Display adapters

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Giannis HARDWELL

Display adapters

Δημοσίευση από Giannis HARDWELL » 20 Ιουν 2013 23:46

εχω ενα λαπ-τοπ LENOVO το οποιο δουλευει κανονικα..μολις του περασω τουσ οδηγους για την καρτα γραφικων δουλευει και σβηνει συνεχεια...καμια ιδεα???

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Display adapters

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Ιουν 2013 06:32

Πολλή Καλημέρα σου!:D:D
1) (Για τα παιδιά, που -ίσως- το ξέρουν)
Giannis HARDWELL έγραψε:εχω ενα λαπ-τοπ LENOVO......
Περισσότερες πληροφορίες... π.χ. Μοντελάκι? (Θα βοηθούσε -φαντάζομαι- αρκετά)
2)
Giannis HARDWELL έγραψε:..μολις του περασω τουσ οδηγους για την καρτα γραφικων...
Ποιά καρτα γραφικων; Ποιούς drivers; (Από πού τους κατεβάζεις; Είναι οι πιο πρόσφατοι; κλπ)
3)
Giannis HARDWELL έγραψε:.....δουλευει και σβηνει συνεχεια...
α) Φαντάζομαι ότι εννοείς "ανάβει και σβήνει!" β) Αν ΝΑΙ, με τι ρυθμό (για παράδειγμα); (π.χ. 'παίζει το πολυβόλο;', 'αργά -ανά 2λεπτο- αλλά σταθερά, κλπ κλπ) γ) Το πρόβλημα παρουσιάζεται, αφού 'ξεκινήσουν' τα -όποια- Windows; ....Ή αλλιώς πότε
4) Από Λειτουργικό... Τι (Windows) 'τρέχει' κι ενοχλείται τόσο; :P
Βλέπεις... Με το να μην βρισκόμαστε στον χώρο σου, ένα πλήθος από θέματα, που θεωρείς προφανή, -στην πραγματικότητα- δεν είναι προφανή!:wink:
Περιμένουμε νέα σου :D
Και πού'σαι!; Δεν κρύβουμε τίποτα από τον Γιατρό, τον Παπά.... Τώρα κι από τον 'Κομπιουτερά' :)
Όσες περισσότερες λεπτομέρειες (Τι -ακριβώς- Windows).... Τόσο καλύτερα για όλους μας!:wink:

Giannis HARDWELL

Display adapters

Δημοσίευση από Giannis HARDWELL » 21 Ιουν 2013 14:28

Ναι οντως δεν το σκεφτηκα τοσο πολυ το θεμα...το λαπτοπ ειναι lenovo z560 ideapad..στην αρχη κολλαγαν τα Windows..κολλαγε η εικονα στ τερματισμο λειτουργειας αλλα εκλεινε..κατω στον επεξεργαστη ηταν πολυ ζεστο..οποτε το ανοιξα του εκανα συντηρηση(ανοιγμα , καθαρισμα , αλλαγη παστας)...δουλευε κανονικα..αλλα κολλαγε στα παιχνιδια...περασα NVIDIA Display Driver for Windows Vista (32-bit) - IdeaPad Z460, Z560 και μου τα διαβασε τα drivers (δεν εγραφε οπως πριν προσαρμογεασ vga)αλλα απο τοτε μετα απο 5-10' κλεινει...δεν ανοιγει μονο τ..παιζει να εχει καει η γραφικων..η υπαρχει και αλλη λυση????

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Display adapters

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Ιουν 2013 16:23

Υποψιάζομαι απαιτήσεις εκ μέρους των Παιχνιδιών, που δεν μπορεί ν'αντεπεξέλθει τόσο η Κάρτα Γραφικών, όσο -μετά-τελικά- και όλο το σύστημα. Η υπερθέρμανση είναι αιτία-κλειδί για πολλά προβλήματα.
Δοκίμασε σε πρώτη φάση ισχυρή ψύξη (προσωρινά, με κάποια καλή παγοκύστη.... Βάλε το Laptop να 'καθίσει' σε ισχυρή ψύξη), ώστε να δεις αν το πρόβλημα προέρχεται από υπερθέρμανση..
Αν ΝΑΙ, το επόμενο βήμα είναι: Ψάχνουμε Τι την προκαλεί!
Αν ΟΧΙ, εδώ είμαστε πάλι!
Καλή Τύχη!:pint:

Giannis HARDWELL

Display adapters

Δημοσίευση από Giannis HARDWELL » 21 Ιουν 2013 19:23

αφου του εκανα υπερθερμανση προσφατα και γενικα δεν ζεστενεται το μηχανημα..και αυτο με την παγοκυστη το φοβαμαι..δεν το εχω ξανακανει..δεν ξερω πως..η παγοκυστη θα βγαζει νερο...θα παθει βραχοκυκλωμα ετσι...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Display adapters

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Ιουν 2013 08:10

Από 'Τρελλαμένο Φυσικό' (για την αφεντομουτσουνάρα μου μιλάω) να περιμένεις ν'ακούσεις/διαβάσεις πολλά :D
Αν π.χ. τα Παιχνίδια ζητάνε από την Κάρτα Γραφικών, να ανέβει σε οριακές (ή κοντα σε οριακές) τιμές Ανάλυσης, Χρωμάτων, Ρυθμών ανανέωσης κλπ, τότε η Καρτούλα:
Προφανώς θα δουλέψει με οριακές (ή κοντα σε οριακές) τιμές ηλεκτρικού ρεύματος. Αυτό, σε ακολουθία, σημαίνει -γενικότερα- Θέρμανση.
Όσο πλησιάζουμε, ή ακόμα κι αν υπερβαίνουμε τις Οριακές Τιμές λειτουργίας για το Ηλεκτρικό Ρεύμα της Κάρτας Γραφικών, τόσο η Θέρμανση αυξάνεται, φτάνει στην Υπερ-Θέρμανση, στην κάποια Αστοχία Υλικού, και τελικά στην Βλάβη/Καταστροφή Υλικού.
Giannis HARDWELL έγραψε:....αφου του εκανα υπερθερμανση προσφατα...
Μάλλον εννοείς, ότι του έκανες καθαρισμό, διότι φίλε μου.... Αν του έκανες κι εσύ Υπερθέρμανση, το μηχανάκι πρέπει να 'τα είδε όλα ζωγραφιστά'!
Giannis HARDWELL έγραψε:....και γενικα δεν ζεστενεται το μηχανημα..
Δεν μιλάμε για ολόκληρο το μηχάνημα, αλλά -βασικά- για την Κάρτα Γραφικών. Αυτή, είσαι σίγουρος, ότι δεν ζεσταίνεται πέρα από τα φυσιολογικά της;

Η 'πατέντα' με την Παγοκύστη γίνεται ως εξής:
α) Σε σταθερό τραπέζι, στρώνεις αρκετά απορροφητικό τραπεζομάντηλο. Ακόμα και πετσέτα μπάνιου κάνει. :)
β) Επάνω της ακουμπάς/στρώνεις την παγοκύστη.
γ) Πάνω από την παγοκύστη στρώνεις λεπτή φανέλλα (κάποια άχρηστη, που δεν φοριέται πλέον). Αυτό είναι το υλικό που θα σου απορροφά την υγρασία, ώστε να μην μπαίνει στο Laptop, ενόσω θα απάγεται η θερμότητα. Αν φοβάσαι περισσότερο, άπλωσε πάνω από τη φανέλλα, μιά πολύ λεπτή ζελατίνα.
!!!Θα φροντίσεις, ώστε το σύστημα ψύξης (παγοκύστη κλπ) να μην φράζει θυρίδες εξαερισμού, ώστε να κυκλοφοράει ελεύθερα και ο αέρας του (Laptop). Ωστόσο -κατά τα άλλα- πρέπει να υπάρχει επαφή του Laptop στο σύστημα ψύξης (παγοκύστη κλπ) για την απαγωγή της θερμότητας.
Έχω βάλει -στη δουλειά-, εν μέσω καυσώνων, σε λειτουργία, πύργους με τροφοδοτικά που ζεμάταγαν.... Με κάπως παρόμοιους τρόπους :hammer:

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Display adapters

Δημοσίευση από mechpanos » 22 Ιουν 2013 09:43

DGeorge είσαι όντως τρελαμμένος φίλε μου!!!
Άκου παγοκύστες!!! Χα χα χα χα χα!!!!
Το έχω σκεφτεί κι εγώ παλαιότερα, αλλά δεν το είχα τολμήσει!
Σαν υλοποίηση πάντως με τη φανέλα δε με χαλάει. Μάλιστα πιστεύω ότι θα είναι καλύτερο από τη ζελατίνα, γιατί θα έχουμε κορεσμό υδρατμών του αέρα πάνω στη ζελατίνα και πρόκληση υγρασίας, που μπορεί να την τραβήξει προς τα μέσα το laptop από κάποια θυρίδα εξαερισμού.
Αντίθετα με τη φανελίτσα, τυχόν υγροποιήσεις θα απορροφούνται!

Κι εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα υπερθέρμανσης!
Το έχω πάθει με υπολογιστή που δεν πάταγε καλά η βάση της ψύκτρας πάνω στον επεξεργαστή, μετά από 10 λεπτά λειτουργίας να κλείνει.
Αυτό το κάνει το κύκλωμα προστασίας, για να αποτρέψει την αστοχία υλικού όπως σοφά το περιέγραψε ο Φυσικός μας με πολύ απλά λόγια.

Φίλε GIANNIS ΑΝ είσαι ακόμα στην εγγύηση, πήγαινέ το κατευθείαν για επισκευή!
Κάτι αστοχία πρέπει να έχει η κάρτα και όταν χρειάζεται να επιταχύνει σύνθετα γραφικά, υπερθερμαίνεται.
Αν και δεν νομίζω να είσαι στην εγγύηση γιατί από ότι το βλέπω πρόκειται για παλιό laptop.
btw κάνε και μια προσπάθεια, να τρέξεις τους nvidia drivers γνήσιους, όχι εξειδικευμένα γραμμένους για το laptop σου ΜΗΠΩΣ και πρόκειται για υπερθέρμανση από κακογραμμένους drivers (πχ να μην εκκινούν εγκαίρως ή καθόλου, τα ανεμιστήρια ψύξης της gpu - αν υπάρχουν!)

Σε βλέπω με παγοκύστες και φανελίτσες να κάνεις παιχνίδι!
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Giannis HARDWELL

Display adapters

Δημοσίευση από Giannis HARDWELL » 22 Ιουν 2013 12:04

Μαγκες του εκανα αλλαγη παστας πριω 1-2 βδομαδες..και απο τοτε ειναι κρυο..πεζει κ να μην εχω βιδωσει πολυ καλα τισ βιδες..εγγυηση δεν εχει..αυτο με τους οδηγους ειναι ενα θεμα..μπορειτε να μου στειλετε κανα λινκ με καλουσ οδηγους??μηπως δεν εχω βαλει τους σωστους

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Display adapters

Δημοσίευση από mechpanos » 22 Ιουν 2013 13:21

www.nvidia.com μόνο από εκεί, κατέβασε τους τελευταίους drivers και όταν τους τρέξεις θα σου πει αν είναι συμβατοί.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Display adapters

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Ιουν 2013 18:46

mechpanos έγραψε:DGeorge είσαι όντως τρελαμμένος φίλε μου!!!
Άκου παγοκύστες!!! Χα χα χα χα χα!!!!....
Παναγιώτη η Φυσική είναι η Μεγάλη μου Αγάπη!! Έρωτας με την Πρώτη Ματιά!! Τολμώ να πω ότι σπανιότατα (ως Ποτέ!) με έχει προδώσει ο Τρόπος σκέψης του Φυσικού.
Είναι τελείως αμφιμονοσήμαντη Σχέση. Την υπηρετώ και με υπηρετεί.
Στα εργαστήρια Φυσικής του Πανεπιστημίου της Πάτρας (απ'όπου ξεκίνησα) και της Αθήνας (όπου τελείωσα) έχω ξαναγράψει Ασκήσεις, ώστε να μπορούν να βγάλουν αποτέλεσμα.
Π.χ. χωρίς παρέμβαση παλμογράφου (στα Εργαστήρια της Σόλωνος -τότε), γύρω στις 7:00 ~8:00 το απόγευμα (κορναρίσματα, μαρσαρίσματα, ποιητκοί διάλογοι οδηγών) δεν μπορούσες -προφανώς- να διακρίνεις τη διαφορά ήχου μεταξύ ενός ελάχιστου π.χ. πσσσσσσσσσσσ και σιγής (που απαιτούσε η άσκηση)!!!!....... Όταν μάλιστα φορούσες ανοιχτά-στρατιωτικά ακουστικά (Ράμπο κλπ) [Θέμα Άσκησης: Εξισορρόπηση γέφυρας Wheatstone, με χρήση γεννήτριας ακουστικών συχνοτήτων!]:hammer::hammer:
Ήμουν ο μόνος που πήρε 10 στην άσκηση, γιατί 1) έβγαλα αποτελέσματα (οι άλλοι τα έγραφαν στην τύχη - φυσικά εν γνώσει όλων) και γιατί 2) έβγαλα σωστά αποτελέσματα, με θαυμάσια ακρίβεια! Άπαξ κι ο Παλμογράφος λειτούργησε, έστω και βασικά, η ακρίβειά του είναι φοβερή! Ιδίως για κάτι τέτοια απλά ζητήματα. :wink:

Όταν είχα τον μεγάλο μου γιό, βρέφος, 1987~1988, έβαλε ένα 'ψητό' Καλοκαίρι, όπου φυσικά όλα τα μικρά παιδάκια υπέφεραν. Έλα που δεν είχαμε ούτε Air Condition, αλλά ούτε και τρόπο/μέρος δροσερότερης διαφυγής του παιδιού, πέρα από την κρεββατοκάμαρά του.
Η λύση ήταν δύο επιστρατευμένες καταψύξεις (η δικιά μας και ενός γείτονα) και γύρω στα 12 πλαστικά 2-λιτρα μπουκάλια Cola.
Όταν πάγωναν καλά, τα έβαζα -μία τετράδα τη φορά- στη μέση του δωματίου του παιδιού, στη σειρά, με απόσταση μεταξύ τους ~μισό εκατοστό.
Πίσω από αυτές τις 'παγωμένες μπάρες' ένας ισχυρός ανεμιστήρας έδινε διαφορά θερμοκρασίας ~15βαθμούς από το περιβάλλον.
Όταν οι πάγοι έλειωναν, αντικαθιστούσα τα μπουκάλια, ενώ τα λειωμένα επέστρεφαν σε κάποια διαθέσιμη κατάψυξη, ώστε ο κύκλος να συνεχίζει αδιάκοπα.
Από πατέντες.... Τι να σου λέω... Ν' ανοίξουμε αν θέλουν και τα παιδιά (ο Cordis και οι Mods) μια νέα κατηγορία, ή ένα νέο θέμα σε ήδη υπάρχουσα κατηγορία, ώστε να γράφουμε ο καθένας δοκιμασμένες πατέντες του... Μιαν ιδέα λέω...

...Ξαναγράφω... Η ιδέα με την παγοκύστη, δούλεψε άψογα σε σβηστό Laptop φίλου (ταχύτατη ψύξη), αλλά και σε ενεργούς/ενεργότατους PC-πύργους στη δουλειά (επίσης άψογα - διαρκής ψύξη, με τη βοήθεια ανεμιστήρων με πόδι)!!
Ως 'παγοκύστη' ας μην πηγαίνει ο νους σας μονοσήμαντα, στο προϊόν των Super Market, με το οποίο φτιάχνουμε παγάκια....!:naughty::naughty: Υπάρχει και αυτή που χρησιμοποιείται για τη μεταφορά θερμο-ευαίσθητων φαρμάκων και σκευασμάτων. Είναι από πλαστικό και περιέχει κάποιο αδρανές/αβλαβές ψυκτικό υγρό, αλλά Όχι Νερό!!!
Έχουν πολύ καλή απόδοση, χωρίς να δημιουργούν τόσο μεγάλη υγρασία γύρω τους!
Μόνο στα Φαρμακεία τις βρίσκετε! :wink:

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Display adapters

Δημοσίευση από mechpanos » 23 Ιουν 2013 00:37

και σε ειδη καμπιβκ βρισκεις! επισης, τετοιες εχουν πολλα ψυγεια στην καταψυξη για διατηρηση της ψυξης αν κοπει το ρευμα...
στην περιπτωση μας που δεν μεταφερουμε βιολογικο υλικο, κανουν κι αυτες!

οι υγρασιες παντως θα δημιουργηθουν ουτως η αλλως, λογω κορεσμου υδρατμων πανω σε ψυχρη επιφανεια (οπως το χειμωνα γινεται επανω στα τζαμια!)

Giannis HARDWELL

Display adapters

Δημοσίευση από Giannis HARDWELL » 23 Ιουν 2013 12:17

DGeorge τελικα εισαι οντως τρελος λαμπρος επιστημονας!!!με εψησες να το δοκιμασω για κατι αναλογο ειχα κανει στον επεξεργαστη μου παλια στο pc ομως και δουλεψε κανα μηνα μια χαρα..μετα σταματησε παλι και τα αλλαξα ολα επειδη πετυχα ευκαιρια..αλλα στο θεμα μας αυτο το λαπτοπ ειναι μιας φιλης μου..και οταν τις το ειπα τρομαξε :P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Display adapters

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Ιουν 2013 20:09

mechpanos έγραψε:....οι υγρασιες παντως θα δημιουργηθουν ουτως η αλλως, λογω κορεσμου υδρατμων πανω σε ψυχρη επιφανεια (οπως το χειμωνα γινεται επανω στα τζαμια!)
Καμμία αντίρρηση πάνω στον σχηματισμό υδρατμών/υγρασίας λόγω κορεσμού... Ωστόσο αν το υλικό είναι (απ'έξω) υγρο-απορροφητικό (όπως κάτι είδη -μπαλίτσες- σιλικόνης), η υγρασία του χώρου κατακρατείται από αυτό. Στο τέλος-τέλος γιά όλα τα προϊόντα ισχύει: Ό,τι πληρώνεις παίρνεις!:wink:
Giannis HARDWELL έγραψε:...DGeorge τελικα εισαι οντως τρελος (να λέγεται) λαμπρος(? :think: ) επιστημονας!!!...
Η θέρμανση/ψύξη γίνεται με δύο τρόπους: 1) Με μεταφορά και 2) Με ακτινοβολία
Στον πρώτο τρόπο απαιτείται/χρειάζεται επαφή του θερμαινόμενου/ψυχόμενου αντικειμένου με μέσο μεταφοράς της Θερμότητας (θερμ/ψυκτ-ικό υλικό), ώστε να του μεταφέρει/απάγει τη Θερμότητα.... Και προχωράει το σύστημα...
Υποθέτω ότι η διαφορά Θερμικού από Ψυκτικό Υλικό έγκειται στην διαφορά του συντελεστή απόδοσης του Χ-υλικού όταν αυτό "αποδίδει" (Θερμικό), και όταν "απάγει" Θερμότητα (Ψυκτικό).
Στον δεύτερο τρόπο απαιτείται/χρειάζεται απλώς μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας, μεταξύ του αντικειμένου και του περιβάλλοντός του.

Η μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ αντικειμένου και μέσου (θερμικής μεταφοράς) βοηθάει πάρα πολύ -φυσικά- και στον πρώτο τρόπο.
Στον δευτερο τρόπο απλώς δεν υπάρχει άλλο μέσο μεταφοράς της Θερμότητας, από την ίδια της την ακτινοβολία. Έτσι-ακριβώς έχουμε και θέρμανση από τον Ήλιο, ενώ στο ενδιάμεσο διάστημα δεν υπάρχει σχεδόν Τίποτα από Ύλη!

Ο τρόπος της Παγοκύστης είναι τύπου ακτινοβολίας. Δηλαδή, δεν σε πολυενδιαφέρει και ο αέρας του ανεμιστήρα, αν απάγεις από τον υπόλοιπο υπολογιστή σημαντικές ποσότητες θερμότητας, ώστε να τον κρατάς παγωμένο.
Αν π.χ. τον άφηνες σβηστό, και καλά στεγανοποιημένο, σε μια κατάψυξη, επί καμμιά ωρίτσα... Μετά ο ανεμιστήρας ουσιαστικά θα τον θέρμαινε, τουλάχιστον μέχρι κάποιαν ώρα, πιέζοντας έξω τον Ψυχρό Αέρα, και 'τραβώντας' θερμότερο αέρα από το περιβάλλον.

Ή αν βάλεις τον Η/Υ σε Επαγγελματικό Ψυγείο (μεταφοράς κρεάτων κλπ), ρυθμίσεις την ψύξη στο 'Μέγιστο', και βάλεις μπροστά τον Η/Υ........
Τι ψύξη θα προλάβει να κάνει το ανεμιστηράκι (Τρόπος 1), όταν ήδη στον Τρόπο 2 έχεις διαφορά θερμοκρασίας -λέμε π.χ.- 70β Κελσίου!?! Το σπας (που λέει ο λόγος) τ'ανεμιστήρι, όταν έχεις εξασφαλισμένη τέτοια ψύξη με ακτινοβολία (απορρόφηση θερμότητας από το περιβάλλον). Μέχρι να πάρει τις πρώτες στροφές του, το ανεμιστήρι, η ψύξη θα ολοκληρωθεί/σταθεροποιηθεί σε χρόνους dt (σε τέτοιες ακραίες περιπτώσεις).:wink:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Display adapters

Δημοσίευση από DGeorge » 25 Ιουν 2013 11:15

Πολλή Καλημέρα σας!:D
Μ'έτρωγε το καρπουζοκέφαλό μου (και μέγεθος και IQ καρπουζιού), ότι τα παλαβά μου περί ψύξης τα είχα ξαναγράψει.... Αυτά, αλλά και περισσότερα εδώ!!
Εκεί έγραφα γενικότερα περί PC.
Αυτό όμως δεν σημαίνει, πως με μιά καλή διαμόρφωση/στεγανοποίηση, δεν θα 'παίξει' και μ'ένα Laptop, ένα Tablet, ή ό,τι άλλο.:wink:

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Display adapters

Δημοσίευση από xultimatex » 29 Ιουν 2013 17:39

DGeorge έπεσα πάνω στο νέο μοντέλο της πατέντας σου για ψύξη του δωματίου και είπα να τη μοιραστώ:
https://9gag.com/gag/anYXY6E
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες