επικοινωνία "web" με μια συσκευή ( tracker ) μέσω GPRS

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 12 Μάιος 2013 11:49

Καλησπέρα στην παρέα!

έχω φάει τον κόσμο και δεν έχω βρει τίποτα, και για αυτό τον λόγο ρωτάω εδώ μπας και έχει κάποιος σκεφτεί ή κάνει κάτι αντίστοιχο.

έχω μια συσκευή η οποία παίρνει μέσα μια κάρτα sim. ( δεν είναι κινητό τηλέφωνο ) αυτή η συσκευή αν λάβει κάποιο τυποποιημένο sms από ένα τηλέφωνο απαντάει πάλι με sms ή σε κάποιον server που της έχουμε ορίσει.. ( ανάλογα με το sms που θα λάβει. ) για παράδειγμα μπορεί να ενεργοποιηθεί ή να στείλει το στίγμα της συσκευής για να δούμε που βρίσκετε και ένα κάρο άλλα πράγματα.

η ερώτηση μου είναι η εξής.

υπάρχει κάποιος τρόπος αντί του sms, να στέλνω δεδομένα στην συσκευή ( tracker) απο μια ιστοσελίδας μέσω GPRS;

αυτό που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι πως θα γίνετε το αντίθετο. δηλαδή η συσκευή να στέλνει δεδομένα στον server. εγώ θέλω να στέλνω διάφορα ερωτήματα στην συσκευή μέσω web και αυτή να απαντάει στον server με σκοπό να αποτυπώνω το στίγμα για παράδειγμα, σε google map...

ποιο συγκεκριμένα :

Παράδειγμα.

μπαίνω στην σελίδα πατάω ένα κουμπάκι "βρες την συσκευή" και η συσκευή μου στέλνει πίσω τα στοιχεία που πρέπει...

αυτό που μου λυπεί είναι ο τρόπος επικοινωνίας της σελίδας με την συσκευή.

( το πρωτόκολλο επικοινωνίας με την συσκευή είναι το MT90. )

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 13 Μάιος 2013 14:22

Εγώ θα σκεφτόμουν το εξής:
-Έχει άλλο τρόπο επικοινωνίας η συσκευή? Αν έχει δυνατότητα gprs πάμε παρακάτω:
-GPRS σήμα δεν είναι σίγουρο ότι θα υπάρχει (ειδικά για tracker που λογικά είναι κρυμμένο και δεν θα έχει καλό σήμα)
-Για να μιλήσεις με τη συσκευή θα πρέπει να έχει κάποια διεύθυνση ή να υπάρχει κάποια ενδιάμεση υπηρεσία που θα παραλαμβάνει και θα μεταδίδει τα δεδομένα της. Και βέβαια, κάποιο λογισμικό στην ίδια τη συσκευή.
-Η μπαταρία της συσκευής θα τελειώσει σε λίγα λεπτά...

Οπότε δεν νομίζω πως έχει νόημα να το ψάξεις παραπάνω, τουλάχιστον με αυτά τα δεδομένα. Μπορείς σε web εφαρμογή να χρησιμοποιήσεις κάποιο sms gateway και να πατάς 'βρές το', να δείχνεις το σημείο αλλά όλα να βασίζονται σε sms data.

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 13 Μάιος 2013 19:14

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου alou, σε κάτι τέτοιο σκεπτόμαστε να κινηθούμε και εμείς σαν λύση, με τα sms. και πάλι ευχαριστώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες