Προβλημα με Google - Επανακαταχωρηση σε μηχανη αναζητησης ή αλλαγη domain;

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 11 Ιουν 2013 14:39

Καλησπερα. Εχω μια σελιδα στην οποια ειχα κανει καποια σοβαρα λαθη με αποτελεσμα να ειναι σχεδον 'αφανης' στη Google. Το παραδοξο ειναι οτι εχω κατοχυρωσει τα domain .gr και .com, εγω εστησα τη σελιδα στο .gr αλλα οταν κανω αναζητηση εμφανιζει πρωτο το .com το οποιο ειναι 'αδειο'!
Ηθελα να ρωτησω:
- Μηπως φταιει που το περιεχομενο ειναι διγλωσσο και ενω εχω στησει τη σελιδα στο .gr στο index εχω στησει το αγγλικο και στο www.domain.gr/gr/ το ελληνικο;
- Μηπως φταιει που εβαλα κατα λαθος στο αγγλικο <html lang="el"> αντι για 'en';
- Ειναι σωστο να ξανακανω υποβολη στη google τη σελιδα μου; (την εχω στησει κανονικα στο webmaster tools εκανα τις αλλαγες και ξαναεκανα υποβολη χαρτη)
- Ειναι προτιμοτερο να τη μεταφερω στο .com απο το .gr εφοσον ειναι πρωτη γλωσσα το αγγλικο;

Αν εχετε καποια αλλη προταση ειμαι ανοιχτος σε προτασεις.
Ευχαριστώ.
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 11 Ιουν 2013 16:59

Μην ξανακάνεις καταχώρηση, θα τα βρει η γουγλη σε λίγες μέρες..
Απλά διόρθωσε τη σελίδα
. βαλε την αγγλική να βγαίνει αυτόματα στο .com (πχ με Redirection αν δεν θέλεις πολλά εκεί..
. διόρθωσε τη δηλωμένη γλώσσα σε κάθε σελίδα
. βάλε το ελλ. περιεχόμενο να βγαίνει αυτόματα στο domain.el και το αγγλικό περιεχόμενο στο domain.el/en/
. φτιάξε καλά metatags/keywords - στη σωστή γλώσσα σε κάθε σελίδα
. βάλε ένα ξεκάθαρο φανερό συνδεσμο προς την άλλη γλώσσα σε κάθε σελίδα που έχει αντίστοιχο και στην άλλη γλώσσα , πχ. με σημαιάκι να φαίνεται στην πρώτη 'οθόνη' της σελίδας.

.. αφου τα διορθώσεις όλα, και εαν εχουν αλλάξει αρκετά από τα δηλωμένα στο 'webmaster tools', στην τελική κάνε τις απαραίτητες διορθώσεις και εκεί.

- η πρώτη προτεραιότητα είναι να είναι εντάξει η σελίδα και τα περιεχόμενά της !!!
- μετά έρχεται η προώθηση ..

Υπόψη ότι η γουγλη πάντα θα δίνει προτεραιότητα στο ('αμερικάνικο') .com
οπότε εκμεταλεύσου το

καλη επιτυχία

.
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 12 Ιουν 2013 12:17

Hermeia έγραψε:Μην ξανακάνεις καταχώρηση, θα τα βρει η γουγλη σε λίγες μέρες..
Απλά διόρθωσε τη σελίδα
. βαλε την αγγλική να βγαίνει αυτόματα στο .com (πχ με Redirection αν δεν θέλεις πολλά εκεί..
. διόρθωσε τη δηλωμένη γλώσσα σε κάθε σελίδα
. βάλε το ελλ. περιεχόμενο να βγαίνει αυτόματα στο domain.el και το αγγλικό περιεχόμενο στο domain.el/en/
. φτιάξε καλά metatags/keywords - στη σωστή γλώσσα σε κάθε σελίδα
. βάλε ένα ξεκάθαρο φανερό συνδεσμο προς την άλλη γλώσσα σε κάθε σελίδα που έχει αντίστοιχο και στην άλλη γλώσσα , πχ. με σημαιάκι να φαίνεται στην πρώτη 'οθόνη' της σελίδας.

.. αφου τα διορθώσεις όλα, και εαν εχουν αλλάξει αρκετά από τα δηλωμένα στο 'webmaster tools', στην τελική κάνε τις απαραίτητες διορθώσεις και εκεί.

- η πρώτη προτεραιότητα είναι να είναι εντάξει η σελίδα και τα περιεχόμενά της !!!
- μετά έρχεται η προώθηση ..

Υπόψη ότι η γουγλη πάντα θα δίνει προτεραιότητα στο ('αμερικάνικο') .com
οπότε εκμεταλεύσου το

καλη επιτυχία

.
Καλημερα. Σε ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες σου!
Συμπερανα το εξης: Στην ουσια το καλυτερο ειναι να μεταφερω ολο το περιεχομενο στο domain με καταληξη .com αφου διορθωσω τα λαθη μου. Δε με ενδιαφερω να σπασω το περιεχομενο ανα γλωσσα γιατι θα ειναι πολυγλωσσο. Διαβασα ομως οτι ισως υπαρχει προβλημα εαν η google δει το ιδιο περιεχομενο σε 2 σελιδες και θα πρεπει να κανω 'Permanetly Removed 301' το domain .gr σωστα; Εγω ομως ηθελα να το αξιιοποιησω το .gr οχι να κρατησω το ιδιο περιεχομενο αλλα να το αξιοποιησω αλλιως και αυτο μου δημιουργει θεμα.
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες