Πατάτε διαφημίσεις;

Εύρεση και τοποθέτηση διαφημίσεων στις σελίδες μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
facebookad

Πατάτε διαφημίσεις;

Δημοσίευση από facebookad » 23 Μάιος 2013 11:14

Αφορμή για το ποστ πρωινή κουβέντα! Επειδη εδω μέσα το 95% εκδότες είναι η ερώτηση χωρά συζήτηση!

Πατάτε διαφημίσεις σαν επιβραβευση σε sites blogs που σας αρέσουν;
Βλέπεις μια καλη προσπάθεια η οποία περιμένει χαρτζιλικωμα από διαφημίσεις ανα κλικ. Το κάνεις;

Δινετε συμβουλες τι και πως να το κανεις για να εχεις μεγαλυτερο CTR
Προτείνετε βάλε μέσα στο κειμενο βαλε σε καλύτερη θεση τη διαφήμιση αλλαξε χρώματα κλπ με στόχο (έναν από αυτους) το κατα λάθος κλικ

Αλήθεια ιδιωτικά σε μία καλή προσπάθεια κάνετε το κλικ επιβραβευσης φευγοντας;

dimtris155

Πατάτε διαφημίσεις;

Δημοσίευση από dimtris155 » 23 Μάιος 2013 12:51

facebookad έγραψε:Αφορμή για το ποστ πρωινή κουβέντα! Επειδη εδω μέσα το 95% εκδότες είναι η ερώτηση χωρά συζήτηση!

Πατάτε διαφημίσεις σαν επιβραβευση σε sites blogs που σας αρέσουν;
Βλέπεις μια καλη προσπάθεια η οποία περιμένει χαρτζιλικωμα από διαφημίσεις ανα κλικ. Το κάνεις;

Δινετε συμβουλες τι και πως να το κανεις για να εχεις μεγαλυτερο CTR
Προτείνετε βάλε μέσα στο κειμενο βαλε σε καλύτερη θεση τη διαφήμιση αλλαξε χρώματα κλπ με στόχο (έναν από αυτους) το κατα λάθος κλικ

Αλήθεια ιδιωτικά σε μία καλή προσπάθεια κάνετε το κλικ επιβραβευσης φευγοντας;
Όχι δεν το κάνω, αν δεν με ενδιαφέρει το περιεχόμενο της διαφήμισης.
Τους επιβραβεύω με το να τους ξαναεπισκεφτώ.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πατάτε διαφημίσεις;

Δημοσίευση από korgr » 23 Μάιος 2013 13:28

dimtris155 έγραψε: Όχι δεν το κάνω, αν δεν με ενδιαφέρει το περιεχόμενο της διαφήμισης.
+1

Στο κάτω κάτω τι φταίει αυτός που πληρώνει;

Άβαταρ μέλους
charavge

Πατάτε διαφημίσεις;

Δημοσίευση από charavge » 23 Μάιος 2013 15:14

dimtris155 έγραψε: Όχι δεν το κάνω, αν δεν με ενδιαφέρει το περιεχόμενο της διαφήμισης.
Θα συμφωνήσω κι εγώ!

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Πατάτε διαφημίσεις;

Δημοσίευση από michalis1984 » 23 Μάιος 2013 19:22

Όχι δεν κάνω κλικ απλά και μόνο για επιβράβευση. Αποφεύγω να κάνω εύκολα κλικ σε διαφημίσεις adsense.

Μόνο μερικές φορές όταν θα μου κινήσει πολύυ το ενδιαφέρον μια διαφήμιση (1-2 φορές το μήνα), μπορεί να κάνω και κλικ. Πριν το κάνω όμως, θα σκεφτώ σε ποια ιστοσελίδα βρίσκομαι. Αν είμαι π.χ. σε ένα news aggregator (ή σε μια σαβουροσελίδα με κείμενα αυτόματα μεταφρασμένα ή γραμμένα το πόδι), που έχει βάλει τις διαφημίσεις σκόπιμα σε ορισμένες θέσεις για να πιάσει κλίκς, τότε ΔΕΝ θα του κάνω όσο και εαν το θέλω. Πολύ πιο εύκολα θα βάλω το ποντίκι στη διαφήμιση και θα δω το url (εαν ειναι διαφήμιση κειμένου) και θα το πληκτρολογήσω :-)

Άρα όπως καταλαβαίνεις δρω αντίθετα απ' το ερώτημα σου. Όχι ως επιβράβευσή, αλλά ως τιμωρία, μη κάνοντας κλικ κάπου που υπο φυσιολογικές συνθήκες θα έκανα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος michalis1984 την 23 Μάιος 2013 19:48, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
best seller

facebookad

Πατάτε διαφημίσεις;

Δημοσίευση από facebookad » 23 Μάιος 2013 19:30

michalis1984 έγραψε: Αποφεύγω να κάνω εύκολα κλικ σε διαφημίσεις adsense.

Μόνο μερικές φορές όταν θα μου κινήσει πολύυ το ενδιαφέρον μια διαφήμιση (1-2 φορές το μήνα), μπορεί να κάνω και κλικ. Πριν το κάνω όμως, θα σκεφτώ σε ποια ιστοσελίδα βρίσκομαι.
Άρα όπως καταλαβαίνεις δρω αντίθετα απ' το ερώτημα σου. Όχι ως επιβράβευσή, αλλά ως τιμωρία, μη κάνοντας κλικ κάπου που υπο φυσιολογικές συνθήκες θα έκανα.
Χωρις πλάκα τωρα μήπως αυτό θα πρεπε να το κοιταξεις; Κατι σαν αφου δε βγαζω εγω οχι δε θα βγαλει κανεις; Αλλο να δημιουργεις αμυνες σε διαφημίσεις αφου αυτο συμβαίνει σε όλους και αλλο αυτο που λες!

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Πατάτε διαφημίσεις;

Δημοσίευση από michalis1984 » 23 Μάιος 2013 19:36

Τι δεν σου άρεσε; Το ότι μια διαφήμιση πρέπει να με κερδίσει για να κάνω κλικ (και η αλήθεια είναι πως είμαι πολύ δύσκολος πελάτης σε σημείο που δεν κάνω κλικ αν κάτι δεν μου κινήσει πραγματικά το ενδιαφέρον), ή γιατί δεν θα κάνω κλικ σε διαφημίσεις που βρίσκονται σε μια πρόχειρη σελίδα;
best seller

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Πατάτε διαφημίσεις;

Δημοσίευση από kiriakosGR » 23 Μάιος 2013 19:36

facebookad έγραψε:
michalis1984 έγραψε: Αποφεύγω να κάνω εύκολα κλικ σε διαφημίσεις adsense.

Μόνο μερικές φορές όταν θα μου κινήσει πολύυ το ενδιαφέρον μια διαφήμιση (1-2 φορές το μήνα), μπορεί να κάνω και κλικ. Πριν το κάνω όμως, θα σκεφτώ σε ποια ιστοσελίδα βρίσκομαι.
Χωρις πλάκα τωρα μήπως αυτό θα πρεπε να το κοιταξεις; Κατι σαν αφου δε βγαζω εγω οχι δε θα βγαλει κανεις; Αλλο να δημιουργεις αμυνες σε διαφημίσεις αφου αυτο συμβαίνει σε όλους και αλλο αυτο που λες!
Φίλε κάνεις σαν να μην καταλαβαίνεις!! Ο μιχάλης λέει ότι δεν θα κάνει κλικ σε διαφημίσεις σε σαβουρο-περιεχόμενο site που καθαρά και μόνο αποσκοπεί στο κέρδος.
Τι δεν καταλαβαίνεις;;;;;;;;;;
http://www.dwrean.net Κατεβάστε δωρεάν και νόμιμα προγράμματα, Παιχνίδια, e-books

facebookad

Πατάτε διαφημίσεις;

Δημοσίευση από facebookad » 23 Μάιος 2013 19:48

Κουβεντα κανουμε και το ερωτημα ειναι ξεκαθαρο. Μιλαμε για σελιδες που μας αρεσουν οχι σε σαβουροσελιδες.
Εμεις παντως 3 ατομα ειχαμε πρωι πρωι τρελη κουβεντα.

Σε δημοσιο διαλογο δεν περιμενα να ακουσω και κατι διαφορετικο! Παντα ολοι κύριοι είμαστε! Αλλα ολοι δεν πατανε στους αλλους και ολοι ψαχνουν την καλυτερη θεση για...καταλαθος κλικ!

Ενημερωτικά λοιπον το πρωι η κουβεντα ξεκινησε απο ενα γνωστο που ειπε το εξης!

Ερχονται τυποι σε γνωστη αλυσιδα με ηλεκτρικα, πανε στο ταμπλετ ανοιγουν το Blog τους σελιδα τους κλπ και κανουν κλικ σε μια διαφημιση!!!

ΚΑΙ ΟΜΩΣ συμβαινει! Μην πεφτετε απο τα συννεφα. Απιστευτο και ομως Ελληνικο

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Πατάτε διαφημίσεις;

Δημοσίευση από michalis1984 » 23 Μάιος 2013 20:12

facebookad έγραψε:Κουβεντα κανουμε και το ερωτημα ειναι ξεκαθαρο. Μιλαμε για σελιδες που μας αρεσουν οχι σε σαβουροσελιδες.
Εμεις παντως 3 ατομα ειχαμε πρωι πρωι τρελη κουβεντα.

Σε δημοσιο διαλογο δεν περιμενα να ακουσω και κατι διαφορετικο! Παντα ολοι κύριοι είμαστε! Αλλα ολοι δεν πατανε στους αλλους και ολοι ψαχνουν την καλυτερη θεση για...καταλαθος κλικ!

Ενημερωτικά λοιπον το πρωι η κουβεντα ξεκινησε απο ενα γνωστο που ειπε το εξης!

Ερχονται τυποι σε γνωστη αλυσιδα με ηλεκτρικα, πανε στο ταμπλετ ανοιγουν το Blog τους σελιδα τους κλπ και κανουν κλικ σε μια διαφημιση!!!

ΚΑΙ ΟΜΩΣ συμβαινει! Μην πεφτετε απο τα συννεφα. Απιστευτο και ομως Ελληνικο
ΟΚ αφού πρόκειτε για σελίδα που μου αρέσει, τότε αν μου αρέσει μια διαφήμιση πολύ-πολύ θα κάνω κλικ. Αν όχι, δεν θα κάνω. Σίγουρα όμως το κλικ δεν θα γίνει για επιβράβευση αλλά απο ενδιαφέρον προς τη διαφήμιση.

Το ότι πολλοί κάνουν κλικ στις διαφημίσεις τους απο δημόσιους υπολογιστές είναι αλήθεια. Εγώ δεν το κάνω, ούτε μπορώ να κρίνω όσους το κάνουν. Δεν πιστεύω όμως πως αξίζει να ρισκάρει κάποιος το λογαριασμό του για ένα κλικ των 0,10-0,20€. Θα το κάνει μια.. δυο τρείς.. θα γυρίζει όλα τα καταστήματα υπολογιστών. Οκ μαζεύει 1-2€ περισσότερα κάθε βδομάδα απο όσα θα μάζευε κανονικά.

Ας υποθέσουμε πως κάνει κλικς και στην ιστοσελίδα του κολλητού, να μη βοηθήσει και το φιλαράκι παράλληλα; Η google μετά το 'μυρίζετε' και βλέπει πως τα κλικ γίνονται "μαζεμένα" σε αυτούς τους 2 λογαριασμούς απο τους ίδιους υπολογιστές σταθερά. Αξίζει το ρίσκο; Και μετά κλαίνε για τα bans και φταίει η google. Άσε μάλιστα που έτσι υποσκάπτουν το ίδιο το δύκτιο. Γι' αυτό και η google είναι τόσο αυστηρή! Και όσο πιο αυστηρή (αλλά δίκαιη) είναι τόσο το καλύτερο αφού οι διαφημιζόμενοι μπορούν να την εμπιστεύονται και να βάζουν τα χρήματα τους. Όσοι publishers δεν αποδεικνύονται σωστοί συνεργάτες να φεύγουν. Έτσι δεν θα έκανε και ένας σωστός εργοδότης για να προστατεύσει το κύρος της υπηρεσίας του;

1 συγκεκριμένο άρθρο που είχα γράψει το 2009, αποφέρει σταθερά απο τότε περίπου 20-30€ το μήνα! Είμαι σίγουρος πως πολλοί εδώ μέσα θα έχουν γράψει κείμενα που τους αποφέρουν πολύ περισσότερα. Άρα πιστευώ πως δεν αξίζει το ρίσκο να προσπαθήσει κάποιος να ξεγελάσει με ψεύτικα κλικς απο άλλους υπολογιστές για μερικά ευρώ.

Την προνομιακή τοποθέτηση των διαφημίσεων σε χώρο όπου ο επισκέπτης τις βλέπει εύκολα, την εγκρίνω, όπως την εγκρίνει και η google. Η παραπλάνηση όμως για καταλάθος κλικ δεν είναι αποδεκτή. Το να είναι μια διαφήμιση τοποθετημένη μέσα σε ένα κείμενο, να έχει τα περιθώρια της και να φαίνεται ξεκάθαρα πως είναι διαφήμιση δεν είναι κακό. Το να είναι όμως τοποθετημένη με τρόπο που να φαίνεται πως αποτελούν σύνδεσμους της ίδιας της σελίδας τότε είναι κακό, πόσο μάλλον όταν γίνεται σκόπιμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος michalis1984 την 23 Μάιος 2013 20:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
best seller

Άβαταρ μέλους
Sa1mag

Πατάτε διαφημίσεις;

Δημοσίευση από Sa1mag » 23 Μάιος 2013 20:30

Για ποιες διαφημίσεις μιλάτε ρε παιδιά?
http://adblockplus.org

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Πατάτε διαφημίσεις;

Δημοσίευση από michalis1984 » 23 Μάιος 2013 20:41

Sa1mag έγραψε:Για ποιες διαφημίσεις μιλάτε ρε παιδιά?
Αίσχος!! :P
best seller

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Πατάτε διαφημίσεις;

Δημοσίευση από dva_dev » 23 Μάιος 2013 20:51

Sa1mag έγραψε:Για ποιες διαφημίσεις μιλάτε ρε παιδιά?
Για αυτές που βλέπεις από το κινητό και όλες όσες συσκευές δεν έχεις ή δεν μπορείς να βάλεις adblock

Άβαταρ μέλους
Nikos-0

Πατάτε διαφημίσεις;

Δημοσίευση από Nikos-0 » 24 Μάιος 2013 01:34

Μόνο αν με ενδιαφέρει πολύ η διαφήμιση, αλλά σε αρκετά σπάνιες περιπτώσεις και για επιβράβευση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίσεις στις σελίδες μας (εκδότες)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες