Ερώτηση πανω σε θεμα δουλειάς

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Pulp

Δημοσίευση από Pulp » 27 Μάιος 2013 23:11

ρε παιδιά έχω μία ερώτηση πάνω στο θέμα εργασία που βασίζεται στο ιντερνετ.
Βασικά το όλο θέμα άρχισε μιας και ψάχνω δουλειά και μου είπε ένα γνωστός θέλει υπάλληλο σε μαγαζί με ηλεκτρικά ο οποίος θα είναι λέει στο χώρο του μάρκετινγκ, θα ανεβάζει νέα προϊόντα στη σελίδα, θα παίρνει παραγγελίες μέσω της σελίδας, και μου είπε ότι θα κάνω τις δοσοληψίες εγώ από την τράπεζα με κάρτες και τέτοια, να βλέπω τι παίζει από προϊόντα άλλων εταιρειών μαγαζιών κα πάει λέγοντας.
Λογικά οποίος έχει δουλέψει σε κάτι τέτοιο θα καταλαβαίνει τι εννοώ.

Αν μπορούσατε μία βοήθεια το τι πρόκειται να κάνω σε μία τέτοια επιχείρηση, αν είναι εύκολο να το μάθω, κάποια βάσικα πράγματα να κάνω ένα exercise στο σπίτι.

Μη πάει χαμένη η δουλειά.

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 27 Μάιος 2013 23:23

Όπως καταλαβαίνω εγώ (χωρίς να έχω κάνει κάτι αντίστοιχο) οι περισσότερες επιχειρήσεις που πουλάνε προϊόντα μέσω ίντερνετ χρειάζονται υπαλλήλους να κρατάνε αυτό το κομμάτι. Δηλαδή, να ανεβάζουν τα προϊόντα (κωδικούς) στη σελίδα του μαγαζιού, να ρυθμίζουν τις προσφορές, να παίρνουν τις παραγγελίες (επομένως να βλέπουν και τις δοσοληψίες που λες - αν έχουν μπει τα χρήματα στην τράπεζα), να απαντάνε σε ερωτήματα πελατών είτε ηλεκτρονικά, είτε μέσω τηλεφώνου, να πακετάρουν τα δέματα κλπ.
Σε γενικές γραμμές αυτά θέλουν. Δε μπορεί να τα κάνει ένας υπάλληλος όλα, ειδικά αν έχει πολλές παραγγελίες η επιχείρηση.
Δεν ξέρω τι από όλα αυτά θέλει να κάνεις, μέσα σε αυτά σου ζητάει να βλέπεις τιμές ανταγωνιστών και να προτείνεις π.χ. στην κατηγορία τηλεοράσεων ποιο προϊόν μπορείτε να βγάλετε προσφορά, ώστε να τραβήξετε πελατεία.
Αυτά καταλαβαίνω εγώ εκ πρώτης. Δε νομίζω να είναι δύσκολο, απλά σίγουρα θα θέλει χρόνο. Είναι μια καλή δουλειά αν δίνει και καλό μισθό (όχι 300 ή 400 ευρώ...).

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 28 Μάιος 2013 04:03

Σκέψου ότι το μαγαζί με τα ηλεκτρικά, έχει ένα δεύτερο μαγαζί με ηλεκτρικά στο internet και εσύ θα είσαι ο υπεύθυνος του καταστήματος, με τη μόνη διαφορά ότι εσύ δεν θα έχεις υπάλληλους να διευθύνεις.
Οπότε θα είσαι και ο υπεύθυνος και όλοι οι υπάλληλοι μαζί.
Το support, Ηλεκτρονικές και τηλεφωνικές πωλήσεις, ο υπεύθυνος για πληρωμές και επιστροφές, υπεύθυνος για τη σωστή λειτουργία του site. Υπεύθυνος για το marketing, το setup προσφορών στην πλατφόρμα, υπεύθυνος για την προώθηση του σε Social media και Forums.

Αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα από το σπίτι, είναι να αρχίσεις να εξερευνείς τον ανταγωνισμό, να γραφτείς στα social media και newsletters του και να αρχίσεις να μπαίνεις στο πνεύμα των πωλήσεων και του πως/πότε/που το κάνουνε.

Ο βασικός σκοπός είναι η αύξηση πωλήσεων. Αν θες να κάνεις καλά τη δουλειά σου, δες πως πουλάνε στο internet οι ανταγωνιστές και πούλα καλύτερα :)
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 28 Μάιος 2013 09:58

Αν δεν είσαι σχετικός ούτε με τα προϊόντα της εταιρίας ούτε με το πως λειτουργεί το ηλεκτρονικό εμπόριο δυστυχώς θα δυσκολευτείς αρκετά.

Πρέπει πρώτα να μπεις στην λογική του "τι πουλάω; πώς το πουλάνε οι άλλοι; πώς μπορώ να το πουλήσω εγώ;" και μετά να αναλάβεις το eshop αλλιώς δεν πρόκειται να καταλαβαίνεις τα λάθη που θα συμβαίνουν (σε όλους συμβαίνουν, ακόμα και στους επαγγελματίες, όταν έχεις να διαχειριστείς χιλιάδες κωδικούς προϊόντων) και στο τέλος θα γίνει μπάχαλο.

Αν υπάρχει η δυνατότητα να κάτσεις 5-10 μέρες δίπλα σε αυτόν που διαχειρίζεται αυτή τη στιγμή το eshop και να σου μάθει 10 πράγματα καλώς αλλιώς είναι πολύ πιθανό να τα κάνεις μαντάρα.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης