Μετακόμιση σε νησί

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από fafos » 23 Μάιος 2013 22:18

Apostolis_38 έγραψε:Χμμμμ.
Χωρίς οικογένεια και κυρίως γυναίκα η ζωή στην επαρχία μπορεί να γίνει κόλαση.
paei se nhsi me pollous nautikous kai lynetai to provlhma :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από cpulse » 23 Μάιος 2013 22:41

Η πλήξη για μένα είναι άγνωστη λέξη. Αν δείτε το todo list θα καταλάβετε.

Χμμμμ Πάτμος ε.. άμα έχει και καλές θεούσες η αναζήτηση έλαβε τέλος

Άβαταρ μέλους
charavge

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από charavge » 25 Μάιος 2013 21:43

Έχω φάει τα νησιά με το κουτάλι. Λέσβος, Χίος, Σαντορίνη, Λέρος, Κάλυμνος, Πάτμος, Σκιάθος, Εύβοια, Κρήτη, Χρυσή κ.ά. και έχουμε δρόμο μπροστά. Έχω μείνει πολύ καιρό σε καθένα από αυτά.
Τα νησιά γενικότερα (ακόμη και τα μεγάλα) έχουν ιδιαιτερότητες, όπως περιορισμένες επιλογές διασκέδασης, τα μικρότερα πολλή ησυχία, ενώ έχω ακούσει από πολλούς ότι νιώθουν "εγκλωβισμένοι" γιατί δεν έχει δρόμο να φύγουνε όπως η ηπειρωτική Ελλάδα.
Υπάρχουν βέβαια πολλά καλά που δε θα βρεις στην υπόλοιπη Ελλάδα, όπως το να ξέρεις όλους τους γείτονές σου :D και φυσικά καλύτερη ποιότητα ζωής.

Η Εύβοια είναι εκπληκτική, καταπράσινη, πανέμορφες παραλίες, το ίδιο και η Κρήτη. Η Εύβοια έχει το καλό ότι έχει πρόσβαση σε όλη την Ελλάδα (οδικώς τουλάχιστον), σε αντίθεση με την Κρήτη, αλλά σε αυτά τα νησιά δε νιώθεις ότι είσαι σε νησί τόσο πολύ. Είναι αρκετά μεγάλα.
Ψηφίζω πάντως Ταϊλάνδη :kaloe:
Οικονομική άνεση και πανέμορφα τοπία!

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από webdevgr » 25 Μάιος 2013 22:03

Θα συμφωνήσω με τον Charavge για την Κρήτη. Πολύ μεγάλη για να πεις ότι είσαι σε νησί.

Κι εγώ μετά από Θεσσαλονίκη και 3 χρόνια Αθήνα αποφάσισα το 2008 να πάω να μείνω σε νησί. Η επιλογή μου τότε ήταν Κρήτη κι αυτό κυρίως γιατί πίστευα ότι θα έβρισκα πιο εύκολα δουλειά, καθότι μεγάλο νησί και πολλές οι επιλογές.

Αν έπρεπε να επιλέξω τώρα, σίγουρα δεν θα επέλεγα την Κρήτη και σίγουρα δεν θα επέλεγα το Ηράκλειο που μένω.

Στο θέμα δουλειάς είναι τραγική... αλλά το κυριότερο για μένα είναι ότι δεν νιώθεις ότι είσαι σε νησί, με εξαίρεση ότι δεν έχει επικοινωνία με την υπόλοιπη Ελλάδα.

Αν έχεις λύσει το θέμα δουλειά και δεν είναι κριτήριο, τότε διάλεξε ένα μικρό και γραφικό νησί για να νιώσεις πραγματικά ότι ζεις σε νησί.

Υ.Γ. Αν έχεις λύσει το θέμα δουλειά ανεξαρτήτου τόπου κατοικίας.... πες μας και σ' εμάς το μυστικό, μπας και καταφέρω και μείνω κάποια στιγμή σε ένα μικρό και ήρεμο νησάκι :)

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από EneMe » 26 Μάιος 2013 01:29

Εκεί που μιλάς για νησια, λες...
charavge έγραψε:Υπάρχουν βέβαια πολλά καλά που δε θα βρεις στην υπόλοιπη Ελλάδα, όπως το να ξέρεις όλους τους γείτονές σου :D και φυσικά καλύτερη ποιότητα ζωής.
Συγνώμη, αλλά αυτό δεν είναι προνόμιο των νησιών! Αν εξαιρέσεις Αθήνα, Θεσσαλονίκη και τις επόμενες 8 - 10 μεγαλύτερες πόλεις της χώρας, η καλύτερη ποιότητα ζωής και το να γνωρίζεις τους γείτονες, ισχύει σε ολόκληρη την Ελλάδα!

------------------------------------

Στα γενικά τώρα... Κρατήθηκα πολύ για να μην γράψω, αλλά τελικά γράφω...

Το νησί δεν θα το επέλεγα ποτέ γιατί δεν μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις! Είσαι ΄εγκλωβισμένος΄ και κάποια στιγμή περνάει η μαγεία της ηρεμίας και νιώθεις ξαφνικά ΄ναυαγός΄. Μου το έχουν μεταφέρει αρκετοί φίλοι μου που πήγαν σε νησιά ως δάσκαλοι και καθηγητές και πέρασαν καλά μόνο επειδή ήταν για λίγο. Όλοι μου είπαν ΄για μόνιμα δεν παλεύεται΄.

Αν θέλεις να κάνεις αποκέντρωση, επέλεξε μια πόλη κάτω απο 10.000 κατοίκους στην ηπειρωτική Ελλάδα και δοκίμασε...

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από cpulse » 26 Μάιος 2013 02:35

Είμαι μπερδεμένος κι εγώ. Δεν ξέρω τι θα κάνω ακριβώς.. μάλλον στο ψαχτό κι όπως βγεί. Το κακό/καλό με εμένα είναι οτι δεν έχω ρίζες πουθενά (σχεδόν) και έχω την άνεση να ζήσω για λίγο τη ζωή του αλήτη.

Παλιά ήμουν φοιτητής στην Αγγλία. Έλεγα αμάν και πότε να γυρίσω πίσω. Από τότε έχουν περάσει πολλά χρόνια και τώρα συνειδητοποιώ οτι ζω στην Ελλάδα χωρίς να την ζώ. Μάλιστα όχι απλά δεν ζω τις ομορφιές της, αλλά έχω στη καμπούρα μου και φορτία από μαλακιές άλλων. Είναι πολύς κόσμος στη θέση μου αυτό το καιρό που ή θα πνιχτούν στην κατάθλιψη ή θα κάνουν την αδυναμία τους αφορμή για αλλαγή.

Στον gigenis που ρώτησε πριν πως λύνω το θέμα της δουλειάς.. φίλε μου είναι απλή η απάντηση. Cloud services, δουλειά από internet, επικοινωνία με skype και τελευταία και με google hangouts, και το βασικότερο.. ξένοι πελάτες.

Άβαταρ μέλους
charavge

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από charavge » 26 Μάιος 2013 02:59

EneMe έγραψε:Εκεί που μιλάς για νησια, λες...
charavge έγραψε:Υπάρχουν βέβαια πολλά καλά που δε θα βρεις στην υπόλοιπη Ελλάδα, όπως το να ξέρεις όλους τους γείτονές σου :D και φυσικά καλύτερη ποιότητα ζωής.
Συγνώμη, αλλά αυτό δεν είναι προνόμιο των νησιών! Αν εξαιρέσεις Αθήνα, Θεσσαλονίκη και τις επόμενες 8 - 10 μεγαλύτερες πόλεις της χώρας, η καλύτερη ποιότητα ζωής και το να γνωρίζεις τους γείτονες, ισχύει σε ολόκληρη την Ελλάδα!
Είχα κάτι πιο συγκεκριμένο στο νου μου. Όταν είσαι σε ένα νησί όπως π.χ. η Λέρος, η Πάτμος, η Κάλυμνος κλπ ξέρεις όλους του κατοίκους του νησιού έναν προς έναν... Όχι μόνο της γειτονιάς. Απλά λόγω περασμένης ώρας δεν τον εξέφρασα σωστά. Έχεις δίκιο. Όντως σε μικρά χωριά σε όλη την Ελλάδα ισχύει αυτό.

@cpulse
Το σημαντικό είναι να βάλεις προτεραιότητες! Τα βάζεις κάτω ένα-ένα, τα ζυγίζεις, κάνεις τις επιλογές σου και τα προγραμματίζεις. Βέβαια ο Γούντυ Άλεν είχε πει σε μία συνέντευξή του "Αν θες να κάνεις το Θεό να γελάσει πες του τα σχέδιά σου".
Εγώ παλιότερα όταν είχα αντίστοιχο δίλημμα επέλεξα την καλύτερη ποιότητα ζωής έναντι των πολλών χρημάτων. Ακόμη και τώρα το ίδιο κάνω. Επίσης είδα ότι η δουλειά, αν υπερβάλλεις, μπορεί να σε τραβήξει πίσω αντί να σε πάει μπροστά. Έχω βάλει προτεραιότητες και το σημαντικότερο από όλα αφιέρωσα στον εαυτό μου και την οικογένειά μου ελεύθερο χρόνο. Χωρίς προσωπικό χρόνο, η ψυχική υγεία δεν υπάρχει.
Για να ξεφύγεις πραγματικά από όλη την κατάθλιψη γύρω σου επέλεξε να συναναστρέφεσαι με άτομα αισιόδοξα. Εμείς οι Έλληνες είμαστε πολύ κλαψιάρηδες. Όχι πως δεν είναι δύσκολη η κατάσταση, το βιώνουμε καθημερινά, αλλά ότι είμαστε κλαψιάρηδες...είμαστε.

Για μένα το σημαντικότερο πρόβλημα είναι ότι είμαστε καθένας και απάνω του. Σε μικρότερες περιοχές υπάρχει καλύτερη αλληλεγγύη. Στηρίζουν ο ένας τον άλλο. Συμφωνώ απόλυτα με την επιλογή σου να πας σε ένα μέρος μικρότερο. Απλώς, επέλεξε κάτι που να ταιριάζει καλύτερα με το χαρακτήρα σου, αλλιώς δε θα ικανοποιηθείς, θα δυσκολευθείς, θα βαρεθείς και θα φύγεις γρήγορα.
Πρέπει να υπολογίσεις, επίσης, ότι πολλά νησιά (ιδίως μικρά ή τουριστικά) το χειμώνα είναι σχεδόν "νεκρά". Το ίδιο ισχύει και για πολλές τουριστικές περιοχές της Ελλάδας.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από fafos » 26 Μάιος 2013 03:02

cpulse έγραψε:Είμαι μπερδεμένος κι εγώ. Δεν ξέρω τι θα κάνω ακριβώς.. μάλλον στο ψαχτό κι όπως βγεί. Το κακό/καλό με εμένα είναι οτι δεν έχω ρίζες πουθενά (σχεδόν) και έχω την άνεση να ζήσω για λίγο τη ζωή του αλήτη.
phgaine sto Nafplio.. tha sou doso kai ta kleidia ths varkas na phgaineis gia kana psarema :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
Nikos-0

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από Nikos-0 » 26 Μάιος 2013 03:55

Ρόδος, καλές συνδέσεις ADSL, αρκετές επιλογές γενικά χωρίς να είναι ούτε μεγαλούπολη ούτε χωριό. Χειμώνα αν είσαι party animal μπορεί να πλήξεις λίγο. Τα νοίκια όπως σε όλη την Ελλάδα πεσμένα και σε διάφορες τιμές.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από cordis » 27 Μάιος 2013 10:14

το θέμα είναι για ποιο λόγο θες να πας στο νησί.

για απομόνωση; για καθαρό αέρα; για την θάλασσα; για να μη βλέπεις άνθρωπο;

γιατί με τόσα νησιά που έχουμε, μπορείς να επιλέξεις όποιο θες ανάλογα με της ανάγκες σου.

από την, ας πούμε νησί, Εύβοια που πας και με αυτοκίνητο, στα νησιά όπως Σαλαμίνα και Αίγινα που έχουν καράβι κάθε μια ή και μισή ώρα, στα νησιά τύπου Άνδρου που έχουν καράβι 2-3 φορές την ημέρα και πας σε 2 ώρες,στα νησιά τύπου Σαντορίνη, Ρόδο, Κω που το καράβι κάνει αιώνες αλλά έχουν και αεροπλάνο, στα νησιά τύπου Σίφνος, Σέριφος που τον χειμώνα έχουν ένα ή δυο καράβια την εβδομάδα προς στεριά, και φυσικά την Κρήτη που αν θες ξεχνάς και ότι είσαι σε νησί.

εσύ τι θες να πετύχεις πηγαίνοντας στο νησί;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
penlix
Επικοινωνία:

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από penlix » 27 Μάιος 2013 10:47

Λοιπόν, επειδή μάλλον την εμπειρία κυνηγάς Cpulse, να ένα cool fact που μπορεί να επηρεάσει:

O Nicolas Negroponte, founder του MIT Media Lab, και founder/sponsor πολλών σημαντικών (π.χ. Wired, OLPC) έχει, όπως αναφέρεται εδώ και χρόνια μια ιδιαίτερη αγάπη για τη Πάτμο. Για αυτό το λόγο έχει βοηθήσει να στηθεί ένα island-wide mesh δίκτυο στη Πάτμο, με τη βοήθεια της Nortel.

Βέβαια, δεν γνωρίζω αν αληθεύει το story, και πως εξελίχθηκε, αλλά ο Negroponte έκανε ακόμα και τον γάμο του εκεί:
http://www.youtube.com/watch?v=vgTGQCGc5LM
ενώ έχει και το εξοχικό του σπίτι στο νησί.

Οπότε σκέψου οτι μπορείς κάποια στιγμή να γράφεις κώδικα σε ένα café που αγναντεύει το πέλαγος, και να τα λες με τον Nicholas, για το πως πάει το reading project στην Αιθιοπία. :lol:

*Win*
Four fonts walk into a bar. The barman says "Oi – get out! We don’t want your type in here"

ALR
Honorary Member

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από ALR » 27 Μάιος 2013 13:02

Έχουμε άπειρα νησιά είναι η αλήθεια.

btw και η Λευκάδα είναι προσβάσιμη με αυτοκίνητο, αλλά θα προτιμούσα Αιγαίο.

Τα μάτια σου 14 αν επιλέξεις Μύκονο :lol:
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από mechpanos » 27 Μάιος 2013 13:29

Φίλε καλή επιτυχία σε ό,τι και αν επιλέξεις.
Θα σου πω 2 λόγια από ό,τι έχω καταλάβει ότι θέλεις και ό,τι έχω εγώ ως παραστάσεις (κάτοικος και φοιτητής στην Αθήνα για 7-8 χρόνια, μόνιμος κάτοικος Πύργου, επισκέπτης αρκετών νησιών και με γνωστούς εκεί)...
Αν η επιλογή σου είναι να δουλεύεις με την ησυχία σου online και για το ξελαμπικάρισμα από το πήξιμο που τρως να έχεις ένα ιδανικό περιβάλλον με ησυχία, τότε σίγουρα μπορείς να βρεις κάτι ανάλογο σε οποιοδήποτε σημείο της Ελλάδας είναι εκτός κέντρου πόλης.
Μπορείς να βρεις κάποια επαρχιακή πόλη που να συνδυάζει φυσικές ομορφιές στην ευρύτερη περιοχή, με γρήγορη πρόσβαση παντού και να μην αισθάνεσαι ότι σου λείπει κάτι.
Μια πολύ καλή επιλογή για ήπια προσαρμογή στην επαρχία θα έλεγα ότι είναι η Καλαμάτα (συνδυάζει πόλη, θάλασσα κ.α. ενώ τα έχει όλα και είσαι 2.5 ώρες δρόμο από Αθήνα για κάποια πράγματα που δυστυχώς υπάρχουν μόνο εκεί).
Αν θέλεις νησί, πιστεύω ότι η Κρήτη δεν είναι κατάλληλη λόγω Κρητικών. Πολύ κλειστοί πιστεύω.
Η Ρόδος αντίθετα, είναι τέλειο νησί και σαν τοπία και σαν πόλη τα έχει όλα, και οι Ροδίτες ανοιχτοί σαν άνθρωποι. Το ίδιο και η Λέσβος αν την παλέψεις με την έντονη διάλεκτο (!) πχ. μωρέλι μ', κλπ η Μυτιλήνη είναι πολύ ωραία σαν πόλη, και επίσης τα έχει όλα.

Τώρα αν ενδιαφέρεσαι απλά για Internet, νομίζω ότι με την τουριστική ανάπτυξη που έχουν τα περισσότερα έχουν καλές υποδομές σε ADSL, επιλέγεις ΟΤΕ για την τεχνική υποστήριξη και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

Στην θέση σου αν ήθελα να στεριώσω κάπου δεν θα επέλεγα νησί για έναν λόγο τον οποίο είπαν και οι προηγούμενοι: ΑΝ σου συμβεί κάτι (και μιλάω για κάτι σοβαρό) τα νησιά μας πλην ελαχίστων δεν έχουν την υποδομή να σε σώσουν...
Έχοντας λοιπόν οικογένεια, στην σκέψη και μόνο ότι θα είμαι αποκλεισμένος για οποιοδήποτε λόγο σε κάποια κρίσιμη στιγμή, για εμένα το νησί (πλην 2-3 μεγάλων) είναι εκτός πλάνων!

Καλή επιτυχία σε ότι και αν επιλέξεις.
Μια συμβουλή μόνο, όπου και να πας κοίτα να γνωριστείς με κανέναν άνθρωπο να κάνεις καλή παρέα διότι θα έχεις πολύ περισσότερο ελεύθερο χρόνο στην διάθεσή σου!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από webdevgr » 27 Μάιος 2013 14:47

Επειδή το άκουγα συνεχώς όταν ήμουν Θεσσαλονίκη - Αθήνα και το ακούω και τώρα που είμαι Κρήτη... το "αν σου συμβεί κάτι σοβαρό" στα νησιά δεν θα μπορέσεις να το αντιμετωπίσεις, είναι και λίγο μύθος.

Από την άποψη πως γενικά στην Ελλάδα (ειδικά τώρα εν μέσω κρίσης) αν σου συμβεί κάτι σοβαρό δεν θα μπορέσεις να το αντιμετωπίσεις όπου και να είσαι. Κι αυτό το λέω σαν πρώην καρκινοπαθής.

Όταν είχα το πρόβλημα (2008) μπορεί να ήμουν στην Αθήνα, αλλά αν δεν ήμουν νέος κι αν για καλή μου τύχη δεν δούλευα σε μεγάλη εταιρεία με ιατρικά και κατά συνέπεια με εύκολη πρόσβαση σε γιατρούς και νοσοκομεία... ακόμη θα περίμενα για χημειοθεραπείες! Φαντάσου τώρα που δεν υπάρχουν γιατροί και λεφτά φάρμακα.

Η όλη φάση μου θυμίζει και λίγο το άλλο που έχει συνδεθεί με τα νησιά και γενικά με την επαρχία. Στις μικρές πόλεις δεν έχεις επιλογές... Στα 3 χρόνια στην Αθήνα πήγα 1 φορά θέατρο και 5-6 σινεμά. Κι αυτό όχι γιατί δεν ήθελα, αλλά γιατί δεν προλάβαινα. Οι ρυθμοί ήταν εξοντωτικοί!!

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μετακόμιση σε νησί

Δημοσίευση από mechpanos » 27 Μάιος 2013 14:54

Φίλε gigenis συμφωνώ 100% για τις επιλογές, σε πληροφορώ ότι κι εγώ στα χρόνια που έμενα Αθήνα είχα πάει τόσες λίγες φορές θέατρο που και μου είναι το ίδιο με τώρα, απλά αποφασίζω κι ανεβαίνω όποτε θέλω.

Όμως στο θέμα κάτι σοβαρό εννοώ κάτι που να χρειάζεσαι άμεση διακομιδή σε νοσοκομείο και από εκεί σε μονάδα εντατικής (ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΜΑΣ!!!)...
Οι γιατροί στα νησιά κάνουν υπερπροσπάθειες και με ελάχιστα μέσα να ανταποκριθούν στα τρέχοντα καθήκοντα, που να βάλεις και τα έκτακτα περιστατικά υψηλού κινδύνου...και άντε να περιμένεις το σούπερ πούμα και να μην πετάει γιατί έχει απαγορευτικό (δεν ξέρω πως γίνεται, λέω ΑΝ) ή γιατί δεν έχει συντηρηθεί κατάλληλα, κλπ κλπ...

Αν έμενα σε νησί χωρίς να θέλω να αποθαρρύνω κανέναν, πάντα αυτό θα το είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες