Μερική αναβάθμιση Η/Υ

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μερική αναβάθμιση Η/Υ

Δημοσίευση από aguila21 » 19 Ιουν 2013 10:36

Έχω έναν Η/Υ βασισμένο στη μητρική GA-MA785GT-UD3H της Gigabyte με επεξεργαστή έναν AMD sempron,4 gb Ram,gpu on board,2 HDD,total 1.5GB.Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τον επεξεργαστή με έναν AMD Phenom II x4 965 και να προσθέσω έναν SSD OCZ Agility 3 Series 120GB SSD όπου θα εγκαταστήσω windows 8 64 bit,καθώς επίσης και το photoshop.Ίσως προσθέσω και 4 gb ram,αν και σκέφτομαι να το κάνω αργότερα.Αξίζει να κάνω τέτοια αναβάθμιση ή να κάνω εκ βάθρων αργότερα αλλάζοντας και μητρική και επεξεργαστή κλπ;Ο SSD θα έχει καλές επιδόσεις συνδεδεμένος σε Sata 3gb/sec ή να βρω κάποιον controler για sata 6gb/sec;

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Μερική αναβάθμιση Η/Υ

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Ιουν 2013 22:11

Πολλή Καλησπέρα σου :D
Το PC απ'όπου σου γράφω, είναι ένα αρκετά καλό, (για μένα):
Μιά CPU διπύρηνη στα 2,6GHz.
Μιά NVidia GPU αγνώστων λοιπών στοιχείων (δεν τα έχω ψάξει κιόλας :wink: ), μιά VIA για τον ήχο, ...Αυτά!
Μου υπερκάνουν/υπερφτάνουν, καθώς στο σπίτι είτε που θα γράψω/μιλήσω μαζί σας (Freestuff), είτε που θα χαζέψω με τίποτα βασικά/παιδικά παιχνίδια τύπου Tetris, Mahjongg, Ναρκαλιευτή...... Αυτά!
Τα γράφω όλα αυτά, διότι -όπως έγραψα- μου υπερφτάνουν για τον συγκεκριμένο σκοπό, που -επίσης- έγραψα.
Εσύ, μία προσωρινή-τώρα, ή μιά καλύτερη-μελλοντική-μονιμότερη αναβάθμιση.... Για ΤΙ σκοπό την χρειάζεσαι?????
Προσδιορίζοντας τον σκοπό ύπαρξής του PC, δίνεις αμέσως αντικείμενο συζήτησης για το είδος, 'βάρος', κόστος, τόσο του Υλικού, όσο και του Λογισμικού (φυσικά και του Λειτουργικού), που θα τον υποστηρίζει-αποτελεί κλπ κλπ.
Γενικά οι αναβαθμίσεις-'μπαλώματα' δεν 'παίζουν' σε κανένα Τομέα (κατά την άποψή μου), καθώς -συνήθως- τα παλιότερα αργά-ή γράγορα 'αποστρατεύονται' ομαλά ή/και βίαια, αφήνοντας μετέωρα τα πιο καινούργια, και -γενικότερα- 'μετέωρη' την όλη κατάσταση.

Θέλει να δεις:
1) Πόσο αντέχει ακόμα το υλικό, που σκέφτεσαι να κρατήσεις;
2) Σχετικά με τις απαιτήσεις σου, σε 'βγάζει' η προσωρινή αναβάθμιση; Ή θα έχουμε δράματα; (Ασυμβατότητες υλικού-αναγκαίου με παλιότερο υλικό, και με νεώτερο Λειτουργικό... Για παράδειγμα λέμε τώρα) :naughty::crash::thunder:
...Και ανάλογα να πράξεις. :wink:

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μερική αναβάθμιση Η/Υ

Δημοσίευση από aguila21 » 19 Ιουν 2013 22:26

Με την αγορά του φορητού-από τον οποίο γράφω τώρα-ο σταθερός Η/Υ χρησιμοποιείται πλέον κυρίως ως επεξεργαστής εικόνας,χωρίς δραματικές απαιτήσεις.Διόρθωση έκθεσης,λίγο χρώμα,κανά κόψιμο κλπ.Δεν παίζει παιχνίδια,δεν κάνει βίντεο επεξεργασία.Λίγο photoshop μόνο.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μερική αναβάθμιση Η/Υ

Δημοσίευση από giannis17 » 19 Ιουν 2013 23:29

O phenom και ο SSD μια χαρά αναβάθμιση μου ακούγεται.

Τι ακριβώς επεξεργάζεσαι στο photoshop? Αν δεν δουλεύεις με πολύ μεγάλα αρχεία (ταμπέλες 1gb αρχείο) ίσως να είναι και λίγο υπερβολή το όλο εγχείρημα αλλά είσαι καλυμμένος και για το μέλλον.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Μερική αναβάθμιση Η/Υ

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Ιουν 2013 19:53

Υποθέτω, ότι -τώρα-με τις προδιαγραφές που έδωσες-
aguila21 έγραψε:...χρησιμοποιείται πλέον κυρίως ως επεξεργαστής εικόνας,χωρίς δραματικές απαιτήσεις. Διόρθωση έκθεσης,λίγο χρώμα,κανά κόψιμο κλπ.Δεν παίζει παιχνίδια,δεν κάνει βίντεο επεξεργασία.Λίγο photoshop μόνο....
μπήκες στο 'Στοιχείο' των υπερ-παλληκαριών του Freestuff (αν δεν κάνω λάθος, του ίδιου του Cordis), αρκετών (αν όχι-πολλών) Mods και SuperMods, όπως και αρκετών ενεργότατων Honorary Members (Όπως ο Γιάννης)!!! Υποψιάζομαι ότι -τώρα πλέον-, με δεδομένο αντικείμενο συζήτησης, θα 'βρέξει απαντήσεις'. :wink:
Καλή Συνέχεια!:pint::pint:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες