Τι θα έπρεπε να αγοράσω

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τι θα έπρεπε να αγοράσω

Δημοσίευση από giannis17 » 12 Ιουν 2013 15:23

Υπάρχει μια λειτουργία που λέγεται RAID και είναι για να ενώνει πολλούς σκληρούς μαζί (stripping) ή να κάνει backup (mirroring). Αυτό που βοηθάει στην ταχύτητα είναι το πρώτο καθώς εσύ στο σύστημα σου βλέπεις 1 δίσκο ενώ στην πραγματικότητα είναι 2 που δουλεύουν παράλληλα άρα έχεις σχεδόν διπλή ταχύτητα στο σκληρό.

Όλες οι καλές μητρικές υποστηρίζουν RAID.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Τι θα έπρεπε να αγοράσω

Δημοσίευση από Enigma » 12 Ιουν 2013 18:46

Ουάα! εντάξει πας για Dream PC! πολύ καλό και το κουτί αυτό! :wink:
Και το τροφοδοτικό top!

Δες εδώ σχετικά με τις RAID συνδέσεις, να μαθαίνεις τα κόλπα!
0 και 1 οι βασικές συνδέσεις.
0 για ταχύτητα και 1 για ασφάλεια δεδομένων.

http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_RAID_levels
Εικόνα

KostasZogl

Τι θα έπρεπε να αγοράσω

Δημοσίευση από KostasZogl » 13 Ιουν 2013 07:24

Και κατι ακομα, τωρα κητουσα για μητρικες με Socket 1155 οπως πρωτεινε ο Γιαννης και ωσες ειδα (καλες) εχουνε ενσοματομενη καρτα γραφικων. Το θεμα ειναι θα μπορουνε να σηνεργαστουνε με την extra καρτα γραφικον που θα βαλω πχ. GTX770 η θα μου ρηχνει την αποδοση της GTX770 στο οριο που μπορει να δουλεψει η ενσοματομενη καρτα γραφικων.??? Και αν στο μελον εγω θα μπορω να προσθεσω και δευτερη extra καρτα γραφικων στο συστημα.???

KostasZogl

Τι θα έπρεπε να αγοράσω

Δημοσίευση από KostasZogl » 13 Ιουν 2013 07:36

Και κατι ακομα, τωρα κητουσα για μητρικες με Socket 1155 οπως πρωτεινε ο Γιαννης και ωσες ειδα (καλες) εχουνε ενσοματομενη καρτα γραφικων. Το θεμα ειναι θα μπορουνε να σηνεργαστουνε με την extra καρτα γραφικον που θα βαλω πχ. GTX770 η θα μου ρηχνει την αποδοση της GTX770 στο οριο που μπορει να δουλεψει η ενσοματομενη καρτα γραφικων.??? Και αν στο μελον εγω θα μπορω να προσθεσω και δευτερη extra καρτα γραφικων στο συστημα.???

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Τι θα έπρεπε να αγοράσω

Δημοσίευση από Enigma » 13 Ιουν 2013 09:14

Μπορεί να γίνει disable η ενσωματωμένη κάρτα από το ΒIOS ή τα Windows.
Μετά βάζεις ότι θέλεις.
Απλώς να δεις η M/B που θα πάρεις να έχει τα PCI slot που πρέπει!

http://www.ehow.com/how_5946380_disable ... -card.html
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τι θα έπρεπε να αγοράσω

Δημοσίευση από giannis17 » 13 Ιουν 2013 12:05

Δεν θα έχεις πρόβλημα και δεν χρειάζεται να την απενεργοποιήσεις καν. Σε κάποιες συγκεκριμένες λειτουργίες που χρησιμοποιούν SSE/AVX (βιβλιοθήκες βελτιστοποίησης εργασιών, οι συγκεκριμένες έχουν σχέση να κάνουν με τα γραφικά), θα δουλεύει και η κάρτα γραφικών της intel δίνοντας μια μικρή ώθηση.
– Milt Bryce

KostasZogl

Τι θα έπρεπε να αγοράσω

Δημοσίευση από KostasZogl » 15 Ιουν 2013 06:59

Σας ευχαριστω αλη μια φορα για το χρονο που αφιεροσατε για μενα. Αν και δεν βρικα τον χρονο να διαβασω ακομα για το Raid (λογω δουλειας) αλλα μπηκα στα γρηγορα στο Link που μου στηλατε. θα το διαβασω αναλιτηκοτερα καπια στιγμη... Εφοσον απορηψαμε το Socket 2011 και τον 1 SSD αλαξα αυτα τα πραματα ως προς τα εξης:
MB: Asrock Z77-Extreme-9 Socket 1155. CPU: Intel Core i7 3770k Socket 1155. Hard Disk x 2pc: Samsung 840 Series 250GB SSD. GPU: GeForce GTX690 εδω θα παραμεινω στην Top 
Και ολα τα αλλα τα ιδια ακομα και το τροφοδοτικο αν και ειναι πιο μεγαλο απο της απετισεις του PC & σαφως πιο ακριβο αλα δεν με πιραζει αν δεν παιζει ρολο ενοω (προβλημα) επιδη ειναι μεγαλητερο.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τι θα έπρεπε να αγοράσω

Δημοσίευση από giannis17 » 15 Ιουν 2013 10:39

GPU: GeForce GTX690 εδω θα παραμεινω στην Top
Εδώ θα διαφωνήσω. Θα αγοράσεις 950 ευρώ περσινό μοντέλο κάρτα γραφικών απλά επειδή είναι η μεγαλύτερη της σειράς;

Ειλικρινά δεν πρόκειται να δεις διαφορά σε γραφικά ακόμα κι αν παίζεις σε 2 οθόνες full hd! Αν πας να φτιάξεις simulator pc και παίζεις σε 5-6 monitor τότε καλύτερα θα σου βγει να πάρεις 2 x GTX 770 και να τις κάνεις SLi. Βγάζουν πιο καλές επιδόσεις σε SLi από την 690, κάνουν λιγότερο θόρυβο και είναι και πιο οικονομικές. Και οι 2 κάρτες θα σου βγούνε 800 ευρώ.
– Milt Bryce

KostasZogl

Τι θα έπρεπε να αγοράσω

Δημοσίευση από KostasZogl » 19 Ιουν 2013 06:36

Καταρχην sorry για την καθηστεριση της απαντισης μου... Το ξερω οτι η GTX 770 ειναι μια εξησου πολυ καλη καρτα απλα στο Gaming Δεν φτανει την GTX 690 Και δεν την προτινα επιδη ειναι η μεγαλιτερη στη σειρα της GeForce απλα γιατι η διαφορα δυνατοτητων στον Gaming ειναι αρκετα υψηλοτερες απο καθε αλη καρτα & ας ειναι περσινο μοντελο!!! http://www.geforce.co.uk/hardware/deskt ... erformance Εδω διχνει τα Performance στο Gaming ολων των GeForce… Αλλα εφοσων επιμενεις οτι ειναι τζαμπα λεφτα θα σε ακουσω & θα παρω την GTX 770. Ααα Γιαννη και μια ερωτηση για το SLI γιατι οσα διαωαζω για αυτο τοσο πιο πολυ με αποθει. Οι ποιο πολες γνωμες σε διαφορα Forums δεν το συνηστουν το SLI πολοι αναφερουν οτι σε μερικα παιχνιδια τους διμιουργει προβλημα! Και η συμβουλη τους ηταν να αποφιγουμε να κανουμε SLI PC για Gaming, και να βαλουμε μια καλη καρτα γραφικων αναλογα με το ποσο οικονομηκα μπορει ο καθενας φυσηκα. Γιαυτο ειχαι πει να εβαζα την GTX 690… Εσυ τη αποψη εχεις για το SLI.???

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τι θα έπρεπε να αγοράσω

Δημοσίευση από mechpanos » 19 Ιουν 2013 09:26

RAID 0 και άμα αστοχήσει ο ένας από τους δυο δίσκους παίρνεις και τον άλλον στο χέρι (από άποψη δεδομένων! - έχει γίνει!!!)...
Κάντο αλλά φρόντισε να παίρνεις και backup τα σημαντικά έγγραφα σε έναν εξωτερικό.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

KostasZogl

Τι θα έπρεπε να αγοράσω

Δημοσίευση από KostasZogl » 19 Ιουν 2013 11:22

Οκ σ'ευχαριστω για την ενημερωση... Δεν το ηξερα. Αν και δεν αποθηκευω τιποτα, μονο Gaming & Youtube ειμαι με το PC :)

SimonVorkas

Τι θα έπρεπε να αγοράσω

Δημοσίευση από SimonVorkas » 26 Ιουν 2013 19:32

Θέλω να αγοράσω μια κάρτα γραφικών και είμαι μεταξύ των παρακάτω 2:
HD7790-DC2OC-1GD5 1GB GDDR5 ή HD7770-2GD5 2GB

Η διαφορά τους είναι μικρή στο οικονομικό, αλλά δεν ξέρω πια θα μου έκανε καλύτερα.
Γενικότερα δεν παίζω παιχνίδια, αλλά ασχολούμαι με rendering και 3d animation...

Αν μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει,θα του ήμουν ευγνώμων...!!!

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τι θα έπρεπε να αγοράσω

Δημοσίευση από giannis17 » 27 Ιουν 2013 15:52

Η διαφορά σε ταχύτητα σε αυτές τις 2 κάρτες είναι αμελητέα αλλά η παραπάνω μνήμη θα σε βοηθήσει πολύ σε βαριά σχέδια και animation.

Από εκεί και πέρα οι κάρτες της σειράς Ati Radeon δεν ενδείκνυνται για openGL χρήση καθώς μερικά βασικά προγράμματα όπως το V-ray πολλά μοντέλα radeon δεν τα υποστηρίζουν καν (εκτός άμα δουλεύεις MAC OSX όπου εκεί οι Radeon κάνουν παπάδες λόγω ξεκλείδωτου driver).

Για να πας στη σειρά FirePRO όπως και η αντίστοιχη quadro της nvidia που είναι για επαγγελματική χρήση θα σου βγει πανάκριβα.

Η καλύτερη λύση αυτή τη στιγμή είναι να πάρεις σβάρνα τα stockάδικα για καμιά gtx 570 ή 580 (ακόμα και stock πάντως μην περιμένεις να τις βρεις κάτω από 200 ευρώ) ενώ αν δεν βιάζεσαι μπορείς να περιμένεις να κυκλοφορήσει η σειρά 700 της nvidia και να πάρεις την GTX 750.

Η σειρά 600 έχει θέματα (τουλάχιστον έτσι λένε) με το openGL και κανείς δεν την προτείνει για τέτοια χρήση.
– Milt Bryce

SimonVorkas

Τι θα έπρεπε να αγοράσω

Δημοσίευση από SimonVorkas » 28 Ιουν 2013 17:33

Από άλλα άτομα που έχω μιλήσει, μου έχουν πει ότι οι radeon είναι καλύτερες σε σχέση με render, animation κλπ., ενώ οι nvidia καλύτερες σε σχέση με παιχνίδια... Δεν ξέρω αν ισχύει όμως αυτό.

Επίσης έχω πάρει επεξεργαστή AMD και γνωρίζω ότι οι AMD έχουν κάποιες ασυμβατότητες με τις nvidia κάρτες γραφικών, γι' αυτό και έχω πάει προς τα εκεί. Επίσης χθες έψαξα λίγο και βρήκα αυτή.

http://www.amd.com/us/products/desktop/ ... 870.aspx#1

Τί λες;

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τι θα έπρεπε να αγοράσω

Δημοσίευση από giannis17 » 28 Ιουν 2013 17:58

Σίγουρα είναι πιο καλή από τις άλλες αλλά εγώ επιμένω nvidia σειρά 500. Κάποιος που ξέρει να ρυθμίσει το CUDA στο πρόγραμμα που κάνει render θα δει τρελή διαφορά σε σχέση με μια AMD ή nvidia με απενεργοποιημένο CUDA.

Προφανώς αυτοί που ρώτησες δεν ξέρουν πως λειτουργεί το CUDA.
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης