Είναι απαράδεκτο ή εμένα μου φαίνεται;

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
sintos

Δημοσίευση από sintos » 05 Ιουν 2013 12:27

Μόλις είδα ένα tweet της εταιρίας INTECHS που προσφέρει με 79 + ΦΠΑ όνομα, φιλοξενία και δημοσίευση ισολογισμού.
Δεν είμαι πελάτης τους χονδρικής, αλλά αν ήμουν θα σηκωνόμουν να έφευγα.
Δηλαδή μια εταιρία webdesign που κάνει host τις σελίδες των πελατών της εκεί, πως θα πρέπει να αντιδράσει όταν ο προμηθευτής της, βγαίνει και πουλάει λιανική στους πελάτες της;

Μου φαίνεται τουλάχιστον απαράδεκτο εταιρίες που σέβονται τους πελάτες τους να τους τη βγαίνουν έτσι.

Αναμένω γνώμες...

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 05 Ιουν 2013 14:18

Καλησπέρα,

Φαντάζομαι οτι στους μεταπωλητές τους θα κάνουν κάποια έκπτωση ωστε να μπορούν και αυτοί να βγάλουν το ίδιο πακέτο στην ίδια τιμή (και με κέρδος).
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 05 Ιουν 2013 14:23

Μας καλούνε πολύ από μικρές εταιρίες που δεν έχουν ανάγκη για εταιρικές ιστοσελίδες με πολλά features και υψηλό κόστος και λόγο της οικονομικής κατάστασης να αποφύγουν την δημοσίευση του ισολογισμού σε μια εφημερίδα και σκεφτήκαμε να κάνουμε αυτό το πακέτο.
Δεν είναι webdesign. Είναι μια απλή στατική σελίδα που θα έχει link για τον ισολογισμό της κάθε εταιρίας. Δεν έχει καμία εταιρία webdesign να φοβηθεί κάτι no worry :)

Αυτή είναι η γνώμη μου
Γιάννης
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

facebookad

Δημοσίευση από facebookad » 05 Ιουν 2013 14:30

sintos έγραψε:Μόλις είδα ένα tweet της εταιρίας INTECHS που προσφέρει με 79 + ΦΠΑ όνομα, φιλοξενία και δημοσίευση ισολογισμού.
Δεν είμαι πελάτης τους χονδρικής, αλλά αν ήμουν θα σηκωνόμουν να έφευγα.
Δηλαδή μια εταιρία webdesign που κάνει host τις σελίδες των πελατών της εκεί, πως θα πρέπει να αντιδράσει όταν ο προμηθευτής της, βγαίνει και πουλάει λιανική στους πελάτες της;

Μου φαίνεται τουλάχιστον απαράδεκτο εταιρίες που σέβονται τους πελάτες τους να τους τη βγαίνουν έτσι.

Αναμένω γνώμες...
Απαραδεκτο ειναι που κανεις τη σκεψη σου δημοσια! Σε μια ελευθερη οικονομια και αγορα τι θελεις δηλαδη! Εσυ να κανεις ΜΟΝΟ το Α και ο ΑΛΛΟΣ μονο το Β;

Το μαθαμε και αυτο σημερα. Οποιος κανει Hostiing και εχει και μεταπωλητες απαγορευεται να κανει βημα παραπανω.. Σορρυ αλλα βρισκω ολο το σκεπτικο τραγικο

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 05 Ιουν 2013 14:36

Ρίχνοντας μια ματιά, η intechs έτσι και αλλιώς πουλάει web design οπότε για ποιο πρόβλημα συζητάμε ρε παιδιά? η προώθηση της υπηρεσίας ενοχλεί ή η παροχή της?

@facebookad: εξαρτάται από αυτά που υπόσχεσαι και κατά πόσο σέβεσαι τους πελάτες σου. Στο εμπόριο, όταν πουλάς χοντρική η άτυπη ηθική λέει ότι δεν πουλάς και λιανική γιατί υπάρχει άνισος ανταγωνισμός. Θεωρητικά, γιατί πρακτικά και ειδικά διαδικτυακά, το εμπόριο επαναπροσδιορίζεται καθημερινά.

facebookad

Δημοσίευση από facebookad » 05 Ιουν 2013 16:13

alou έγραψε:Στο εμπόριο, όταν πουλάς χοντρική η άτυπη ηθική λέει ότι δεν πουλάς και λιανική γιατί υπάρχει άνισος ανταγωνισμός. Θεωρητικά, γιατί πρακτικά και ειδικά διαδικτυακά, το εμπόριο επαναπροσδιορίζεται καθημερινά.
Προφανως αλλα εδω ειναι αλλο προιον! Θα ηταν το ιδιο αν σου εδινε τη μεταπωληση του hosting και πουλαγε μονη της χαμηλοτερα.

οτι εχει να κανει με κουμπακια πληκτρολογιου δεν ειναι το ιδιο .

Εδω σε αλλο ποστ διαβασαμε οτι οι αγκρικεραδες θελουν να εχουν και αποψη στο τι πουλανε τα σαιτς προσφορων. Δηλαδη ημαρτον. Αν και αυτοι δικαιολογουνται εφοσον δεν ειναι επαγγελματιες αλλα ερασιτεχνουλιδες που κυνηγανε το μεροκαματο του κομισιονινγκ οποτε απαλλασσονται για το γνωστο λογω απαλλαγης

sintos

Δημοσίευση από sintos » 05 Ιουν 2013 16:58

facebookad έγραψε:
Απαραδεκτο ειναι που κανεις τη σκεψη σου δημοσια! Σε μια ελευθερη οικονομια και αγορα τι θελεις δηλαδη! Εσυ να κανεις ΜΟΝΟ το Α και ο ΑΛΛΟΣ μονο το Β;

Το μαθαμε και αυτο σημερα. Οποιος κανει Hostiing και εχει και μεταπωλητες απαγορευεται να κανει βημα παραπανω.. Σορρυ αλλα βρισκω ολο το σκεπτικο τραγικο
Προφανώς δεν έχεις μεγάλη σχέση με εμπόριο και με χονδρική - λιανική πώληση.
Αυτό που λέω δεν είναι κάτι που εγώ "απαράδεκτα" όπως λες σκέφτηκα, αλλά η πρακτική που ακολουθείται σε εκατοντάδες κλάδους του εμπορίου και από δεκάδες χιλιάδες επαγγελματίες από όλους τους χώρους.

Πρέπει να σου πω ότι όσοι προσπάθησαν να έχουν τα 2 καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη, μακροπρόθεσμα η έμειναν με το ένα, ή με κανένα. Αν θέλεις μπορώ να σου αναφέρω και πολλές επώνυμες εταιρίες.

Ξέρεις στις εμπορικές σχέσεις δεν είναι όλα νόμοι και προεδρικά διατάγματα, είναι και άγραφη εμπορική πρακτική. Νομίζω ότι και ο "alou" στο ανέφερε πιθανότατα γιατί γνωρίζει αντίστοιχες περιπτώσεις.

Δεν είναι καμία "συντεχνιακή λογική" αυτό που σου λέω. Είναι κάτι που ακολουθείται και σε όλες τις προηγμένες οικονομίες του κόσμου. Ψάξ'το λίγο και θα δεις...

facebookad

Δημοσίευση από facebookad » 05 Ιουν 2013 18:21

Ασε με να ξερω την αγορα και τους κανονες της πολυ καλα!

Με τα λογια σου σχεδον αναιρεις αυτα που λες.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΕΔΩ. Οχι για ερασιτεχνουληδες.

Λες Εγω Αν ημουν πελατης χοντρικης... (μεταπωλητης δηλαδη)
Αυτο σημαινει οτι καποιος που εχει και αααααααααλη δραστηριοτητα προφανως κατασκευη ιστοσελιδων και απο εκει βγαζει τα χρηματα του ΚΑΤ-ΕΣΕΝΑ μπορει και μπαινει και στο κομματι της μεταπωλησης για extra χρηματακι

Δηλαδη βγαζω απο την κατασκευη και αν αποκτησω πελατολογιο μεγαλο και με παιρνει τους πεταω και σε μεταπωληση η σε dedicated και βγαζω και απο εκει

ΑΥΤΟ ειναι ΘΕΜΙΤΟ

Ενω ενας που βγαζει απο το Hosting δεν μπορει να κανει τιποτα αλλο

Στο ξαναλεω οοοοοοτι μπορεις να δουλεψεις απο ενα πληκτρολόγιο δεν ανηκουν σε ενα κλαδο!

Αν δεν μπορεις να το καταλαβεις δε φταιω εγω.

sintos

Δημοσίευση από sintos » 05 Ιουν 2013 18:43

Πιθανότατα ξέρεις την αγορά καλύτερα από εμένα, έχεις δίκιο.
Υπάρχουν πράγματα που επίσης δεν καταλαβαίνω όπως λες, και πάλι έχεις δίκιο.
Χαίρομαι που μαθαίνω... μου αρέσουν οι παρατηρήσεις, διορθώνομαι.

Πάντως όσοι απάντησαν, μάλλον προς τη δική μου άποψη κλίνουν λίγο ή πολύ, οπότε κι εκείνοι έχουν να μάθουν ακόμα πράγματα από πιο έμπειρους...

Άβαταρ μέλους
larous

Δημοσίευση από larous » 06 Ιουν 2013 15:20

Είμαι πελάτης της intechs αρκετά χρόνια. Λόγω της επιχείρησης της οποίας διατηρώ (web design, Web development κτλ) πέρασα από αρκετές μέχρι να κατασταλάξω τελικά στους καλύτερους (προσωπική γνώμη).
Όταν λοιπόν η εταιρεία μου αναλαμβάνει κάποιο project το κόστος hosting+domain συμπεριλαμβάνεται στην τιμή. Άρα ο πελάτης ποτέ δεν θα είναι δυσαρεστημένος ότι τον χρέωσα παραπάνω για κάτι (όχι οτί το κάνω δηλαδή).Τώρα όσο αφορά την ανανέωση η τιμή που θα δώσω στον πελάτη μου είναι αυτή ακριβώς που αναγράφεται στην ιστοσελίδα της intechs. Το εάν εγώ βγάλω το μερίδιο μου ή όχι είναι θέμα της intechs. Ο πελάτης θα πληρώσει αυτό που βλέπει είτε το κάνει μέσω εμένα είτε μόνος του.
Το ίδιος ακριβώς συμβαίνει και με την προσφορά που τρέχει τώρα η intechs. Να είσαι σίγουρος πως η intechs και η κάθε intechs ξέρει πολύ καλά να παροστατεύσει και τη χονδρική αλλά και τη λιανικής της.
Τέλος απ'όσο είδα εσύ "χαρίζεις" hosting. Αυτό θα πρέπει να το θεωρήσουν απαράδεκτο οι "ανταγωνιστές" σου ή όχι?

sintos

Δημοσίευση από sintos » 06 Ιουν 2013 15:50

larous έγραψε:Είμαι πελάτης της intechs αρκετά χρόνια. Λόγω της επιχείρησης της οποίας διατηρώ (web design, Web development κτλ) πέρασα από αρκετές μέχρι να κατασταλάξω τελικά στους καλύτερους (προσωπική γνώμη).
Όταν λοιπόν η εταιρεία μου αναλαμβάνει κάποιο project το κόστος hosting+domain συμπεριλαμβάνεται στην τιμή. Άρα ο πελάτης ποτέ δεν θα είναι δυσαρεστημένος ότι τον χρέωσα παραπάνω για κάτι (όχι οτί το κάνω δηλαδή).Τώρα όσο αφορά την ανανέωση η τιμή που θα δώσω στον πελάτη μου είναι αυτή ακριβώς που αναγράφεται στην ιστοσελίδα της intechs. Το εάν εγώ βγάλω το μερίδιο μου ή όχι είναι θέμα της intechs. Ο πελάτης θα πληρώσει αυτό που βλέπει είτε το κάνει μέσω εμένα είτε μόνος του.
Το ίδιος ακριβώς συμβαίνει και με την προσφορά που τρέχει τώρα η intechs. Να είσαι σίγουρος πως η intechs και η κάθε intechs ξέρει πολύ καλά να παροστατεύσει και τη χονδρική αλλά και τη λιανικής της.
Τέλος απ'όσο είδα εσύ "χαρίζεις" hosting. Αυτό θα πρέπει να το θεωρήσουν απαράδεκτο οι "ανταγωνιστές" σου ή όχι?
Για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα:
1) δεν έκρινα την εταιρία συνολικά αλλά τη συγκεκριμένη ενέργεια.
2) δεν είμαι (ως εταιρία) επ' ουδενί ανταγωνιστής της εταιρίας
3) δεν χαρίζω hosting σε κανένα εμπορικό φορέα, αλλά μόνο σε κοινωφελείς φορείς της Ηπείρου. Είναι μεμπτό αυτό;

Αυτά

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 07 Ιουν 2013 00:00

Μια χαρά είναι sintos. Ο μόνος λόγος που μπορεί κάποιος να πιστεύει ότι δεν είναι μια χαρά είναι να ζηλεύει επειδή δεν το κάνει αυτός :)

Webmate
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Webmate » 07 Ιουν 2013 13:20

χαχα πάντως με hosting 60 ευρώ το χρόνο και όλα unlimited δεν μπορείς να κρίνεις κάποιον... τη θεωρώ εξεφτελιστική τιμή

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 07 Ιουν 2013 19:11

larous έγραψε:Είμαι πελάτης της intechs αρκετά χρόνια. Λόγω της επιχείρησης της οποίας διατηρώ (web design, Web development κτλ) πέρασα από αρκετές μέχρι να κατασταλάξω τελικά στους καλύτερους (προσωπική γνώμη).
+1

makis

Δημοσίευση από makis » 09 Ιουν 2013 16:31

sintos έγραψε:Πάντως όσοι απάντησαν, μάλλον προς τη δική μου άποψη κλίνουν λίγο ή πολύ, οπότε κι εκείνοι έχουν να μάθουν ακόμα πράγματα από πιο έμπειρους...
O sintos μόνο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες