Γαλαζια οθονη χωρισ γραμματα

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Giannis HARDWELL

Δημοσίευση από Giannis HARDWELL » 20 Ιουν 2013 23:46

ΤΟ ΛΑΠΤΟΠ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2ΩΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΑΛΑΖΙΑ ΟΘΟΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΒΗΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...ΚΑΝΕΙ ΕΠΕΝΑΚΚΙΝΗΣΗ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΑ WINDOWS ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ..ΚΑΘΕ 5'...ΤΙ ΦΤΕΕΙ???ΑΝ ΤΟ ΦΟΡΜΑΡΩ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ??Η ΕΙΝΑΙ HARDWARE PROBLEM..HELP ME!!!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Ιουν 2013 03:03

κάποιο ανεμιστηράκι θα έχει κολλήσει και υπερθερμαίνετε.

πάρε από κάποιο μαγαζί ένα μπουκαλάκι πεπιεσμένου αέρα για καθαρισμό και κάνε του λίγο από κάτω στις γρίλιες μπας και φύγει η σκόνη.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Giannis HARDWELL

Δημοσίευση από Giannis HARDWELL » 21 Ιουν 2013 03:06

το δοκιμασα σε Bios λειτουργεια 4 ωρες κομπλε δεν εβγαλε προβλημα η οθονη..εβαλα βιντεακι να δω και μου εσβησε...μαυρι οθονη και μετα σβησιμο...¨/

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Ιουν 2013 08:29

Πολλή Καλημέρα σου, κι από εδώ.... Κι επ' ευκαιρία: "Καλωσόρισες στην Παρέα μας!":pint:
Υποψιάζομαι ότι το laptop, που αναφέρεις εδώ, είναι αυτό εδώ: Display adapters.. :whistle::whistle:
Αν ΝΑΙ, γράψε προσωπικό μήνυμα σε κάποιον Moderator, ή στον Cordis, ώστε να γίνουν "Ενα" τσ Δύο-ίδια θέματά σου.
Μην ντρέπεσαι! Όλοι την πατάμε, την πατήσαμε-κάποτε! Και τα παλληκάρια (ο Cordis, κι οι Mods) έχουν φοβερά μεγάλη κατανόηση, πολλή πείρα, και προπάντων τεράστια/αστείρευτη υπομονή με όλους μας (ιδίως με εμένα) :lol:. Είναι 'Αστέρια - παιδιά'!

Giannis HARDWELL

Δημοσίευση από Giannis HARDWELL » 21 Ιουν 2013 14:17

Ευχαριστω για το καλωσορισμα :D..δεν μιλαμε για το ιδιο λαπτοπ ομως..αυτο με τν γαλαζια οθονη ειναι Toshiba..ευχαριστω για το ενδιαφερον!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Ιουν 2013 16:12

Giannis HARDWELL έγραψε:..δεν μιλαμε για το ιδιο λαπτοπ ομως..αυτο με τν γαλαζια οθονη ειναι Toshiba..ευχαριστω για το ενδιαφερον!!
Φίλε Γιάννη:
1) Το ενδιαφέρον, είναι βασική προϋπόθεση σ'αυτόν εδώ τον χώρο... Το Freestuff!!
2) Βλέπεις το Πώς η έλλειψη περιγραφής, έφερε αποτέλεσμα άλλ'αντ'άλλου.:lol:
Θα το συνηθίσεις όμως! Στο Internet χρειάζεται εξευτελιστικά αναλυτική περιγραφή Υλικού, Λογισμικού, Καταστάσεων... Από τη στιγμή που το άλλο πρόσωπο (ένας, ή περισσότεροι) δεν μπορεί να έχει Άμεση-Ίδια Άποψη για τα αναγκαία.
3) Αυτά μου τα είχε μάθει στα πρώτα βήματα/μαθήματα Προγραμματισμού σε Fortran V (στο Πανεπιστήμιο, ο Βοηθός -τότε-)! Θυμάμαι, σαν τώρα, που μου έλεγε: "Δεν θεωρείται πλέον τίποτα προφανές! Ο Η/Υ πρέπει να καταλάβει, με πολύ απλά σύμβολα-εντολές, από εσένα, Τι είναι αυτό που του ζητάς, με Τι δεδομένα (που εσύ θα του δώσεις), με Ποιές προϋποθέσεις/συνθήκες (που -πάλι- εσύ θα πρέπει να του δώσεις). Αν θεωρήσεις το παραμικρό ως προφανές, είτε κάποια διαδικασία θα μπλέξει σε ατέρμονα κύκλο, είτε θα διακοπεί βίαια/πρόωρα, είτε κάποιο άλλο πρόβλημα θα εμφανιστεί!!
Δεν θα πολυ-προβληματιστεί με την περίπτωσή σου... Αν δεν 'καταλάβει' το πρόγραμμά σου, ώστε να σου δώσει και αποτέλεσμα, τότε απλώς: Θα το διακόψει βίαια, θα το αγνοήσει, και θα αρχίσει την επεξεργασία άλλων προγραμμάτων.
Στη δε καλύτερη περίπτωση, μπορεί να έχεις και κάποιο μήνυμα σφάλματος, ώστε να καταλάβεις εσύ, Τι Δεν Κατάλαβε ο Η/Υ!!!!!:D:D:D και να κάνεις όλες τις απαραίτητες διορθώσεις.
Διαφορετικά θα πρέπει να ξεκινήσεις ψάξιμο, σε όλο το Πρόγραμμα, από την αρχή ως το τέλος του, χωρίς απολύτως καμμία καθοδήγηση, προκειμένου να βρεις το (ή -τα) σφάλμα/-τα σου.

Φίλε Γιάννη "Δεν θεωρείται πλέον τίποτα προφανές!" Δεν είμαστε στον χώρο σου. Δεν μπορούμε να μαντέψουμε. Δεν μπορούμε να βοηθήσουμε -τελικά-, χωρίς την εξαντλητική παροχή πληροφοριών, από μέρους σου!
Γι'αυτό, εξ'άλλου, γράφτηκε και αυτό το Θέμα-Οδηγίες: Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα.

Giannis HARDWELL

Δημοσίευση από Giannis HARDWELL » 21 Ιουν 2013 19:47

1)To μoντeλo Toshiba satellite a300
2)το δοκιμασα σε Bios λειτουργεια 4 ωρες κομπλε δεν εβγαλε προβλημα η οθονη..εβαλα βιντεακι να δω και μου εσβησε..σκεφτομαι για προβλημα στο ανεμιστηρακι λογω σκονης..γτ οταν εβαλα μια γομα απο κατω για να εξαεριζεται το μηχανημα δεν μου εκλινε..

Giannis HARDWELL

Δημοσίευση από Giannis HARDWELL » 22 Ιουν 2013 01:16

Βλεπωντας τις μνημες παρατιρησα πως η μια ειναι 1gb και η αλλη 2gb...και τις 2 μαζι τις διαβαζει στα 1.87...αν βαλω μονες η 1gb δουλευει ως 1 κανονικα χωρισ απωλειες..ενω η 2 στα 1.87...επειδη εχω περασμενα τα windows 7 64 bit λετε να φτεει αυτο??αν τουσ περασω παλι τα 7 αλλα σε 32βιτ θα φτιαχτει???

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Ιουν 2013 07:24

Πολλή Καλημέρα σου!:D
Giannis HARDWELL έγραψε:..επειδη εχω περασμενα τα windows 7 64 bit λετε να φτεει αυτο??αν τουσ περασω παλι τα 7 αλλα σε 32βιτ θα φτιαχτει???
:o:o:o Μήήήήήήήήήήήήήήή!!!!!!!!!!!! Νταντάάάάάάάάάά!!!!!!!!!! Τζιζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ!!!!!!!!!!!!!!!!:o:o:o
Αν το έλεγες αυτό, σε κανένα 'παιδί' της Microsoft, σε έβλεπα συνοπτικά και ταχύτατα στην Πυρά για Βεβήλωση!:lol::lol:
Υποτίθεται, ότι τα 64-bitα Windows XP, Vista, 7, φτιάχτηκαν με σκοπό να 'βλέπουν' πολύ μεγάλες RAM, αλλά Κυρίως και να μπορούν να τις εκμεταλλευτούν.
Απ' όσο έχω ακουστά, τα 32-bitα Windows 7, 'βλέπουν/εκμεταλλεύονται' 3GB RAM ως μέγιστο (Maximum).
Για τα δε 64-bitα Windows 7, ούτε συζήτηση ότι μπορούν να 'βλέπουν/εκμεταλλεύονται' πολύ περισσότερο από 3GB RAM ως μέγιστο (Maximum).
Επομένως αρχίζω να κοιτάζω λίγο 'λοξά' το υλικό σου. Δηλαδή:
1) Μήπως η Motherboard δεν μπορεί να συνεργαστεί, παρά μόνο με 'ζευγάρια' μνημών. Π.χ. Αν θα βάλεις 2 μνήμες, θα πρέπει να είναι 2 πανομοιότυπες των 1GB, ή των 2GB.
2) Μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις στο Manual της Motherboard σου. Ισχύει πράγματι, ότι κάποιες Motherboards συνεργάζονται, αντίστοιχα, με κάποιες - συγκεκριμένες RAM. Έτσι στα Manuals βάζουν ένα κατεβατό με τις Εταιρείες, τους Τύπους, και τα Μοτέλα των RAM που συνεργάζονται.
Αφού έχεις ήδη από ένα τεμάχιο στα 1GB, και στα 2GB, θα πρότεινα να ψάξεις να βρεις κάποια δίδυμά τους, και να τα δοκιμάσεις... Πάντα, βέβαια, τα 1GB μαζί, ή τα 2GB μαζί!!
Το σύστημα ήταν σ'αυτό τουλάχιστον, σαφέστατο! Τσινάει αγρίως σε -κάποιες τουλάχιστον- 'μίξεις' RAM.
Άντε και Καλά αποτελέσματα! :pint:

Υ.Γ.
Προσωπικά, επειδή -ίσως- μπέρδεψα τη φάση με την υπερθέρμανση στις δυό περιπτώσεις σου... Έχε κατά νου και/ή για το Laptop αυτό μήπως και χρειάζεται η ισχυρή ψύξη.

Μία -Πολύ πιο 'ακίνδυνη'- ιδέα για ισχυρή ψύξη, ειδικά για Laptop (για όποιο από τα δύο σου χρειαστεί):
Bάλε το (όποιο νομίζεις) μπροστά-κοντά στο air condition! Άσε το να 'παγώσει' κυριολεκτικά. Και μετά δοκίμασε να δουλέψεις μ'αυτό!
Παρατήρησε τη συμπεριφορά του, σε 'προηγούμενες-προβληματικές/απαιτητικές καταστάσεις', ενόσω είναι 'παγωμένο', και καθώς θα θερμαίνεται (πλέον και με την πάροδο του χρόνου).
Έτσι, πάλι θα μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα αν φταίει κάποια ψύξη, ή όχι!
Διότι, προφανώς, αν ακόμα και 'τελείως παγωμένο' εξακολουθεί την προβληματική συμπεριφορά... Προφανώς η αιτία κρύβεται κάπου αλλού!

Giannis HARDWELL

Δημοσίευση από Giannis HARDWELL » 22 Ιουν 2013 12:18

αυτο που σκεφτομουν να κανω ηταν να το βαλω με πεξει με τν μια απο τις 2 μνημες. με αυτην των 2 gb....αλλα τα 64βιτ θα δυσκολευεται να τα σηωσει πιστευω...για αυτο ελεγα να τα κανω 32βιτ..δεν εχω αλλη μνημη ομοια να δοκιμασω...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Ιουν 2013 19:44

Giannis HARDWELL έγραψε:αυτο που σκεφτομουν να κανω ηταν να το βαλω με πεξει με τν μια απο τις 2 μνημες. με αυτην των 2 gb....αλλα τα 64βιτ θα δυσκολευεται να τα σηωσει πιστευω...για αυτο ελεγα να τα κανω 32βιτ..δεν εχω αλλη μνημη ομοια να δοκιμασω...
1) Τα 64bitα δεν είναι ιδιαίτερα βαρύτερα, νομίζω, απ'όσο τα 32bitα. Ας με διορθώσει κάποιος...
2) Δεν νομίζω -επίσης- ότι οι μνήμες κοστίζουν ακριβά, ώστε να μην μπορείς ν'αγοράσεις κάποια δίδυμη των 2 gb.

Giannis HARDWELL

Δημοσίευση από Giannis HARDWELL » 23 Ιουν 2013 12:13

οι μνημες το ξερω οτι δεν κοστιζουν αλλα οι συγκεκριμες δεν υπαρχαν ουτε pc1,cosmodata κτλπ..με τν μια μνημη των 1γβ πεζει αλλα μετα απο 2-3 ωρες μου πεταει μαυρη οθονη..¨/

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Ιουν 2013 20:21

Giannis HARDWELL έγραψε:...ι μνημες το ξερω οτι δεν κοστιζουν αλλα οι συγκεκριμες δεν υπαρχαν ουτε pc1,cosmodata κτλ...
Τίποτα?... ΠΛΑΙΣΙΟ, E-Shop κοίταξες;
Βάλε τον τύπο τους στο Google, να δεις μπας και βγάλει κανένα γνωστό μαγαζί...

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 24 Ιουν 2013 01:03

Δεν βάζουμε ποτέ το λάπτοπ πάνω στον καναπέ ή σε κανένα μαξιλάρι όταν το παίρνουμε στο κρεβάτι κτλ.. :P
Πάντα να μπορεί να παίρνει λίγο αέρα η κάτω επιφάνεια του!
Ιδίως τώρα το καλοκαίρι!

Εγώ εάν χρειαστεί να το βάλω σε επιφάνεια που είναι με ύφασμα ή όχι τελείως επίπεδη το βάζω πρώτα πάνω σε ένα μικρό ξύλινο ραφάκι που έχω! 8)

Υπάρχουν βάσεις με ανεμιστηράκια για laptops, για όσα έχουν πρόβλημα, και μετά από τυχόν καθάρισμα!
Μπορείτε να δοκιμάσετε και 2 αυτοσχέδιες βάσεις στις άκρες του που θα το σηκώνουν κανά 2 εκατοστά! 8)
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες