Βοηθεια με το προγραμμα

Βοήθεια και προτάσεις για το καλύτερο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, και γραφικών.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Alterego84

Βοηθεια με το προγραμμα

Δημοσίευση από Alterego84 » 27 Μάιος 2013 19:59

Γεια σας. Θελω να κανω μια φωτογραφηση που αφορα κοσμηματα για μια ιστοσελιδα. Οι διαστασεις που πρεπει να εχει ειναι 460 width pixels και 690 Height. Πρεπει να κανω καποια ρυθμιση στην φωτογραφικη μου; Γιατι μου την κανει πολυ μικρη. Η φωτογραφικη μου ειναι η Olympus E-450.

Σας ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Βοηθεια με το προγραμμα

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Μάιος 2013 08:45

Πολύ καλή σου μέρα!:D
Οι παράμετροι μιάς ψηφιακής εικόνας (φωτογραφίας) δεν είναι μόνο το πλάτος W (pixels), και το ύψος H (pixels), αλλά και η ανάλυση Res (pixels / inch) ή (pixels / cm).
Η ανάλυση είναι το σύνολο της πληροφορίας που υπάρχει (σε κάθε γραμμή) από/για την όποια ψηφιακή εικόνα.
Αν ρυθμίσεις τη μηχανή σου (εννοείται εφόσον δέχεται τέτοια ρύθμιση) στη μέγιστη ανάλυση (π.χ. 1200 picels/inch) θα δεις αυτομάτως ότι η εικόνα -ίσως- να σου δίνεται και μεγαλύτερη απ' όσο την θέλεις. Μάλλον, λοιπόν, θα χρειαστεί να 'παίξεις' λίγο με την ανάλυση της μηχανής σου.
Alterego84 έγραψε:...Γιατι μου την κανει πολυ μικρη....
Όπως σου έγραφα προηγουμένως, αν η ανάλυση είναι πολύ μικρή (π.χ. 35 pixels/inch), και προκειμένου να βγάλει εικόνα η μηχανή σου, με τόσο λίγες πληροφορίες, θα αναγκαστεί να την κάνει πολύ μικρή. Θα είναι πολύ μικρή, αλλά -τουλάχιστον- θα καταλαβαίνεις τι είναι αυτό που βλέπεις. Αν έδινε μεγαλύτερο μέγεθος (με τόσο λίγες πληροφορίες) θα θόλωνε τόσο η όλη εικόνα, ώστε τελικά ίσως και να μην καταλάβαινες τι βλέπεις :wink:

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βοηθεια με το προγραμμα

Δημοσίευση από giannis17 » 28 Μάιος 2013 09:46

Δεν υπάρχει λόγος να μικρύνεις την ανάλυση στην φωτογραφική. Τράβα κανονικά τις φωτογραφίες σε ένα μονόχρωμο φόντο χωρίς σκιές (ίσως χρειαστείς ανακλαστήρες και εξτρά φωτισμό) και χωρίς τη χρήση φλας και μετά επεξεργάσου το μέγεθος και τις λεπτομέρειες στο photoshop ή όποιο άλλο πρόγραμμα επεξεργασίας χρησιμοποιείς (gimp/.net paint/photopaint κ.α.)
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Βοηθεια με το προγραμμα

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Μάιος 2013 12:15

giannis17 έγραψε:Δεν υπάρχει λόγος να μικρύνεις την ανάλυση στην φωτογραφική.....
Μάλλον η μικρή ανάλυση του προέκυψε κατά λάθος... :-? ή
Ίσως να είναι η 'εργοστασιακή/default' ανάλυση της μηχανής. ή
Ίσως πάλι η μηχανή να μην δέχεται άλλη ρύθμιση ανάλυσης...
Αν -από κατασκευής- έχει μόνο χαμηλή ανάλυση, τότε είναι λογικό να βγάζει μόνο μικρές φωτογραφίες/εικόνες.
Τι να πω??:think::think:
Διαφορετικά, (αν η μηχανή επιδέχεται ρύθμιση υψηλής ανάλυσης), σε -σχετικά- μεγάλες διαστάσεις, τότε:
1) Ρυθμίζεις μια υψηλή ανάλυση (αν όχι την υψηλότερη).
2) Ρυθμίζεις μέγεθος εικόνας (αν μπορείς)
3) Φωτογραφίζεις, και μετά διαμορφώνεις το μέγεθος της εικόνας και την ποιότητά της με την εφαρμογή(πρόγραμμα) επεξεργασίας εικόνας (photoshop gimp/.net paint/photopaint κλπ), που έχεις και χρησιμοποιείς (όπως -πολύ σωστά- σου γράφει και ο @giannis17). :wink::wink:

m_fotis

Βοηθεια με το προγραμμα

Δημοσίευση από m_fotis » 28 Μάιος 2013 14:17

Εφόσον πρόκειται για δουλειά, επιβάλλεται να τραβήξεις σε RAW! Μόνο έτσι θα μπορέσεις να διορθώσεις τυχόν λάθη, χωρίς να παιδευτείς (white balance, exposure, levels κλπ).
Αν τώρα έχεις πρόβλημα χώρου (στην κάρτα), βάλε τις εξής ρυθμίσεις: jpeg->Large->3648 x 2736 Super Fine. Η αναλυση σου ειναι στα 314 ppi.
Όσο μεγαλύτερο το αρχείο, τόσο ευκολότερη η επεξεργασία και το αποτέλεσμα. Μην ξεχνάς οτι το μεγάλο αρχείο μικραίνει, το μικρο δεν μεγαλώνει...
Έπειτα μπορείς να "κροπάρεις" στις επιθυμητές διαστάσεις.

Υ.Γ. 1 Η μικρότερη διάσταση που μπορεί να σου δώσει η μηχανή σου είναι 640 x 480 Basic (compression: 1/12) / 0.1 MB. Είσαι μέσα στις διαστάσεις που θες ΑΛΛΑ η φώτο θα είναι επιεικώς σούπα!
Υ.Γ. 2 Να υποθέσω οτι έχεις λάβει υπόψιν σου το φωτισμό... θα έχεις πολλές γυαλάδες και αντανακλάσεις οι οποίες δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα να αφαιρέσεις. Οπότε είναι καλύτερα να τις αποφύγεις πριν τη φωτογράφιση...

Και κάτι τελευταίο... Θα παιδευτείς λίγο με το flash της μηχανής. Προσπάθησε στο χώρο της φωτογράφισης να έχεις αρκετό φως και το flash με κάποιο τρόπο να το διαχύσεις για να αποφύγεις τις "σκληρές" σκιές.

Alterego84

Βοηθεια με το προγραμμα

Δημοσίευση από Alterego84 » 28 Μάιος 2013 15:39

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Η φωτογραφικη μου ειναι στα 3200χ2400 pixels ειναι το μεγιστο. Επισης βγαζω σε Raw+Large Normal.
Ο φωτισμος μου ειναι αρκετα καλος εχω ασπρο κουτι.

Πρεπει να κανω την ιδια εικονα που σας στελνω.

Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει;
Συνημμένα
Untitled.png

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βοηθεια με το προγραμμα

Δημοσίευση από giannis17 » 28 Μάιος 2013 16:14

Αυτό που μας δείχνεις είναι γραμμικό σχέδιο, όχι φωτογραφία. Δείξε μας μια φωτογραφία που έχεις βγάλει με τη μηχανή για να καταλάβουμε.
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Βοηθεια με το προγραμμα

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Μάιος 2013 20:52

giannis17 έγραψε:Αυτό που μας δείχνεις είναι γραμμικό σχέδιο, όχι φωτογραφία. Δείξε μας μια φωτογραφία που έχεις βγάλει με τη μηχανή για να καταλάβουμε.
Φίλε μου @giannis17 φοβάμαι ότι είναι φωτογραφία από ζευγάρι σκουλαρίκια... Ίσως...
Φίλε μου @Alterego84 η παράμετρος (τουλάχιστον όπως μας την γράφεις) 3200x2400 pixels μου δείχνει να αντιπροσωπεύει απλώς τις διαστάσεις (Πλάτος x Ύψος) της εικόνας.
Κάπου πρέπει να κρύβεται:
1) Είτε η ανάλυση (αυτά τα 3200 pixels πλάτος σε πόσες ίντσες αναλογούν/αντιστοιχούν;)
2) Είτε 'οπτική μεγέθυνση' η οποία -ουσιαστικά- είναι άλλη μορφή της ανάλυσης. Δηλαδή αν με την τρέχουσα ανάλυση/μεγέθυνση παίρνεις ως αποτέλεσμα ένα ισχνότατο αρχείο ~193kByte, με την τριπλή (για παράδειγμα) ανάλυση/μεγέθυνση παίρνεις ως αποτέλεσμα ένα ισχνότατο αρχείο ~580kByte.
Μόνο και μόνο η διαφορά στο μέγεθος του αρχείου σου μαρτυράει ότι έχει εικόνα με πολύ περισσότερες πληροφορίες απ'όσο η προηγούμενη. Οπότε μάλλον η εικόνα αυτή 'σηκώνει' και μεγέθυνση/επεξεργασία χωρίς καθόλου ~ με ανεπαίσθητη παραμόρφωση.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βοηθεια με το προγραμμα

Δημοσίευση από giannis17 » 28 Μάιος 2013 21:11

DGeorge έγραψε:Φίλε μου @giannis17 φοβάμαι ότι είναι φωτογραφία από ζευγάρι σκουλαρίκια... Ίσως...
Έχω μια καλή οφθαλμίατρο να σου συστήσω. Τα σκουλαρίκια είναι γραμμικό και από illustrator κιόλας. Μερικοί χρωματικοί τόνοι είναι φως φανάρι στα προγράμματα αυτά.

:hammer:
– Milt Bryce

Alterego84

Βοηθεια με το προγραμμα

Δημοσίευση από Alterego84 » 28 Μάιος 2013 21:39

Φιλε μου ειναι φωτογραφια απο το σιτε.... Πρεπει να βγαλω τετοιες φωτογραφιες με αντανακλαση που θα το κανω με photoshop αργοτερα.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Βοηθεια με το προγραμμα

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Μάιος 2013 11:10

giannis17 έγραψε:
DGeorge έγραψε:Φίλε μου @giannis17 φοβάμαι ότι είναι φωτογραφία από ζευγάρι σκουλαρίκια... Ίσως...
Έχω μια καλή οφθαλμίατρο να σου συστήσω.
:hammer:
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
...Και να φανταστείς ότι 'δουλεύω' μέσα στον 'χώρο' αυτόν (μεταξύ άλλων).
Alterego84 έγραψε:Φιλε μου ειναι φωτογραφια απο το σιτε....
:o:o:o:o Όπα! Κάτσε γιατί αυτό μου ήρθε λίγο... Κάπως!
Παρακαλώ φίλε @Alterego84 διευκρίνισε: (Τι είδους φωτογραφία είναι αυτό;)
1) Με τι χαρακτηριστικά έχει τραβηχτεί (ύψος, πλάτος, ανάλυση, κλπ)
2) Είναι φωτογραφία από πραγματικό αντικείμενο (σκουλαρίκια), ή σχέδιο (όπως λέει κι ο @giannis17);
3) Αυτός που τράβηξε, ή/και αυτός που τοποθέτησε τη φωτογραφία αυτή στο site (και όχι 'σιτε'), πρέπει -οφείλει- να γνωρίζει τα στοιχεία, που σου χρειάζονται (ύψος, πλάτος, και ανάλυση).
Όσα χρόνια θυμάμαι τον εαυτό μου στην εταιρεία αυτή, να ασχολούμαι -μεταξύ άλλων- και με τη Γραφιστική, τόσα χρόνια θυμάμαι να έχω ακριβώς τον ίδιο σκυλοκαυγά με -υποτιθέμενους- γραφίστες (πελατών, συνεργατών, κλπ)..........: "Θέλω το λογότυπο της Εταιρείας σας με διαστάσεις (για παράδειγμα) 4200x800 pixels."
Το έστελνα κι εγώ με ανάλυση 35dpi.:whistle::whistle: Ελάχιστου μεγέθους αρχείο, έφευγε με email σφαίρα!:o:wink:
Φυσικά, μου ξανατηλεφωνούσαν φωνάζοντας, ότι το αρχείο δεν μπορούσε να περάσει από επεξεργασία... (Για φαντάσου!!!:roll::roll: )
Τότε συνειδητοποιούσαν, ότι όφειλαν να μου δώσουν και την ανάλυση, που ήθελαν από το 'γραφικό' (λογότυπο, ή ο,τιδήποτε άλλο ήταν).:wink::wink:
Το "-υποτιθέμενους- γραφίστες" το έγραψα, επειδή οι αληθινοί επαγγελματίες, ή/και όσοι είχαν 'ασχοληθεί' με τη δουλειά τους, μου έδιναν πάντα και απ'ευθείας διαστάσεις και ανάλυση για όποια εικόνα μου ζητούσαν. (Κάποιες δε -λίγες φορές και βάθος χρώματος)

Alterego84

Βοηθεια με το προγραμμα

Δημοσίευση από Alterego84 » 29 Μάιος 2013 21:40

Φιλε μου μου εχουν δωσει στοιχεια. Σε image size to width 460 pixels και height σε canvas size 690. Save for web Quality 60

Alterego84

Βοηθεια με το προγραμμα

Δημοσίευση από Alterego84 » 29 Μάιος 2013 22:19

Επισης δυσκολευομαι με το προγραμμα... θελει να αλλαξω background. Βασικα πρεπει να το κανω οπως σου στελνω την φωτογραφια. Δεν τα βρισκω στο photoshop. Μπορεις να με βοηθησεις;
Συνημμένα
deigma.png

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Βοηθεια με το προγραμμα

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Μάιος 2013 10:38

Alterego84 έγραψε:Φιλε μου μου εχουν δωσει στοιχεια. Σε image size to width 460 pixels και height σε canvas size 690. Save for web Quality 60
Πολύ Καλημέρα σου και πάλι!:D:D
Έχω Photoshop CS2 Ver.9. Το χρησιμοποιώ ελάχιστα, και μόνο για κάποιες βελτιώσεις, μετατροπές (π.χ. σε pdf), και κάτι τέτοια ψιλά. Επεξεργασία εικόνας έμαθα ππάνω στο PhotoPaint της πλατφόρμας εφαρμογών Corel. ...Και μάλιστα, και σ'αυτό δουλεύω με αρκετά ~ πολύ παλιά version (την Corel8).
Μολονότι λοιπόν δεν είμαι 'παιδί του Photoshop', μου είναι αρκετά ~ πολύ εύκολο να 'βγάλω άκρη', καθώς οι 'Φιλοσοφίες Χειρισμών/Λειτουργιών' του Photoshop, δεν διαφέρουν τραγικά από τις αντίστοιχες του PhotoPaint.
Φίλε μου @Alterego84 έχεις σοβαρό πρόβλημα στη σαφήνεια προσδιορισμού όσων γράφεις! (Με όλο τον σεβασμό, και χωρίς καμμία πρόθεση να σε θίξω προσωπικά!!! Αν δεν το εντοπίσεις/διορθώσεις θα αντιμετωπίσεις σοβαρό πρόβλημα σε συνεργασίες κλπ επαγγελματικά -τουλάχιστον- λόγω απλώς κακής-προβληματικής συνεννόησης/επικοινωνίας)
Γράφεις:
Alterego84 έγραψε:....θελει να αλλαξω background. Βασικα πρεπει να το κανω οπως σου στελνω την φωτογραφια....
Πρόσεξε δύο ασαφέστατα σημεία:
1) (....θελει να αλλαξω background....)
Ποιό/Τι θεωρείς εσύ (ή ο πελάτης) ως background; Είναι το σκουρο γκρι στην μικρή εικόνα, ή το λευκό στην μεγαλύτερη;
Και
2) (...Βασικα πρεπει να το κανω οπως σου στελνω την φωτογραφια...)
Για να μπορέσει να σε καθοδηγήσει ο οποιοσδήποτε, ώστε να φτάσεις στο αποτέλεσμα της φωτογραφίας, που δείχνεις, θα έπρεπε -πιστεύω- να δείξεις και το πως είναι η κατάσταση της δικής σου φωτογραφίας (αυτής που έχεις 'τραβήξει'/'κατασκευάσει' εσύ).

Τελικά -δυστυχώς- όπως γράφεις:
Alterego84 έγραψε:....Επισης δυσκολευομαι με το προγραμμα...
Το PhotoPaint μου πήρε χρόνια για να το μάθω (και πάλι όχι επαγγελματικά):wink: Το Photoshop είναι το πρόγραμμα/εφαρμογή για επεξεργασία εικόνας... Προϋπήρξε, στο αντικείμενο αυτό, πολλά χρόνια πριν από όλα τα άλλα-υπόλοιπα-παρόμοια. Όταν η Corel ξεκινούσε το PhotoPaint, η Adobe είχε ήδη εξελίξει αρκετά το Photoshop, καθώς λειτουργούσε ήδη στους Computers της Macintosh, από Γραφίστες, Τυπογράφους κλπ.
Είναι λοιπόν λογικό, το Photoshop να είναι ένα λογισμικό/εργαλείο τέρας, που απαιτεί πολύ χρόνο, ιδρώτα, μεράκι, και πολλά άλλα, προκειμένου να σου 'φανερώσει' τα 'μυστικά' και τις δυνατότητές του.
Δεν μπορείς -μάλλον- να περιμένεις ως βοήθεια από εμένα (για παράδειγμα) να 'σε μάθω' Photoshop....!!
Πολύ απλά:
1) "Ούτε εγώ ο ίδιος δεν το γνωρίζω 'επαγγελματικά καλά'."
2) Όμως και να το γνώριζα (λέμε τώρα -άπταιστα), εξακολουθεί να είναι ένα λογισμικό/εργαλείο τεράστιο. Εκτός από πάρα πολύ χρόνο, απαιτεί επανειλημμένες δοκιμές (με πολλές αποτυχίες), πείσμα, υπομονή, θέληση και πολλά ακόμα.

Αν αποφασίσεις να το μάθεις μόνος, πρέπει να αφιερώσεις πάρα πολύ χρόνο σε δοκιμές, ώστε να μάθεις/καταλάβεις τις διάφορες λειτουργίες του. Και πάλι όμως θα πρέπει να βρίσκεις ευκαιρίες, ώστε να ρωτάς πιο έμπειρους να σου δείξουν στην πράξη τις όποιες απορίες/κενά σου.
Αν αποφασίσεις να το μάθεις από Σχολή, και πάλι η προσωπική σου εργασία θα πρέπει να είναι πάρα πολλή (σαν να το μαθαίνεις μόνος). Απλώς στην περίπτωση αυτή, έχεις τη δυνατότητα να συζητήσεις απορίες/κενά σου, είτε με κάποιον καθηγητή (που 'αγαπάει' κι ασχολείται με το 'αντικείμενό του'), είτε και με άλλους 'συμμαθητές' σου.

Και στις δύο περιπτώσεις: Αν δεν 'βογγήξει' το PCδάκι στην επεξεργασία εικόνας, Photoshop (και PhotoPaint) δεν πρόκειται να μάθεις!!
Αυτό πρέπει να το καταλάβει -όχι μόνο εσύ- αλλά και όποιος επίδοξος 'γραφίστας' νομίζει ότι θα 'κατακτήσει τα άδυτα του Photoshop'.:wink::D
Γίνομαι -ίσως- κάπως οξύς και δηκτικός στα γραφόμενά μου. Όμως έχω κουραστεί να βλέπω ολοένα και περισσότερη μείωση Γνώσης.
Φίλε μου @Alterego84, σέβομαι ειλικρινά τον δημόσιο χαρακτήρα του Forum. Γνωρίζω προσωπικά, και σέβομαι τόσο τους ίδιους τους αρμόδιους, όσο και την εργασία διαχείρισης, συντήρησης κλπ κλπ που αφιερώνουν για το Freestuff!!
Γι'αυτό και -προσπαθώ τουλάχιστον- και προσέχω πολύ τόσο στους χαρακτηρισμούς, όσο και στις εκφράσεις μου.
Είναι όμως κάποιες καταστάσεις, που σε φέρνουν εκτός εαυτού....
Πιθανόν κι αυτός που σου δίνει τα στοιχεία (πελάτης;) να έχει πρόβλημα σαφήνειας προσδιορισμού.
Δίνοντάς σου, όπως μου γράφεις, ως μόνα στοιχεία/δεδομένα, αυτά
Alterego84 έγραψε:...image size to width 460 pixels και height σε canvas size 690. Save for web Quality 60....
με βάζει σε πολύ 'άκομψες' σκέψεις.
Από τα λίγα όσα γνωρίζω "canvas size" είναι (στην περίπτωσή μας) το ολικό ύψος στο οποίο μπορείς να εργαστείς.
Αυτό σημαίνει ότι: Αν εσύ φτιάξεις την εικόνα σου (π.χ. με διαστάσεις 'image size= 460 pixels πλάτος x 690 pixels ύψος) και 'θυμηθεί' να σου ζητήσει (π.χ. επάνω-κάτω 50 pixels περιθώρια από το 'canvas size') θα αναγκαστείς να κάνεις την εικόνα σου (με διαστάσεις 'image size= 460 pixels πλάτος x 590 pixels ύψος)

Σου ζητάει "Save for web Quality 60". Βάλε του κι εσύ μια εικόνα με τις όποιες -τελικά διαστάσεις- καταλήξετε, με μιά ανάλυση 35dpi και βάθος χρώματος (ούτε κ'αν 24bit RGB)... Βάλε εκεί για βάθος χρώματος μια παλέττα (8bit).
Το Photoshop θα σου το 'σώσει' -φυσικά- για "web Quality 60". (Aye Aye Captain!! θα σου γράψει, και θα κάνει -ακριβώς- ό,τι του ζήτησες!)
Τώρα αν το αποτέλεσμα δεν θα βλέπεται με τίποτα, αυτό είναι ένα άλλο θέμα.
Δεν είσαι όμως Μάντης, ώστε να προβλέψεις (τι ανάλυση, και τι βάθος χρώματος δεν σου λέει, αυτός που σου δίνει τα στοιχεία)

Αν σου δίνει ελλιπή στοιχεία από δική του άγνοια, από κάποια σκοπιμότητα (υστεροβουλία;), ή από κάποιον άλλο λόγο, αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω.
Το γεγονός παραμένει!!! Τα στοιχεία εξακολουθούν να είναι ελλιπή----ελλιπέστατα!!!!
Τουλάχιστον -και πάντα- σύμφωνα με τις γνώσεις μου.
Αν κάποιος συνFreestuffίτης μπορεί να βοηθήσει διαφορετικά.... Ο δρόμος είναι ορθάνοικτος!!
Ελπίζω να βοήθησα, έστω και στο παραμικρό.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Adobe Photoshop, illustrator”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες