Aναβάθμιση 2013

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Noir

Aναβάθμιση 2013

Δημοσίευση από Noir » 16 Ιουν 2013 14:11

Kαλησπέρα και καλώς ήρθα :kaloe:

Θέλω να κάνω αναβάθμιση στο PC και θέλω μια δεύτερη γνώμη(ες) και για να μη πιαστώ κότσος αλλά και αν τυχόν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε.

Το budget είναι μέχρι 380€-400€ τα οποίο με πολύ κόπο μάζεψα. Ψάχνω κυρίως για κάρτα γραφικών και τροφοδοτικό -και υπό προυποθέσεις RAM- καθώς το δικό μου (Premier DR-8550 BTX / 550w) ήταν πακέτο με τον υπολογιστή και απ΄ότι διάβασα στο ίντερνετ που το έψαξα είναι ψιλομούφα.

Έχω κοιτάξει στο Πλαίσιο και έχω βρει τα εξής:
- Sapphire 7870 2GB OC -> κυρίως λόγω του ότι την θεωρώ ότι καλύτερο βρήκα σε τέτοια τιμή + τέσσερα παιχνιδάκια για να βγάλω την υποχρέωση σε αδέρφια/ξαδέρφια τώρα το καλοκαίρι. :P

-Corsair VS Series 550W (CP-9020050-EU) -> Για τροφοδοτικά δεν έχω ιδέα πέρα για το πως να διαλέξω πέρα από το ότι τα Corsair θεωρούνται απ'τα καλύτερα. Περιμένω απόψεις.

-Τέλος βρήκα και τις Crucial DDR3 4GB Dimm 1600MHz Ballistix Tactical οι οποίες πιστεύω είναι μια χαρά για το σύστημά μου και σε καλή τιμή.

Τώρα, τα specs σύμφωνα με το CPU-Z
i.imgur.com/K0iPJbR.png?1

Έχω ως attachment και τα DxDiag και το txt του CPU-Z για μια πλήρη εικόνα του υπολογιστή.

Το PC το΄χω κυρίως για gaming και τώρα που πέρασε και η Ε3 βλέπω ότι με την GTS 250 ή στo low τα γραφικά ή καθόλου. Επιπλέον, δεν υποστηρίζει DX11 το οποίο όσο πάει χρησιμοποιείται ολοένα και περισσότερο (βλ. Crysis 3, Saints Row IV) και τώρα που θα΄χουμε απο Σεπτέμβρη τα next-gen games μαζί με τις νέες κονσόλες θα΄χω θέμα. Δεν καίγομαι για ultra settings σε παιχνίδια όπως τα Battlefield ή CoD τα οποία ούτως ή άλλως δεν παίζω αλλά θέλω medium/high με σχετική άνεση.

Αυτά, περιμένω γνώμες και συμβουλές. 8)
Συνημμένα
PC-SPECS.txt
Οι λεπτομερείς προδιαγραφές
(81.34 KiB) Μεταφορτώθηκε 91 φορές
DxDiag.txt
DxDiag
(32.27 KiB) Μεταφορτώθηκε 227 φορές

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Aναβάθμιση 2013

Δημοσίευση από Enigma » 17 Ιουν 2013 11:44

Καλές πιστεύω ότι είναι οι επιλογές που έκανες!
Ίσως κάποιες μικρές αλλαγές.

Κατ' αρχάς βάζεις νέα μνήμη ή προσθέτεις στην υπάρχουσα ?
Εφόσων έχεις 64bit Windows καλό θα ήταν να έβαζες τουλάχιστον 8 Gb μνήμη.
Μπορείς να βάλεις 4 τώρα και εφόσων θα έχεις άδεια θέση να βάλεις τα άλλα 4 αργότερα.

Μνήμη μήπως θα ήταν καλύτερα να πας εδώ?
http://www.plaisio.gr/ypologistes-anava ... TX0CEU.htm

1 ευρώ είναι η διαφορά!

Για τροφοδοτικό είσαι οκ με την μάρκα, το βασικότερο στην επιλογή του είναι να δεις τι τροφοδοτκό απαιτεί η VGA που θα βάλεις.
Θα το δεις στην σελίδα του κατασκευαστή!

πχ για την VGA που λες η οποία πιστεύω είναι καλή για τα λεφτά της, θα το δεις εδώ:
http://www.amd.com/us/products/desktop/ ... 870.aspx#2

Εάν σου βγαίνει να δώσεις ένα 10ευρο ακόμη θα σου έλεγα να βαλεις το 650 W της ίδιας σειράς ώστε να είσαι ακόμη πιο άνετος, για τυχόν άλλες προσθήκες στο PC σου!
http://www.plaisio.gr/ypologistes-anava ... 051-EU.htm
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Aναβάθμιση 2013

Δημοσίευση από giannis17 » 17 Ιουν 2013 14:58

Η 7870 είναι καλή επιλογή.
Τροφοδοτικό θα χρειαστείς σίγουρα. Είτε πάρεις 550-600 επώνυμο είτε 750-800 κινέζικο το ίδιο είναι.
Μνήμες εγώ δεν θα άλλαζα ακόμα. Βοηθάνε μεν αλλά όχι όσο νομίζουν οι περισσότεροι.

Αυτό που θα σε βοηθήσει να δεις μεγάλη διαφορά είναι ένας SSD. Βρίσκεις 120-128GB στο κατοστάρικο. Για λειτουργικό, προγράμματα και 3-4 παιχνίδια είναι μια χαρά.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Noir

Aναβάθμιση 2013

Δημοσίευση από Noir » 17 Ιουν 2013 15:57

@Enigma
Έχω συνολική RAM 4GB (2gb+2gb) και σκοπεύω να τις αντικαταστήσω με δυο Ballistix (4+4). Ούτως ή άλλως, η motherboard σηκώνει μέχρι 8GB συνολικής RAM και έχει μόνο δύο θέσεις οπότε απ'το να έχω τυχόν θέματα ασυμβατότητας με την τωρινή, προτιμώ να τις αντικαταστήσω πλήρως.

Bασικά το τροφοδοτικό που μου πρότεινες φαίνεται μια χαρά και θα'μαι άνετος με την VGA που απαιτεί γύρω στα 500w αν θυμάμαι καλά απ'το site.

Eυχαριστώ για τη βοήθεια. :D

@Giannis17
To σκέφτηκα για SSD αλλά είδα http://www.crucial.com/store/ProductMarketing_m500.aspx και είπα όταν έρθει από εδώ μεριά να αλλάξω μια και καλή σκληρό δίσκο εφόσον τον βρω σε λογική τιμή.

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Aναβάθμιση 2013

Δημοσίευση από Enigma » 17 Ιουν 2013 16:14

Μιά χαρά Είσαι οκ! :wink:
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες