[Solved] Αδέλφια τα φώτα σας για Bar Code από Corel

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 31 Μάιος 2013 16:23

Όσο είχα Windows98SE με το Corel8 επάνω τους, έπαιρνα θαυμάσια EAN13 BarCodes.
Τα τοποθετούσε ως απλά Objects στη 'σελίδα', κι από εκεί και μετά, μπορούσα να τα διαμορφώσω σε ύψος και πλάτος, χωρίς να χαθεί η αξιοπιστία τους.
Μπορούσα κι έκανα διάφορα επάνω τους, χωρίς να χαθεί η αξιοπιστία τους (ο αρχικός αριθμός τους).

Όταν αναγκάστηκα να βάλω το Corel8 σε Windows XP, ενώ δούλευε μιά χαρά το Draw, το BarCode 'generator' της πλατφόρμας, δεν λειτουργούσε.
Εγκατέστησα το Corel10. Εδώ το BarCode 'generator' της πλατφόρμας λειτουργησε! Πλην όμως, μου δίνει το 'προϊόν/αποτέλεσμα' ως 'BarCode Object', το οποίο δεν μπορώ -ουσιαστικά- να επεξεργαστώ, παρά ελάχιστα.

Μου έρχεται PC με Windows 7 Pro (τα διάλεξα 32bitα για διάφορους λόγους συμβατότητας με υλικό-λογισμικό προς τα πίσω).
Η ερώτηση είναι:
1) Υπάρχει Corel (για Windows 7) με BarCode 'generator' της προκοπής (να σηκώνει αρκετή επεξεργασία το 'object' του);
2) Αν δεν υπάρχει, ποιά εφαρμογή θα μπορούσε να μου δώσει ένα EAN13 BarCode, ως γραμμικό γραφικό (να σηκώνει επεξεργασία από Corel);

Ελπίζω να ήμουν σαφής, ως προς το Τι ζητάω...
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προσοχή σας :lol:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Ιουν 2013 17:25

Τί έγινε ρε αδέλφια;
Τόσο δύσκολα έβαλα;:o:o:think::think::o:o

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Ιουν 2013 14:48

Πολλή Καλησπέρα, Καλή εβδομάδα και Καλό μήνα σας!:D:D:D:D:D:D
Το πρόβλημα ήταν στο ότι: Η 'γεννήτρια' BarCode έδινε το 'προϊόν'/αποτέλεσμά της στη μνήμη του Clipboard.
To 'Paste' όμως, μέσα στο CorelDraw, δεν έδινε ένα απλό γραμμικό object, αλλά ένα BarCode object. Μολονότι έμοιαζε πολύ με γραμμικό, -κοινό- object του CorelDraw, ήταν object της 'γεννήτριας' BarCode. Αυτό σήμαινε ότι:
1) Δεν επιδεχόταν (π.χ. διαμόρφωση στο πάχος/χρώμα/στυλ της γραμμής του (object).
2) Στην εκτύπωση έδινε αισχρό BarCode, το οποίο -φυσικά-
3) Δεν 'διαβαζόταν' από κάποιον Scanner, πράγμα που ήταν και το τελικό ζητούμενο από τον ΕΟΦ.

Κάτι, ωστόσο, που δεν είχα προσέξει, ήταν ότι στο 'EDIT' Menu υπήρχε ενεργοποιημένη και η δυνατότητα 'Paste Special'.
Από εκεί υπήρχε η επιλογή 'BarCode object' (από το κανονικό 'Paste'), αλλά υπήρχε και η επιλογή 'Windows Metafile'.
Εδώ ήταν η μεγάλη έκπληξη:... Ενώ περίμενα να δώ κάποιο γραφικό τύπου Bitmap, TIFF, κλπ, έρχεται αυτό -ακριβώς- που ζητούσα!!! ...Ένα 'group-άκι' από κοινά-κοινότατα objects του CorelDraw.
Οπότε το Topic μπορεί να θεωρείται ως [Solved]

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 03 Ιουν 2013 17:12

Αυτό το barcode generator είναι κάποιο πρόσθετο του corel ή ξεχωριστό πρόγραμμα;

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Ιουν 2013 08:43

Πολλή Καλημέρα σου!:D:D
dva_dev έγραψε:Αυτό το barcode generator είναι κάποιο πρόσθετο του corel ή ξεχωριστό πρόγραμμα;
Αν αγοράσεις (π.χ. το Corel8) ως 'πλατφόρμα' και όχι μόνο ως CorelDraw8, είναι σαν να αγοράζεις την 'πλατφόρμα' MS-Office και όχι μόνο το EXCEL, ή τον WORD.
Όπως λοιπόν το Office περιλαμβάνει το EXCEL, αλλά και κάποιες μικρότερες εφαρμογές/tools, έτσι και το Corel περιλαμβάνει (π.χ. το CorelDraw, το CorelPhotoPaint), αλλά και το 'barcode generator'!
Τουλάχιστον μέχρι και στο Corel10 υπάρχει/περιλαμβάνεται αυτή η εφαρμογή/tool (στην κατηγορία 'Productivity Tools'). Δεν βλέπω κάποια λογική αιτία, που θα ωθούσε την Corel στο ν'αφαιρέσει αυτή την εφαρμογή από τις πλατφόρμες της, τις μετά από την Corel10.
Ελπίζω ν'απάντησα, και με σαφήνεια, στην ερώτησή σου, φίλε μου dva_dev!:D:D

Άβαταρ μέλους
nikosdimos

Δημοσίευση από nikosdimos » 05 Ιουν 2013 16:23

Καλησπέρα! Είδα ότι βρέθηκε λύση στο πρόβλημα, αλλά θα ήθελα να προσθέσω και άλλη μια λύση για να φτιάχνεις barcodes.

Ψάχνοντας παλαιότερα για δική μου χρήση βρήκα αυτό εδώ το project --> https://code.google.com/p/postscriptbarcode/.

Αυτό το poject παρέχει ένα τρόπο να φτιάχνεις barcodes μεσώ PostScript.

Για να εκτυπώσεις ένα barcode ΕΑΝ-13 απλά γράφεις μια γραμμή στο τέλος ενός PostScript αρχείου που το βρίσκεις στην σελίδα του project. Η γραμμή αυτή είναι της παρακάτω μορφής:

Κώδικας: Επιλογή όλων

10 5 moveto (977147396801) (includetext guardwhitespace) /ean13 /uk.co.terryburton.bwipp findresource exec
Όλες οι εργασίες γίνονται πάνω σε ένα plain text αρχείο κάτι που σημαίνει ότι είναι εύκολα διαχειρίσιμο μέσα από διάφορα scripts.

Διαβάστε για το project και πιστεύω θα το βρείτε αρκετά ενδιαφέρον.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Ιουν 2013 12:34

Φίλε μου nikosdimos Πολλή Καλημέρα σου!:D:D:D:D
Είδα το Link του project, που προτείνεις. Πρέπει/δείχνει να είναι αρκετά καλό... Δεν είχα χρόνο να το δοκιμάσω.
Ωστόσο το 'tool' του Corel είναι 'Έρωτας', καθώς ως 'καθαρό object/curve' του CorelDraw (αυτό είναι ο Μεγάλος Έρωτας!:beauty::banana::beauty:), επιδέχεται όλη την φοβερή επεξεργασία, που μπορεί να κάνει (το CorelDraw) (π.χ. σε μιά 'καμπύλη') ...Κυριολεκτικά 'της αλλάζει τα Φώτα'!
Έτσι, ενώ δημιουργείται -αρχικά- ένα barcode κάποιων σεβαστών διαστάσεων, μπορώ να το φέρω στα μέτρα μίας ετικέττας ΕΟΦ, χωρίς να χαλάσει στο παραμικρό η γραμμικότητα του σχεδίου (αναλογίες επιμέρους γραμμών, κενών διαστημάτων, παραλληλογράμμων, κλπ).
Έτσι, έχω καταφέρει εκτύπωση, από θερμικό εκτυπωτή -ανάλυσης 140dpi-, ετικεττών, των οποίων τα barcodes 'διαβάζονται' από scanner-άκι χεριού (σκόπιμα-αρκετά χαμηλής απόδοσης/δυνατοτήτων). Η 'ανάγνωση/αναγνώριση' γίνεται σε εντυπωσιακά μικρό χρονικό διάστημα, δίνοντάς μου στο Wordpad (στο PC όπου έχει συνδεθεί ο scanner) ακριβώς τον αντίστοιχο 13-ψήφιο αριθμό του barcode EAN-13.
Από την πρώτη μου επαφή με το CorelDraw (version 5 -αν θυμάμαι καλά) και με την πλατφόρμα PhotoPaint, tools, κλπ κλπ -από τότε- ένοιωσα κάτι σε κεραυνοβόλο έρωτα.
Βέβαια το PhotoPaint υστερεί πάρα πολύ μπροστά στο PhotoShop της Adobe.
Το CorelDraw ωστόσο, για όσους σχεδιάζουν σε δύο διαστάσεις, είναι 'Όλα τα Λεφτά!' (πάντα κατά την άποψή μου.)
Γι'αυτό και πανηγύρισα έξαλλα τη σύμπτωση των γεγονότων:
1) Η πλατφόρμα Corel10 είναι συμβατή με Windows XP (Προσοχή! Η πλατφόρμα Corel10 δεν λειτουργεί στα Windows 7!) .......και
2) Η πλατφόρμα Corel10 περιλάμβανε και το 'barcode generator' tool, όπως και η αντίστοιχη πλατφόρμα Corel8.

Άβαταρ μέλους
nikosdimos

Δημοσίευση από nikosdimos » 06 Ιουν 2013 16:46

Μα και η έξοδος απ' αυτό το project είναι καθαρά vector graphic. Μπορείς επίσης να το μετατρέψεις σε .eps και να το βάλεις σε όποιο πρόγραμμα επεξεργασίας vector graphics θες.

Τέλος πάντων, εγώ απλά το πρότεινα ως μια εναλλακτική έναντι του Corel για όποιον θέλει να έχει και μια δεύτερη επιλογή.

Σημασία έχει να λύνονται τα προβλήματα και άλλοι που θα τα αντιμετωπίσουν να έχουν 1-2 λύσεις να ξεκινήσουν από κάπου να μην ξεκινάνε απ' το μηδέν.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Ιουν 2013 12:08

Φίλε μου, "Νά'σαι καλά!":pint::pint:
Ζητώ Συγγνώμη αν -ίσως- σε απογοήτευσα... Κάθε άλλο, από κάτι παρόμοιο, θα επιθυμούσα, και θα επιδίωκα!:oops:
nikosdimos έγραψε:...Σημασία έχει να λύνονται τα προβλήματα και άλλοι που θα τα αντιμετωπίσουν να έχουν 1-2 λύσεις να ξεκινήσουν από κάπου να μην ξεκινάνε απ' το μηδέν...
Έτσι όπως τα γράφεις είσαι 100% μέσα στο πνεύμα προσφοράς του Freestuff. :D :D
Και πάλι "Νά'σαι καλά!":pint::pint::pint::pint:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 25 Ιουν 2013 15:34

"Ο δάσκαλος, που διδάσκει, και Νόμον δεν κρατεί!" Αυτό είμαι εγώ!
Για να καταλάβετε:
Σε ό,τι αφορά σε 'μένα το Θέμα αυτό θεωρείται Λυμένο [SOLVED]!
Ευχαριστώ για τις ανταποκρίσεις, προτάσεις κλπ. Ευχαριστώ, φυσικά, το Freestuff, για τη φιλοξενία του Θέματός μου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες