Μετακόμιση σε νησί

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από cpulse » 22 Μάιος 2013 20:09

Το σκέφτομαι σοβαρά να μετακομίσω σε κάποιο νησί, αλλά μου λείπουν μερικές σημαντικές πληροφορίες και θέλω να μου πείτε όσοι ξέρετε.

Ποια νησιά έχουν καλή ή κακή (για να τα αποφύγω) κάλυψη internet; ADSL ή έστω από κινητή τηλεφωνία

Ποια νησιά έχουν χαμηλά νοίκια;

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από bibisidis » 22 Μάιος 2013 21:34

Αν ο λόγος της μετακόμισης είναι αυτός που φαντάζομαι τότε ίσως απλά ένα παραθαλάσσιο μέρος να είναι καλύτερη επιλογή από ένα νησί.
Π.χ Νεα Μουδανιά Χαλκιδικής.
Έχει θάλασσα, έχει όλες τις υπηρεσίες, πας παντού ποδαράτος, δεν έχει την βαβούρα που έχουν οι χαβούζες Αθήνα Θεσσαλονίκη και άλλες τσιμεντουπόλης, αν μένεις λίγο, πολύ λιγο, παραέξω ακούς πουλάκια, τζιτζίκια, τριζόνια κτλ. Αν σου την βαρέσει πετάγεσαι σε 20 Σαλόνικα για καφέ, για σινεμά για ψώνια. Σε 20 προς άλλη κατεύθυνση είσαι Καλλιθέα, Άθυτο, ή Σιθωνία. Αν είσαι μόνος νομίζω πως με 200-250 βρίσκεις αξιοπρεπέστατο σπιτικό με τζάκι για να καις και ξύλα. Λες αλλά και σου λένε Καλημέρα.

Δλδ μπορείς να έχεις όλα τα καλά ενός νησιού + ότι έχεις κοντά μια μεγάλη πόλη και δεν έχεις αναγκη από πλοία, καιρούς κτλ.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από cpulse » 22 Μάιος 2013 22:40

Μη μου χαλάς το όνειρο!! :)
Νησί λέμε.. ας πούμε και Αγγλία, Μάλτα ή Αυστραλία δεν θα χα πρόβλημα. Αλλά άμα είναι και Ελληνικό ακόμα καλύτερα.

Άσε που άμα πάω Χαλκιδική θα μπερδεύονται και θα μου φέρουν σουβλάκια φραπέ :D

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από cyberfreak » 22 Μάιος 2013 23:40

αα μουδανια πηγαινα αρκετα παλια :p

πανε εδω αρκετα οικονομικα :p ζεις και με 300-400 το μηνα ανετα :pint:

Apostolis_38

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 23 Μάιος 2013 11:33

Βασικά πρέπει πρώτα να κοιτάξεις να καλύψεις άλλα πράγματα.
Κάτι φάρμακα που επείγουν και θα έρθουν "την άλλη βδομάδα", κάτι δρομολόγια που αναβάλονται την ημέρα που καίγεσαι να ανέβεις/κατεβεις στην μεγάλη πόλη, κάτι χαρτιά από το δημαρχείο που θα βγούν το επόμενο πεντάμηνο κι εσύ τα θέλεις χθές, κάτι θα περάσει "αύριο" το γκρέϊτερ να ανοίξει το δρόμο, νομίζω οτι πρέπει να είναι το πρώτο σου μέλημα να διασφαλίσεις.
Για να μη μιλήσουμε για χοντρότερα περιστατικά...
Αν εξασφαλίσεις αυτά τότε σήκω φύγε πέρυσι. Εγώ πάντως θα σε ζηλεύω.

Απο κει και πέρα.
Πρέπει να ψάξεις τι συνθήκες επικρατούν στα συγκεκριμένα μέρη που σε ενδιαφέρουν.
Μου έχει τύχει πάμπολλες φορές ένα σημείο να έχει άριστη κάλυψη και το αμέσως επόμενο να είναι χάλια.
Οι λόγοι πολλοί, ποικίλοι και καμμιά φορά απίστευτοι:
γεωγραφική μορφολογία (αν είναι σε ύψωμα, πεδιάδα ή κοίλωμα),
υλικοτεχνική υποδομή (καλώδια, κεραίες αναμετάδοσης, τηλεφωνικά κέντρα κ.λ.π.),
επηρεασμός από τις καιρικές συνθήκες (κι όμως...),
τοπικιστικοί (αντιδρούν οι κάτοικοι του διπλανού δήμου γιατί θα "χάσουν τα προνόμια"...).
Γενικώς πάντως, όσο περισσότερο πληθυσμό έχει ένα μέρος ή όσο πιο τουριστικό είναι, τόσο αυξάνονται και οι πιθανότητες καλής και απροβλημάτιστης παροχής.

Όσον αφορά τα ενοίκια απλά απέφυγε τα γνωστά, πάλαι ποτέ, πιασοκωλέ (Ρόδος - Κως - Πάρος - Νάξος - Κέρκυρα - Σαντορίνη κ.λ.π.).
Οχι οτι κι εκεί δεν μπορείς να βρείς φθηνά ενοίκια αλλά είναι λίγο πιο δύσκολο συγκριτικά με τα άλλα νησιά.

Προσωπικά, αν έκανα ποτέ αυτό το βήμα και εξαιρώντας την Εύβοια που έχω άκρες θα πήγαινα άνετα σε κάποιο από Ιθάκη, Λευκάδα, Ικαρία, Κρήτη, Σίφνο, Σέριφο, Παξοί, Σαμοθράκη κ.λ.π.

Πάντως ο bibisidis έχει δίκιο. Ισως ένα παραθαλάσσιο να είναι καλύτερη επιλογή.
Κι από τέτοια που να αξίζουν άλλο τίποτα σ' αυτή τη χώρα.
Ρίξε ένα βέλος στο χάρτη κι όπου σου κάτσει πήγαινε. Μια χαρά θα είναι.

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από alou » 23 Μάιος 2013 14:14

Επειδή δεν είναι μόνο οι έκτακτες ανάγκες και το internet, άνθρωποι είμαστε, εγώ θα έλεγα να σκεφτείς και να ψάξεις πως είναι κάποιο μέρος το χειμώνα από κόσμο και ζωή. Φαντάζομαι έστω ένα καφέ θα θες μέσα στο χειμώνα να τον πιείς κάπου ευχάριστα, να δεις 5 ανθρώπους και να πεις μια κουβέντα... στην Ιθάκη μετά από 2 χρόνια ή θα γράψεις βιβλίο ή θα σε γράψουν οι εφημερίδες.

Άλλο η Ιθάκη η Ικαρία, η Αμοργός και άλλο η Κρήτη, Ρόδος, Σύρος, Σαντορίνη, Χίος κλπ.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από cordis » 23 Μάιος 2013 17:22

για εμενα η Εύβοια είναι ότι καλύτερο. είναι νησί, αλλά μπορείς να πας και χωρίς καράβι εάν χρειαστεί ή εάν υπάρχει ανάγκη.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

ALR
Honorary Member

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από ALR » 23 Μάιος 2013 17:56

Πελλοπόνησος :P

Στη Σκιάθο έχει ωραίο τζερτζελέ και το νησί είναι πανέμορφο με ωραίες παραλίες. Απέναντι είναι ο Βόλος να κάνεις τις δουλειές σου. Έχει καλό internet και αεροδρόμιο
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από fafos » 23 Μάιος 2013 18:04

ALR έγραψε: Στη Σκιάθο έχει ωραίο τζερτζελέ και το νησί είναι πανέμορφο με ωραίες παραλίες. Απέναντι είναι ο Βόλος να κάνεις τις δουλειές σου. Έχει καλό internet και αεροδρόμιο
+1 gia Skiathos an kai exei kako xeimona kai isos tsimpimena enoikia...

genika, einai kakh epoxh gia na diapragmateuteis enoikia se nhsia... xekina meta ton Oktovrh..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
Wilfred

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από Wilfred » 23 Μάιος 2013 18:09

ικαρια ρε να πεθανεις στα 200.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από cpulse » 23 Μάιος 2013 21:28

Καλά είστε φοβεροί. Δεν περίμενα πάνω από 1-2 απαντήσεις. Είναι πολύ χαοτικό βήμα, αλλά μια που δεν έχω γυναίκα παιδιά σκυλιά γατιά, μπορώ να το κάνω άνετα.

Σας ευχαριστώ όλους.. για να δούμε που θα βγεί.

facebookad

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από facebookad » 23 Μάιος 2013 22:09

Φτηνά είναι στη Ναξο. 150 για ενα δυαρακι και εισαι κομπλε! αλλα αν κανεις τετοιο βημα για μενα διαλεγεις ενα μικρο νησι να αλλαξεις τροπο ζωης τελειως!

Πατμος επίσης. εχει καλο ιντερνετ και ολο το χρονο κοσμο λογω μοναστηριου.

Πες μας που σκεφτεσαι να σου δωσουμε οτι πληροφοριες θες

Apostolis_38

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 23 Μάιος 2013 22:14

Χμμμμ.
Τότε θέλει ακόμα περισσότερη σκέψη.
Χωρίς οικογένεια και κυρίως γυναίκα η ζωή στην επαρχία μπορεί να γίνει κόλαση.

Να θυμάσαι οτι η κυριώτερη διαφορά ανάμεσα στα μεγάλα αστικά κέντρα και την επαρχία είναι οτι στα πρώτα δεν έχεις καθόλου χρόνο για το εαυτό σου, στη δεύτερη έχεις άπλετο.
Αν δεν βρείς κάτι καλό/εποικοδομητικό να κάνεις ώστε να γεμίσεις τον ελεύθερο χρόνο σου ή θα γυρίσεις πίσω τρέχοντας ή θα καταντήσεις αλκοολικός ή θα σε γράψουν οι εφημερίδες όπως λέει ο alou.
Παρεπιπτόντως, δεν συμφωνώ με αυτά που γράφει ο alou αλλά σε ότι έχει να κάνει με τη διαφορά ζωής από μέρος σε μέρος έχει δίκιο.

Οπότε θα πρέπει πρώτα να αναρωτηθείς τι είδους ζωή θέλεις να κάνεις, ύστερα να ψάξεις για το κατάλληλο μέρος και κατόπιν να ψάξεις για τις "ανέσεις" της αστικής ζωής που θέλεις να πάρεις μαζί σου.
Δεν αναφέρομαι μόνο στο Internet, που για σένα μπορεί να είναι και απαραίτητο για τη δουλειά σου αλλά σε πολλά άλλα πράγματα που στις πόλεις θεωρούνται αυτονόητα:
πρόσβαση σε αγαθά 24/7, ποικιλία στη διασκέδαση, απροβλημάτιστη αλλαγή παραστάσων, κοινωνική απομόνωση/ενσωμάτωση κατά το δοκούν κ.λ.π. κ.λ.π.
Αντί γι αυτό θα σου προσφέρει απλώχερα άλλα πράγματα. Το θέμα είναι αν είσαι έτοιμος για αυτά ή αν θα σου λείψουν αυτά που άφησες πίσω.
Κατά την γνώμη μου όμως αν είναι να πας σε μια μικρότερη Αθήνα κάτσε εκεί που είσαι.

Εν πάσει περιπτώσει, ότι και να κάνεις σκέψου το καλά και καλή επιτυχία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης