any.do & google keep. Ψάχνω να δω ποιο από τα δύο με βολεύει καλύτερα. Κυρίως στο κινητό και το τάμπλετ τα χρησιμοποιώ

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

task-todo list/manager

Δημοσίευση από dva_dev » 20 Μάιος 2013 15:41

Το any.do το είχα δοκιμάσει και παίζει περισσότερο για ατομικό todo list.

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

task-todo list/manager

Δημοσίευση από greekbytes » 20 Μάιος 2013 21:25

+1 για το Wunderlist :)
Δες και το http://trello.com

Bizman
Επικοινωνία:

task-todo list/manager

Δημοσίευση από Bizman » 31 Μάιος 2013 13:05

Bitrix24 που τα έχει όλα και με έχει σώσει!!!!!
www.bizman.gr ένα site για την διοίκηση επιχειρήσεων και το μάρκετινγκ.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

task-todo list/manager

Δημοσίευση από cordis » 31 Μάιος 2013 18:47

το Basecamp χρησιμοποιώ τώρα τελευταία και μου φαίνεται μια χαρά εργαλείο.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Silverthan
Επικοινωνία:

task-todo list/manager

Δημοσίευση από Silverthan » 31 Μάιος 2013 18:54

Things για Mac και iOs (not free...)

Για τα ψώνια Anylist (free)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης