Πρόβλημα με drivers και μπλε οθόνη

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Konstantinos76

Δημοσίευση από Konstantinos76 » 15 Ιουν 2013 15:22

Γεια χαρα
Να αναφέρω πρώτα από όλα ότι έχω windows7 ultimate64bit με 8πύρηνο i7 και 4gb μνήμη.
Το πρόβλημα είναι ότι ο υπολογιστής άρχισε ξαφνικά να "χάνει" το wifi usb με αποποτέλεσμα να βγάζει το λευκό τετραγωνάκι με το κόκκινο Χ ,στο σηματάκι του δικτύου κάτω δεξιά στην οθόνη.Θα έπρεπε να το αποσυνδέσω και να το επανασυνδέσω για να λειτουργήσει ως ότου ξανασυμβεί όμως.
Αποφάσισα να κάνω format αλλά δεν βοήθησε.Αγόρασα λοιπόν ένα καινούργιο usb υποθέτοντας ότι αυτό ευθύνεται για το πρόβλημα.Μάταια όμως καθώς ακόμα και μετά απο δύο format το νεο usb δεν εγκαθίστατο.
Αποτέλεσμα, αυτή την στιγμή έχω συνδεμένο το παλιό usb κάνοντας το ίδιο,αποσύνδεση και σύνδεση κάθε λίγο.Εννοείται ότι προσπάθησα τα πάντα σχετικά με τους drivers,αναβάθμιση,χειροκίνητη εγκατάσταση κλπ.Επίης αργεί να ανοίξει υπερβολικά και βγάζει και μπλε οθόνη που και που, με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

Problem signature:
Problem Event Name: BlueScreen
OS Version: 6.1.7601.2.1.0.256.1
Locale ID: 1032

Additional information about the problem:
BCCode: d1
BCP1: FFFFF88006768000
BCP2: 0000000000000002
BCP3: 0000000000000001
BCP4: FFFFF880020D1A40
OS Version: 6_1_7601
Service Pack: 1_0
Product: 256_1

Files that help describe the problem:
C:\Windows\Minidump\060713-86424-01.dmp
C:\Users\kostas\AppData\Local\Temp\WER-101525-0.sysdata.xml

Read our privacy statement online:
http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid= ... cid=0x0409

If the online privacy statement is not available, please read our privacy statement offline:
C:\Windows\system32\en-US\erofflps.txt

Υποψιάζομαι ότι είναι hardware αλλά δεν έχω ιδέα για το παραπάνω Problem signature

Ευχαριστώ[/img]

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 15 Ιουν 2013 19:51

Ξεκίνα από ένα memtest με μία μνήμη συνδεδεμένη κάθε φορά, αν βγουν καθαρές προχώρα σε αλλαγή καλωδίου sata στον σκληρό και μετά αν δεν βρεις άκρη τα ξαναλέμε.

Με usb σκληρό/stick αντιμετωπίζεις πρόβλημα ή μόνο με το wifi;

Σκέφτηκες το ενδεχόμενο να βάλεις εσωτερική κάρτα δικτύου (pci ή pci-express) ;
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Konstantinos76

Δημοσίευση από Konstantinos76 » 17 Ιουν 2013 19:03

Έχω κάνει ήδη memtest και έτρεξα και ένα πρόγραμμα τύπου stress test του υπολογιστή χώρις να δείξει κάποιο πρόβλημα.
Το παλιό wifi stick όπως είπα δουλεύει έστω προβληματικά.Στo νεο, που αγόρασα, δεν μπαίνουν οι drivers.To stick για το ασύρματο πληκτρολόγιο-ποντίκι δουλεύει κανονικά.
Δεν σκέφτηκα τέτοια εναλλακτική,προσπαθώ να δω τι άλλαξε ή τι έχει πρόβλημα αν τελικά είναι hardware.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 18 Ιουν 2013 22:35

Αγαπητέ φίλε Konstantinos76,

. Για να αποκλείσεις την πιθανότητα προβλήματος υλικού,
1. δοκιμάζεις να χρησιμοποιήσεις το 'παλιό'wifi usb' σε άλλο υπολογιστή
και
2. δοκιμάζεις να χρησιμοποιήσεις άλλη συσκευή usb στην ίδια θύρα
και
3. υποθέτω θα έχεις δοκιμάσει επίσης να βάλεις το παλιο wifi usb σε κάποια άλλη θύρα του ίδιου ΗΥ..

. Λες πως "το νεο usb δεν εγκαθίσταται"
Αυτό σημαίνει ότι
- έχεις τους drivers του νέου usb για windows7 64bit
ΚΑΙ
- εννοείται ότι έχεις κοιτάξει στη διαχείριση συσκευών και έχεις βεβαιωθεί ότι δεν εμφανίζει κανένα κίτρινο θαυμαστικό, ούτε κανένα conflict συσκευών.. (ισχύει και για το παλιο στικ)
ΚΑΙ
- προσπάθησες ξεκάθαρα να εγκαταστήσεις αυτούς τους συγκεκριμένους drivers του νέου usb για windows7 64bit (δείχνοντας στο πρόγραμμα εγκατάστασης την τοποθεσία τους)
ΚΑΙ

- ΤΙ σου είπε όταν αρνήθηκε να τους εγκαταστήσει ?

. λες ακόμα..
"Επίσης αργεί να ανοίξει υπερβολικά και βγάζει και μπλε οθόνη που και που.."
Η συμπεριφορά αυτή είναι παργόσμια αποκλειστικότητα των ms-windows,
δηλαδή δεν συμβαίνει ποτέ σε κανένα υπολογιστή που ΔΕΝ έχει κάποια εκδοχή τους
. η λύση είναι να ανατρέξεις στις σελίδες υποστήριξης χρηστών της ίδιας εταιρείας (με την αποκλειστικότητα), και να αναζητήσεις το συγκεκριμένο μηνυμα σφάλματος που σου βγάζει
- μπορείς να αρχίσεις αναζητώντας στο διαδίκτυο αποσπάσματα απο τις φράσεις που αναφέρονται στο σφάλμα..

. υποθέτω ότι
- η μπλε οθόνη δεν δείχνει να συνδέεται με το πρόβλημα usb-wifi, μιας και δεν αναφέρεις τίποτα σχετικό (πχ. μήπως εμφανίζεται μόνο με συνδεδεμένο το wifi?)

- για το "Επίσης αργεί να ανοίξει υπερβολικά" έχεις αναζητήσει στο διαδίκτυο (και στη βοήθεια του λειτουργικού σου), κι εχεις κάνει τα απαραίτητα
. chkdsk,
. πέταμα όλων των αρχείων που δεν χρειάζεσαι (πχ. *.bak, orphaned dlls, απεγκατάσταση προγραμματων & drivers & αρχείων που δεν χρειάζεσαι ή/και δεν χρησιμοποιείς ή/και δεν λειτουργούν)
ΚΑΙ
πρόσφατα αντίγραφα ασφαλείας από όλα τα δικά σου αρχεία δεδομένων που δεν θέλεις να χάσεις
ΚΑΙ στη συνέχεια, ένα καλό καθάρισμα του δίσκου, πχ. με κάτι σαν το ccleaner,
ΚΑΙ βεβαιωθεί ότι τουλάχιστο το 20% του δίσκου είναι άδειο,
ΚΑΙ τσεκάρει τα smartmonitor του δίσκου και τη γενικότερη υγεία του
(και ο δίσκος δεν έχει κάνει πάνω απο 40-50χιλιάδες ώρες λειτουργίας..)
KAI ό,τι άλλο συστείνει το λειτουργικό σου για αντιμετώπιση καθυστερήσεων στην εκκίνηση
..
και αν ολα τα παραπάνω αποτύχουν,
[συμπεριλαμβάνει να έχεις στείλει κείνα τα Minidump κλπ.. αρχεία σφάλματος στον κατασκευαστή/γιατρό τους για να τα μελετήσει και να σου πει..]
.. εννοείται ότι θα εχεις ρωτήσει και τον παροχέα της εγγύησης του υπολογιστη - αν ισχύει ακόμα και αν τον αγόρασες πακέτο με αυτό το λειτουργικό,
εννοείται ότι θα κάνεις τηλ. και στην υποστήριξη της ms-hellas (με το serial number πρόχειρο)

..
μετά, μπορείς πάντα να δοκιμάσεις κι ένα live-cd ..
(ποτέ κανεις δεν έπαθε τίποτα ανοίγοντας τον ορίζοντά του και έχοντας πρόχειρους εναλακτικούς άσσους στο μανίκι του..)
Φυσικά θα προτιμήσεις μια διανομή που να έχει αναφερθεί/συζητηθεί ρητά ότι υποστηρίζει τουλάχιστον ένα απο τα 2 usb-wifi σου.
(οι πιθανότητες είναι σχεδόν σιγουρα να υποστηρίζει το παλιό, ιδ. αν είναι 3 χρόνια παλιότερο απο τη διανομή..)

α, και,
στεναχωριέμαι μην σε στεναχωρέσω, αλλά

1. οι drivers ΔΕΝ είναι harware/εξαρτήματα/υλικό, είναι προγράμματα/λογισμικό, και είναι απόλυτα εξαρτημένοι από το λειτουργικό σου,
δηλ. χρειάζεσαι διαφορετικούς για την παραμικρή αλλαγή λειτουργικού (ναι, αυτό σημαίνει ότι αν εχεις πχ. 32bit drivers για windows7, είναι λογικό να αρνείται να τους εγκαταστήσει)
2. οι μπλε οθόνες επίσης δεν οφείλονται σχεδόν ποτέ σε harware/εξαρτήματα/υλικό.
Θέλω να πω απλά ότι το συγκεκριμένο ερώτημα πάει στην κατηγορία
"windows7 64bit" (που είναι λογισμικό/λειτουργικό, με τις δικές του ιδιοτροπίες.. και με τις γραφικές μπλε οθόνες του

Συγνώμη για τη γκρίνια, αλλα δεν μου φτάνει που έχω 8 χρόνια να δω μπλε οθόνη (κι ελπίζω να τα εκατοστήσω!),
δεν αντέχω ούτε να τις ακούω, ούτε να διαβάζω για κείνες..
Απόψε θα δω πάλι εφιάλτες με μπλε οθόνες γεμάτες τεράστιους μυστηριώδεις αποκρυφιστικούς αριθμούς σφαλμάτων,
αλλά χαλάλι αν σε βοηθήσει έστω και λιγάκι.

νάσαι καλα & καλό κουράγιο

ΥΓ. το μηνυμα αυτό χρησιμοποίησε μπαταρίες φορτισμένες απ' τα καλά λόγια του Ντι-Γιώργη

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Ιουν 2013 16:26

Καλησπέρα σου βρε Hermeia, Φιλενάδα-συνFreestuffίτισσα!:pint: Γεγονός κατ'αρχάς είναι, ότι πάλι μου έφτιαξες τη μέρα... Η αλήθεια οφείλει να λέγεται είτε ως 'καλά λόγια', είτε ενίοτε και ως 'κακά λόγια'!:wink:
Hermeia έγραψε:...Η συμπεριφορά αυτή είναι παργόσμια αποκλειστικότητα των ms-windows,...
:lol::lol::lol::lol::lol::lol: Σε βρίσκω -'λίγο, κάπως'- 'φαρμακόγλωσσα' σήμερα :think::question::think: ...Έτσι ρε παιδάκι μου... Στο: "Να ρέει το φαρμάκι απόψε!!!!" Πάλι έβαλες στόχο αυτό το χιλιο-παρεξηγημένο Λειτουργικό (με τις μύριες Εκδόσεις, τα αμέτρητα Service Packs, τις αναρίθμητες Ενημερώσεις); Για κάποια Bugs, κάναμε την τρίχα-τριχιά!
Hermeia έγραψε:...δηλαδή δεν συμβαίνει ποτέ σε κανένα υπολογιστή που ΔΕΝ έχει κάποια εκδοχή τους...
Εδώ, φαντάζομαι, ότι εννοείς: έκδοσή (τους) (Μεταξύ μας... Ακούω ότι τα "8" 'τα σπάνε'!:o :lol::lol: Έχουν να βγάλουν πολύ κατσαρό γέλιο!:hammer: "Θα φάει η μύγα IRON και το κουνούπι HIGH SPEED STEEL!"
Hermeia έγραψε:...
Συγνώμη για τη γκρίνια, αλλα δεν μου φτάνει που έχω 8 χρόνια να δω μπλε οθόνη (κι ελπίζω να τα εκατοστήσω!),...
:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o Τι έγινε εδώ ρε παιδιά? Μέλος του Freestuff ομολογεί 8ετή αποχή από 'BSOD'!!!! Χωρίς να μας έχει πει τον τρόπο!
Να μαστιγωθεί πάραυτα, με οπτικές ίνες, με παραδειγματική αυστηρότητα, και στο Silicon Valley!
Πρόκειται για Προφανέστατη Απόκρυψη Γνώσης, πράγμα που αντίκειται στο Γράμμα και στο Πνεύμα του Freestuff!
8 Χρόνια χωρίς μιά τόση-δά 'BSOD'!! Φρικάρησα!!!
"Good Morning Captain!! Who Am I??" "System Overloaded!!" "Warning!":lol::lol::lol::lol::lol:
Αυτά προς το παρόν.... Νά'σαι πάντα καλά!:pint:

Υ.Γ. Και λίγο σοβαρά:
Hermeia έγραψε:...(ναι, αυτό σημαίνει ότι αν εχεις πχ. 32bit drivers για windows7, είναι λογικό να αρνείται να τους εγκαταστήσει)...
Εδώ έχω μια μικρή ένσταση: Θα πρέπει να είναι 64bitα windows7, για να μην δεχτούν τους drivers, απλώς επειδή είναι 32bitοι.
Διαφορετικά ισχύει απλώς ο τσαμπουκάς της Microsoft: "Δεν είναι XP, ούτε Vista, είναι Windows7. Θέλουν δικούς τους drivers!!! Τόσο απλά!"

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 19 Ιουν 2013 16:46

Hermeia έγραψε: 2. οι μπλε οθόνες επίσης δεν οφείλονται σχεδόν ποτέ σε harware/εξαρτήματα/υλικό.
Λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω αλλά δουλεύω 7 χρόνια ως τεχνικός ,τουλάχιστον επίσημα, και οι περισσότερες BSOD οφείλονται σε σφάλματα υλικού και κυρίως το σκληρό, τη RAM και σε λιγότερες περιπτώσεις τη κάρτα γραφικών ή και τη μητρική (ξεκολλημένο chipset, σκασμένοι πυκνωτές κ.ο.κ).
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 19 Ιουν 2013 17:12

Και εγώ έχω κάμποσα χρόνια να δω μπλέ οθόνη! 8)
Φτου φτου!! :P

Ακόμη και τα Vista που χρησιμοποιούσα/χρησιμοποιώ στο προηγούμενο (2ο τώρα) μηχάνημα δεν ξέρω μου είχαν καθήσει καλά στο σύστημα, και είχαν καλή συμπεριφορά στα όποια κολλήματα.
Πολλά μου λέγανε για τα Vista, αλλά σε εμένα καλά πηγαίνανε! :P

Απ' ότι θυμάμαι μπλε οθόνες μπορεί να είχα παλιά είτε σε καμιά προσωρινή αστοχία υλικού ή σε κανένα χάσιμο κάποιου αρχείου του συστήματος.
Πάντως δεν χρειάστηκε να αλλάξω ποτέ κάτι!
Φτου φτου και πάλι! :P
Εικόνα

Konstantinos76

Δημοσίευση από Konstantinos76 » 20 Ιουν 2013 18:12

Πρώτα απο όλα ευχαριστώ για το χρόνο σου.
Δεν είναι πρόβλημα του wifi stick καθώς δεν δουλεύει κανένα απο τα δυο και επίσης δεν εγκαθίστούντε ούτε οι drivers του εκτυπωτή.Εναλλακτικές θύρες έχω δοκιμάσει.
Όταν λέω πως δεν εγκαθίσταται εννοώ πως στο δεύτερο format κόλλαγε κατά την εγκατάσταση και μετά το τρίτο που έκανα τρέχει το cd κανονικά και στο τέλος δεν αναγνωρίζει την συσκευή(και στο wifi stick και στον εκτυπωτή)
Προσπάθησα και χειροίνητα όπως λες κι εσύ αλλά δεν..
Απλά δεν αναγνωρίζει την συσκευή.
Είναι υπερβολικός ο χρόνος που κάνει να ανοίξει.Δεν έχω περάσει και τίποτα ιδιαίτερο για να το καθυστερεί και στα start up (msconfig)είναι ενεργά μόνο τα απαραίτητα.
Δεν ξέρω αν σίγουρα συνδέεται η μπλε οθόνη με το πρόβλημα των συσκευών.Αυτό ψάχνω άλλωστε
Έχω κάνει chkdsk,memtest και δεν έχει περιττά μιας και είναι απο format.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες