Τρελή συμπεριφορά Adsense!

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
marios_521

Δημοσίευση από marios_521 » 17 Ιουν 2013 20:06

Έχω μια ιστοσελίδα εδώ και κάτι μήνες και δεν μπορώ να εξηγήσω με τίποτα αυτό που μου συμβαίνει. Αν και ξεκίνησε πολύ δυνατά και είχα ποντάρει επάνω της, έχει πέσει η απόδοση της και έτσι άρχισα να την ψάχνω τη δουλειά λίγο περισσότερο.

Το CPC είναι εντελώς ασταθές. Κυμαίνεται από €0,17 έως €0,02 και συνήθως περνάει από αυτές τις τιμές μέσα στην εβδομάδα.

Δεν είναι αυτό το πρόβλημα μου. Καταλαβαίνω ότι κάποιοι τοποθετούν και κάποιοι αφαιρούν διαφημίσεις και μπορεί να αλλάζει το CPC ανά πάσα στιγμή. Το παράξενο είναι αυτό...

Κάθε φορά που που μειώνεται το CPC, αυξάνεται το CTR!!! και το αντίθετο...

Κάποιες μέρες δηλαδή έχω CPC=0,04 και CTR ~2% και κάποιες άλλες CPC=0,11 και CTR ~0,5%.

Αυτό συμβαίνει σχεδόν πάντα. Έχω δοκιμάσει πολλές λύσεις..
Άλλαξα theme, δοκίμασα παααρα πολλές διαφορετικές τοποθετήσεις και χρωματισμούς...
Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο... Άσχετα από CTR & CPC, το EPM μου είναι πάντα γύρω στο €0,60-0,70.

Έχω σπάσει το κεφάλι μου.
Κάθε γνώμη θα με βοηθήσει αφάνταστα να βρω μια άκρη!

seeder

Δημοσίευση από seeder » 18 Ιουν 2013 00:39

Πόσο καιρό εχεις την σελίδα και πόσες επισκέψεις έχεις την μέρα στο google analytics;

Γενικά αν έχεις λίγες νομίζω to cpc δεν έχει αντικειμενική ανταπόκριση και υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις.

marios_521

Δημοσίευση από marios_521 » 18 Ιουν 2013 00:52

seeder έγραψε:Πόσο καιρό εχεις την σελίδα και πόσες επισκέψεις έχεις την μέρα στο google analytics;

Γενικά αν έχεις λίγες νομίζω to cpc δεν έχει αντικειμενική ανταπόκριση και υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις.
Τη σελίδα την έχω 4 μήνες.
Στην αρχή πήγαινε 4 φορές καλύτερα σχετικά με τις επισκέψεις.
Τον τελευταίο μήνα εχει 37.000 Unique Visits και 136.000 Page Views...

Τι γνώμη έχεις;

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 22 Ιουν 2013 10:35

η σελιδα ειναι στ αγγλικα ή στα έλληνικα
οταν λες για click ανα μερα ποσα ειναι? γιατι αν ειναι λιγα δεν νομιζω οτι μπορει κανεις να βγαλει ακρη...
Αυτο που μπορεις να μας πεις ειναι. Συγκρινε τους 4 μηνες και δες ειναι το cpc και το ctr διαφορετικα?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης