website se phone mobile!!

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
piero

Δημοσίευση από piero » 26 Μάιος 2013 03:12

Θέλω να φτιάξω μια απλή ιστιοσελίδα με html5 που να περιέχει 5 βιογραφίες. θέλω όμως να την διαβάσω απο κάποιο κινητό android. Υπάρχει τρόπος να το κάνω αυτο χωρις να έχω πρόσβαση σε κάποιον server? Υπαρχει καποιο android simulator για να βλέπω τι φτιάχνω? μπορειτε να μου δώσετε οσο πιο καθαρές και λεπτομερείς απαντήσεις αν γίνετε γιατι ειμαι λιγο ασχετος :)

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 26 Μάιος 2013 12:18

μπορείς να κατεβάσεις τα εργαλεία που είναι για android development, να παραμετροποιήσεις ένα μηχάνημα και να το βάλεις να τρέξει (δεν χρειάζεται να φτιάξεις κάποια εφαρμογή, έχει web browser μέσα).
Πηγαίνεις στη σελίδα σου και έχεις μια εικόνα του πως θα φαίνεται.
Ρίξε μια ματιά στο
http://www.howtogeek.com/howto/21831/ho ... g-a-phone/ (έχει αρκετό scroll down)
και αν σε ενδιαφέρει έχει πιο αναλυτικές πληροφορίες εδώ:
http://developer.android.com/tools/help/emulator.html

ΥΓ.:
Θέλω να φτιάξω μια απλή ιστιοσελίδα με html5
Είναι ΙΣΤΟσελίδα (ιστός+σελίδα), όχι ΙΣΤΙΟσελίδα (ιστίο+σελίδα).

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 26 Μάιος 2013 13:54

Ο Paul Irish έδειξε στο φετινό google I/O αυτό το extension.

Δες το βίντεο:
http://www.youtube.com/watch?v=x6qe_kVa ... age#t=660s

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά ο Paul λέει οτι παίζει στον chrome canary σε mac. Αναμένουμε μέχρι να γίνει πιο official και να μη χρειάζεται να ξεκινάμε το adb!

Ο κλασικός τρόπος μέχρι τώρα (που το αναφέρει στο video ο Paul) είναι αυτός εδώ https://developers.google.com/chrome-de ... -debugging

Υπάρχει και το bluestacks πάντως για android emulator (αν και καλύτερα να συνδέεις το κινητό σου).

Άβαταρ μέλους
piero

Δημοσίευση από piero » 27 Μάιος 2013 14:45

Όταν φτιάχνω κάποια ιστοσελίδα για το PC, την φτιάχνω σε notepad++ και το αποτέλεσμα το βλέπω στον web browser στην διεύθυνση πχ.(file:///C:/xampp/htdocs/mywebs/biografiko.html),σε γλωσσα html. dva_dev σε αυτο που μου έστειλες το emulator μου φάνηκε πολυ καλό ομως δν διαβάζει προφανώς την διεύθυνση που γράφω πιο πάνω. Υπάρχει κάποιοσ τρόπος να το διαβάσει?

Άβαταρ μέλους
piero

Δημοσίευση από piero » 27 Μάιος 2013 14:56

Χωρίς να την ανεβάσω εννοω.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 31 Μάιος 2013 21:15

Μάλλον πρέπει να στήσεις κάποιον web server τοπικά στον υπολογιστή σου και να κάνεις copy τα αρχεία στον φάκελο htdocs (αν επιλέξεις να στήσεις το xampp). Από τον emulator ή και από τον web browser του υπολογιστή, θα μπορείς να δείς τις σελίδες στη διεύθυνση (π.χ. http://192.168.1.2/onoma_selidas, αν η ip του υπολογιστή σου είναι 192.168.1.2).

Δεν είναι δύσκολο, ούτε απαιτεί να ανεβάσεις τα αρχεία σε κάποιον εξωτερικό server.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 31 Μάιος 2013 22:43

Αν δεν κάνω λάθος το bluestacks δεν υποστηρίζει localhost.

Μπορείς να το κάνεις και με τον chrome... δεξί κλικ/επιθεώρηση στοιχείου και μετά κλικ τέρμα κάτω δεξιά στο εικονίδιο settings τσεκάρεις το User Agent και επιλέγεις Android. Τσεκάρεις το Device Metrics και επιλέγεις τις διαστάσεις που θέλεις να προσομοιώσεις.

Δεν κλείνεις το πλαίσιο... και κάνεις refresh τη σελίδα.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 01 Ιουν 2013 00:40

Localhost για κάθε συσκευή είναι η ίδια η συσκευή. Γι αυτό πρότεινα να παίξει με την ip του pc και όχι με localhost γιατί θα ψάχνει ο emulator να βρει web server μέσα στον emulator και όχι στο pc.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 01 Ιουν 2013 09:59

Ομολογώ ότι δεν είχα σκεφτεί τη λύση της IP... γιατί χρησιμοποιούσα τον chrome και αντίστοιχο plugin του Firefox, αλλά πράγματι δουλεύει με την IP.

UserX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από UserX » 11 Δεκ 2013 01:00

Αφήστε τα applications k emulations.... HTML 5 , css3 , jquery και responsive design. Μια λύση για ολες τις πλατφόρμες.

Paris Platanias
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Paris Platanias » 12 Δεκ 2013 14:27

Συμφωνώ απόλυτα με τον USERX , δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος αυτή τη στιγμή για να κάνεις μια ιστοσελίδα να παίζει σε ολα τα μέσα παρα χρησιμοποιώντας την παρακάτω αρχιτεκτονική λογισμικού.

HTML5
CSS3
JQUERY
RESPONSIVE WEB DESIGN

Είναι οτι καλύτερο και ολα τα emulations που προσπαθείτε να χρησιμοποιήσετε είναι μια λάθος προσέγγιση στην ποιότητα του σύγχρονου web design .
Paris Platanias
World Class Web Design
http://www.internetatmajor.com | Create miracles

javment
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από javment » 14 Δεκ 2013 09:57

Συμφωνώ με τους παραπάνω server, βάζεις την ip στο mobile και φυσικά χρήση των τεχνολογιών που αναφέρθηκαν για responsive design. (έχε στο νου σου και το jquery mobile) Ένα επιπλέον μπορείς να χρησιμοποιήσεις το web developer του firefox και να βλέπεις την σελίδα σου πως θα φαίνεται σε διάφορες διαστάσεις ώστε να μπορείς ταυτόχρονα να χρησιμοποιείς πχ firebug κάτι που δεν μπορείς στον browser του κινητού καθώς και να δεις πως θα εμφανίζεται η σελίδα σου και σε άλλες συσκευές με διαφορετικές αναλύσεις από την δικιά σου.

+1 όταν το ολοκληρώσεις την ανάπτυξη της σελίδας και θες να το κάνεις εφαρμογή για το market ψάξε το phonegap!

Καλη συνέχεια!

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης