Συζητηση σχετικα με τις νεες καταληξεις που προκειται να ενεργοποιηθουν.

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 31 Μάιος 2013 21:40

Το .com είναι ο βασιλιάς !

Το θέμα είναι αν αύριο αρχίσουν τα μεγάλα sites να επικοινωνούν τα

messages.facebook
greece.google
books.amazon
gameofthrones.amazon
channels.youtube
ktl
.microsoft
.yahoo
.blogspot
.gmail
.ford
.fiat
.starbucks
.cnn
.bbc

ktl ktl

ή νέα γενιά χρηστών θα ξέρει τι είναι το .com ?

Γιατί όπως είπα και παραπάνω μέχρι σήμερα ότι και κατάληξη να έβγαινε δεν ειχε ΚΑΝΕΝΑ λόγο πχ το cnn.com να ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ το cnn.biz , cnn.me , cnn.tv , cnn.eu κτλ

Ίσα ίσα λόγω cybersquatting του δημιουργούσε πρόβλημα.

Τώρα όμως έχοντας επενδύσει 200.000$ για να πάρει το .cnn μου φαίνεται οτι είμαστε μπροστά σε ενα hype και μια επίδειξη κύρους που παράλληλα θα λύσεις και όλα τα προβλήματα cybersquatting, frauds, misstypes κτλ κτλ

Και αυτό που λέω ( μονοτονα ) ειναι οτι .com ειναι μια λέξη που ΔΕΝ υπάρχει και μας την επιβάλανε μέσα απο μια διαδικασία ανάγκης, marketing, hype, μοδας κτλ κτλ
Όταν θα οι μεγάλες παίκτες θα πάρουν στα χερια τους "φράσεις" νομίζω ότι θα επιβάλουν άλλο παιχνίδι
"The word impossible is not in my dictionary."
Napoleon Bonaparte

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 31 Μάιος 2013 22:26

Tsili έγραψε: το τι αξια βεβαια θα δωσει το google στα serps στα νεα tlds ειναι κατι που θα το διαπιστωσουμε
( αν π.χ. αβανταρει το shooting.games σε σχεση με το shootinggames.com )
Δεν ξέρω άλλα το γεγονός οτι έχει παρει ήδη 101 καταλήξεις + οτι νομίζω θα ήθελε πολύ να οργανώσει τo web αν είδος και οχι ανά περιοχή, πιθανόν να τα σπρώξει
Napoleon Bonaparte

facebookad

Δημοσίευση από facebookad » 01 Ιουν 2013 11:45

Η αγορά δύσκολα θα αλλάξει. Μια επιπλέον επιλογή θα προστεθεί.

Όπως όλοι οι ραδιοσταθμοι δεν πηραν domain σε .fm τα τηλεοπτικά κανάλια σε .tv γιατί τα ξενοδοχεία να παρουν σε .hotel τα καφε σε .cafe τα ταξιδιωτικά σε .travel κλπ

Δε θα αλλάξει η αγορά απλά οι νέοι πελάτες θα έχουν μια επιπλέον επιλογή. Κυριως hotels και shops κατα τη γνωμη μου

Το hilton.com θα καπαρώσει και το hilton.hotel ενώ ο filoxenia.gr η ο filixenia.com ή ο hotelfiloxenia.gr, hotelfiloxenia.com, δεn υπαρχει περίπτωση να αλλάξει domain. Το filoxenia.hotel θα ειναι απλα καλο για αυτον που εχει δυο τρεις παυλες ισως και 2 τελειες να παει καπου πιο βολικά
απο hotel-filoxenia-athina.com.gr καλυτερα χτυπα το filoxenia.hotel
και ανεφερα τα hotels γιατι δεν υπαρχει μεγαλο ευρος στα ονοματα οποτε το .hotel θα μειωσει λιγο την εντροπια!
Το ιδιο με τα shops αλλα για τα δυνατα domain

Τωρα στα Cafe και τα travel και τα υπολοιπα δυσκολα τα πραγματα!

Οτι πετυχε ενας σαν bit.ly (απο το com Βεβαια) δεν τρεξεν ολοι να παρουν .ly Ουτε .gl

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 01 Ιουν 2013 14:22

Οκ ας δούμε λίγο τι σημαίνει το .com είναι το κορυφαίο.

Τεχνικά ενα domain .com δεν εχει διαφορά απο κανενα αλλο domain.

Όταν συζητάμε ότι είναι κορυφαίο το λέμε ΠΑΝΤΑ από την μεριά της απόδοση ( όπως ορίζεται κατά περίπτωση )
Οι λόγοι που το κάνουν κορυφαίο είναι:

1. Η θέση που έχει στην συνείδηση των χρηστών. Έχει την ψηλότερη αναγνωρισιμότητα και θεωρείται η default επιλογή

2. Η καλύτερη αντιμετώπιση απο το google και τις μηχανές αναζήτησης ( μάλλον )

3. Το κύρος που αποπνέει και η αίσθηση του official ( που περίπου είναι ότι και το 1. )

Οκ πως όμως δημιουργήθηκε ο 1. λόγος ( και ο 3. ) ;

Προφανώς με την διαφήμιση και τα success stories των .com εταιριών .

Αν δεν είσαι του χώρου ( web ) και είσαι ένας απλός χρήστης εκπαιδεύεσαι από την επικοινωνία
( διαφήμιση , μαρκετινγκ, απο φίλους κτλ ) οτι στο amazon.COM θα βρεις βιβλια, gmail.COM θα κάνεις email, στο google.COM θα κάνεις αναζητήσεις για ότι θες και στο faceboook.COM είναι οι φίλοι σου...

Με λίγα λόγια το .com δεν έχει ΠΟΙΟΤΙΚΗ διαφορά με τις άλλες καταλήξεις ΑΛΛΑ επικοινωνιακή και ψυχολογική διαφορά!

Και σε άλλα προϊόντα πχ ρουχα ή και υπηρεσίες υπάρχει και αυτη η διαφοροποίηση αλλα συνήθως συνοδεύεται και από ποιοτική διαφοροποίηση του ίδιου του προϊόντος:

πχ ένα μπλουζάκι NIKE μπορεί να είναι 2 φόρες ποιο ακριβό από κάποιο άλλο, άλλα έχει και ποιοτικές διαφορές ( υφασμα, ράψιμο κτλ ) και ψυχολογικές ( διαφήμιση σύνδεση με κάποια ομάδα ή star αθλητή ) και όλα αυτά μαζί κανουν το BRAND NIKE να είναι το κορυφαίο...

Στην περίπτωση των domains το brand .com ( που είναι από μόνο του BRAND ) είναι κορυφαίο ΜΟΝΟ ΟΣΟ ΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ οτι είναι !

@facebookad Στην περίπτωση του hilton.com δεν θα πάρει το hilton.hotel άλλα το .hilton ( athens.hilton, london.hilton ktl )

Αυτή είναι η αλλαγή που νομίζω ότι θα αλλάξει το παιχνίδι που προφανώς δεν έχει σχέση με "τεχνασματα" τύπου .tv .fm .us .ly κτλ
Napoleon Bonaparte

gotham78

Δημοσίευση από gotham78 » 01 Ιουν 2013 17:34

Ιδιωτης ή μια μικρη επιχειρηση μπορει να παρει/φτιαξει δικη του καταληξη? Δηλαδη αν εχω ενα μαγαζι ή γουσταρω μια λεξη ή οτιδηποτε μου ερθει στο μυαλο, μπορω να παρω κα καταληξη. Π.Χ. .gotham
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 01 Ιουν 2013 17:45

gotham78 έγραψε:Ιδιωτης ή μια μικρη επιχειρηση μπορει να παρει/φτιαξει δικη του καταληξη? Δηλαδη αν εχω ενα μαγαζι ή γουσταρω μια λεξη ή οτιδηποτε μου ερθει στο μυαλο, μπορω να παρω κα καταληξη. Π.Χ. .gotham
θελει περιπου 200.000$ για να κανεις δική σου κατάληξη.

Έχουν όμως εταιρίες πάρει 1000 περίπου generic καταλήξεις με σκοπό να πουλήσουν domains σε αυτές τις καταλήξεις
Napoleon Bonaparte

facebookad

Δημοσίευση από facebookad » 01 Ιουν 2013 19:57

DimitriosX έγραψε: @facebookad Στην περίπτωση του hilton.com δεν θα πάρει το hilton.hotel άλλα το .hilton ( athens.hilton, london.hilton ktl )
Αυτή είναι η αλλαγή που νομίζω ότι θα αλλάξει το παιχνίδι που προφανώς δεν έχει σχέση με "τεχνασματα" τύπου .tv .fm .us .ly κτλ
Σορρυ αλλα αυτο δεν ειναι αλλαγη. Αν το hilton παρει το .hilton θα στο πω so what? Εσπρωξε χρημα, το διεθεσε και το πηρε;
Η αγορα θα αλαξει αν κινηθουν μαζικα ο κοσμος και οι εταιριες στα .hotel .travel μια και πιασαμε το παραδειγμα!

Στη γερμανια η Α.Ε έχει αρχικα ag Καποια στιγμη λοιπον κατα το 2007 μια που το πηρανε και καλα και μια που το αφησαν!

Στο ξαναλεω. Η αγορα δεν θα επηρεαστει αν η fiat kanei .fiat αλλα αν ολοκληεροι κλαδοι επενδυσουν στα .hotel .car .travel .music Σε καμπανατες λεξεις δηλαδη!

Γνωμη μου: ΠΙΘΑΝΑ ΝΑΙ

ενα .com μπορει να ειναι και στο Μαυροβουνιο και στο Καταρ και στη Αιγυπτο.
ενα .gr 99,9% είναι στην ελλαδα

ενα .car στο μελον θα ειναι 99% στον κλαδο του αυτοκινητου
ενα .hotel στο μελον θα ειναι 99% στον κλαδο του ξενοδοχειου
κλπ

Αυτο ισως φερει τη διαφοροποιηση. Ειδομεν

gotham78

Δημοσίευση από gotham78 » 01 Ιουν 2013 20:53

DimitriosX έγραψε:
gotham78 έγραψε:Ιδιωτης ή μια μικρη επιχειρηση μπορει να παρει/φτιαξει δικη του καταληξη? Δηλαδη αν εχω ενα μαγαζι ή γουσταρω μια λεξη ή οτιδηποτε μου ερθει στο μυαλο, μπορω να παρω κα καταληξη. Π.Χ. .gotham
θελει περιπου 200.000$ για να κανεις δική σου κατάληξη.
Ωραια. οποτε θα σκεφτω καμια δεκαρια καταληξεις να παρω :D :kaloe: :kaloe: :kaloe:

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 01 Ιουν 2013 20:53

facebookad έγραψε:
Σορρυ αλλα αυτο δεν ειναι αλλαγη. Αν το hilton παρει το .hilton θα στο πω so what? Εσπρωξε χρημα, το διεθεσε και το πηρε;

Εκει ειναι η βάση ολου του σκεπτικου μου.

Αν το hilton παρει το .hilton ( και το ιδιο κανουν ολοι οι μεγαλοι ) και το βαλει στις διαφημίσεις του, στη tv, στο radio στα εντυπα κτλ θα σταματήσει το χαρακτηριστικό που έκανε το .com μεγάλο και τρανό.
Προφανώς δεν έγινε το .com δημοφιλές από το parosdreamhotel.com
Napoleon Bonaparte

gotham78

Δημοσίευση από gotham78 » 01 Ιουν 2013 21:22

παιδια πιστευω το 90% της πορειας, ειτε επιτυχια ειτε αποτυχια, θα το καθορισει η google

netspace

Δημοσίευση από netspace » 02 Ιουν 2013 01:39

είναι η βιομηχανία των domains, πρέπει να συνεχίσει να πουλάει και ο δρόμος άνοιξε για αυτά τα νέα tld , το ερώτημά μου είναι όμως το εξής, θα υπολογίζει η google πχ το xenodoxeiomou.hotel to "hotel"σαν λέξη κλειδί ?

αυτό μάλλον εννοείς gothan78

gotham78

Δημοσίευση από gotham78 » 02 Ιουν 2013 03:42

netspace έγραψε:είναι η βιομηχανία των domains, πρέπει να συνεχίσει να πουλάει και ο δρόμος άνοιξε για αυτά τα νέα tld , το ερώτημά μου είναι όμως το εξής, θα υπολογίζει η google πχ το xenodoxeiomou.hotel to "hotel"σαν λέξη κλειδί ?

αυτό μάλλον εννοείς gothan78
Λεω οτι εστω εχουμε 2 σχεδον ιδια site athenshotel.gr και athens.hotel και ενας χρηστης γραψει στο search athens hotel. Περα απο τις αλλες προυποθεσεις, σαν domain, που θα δωσει προτεραιοτητα?

Επισης, πως βλεπετε την κινηση της google να αγορασει 100 καταληξεις? Εξυπνη επειδη καταλαβε την εξελιξη των πραγματων ή διστακτικη που δεν πηρε παραπανω καταληξεις?

urahara
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από urahara » 02 Ιουν 2013 19:25

οπως δείχνει και ο πίνακας στο παπακι με τα top πιστεύω πως ενώ πολλά μπορεία να είναι χρήσιμα κατά περίπτωση από τα καινούρια domain, σίγουρα θα είναι καλά τα .web .site και .shop

Για τα δύο πρώτα δεν μπορώ να ξέρω αν μπορούν να χτυπήσουν το com, πάντως το 3ο είναι σίγουρα επαναστατικό για όσους έχουν κάτι που θέλουν να πουλήσουν και προλάβουν emd έχοντας καβάτζα το shop στο tld! Επίσης κατά τη γνώμη μου και το .forum ειναι λαμπρό!

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 03 Ιουν 2013 19:40

Forget .com: Get ready for .google and .apple :

http://money.cnn.com/2013/06/03/technol ... expansion/

Google applied for 101 domains, while Amazon (AMZN, Fortune 500) submitted applications for 76. The two overlapped on 20 generic-word applications, most notably .book, .buy, .free, .game, .mail, .map, and .music.
Napoleon Bonaparte

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες