Πρόβλημα με iframe και height=100%

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
ioannisls
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ioannisls » 09 Ιουν 2013 18:46

Όπως πολλοί γνωρίζουν, υπάρχει ένα πρόβλημα στον ορισμό του height=100% σε ένα iframe.
Ψάχνοντας αρκετά, (στο forum εδώ δεν βρήκα κάτι σχετικό). Υπάρχουν επιλύσεις του θέματος, κυρίως με τη βοήθεια css ή java script.
Αφού επιτέλους από πολλές αναζητήσεις βρήκα ένα css πλήρως εύκολο και λειτουργικό, είπα να το τοποθετήσω στο κώδικα της σελίδας που φτιάχνω.
Τοποθετώντας το όμως υπάρχει το πρόβλημα ότι ναι μεν δε μου κρατάει το height σε λίγα pixel αλλά μου το ανοίγει αρκετά περισσότερο, αλλά δε μου το ανοίγει πλήρως όπως στο δοκιμαστικό.

Παρακάτω σας παραθέτω το κώδικα:

css:

/* iframe's parent node */
#root {
position: inherit;
width: 100%;
height: 100%;
}

/* iframe itself */
#root > iframe {
display: block;
width: 100%;
height: 100%;
border: none;
}

και στο αρχείο προβολής (html ή php):

<div id="root">
<iframe src="www.blabla.net.eu" width="100%" scrolling="auto" frameborder="0" vspace="0" hspace="0" ></iframe>
</div>

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 09 Ιουν 2013 20:59

Θέλεις το iframe να είναι πλήρως αναπτυγμένο ώστε να μην βγάζει κατακόρυφη scrollbar?

ioannisls
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ioannisls » 10 Ιουν 2013 00:08

ουσιαστικά ναι. Το οποίο ταυτόχρονα συνεπάγεται ότι π.χ. στο πάτημα συνδέσμου που θα γίνει μέσα στο iframe οι αλλαγές θα επηρεάσουν πάλι το ύψος. κοινώς δε θα επηρεάζουν το ύψος μόνο στην αρχική σελίδα του iframe.

ioannisls
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ioannisls » 10 Ιουν 2013 00:12

Δεν ξέρω αν βοηθάει και αυτό που διάβασα μόλις. Στο αρχικό post ανεφέρω ότι με το δοσμένο κώδικα δίνεται κάποιο height στο iframe. Μάλλον κατά μεγάλη πιθανότητα το height που δίνει είναι απλά το μέγεθος της οθόνης και όχι το μέγεθος της σελίδας

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 10 Ιουν 2013 09:21

Δεν γίνεται να πάρεις το μέγεθος εξωτερικής σελίδας, αν αυτό είναι που θέλεις. Είναι ρυθμίσεις ασφάλειας των browser.

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες