Domain Names και Εμπορικά Σήματα ...

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
migeou

Δημοσίευση από migeou » 29 Μάιος 2013 17:38

Κατοχύρωσα πρόσφατα ένα όνομα ΧΧΧ με κατάληξη (.gr) και με ενημέρωσε ο καταχωρητής ότι από λάθος (εγκληματική αμέλεια θα έλεγα εγώ) ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το έχασε και το χρειάζεται επειγόντως.

Με ενημέρωσαν επίσης ότι θα προσφύγουν στην ΕΕΤ μιας και το όνομα είναι κατοχυρωμένο στη Γενική Γραμματεία Εμπορίου και μάλιστα ως ΧΧΧ.gr (δηλ. σαν internet address).

Οι κλάσεις που είναι κατοχυρωμένο είναι τελείως διαφορετικές από΄τη δραστηριότητα που ήθελα εγώ να ξεκινήσω και το όνομα είναι διαδεδομένο στην αγγλική (καθομιλουμένη) παρότι σύνθετη φράση (όχι λέξη).

Σας διαβεβαιώ ότι δεν υπήρχε πρόθεση και πριν το κλείσω το έψαξα στη gge.gr αλλά έτσι όπως το κατοχύρωσε (κολλητά τις λέξεις, σαν διαδικτυακή διεύθυνση και με το .gr στο τέλος) δεν στάθηκε δυνατό να το βρω.

Προς το παρόν το έχω ανεβασμένο στο SEDO μέχρι να καταλήξω στη μορφή του (μπορεί να μου πάρει και ένα-δυο μήνες).

Να φοβηθώ, να υποκύψω, να το παραχωρήσω, να το ξεχάσω, να το πουλήσω...
τί γίνεται ακριβώς σε αυτές τις περιπτώσεις?

Σας παρακαλώ, βοηθήστε με με την εμπειρία σας πάνω σε αυτά τα ζητήματα.
Ευχαριστώ προαταβολικά

migeou

Δημοσίευση από migeou » 29 Μάιος 2013 18:40

Που μπορώ να δώ το περιεχόμενο του παλιού website? Γιατί υπάρχει και η πιθανότητα να μου λέει "παραμύθια". Στο web.archive.org δεν έχει καμιά πληροφορία για το 2013. Μόνο μέχρι τα μέσα του 2012. Στο δε twiter έχει να κάνει ανάρτηση από το 2010. Στο facebook δεν υπάρχει...

Άβαταρ μέλους
galher
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από galher » 29 Μάιος 2013 19:05

Πές του να σου κάνει προσφορά για να δεις ποσα ειναι διατεθειμένος να δώσει. Μην αναφέρεις εσυ ποσο μεχρι να σου πει αυτος. Αν αρνειται να σου κανει προσφορα ζήτα του να μην σε ξαναενοχλησει.

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 29 Μάιος 2013 22:50

Αν το τρέξεις σε άλλο αντικείμενο δεν θα έχεις άμεσο πρόβλημα.

onspot

Δημοσίευση από onspot » 30 Μάιος 2013 00:16

Συμβουλή μου είναι να μη σχολιάσεις κάτι σχετικό με την πώληση του domain ακόμα κ αν είναι αυτός ο σκοπός σου.
Επίσης να το βγάλεις από τη sedo και να του βάλεις τα nameserver σου με μια σελίδα όπου θα λέει coming soon συν μερικά άλλα λογάκια που θα δείχνουν ότι δεν είναι παρατημένη.

Τέλος μπορείς να μιλήσεις κ με κάποιο δικηγόρο εξειδικευμένο σε IP νομοθεσία.

Γενικά προσπάθησε να μην ανοίγεσαι στην επικοινωνία μαζί τους ενώ αν θες ρώτησέ τους πως βρήκαν το email σου καθώς δεν είναι διαθέσιμο στο whois κ δεν επιτρέπεται η δημοσιοποίησή έτσι εύκολα, έτσι θα τους δείξεις ότι δεν είσαι άσχετος με τους κανονισμούς κ ίσως σε σεβαστούν περισσότερο.

Το "λάθος" σαν όρος δεν μπορεί να σταθεί σε καμία αίθουσα δικαστηρίων.
Το domain δεν ανανεώθηκε κ βάση κανονισμών έγινε πάλι ελεύθερο προς καταχώρηση, κάτι που εσύ έκανες σε δεύτερο χρόνο.
Ούτε τος το έκλεψες ούτε έκανε εσύ το "λάθος" ούτε έχεις καμία σχέση με όσα έκαναν πιο πριν, το domain τώρα είναι δικό σου για κάθε νόμιμη χρήση κ αυτοί δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα πάνω του.

Όταν μου είχε τύχει κάτι αντίστοιχο τους αντιμετώπισα ως παρενόχληση κ τους προειδοποίησα για τις επόμενες κινήσεις μου(πάντα σε συνεννόηση με τη δικηγόρο μου).

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 30 Μάιος 2013 02:28

onspot well said! :)
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 30 Μάιος 2013 10:20

Δεν θα ήθελα να ανοίξω καινούριο θέμα αφού μπορεί να συγκεντρωθεί αρκετή πληροφορία στο υπάρχων και ίσως να χρησιμοποιηθεί αργότερα ως Q&A. Αν κάποιος κρίνει ότι δεν πρέπει ας το μετακινήσει.
1)Πως και από που μπορώ να δω αν ενα όνομα είναι κατοχυρωμένο στη Γενική Γραμματεία Εμπορίου?

2)Έχω ένα domain το οποίο εχει την ίδια ονομασία με σχετικά γνωστή ιστοσελίδα. Το δικό μου έχει παύλα στην μέση και είναι και τα 2 .gr. Η παύλα χωρίζει 2 πραγματικές λέξεις και όχι μια λέξη στα 2. Μπορώ να το στήσω με περιεχόμενο διαφορετικού ενδιαφέροντος ακόμη κι αν έχουν κατοχυρώσει το όνομά τους στη Γενική Γραμματεία Εμπορίου? Μπορώ να κάνω ιστοσελίδα παρόμοιου περιεχομένου σε οποιαδήποτε περίπτωση?

3)Έχω domain σε .eu που έχει ακριβώς την ίδια ονομασία με ένα από τα πιο γνωστά και καλά ελληνικά dealάδικα. Για περίπου ενάμιση χρόνο το είχα στημένο ως aggeregator μέχρι που το affiliate δίκτυο επικοινώνησε μαζί μου και μου είπε πως υπάρχει πρόβλημα τόσο από αυτούς όσο και από τον κάτοχο του συγκεκριμένου deal site. Σε αυτή την περίπτωση που το ένα το όνομα είναι .eu και το άλλο .gr τι ισχύει? Μπορώ να στήσω website διαφορετικού περιεχομένου από τον .gr? Μπορώ να στήσω website παρόμοιου περιεχομένου, όχι dealladiko αλλά aggregator?

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 30 Μάιος 2013 12:13

onspot έγραψε:Συμβουλή μου είναι να μη σχολιάσεις κάτι σχετικό με την πώληση του domain ακόμα κ αν είναι αυτός ο σκοπός σου.
Επίσης να το βγάλεις από τη sedo και να του βάλεις τα nameserver σου με μια σελίδα όπου θα λέει coming soon συν μερικά άλλα λογάκια που θα δείχνουν ότι δεν είναι παρατημένη.

Τέλος μπορείς να μιλήσεις κ με κάποιο δικηγόρο εξειδικευμένο σε IP νομοθεσία.

Γενικά προσπάθησε να μην ανοίγεσαι στην επικοινωνία μαζί τους ενώ αν θες ρώτησέ τους πως βρήκαν το email σου καθώς δεν είναι διαθέσιμο στο whois κ δεν επιτρέπεται η δημοσιοποίησή έτσι εύκολα, έτσι θα τους δείξεις ότι δεν είσαι άσχετος με τους κανονισμούς κ ίσως σε σεβαστούν περισσότερο.

Το "λάθος" σαν όρος δεν μπορεί να σταθεί σε καμία αίθουσα δικαστηρίων.
Το domain δεν ανανεώθηκε κ βάση κανονισμών έγινε πάλι ελεύθερο προς καταχώρηση, κάτι που εσύ έκανες σε δεύτερο χρόνο.
Ούτε τος το έκλεψες ούτε έκανε εσύ το "λάθος" ούτε έχεις καμία σχέση με όσα έκαναν πιο πριν, το domain τώρα είναι δικό σου για κάθε νόμιμη χρήση κ αυτοί δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα πάνω του.

Όταν μου είχε τύχει κάτι αντίστοιχο τους αντιμετώπισα ως παρενόχληση κ τους προειδοποίησα για τις επόμενες κινήσεις μου(πάντα σε συνεννόηση με τη δικηγόρο μου).
+1

migeou

Δημοσίευση από migeou » 30 Μάιος 2013 16:44

bibisidis έγραψε:1)Πως και από που μπορώ να δω αν ενα όνομα είναι κατοχυρωμένο στη Γενική Γραμματεία Εμπορίου?

Αυτό ξέρω, σε αυτό απαντάω μόνο...

Για πληροφορίες κατοχύρωσης στο http://www.gge.gr/4/search_2.asp
Μην το εμπιστεύεσαι όμως 100%, δεν ενημερώνονται συχνά ούτε οι εγγραφές ούτε οι διαγραφές.

Για να δεις σε τι κατηγορία (κλάση) το έχει κατοχυρωμένο, http://gge.gov.gr/?page_id=6226.
Θεωρητικά, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, μπορείς να έχεις την ίδια επωνυμία αν επιλέξεις άλλη κλάση χωρίς πρόβλημα. Αλλά ενίοτε και στην ίδια κλάση μιας κι έχει πολλές υποπεριπτώσεις. Απέφυγέ το αυτό!

Όπως και να έχει, αν "ποντάρεις" στη δρατηριότητά σου θεωρώ εκ των ουκ άνευ να προχωράς στην κατοχύρωση αυτή. Κοστίζει βέβαια, αλλά....

Έχε επίσης υπόψη σου ότι το αρχικό κόστος ε'ιναι ('η ήταν) κοντά στα 800 ευρώ για 1-2 κλάσεις και 20-30 ευρώ για κάθε επιπλέον κλάση. Αυτά για την περίπτωση που στη φάση της κατοχύρωσης δεν έχεις ενστάσεις. Αν συμβεί αυτό υπολόγιζε 400-500 για κάθε παράσταση δικηγόρου (υποχρεωτικό) στις ενστάσεις. Ισχύει για δέκα χρόνια.

Θα δεις ότι κάπου στα κατωχυρωμένα σήματα αναφέρει "Απεικόνιση": Ναι ή Όχι. Το "Ναι" σημαίνει ότι έχει κατοχυρωθεί με συγκεκριμένη εικονοποίηση (λογοτυπο / γραμματοσειρά, χρώμα, κτλ.). Δηλαδή με άλλη εικονοποίηση "περνάει".... κι όμως έχει γίνει κι αυτό... (???)

Όπως και να έχει συμβουλεύεσαι ΠΑΝΤΑ δικηγόρο και μάλιστα επιλέγεις κάποιον που καταλαβαίνει αυτά τα ζητήματα. Το επισημαίνω, γιατί η συντριπτική πλειοψηφία (των δικηγόρων / α ρε επάγγελμα κι αυτό....) δεν ξέρει και πολλά-πολλά για το θέμα!

Αυτά....
(Αν κάπου αναφέρω κάτι λανθασμένα, διορθώστε με)

ΥΓ -----------------
Γιατί τα forum (ή fora?) είναι για να απαντάμε!
Και με την ευκαιρία ευχαριστώ θερμά όσους απάντησαν και θα απαντήσουν στις δικές μου απορίες.

Να 'στε καλά
[/list]

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες