Μεταφορά ιστοσελίδων σε άλλη υπηρεσία hosting

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
marios_521

Δημοσίευση από marios_521 » 19 Μάιος 2013 09:34

Καλημέρα.

Κάθε φορά που κατοχυρώνω κάποιο domain στην υπηρεσία που έχει τις σελίδες μου, ο server "πέφτει" μετά από λίγο, έτσι για να μου θυμίζει πόσο μ...ς είμαι!

Πριν λίγες μέρες είχε πέσει ο σερβερ τους για 3-4 μέρες!! Ευτυχώς γλιτώσαμε τα αρχεία.

Ουφ! Αφού ξεθύμανα λίγο, ας έρθω στο θέμα μου...
Θέλω να αλλάξω υπηρεσία και να μεταφέρω τις σελίδες μου.
Κάποιες στατικές θα τις μεταφέρω εύκολα.
Με τις σελίδες που έχω με Wordpress τι γίνεται;
Τι πρέπει να κάνω backup;
Με ποιον τρόπο θα το κάνω;

Μπορεί κάποιος να μου ανοίξει λίγο τα μάτια; :o

Άβαταρ μέλους
fatsouls32

Δημοσίευση από fatsouls32 » 19 Μάιος 2013 12:24

καλημέρα,
αρχικά ρώτα την εταιρεία που θα ενοικιάσεις τον καινούριο server αν αναλαμβάνει κάτι τέτοιο και με τι κόστος. Αν το κόστος είναι απαγορευτικό, τότε δεν έχεις παρά να τα μεταφέρεις μόνος σου. Αν έχεις WHM, πήγαινε στην εφαρμογή cpbackup και κάνε backup για όλα τα account. Αν έχεις χώρο στο server αποθηκευσε εκεί τα .tar.gz αρχεία σου αλλιώς σε remote ftp server. Έπειτα, μιλώντας πάντα για WHM, στο νέο σερβερ βάλε τα αρχεία στον φάκελο home. Αφού μεταφερθούν εκεί με επιτυχία, στην επιλογή restore backups θα δεις όλα τα accounts, κάνεις κλικ σε κάθε account και προχωράς στην εγκατάσταση τους. Με τη συγκεκριμένη εγκατάσταση τα μεταφέρεις όλα! website, db, email accounts, emails, forwarders

για ότι χρειαστείς στείλε μου msg

καλή επιτυχία

marios_521

Δημοσίευση από marios_521 » 19 Μάιος 2013 12:39

fatsouls32 έγραψε:καλημέρα,
αρχικά ρώτα την εταιρεία που θα ενοικιάσεις τον καινούριο server αν αναλαμβάνει κάτι τέτοιο και με τι κόστος. Αν το κόστος είναι απαγορευτικό, τότε δεν έχεις παρά να τα μεταφέρεις μόνος σου. Αν έχεις WHM, πήγαινε στην εφαρμογή cpbackup και κάνε backup για όλα τα account. Αν έχεις χώρο στο server αποθηκευσε εκεί τα .tar.gz αρχεία σου αλλιώς σε remote ftp server. Έπειτα, μιλώντας πάντα για WHM, στο νέο σερβερ βάλε τα αρχεία στον φάκελο home. Αφού μεταφερθούν εκεί με επιτυχία, στην επιλογή restore backups θα δεις όλα τα accounts, κάνεις κλικ σε κάθε account και προχωράς στην εγκατάσταση τους. Με τη συγκεκριμένη εγκατάσταση τα μεταφέρεις όλα! website, db, email accounts, emails, forwarders

για ότι χρειαστείς στείλε μου msg

καλή επιτυχία
Σε ευχαριστώ πολύ για όλα!
Τι ακριβώς είναι το WHM;

Άβαταρ μέλους
fatsouls32

Δημοσίευση από fatsouls32 » 19 Μάιος 2013 23:55

WHM = Web Host Manager.

marios_521

Δημοσίευση από marios_521 » 20 Μάιος 2013 00:41