Format Σκληρού Δίσκου

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Format Σκληρού Δίσκου

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Ιουν 2013 14:15

Πολλά χαιρετίσματα στην Τρελλοπαρέα!:D
Πρόκειται περί κλασσικού '=μαγνητικού' δίσκου. Προφανώς έχει κρυμμένο κάποιο partition, το οποίο έχει μουλαρώσει, 'τα έχει μπήξει', και δεν λέει να φύγει με τίποτα, με κανέναν χειρισμό, μέσα από κανένα λειτουργικό!... Μαγεία..Βασκανία και Μαγγανεία!!!
Είναι από τα partitions που φτιάχνουν οι κατασκευαστές π.χ. Laptops, ώστε να κάνουν ανάκληση συστήματος -από τα partitions αυτά- σε δραματικές καταστάσεις.
Το partition φαίνεται θολό στα 'Administrative tools', στο 'Disk Management' του Administrator, κι έτσι ούτε ακόμα και ως Administrator δεν μπορεί να καταργήσει αυτό το partition.

Το μυαλό του 'Τρελλού Φυσικού' έχει αρχίσει και 'παίρνει ανάποδες'.
Θυμόμουν κάτι παλιές εποχές, που έσβηνα μαγνητοταινίες (ήχος, εικόνα, και πολύ μετά data) με μαγνητάκια από χαλασμένα μεγάφωνα.
Γι'αυτό και παρακαλώ, ας απαντήσει (αν μπορεί - εννοείται!), όποιος έχει τεκμηριωμένη άποψη για τέτοιου είδους FORMAT.
Σκέφτομαι, που λέτε, να βάλω τον δίσκο να 'γυρίσει' κάποιες φορές μέσα σε ένα ομοιόμορφο μαγνητικό πεδίο. Σκοπός είναι να προσανατολιστούν οι 'στοιχειώδεις μαγνήτες' του δίσκου προς τη μία, ή την άλλη κατεύθυνση (δηλαδή είτε όλος ο δίσκος '0', είτε όλος ο δίσκος '1').

Κατόπιν Partition, και τέλος FORMAT.

Ξέρω / Φαντάζομαι ότι αναφέρομαι σε Καννιβαλική Μέθοδο.:lol: Όμως νομίζω, ότι αν λειτουργήσει ο δίσκος ξανά (μετά από τέτοιο Shock), θα είναι πλήρως FORMAρισμένος... Σιδερωμένος, με τις 'τσακίσεις' του!... Κύριος! :P

Δεν ζητάω οδηγίες για 'Normal' ενέργειες, καθώς δεν έχω να σας δώσω ούτε τη Μάρκα του Laptop, πόσω μάλλον μοντέλο, τύπο, κλπ.
Πάντως αν υπάρχει -εννοείται- καμμιά γενική συμβατική μέθοδος (ίσως μέσω BIOS), ώστε να φύγει το partition, χωρίς 'βιασμό' του δίσκου, είμαι όλος αυτιά!:lol:

Εννοείται επίσης, ότι ευχαριστώ προκαταβολικά όλους σας, κα πριν απ'όλα το Freestuff.

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Format Σκληρού Δίσκου

Δημοσίευση από Enigma » 26 Ιουν 2013 15:49

Ωχ!! Χαχαχα! :P

Φίλε Γιώργο αρχίζεις να μου θυμίζεις τους τύπους από το MythBusters με τα τρελά τους πειράματα!! :P :lol:

Λοιπόν βασικά πρέπει να λες για το λεγόμενο System reserved partition.

Δεν έχω δοκιμάσει να το σβήσω ποτέ αλλά απ'ότι είδα υπάρχουν κάποια κολπάκια για να το σβήσεις.
Βάλε στο Google delete system reserved partition και θα δεις! :wink:
Επίσης δεν ξέρω εάν μπορεί να γίνει η δουλειά και με κάποιο Util που κάνει low level format από την στιγμή βέβαια που τον έχεις βάλει ως 2ο δίσκο.

Δοκίμασε ότι πείραμα θα σε "διασκεδάσει" περισσότερο, εάν ο δίσκος δεν έχει και πολύ αξία!! :P
Χιχι!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Format Σκληρού Δίσκου

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Ιουν 2013 12:51

Για να σε 'φτιάξω' λίγο ακόμα, θα σε πάω σε γνώσεις Γυμνασίου (μάλλον), "Μέθοδοι Απομαγνήτισης Μαγνητισμένου Υλικού": 1) Κρούση! (Χτυπάς το υλικό κάτω, ή π.χ. με ένα σφυρί :hammer: ) και 2) Θέρμανση! (Θερμαίνεις το υλικό με ό,τι καταλαβαίνεις [αναπτήρα, ασετυλίνη, γκαζάκι, σεσουάρ, κλπ]). Αποτέλεσμα εγγυημένο και στις δύο περιπτώσεις/μεθόδους.

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες σου για το System Reserved Partition. Θα το ψάξω προκειμένου να ακολουθήσω και κάποιο 'Ανθρώπινο' μονοπάτι.
Καταλαβαίνεις ότι δεν σκέφτομαι για 'Low Level Format'! Αυτό, που έχω υπ'όψιν, είναι μάλλον 'Absolute Zero Level Format'!
"Ο δίσκος κείτεται θνήσκων, κρυοπαγημένος, ενώ κοντά στα τελευταία 'τικ - τικ' του μηχανισμού του, αχνοακούγεται": "Η Ζωή εδώ τελειώνει, τρέμει το καντήλι μου, κι η Ψυχή σαν χελιδόνι, φεύγει απ'τα χείλη μου"

Υ.Γ. Μπήκα στο Google κι έψαξα. Βρήκα μέχρι και οδηγίες μέσω YOU-TUBE. Έχει να γίνει της 'επί χρήμασι....'
Απλώς.... Προσκυνώ!:P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 27 Ιουν 2013 13:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Format Σκληρού Δίσκου

Δημοσίευση από Enigma » 27 Ιουν 2013 13:32

Κατάλαβα!! :lol:

Θα μπορούσαμε να του βάλουμε ως Κύκνειο Άσμα και το Cockeye's Theme από το Once Upon a Time in America του Ennio Morricone! :P

http://www.youtube.com/watch?v=DSYvLZvG-iw
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Format Σκληρού Δίσκου

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Ιουν 2013 14:14

Ναι, Ναι! Μετά φταίω εγώ για τα Off-topic :P Σε λίγο θα γράψουμε και το "Requiem του πικρού ανυπεράσπιστου σκληρού δίσκου!" (Πενήντα χιλιάδε δίσκοι....) :lol::lol::lol::lol:

Πάντως -σοβαρά τώρα- και μιάς και μιλάμε για 'πατέντες' σε σκληρούς, αν χρειαστούμε (και -εννοείται- δεν έχουμε) Jumperάκι για τον δίσκο (και όχι μόνο), ένα κομμάτι πολύκλωνο χάλκινο, καλώδιο 0,25mmØ ως 0,75mmØ, και ~1,5cm μήκους, (από το πορτατίφ μας) είναι ό,τι πρέπει! Οι κλώνοι του χαλκού αγκαλιάζουν με όση πίεση χρειάζεται τα pinάκια, ενώ ταυτόχρονα έχουμε και πολύ καλή μόνωση, από τη μόνωση του καλωδίου, για αποφυγή ανεπιθύμητων βραχυκυκλωμάτων. :wink:

Προσοχή στο κόψιμο! Δεν θέλουμε να εξέχει ιδιαίτερα ο χαλκός, από την κάθε πλευρά του κομματιού... 0~0,5mm το πολύ!!!! (Αν γίνεται καθόλου 0mm, ακόμα καλύτερα!) :wink:

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Format Σκληρού Δίσκου

Δημοσίευση από Hermeia » 10 Ιούλ 2013 18:47

Συγνώμη που άργησα να το δω, αλλα μια κι εχω χαλάσει ένα τέτοιο κατα λάθος..

1. σβήσε το mbr, και θα δεις!
(αν πας για ολικό format)

2. με κάπoιο σοβαρό εργαλείο δίσκων, πχ. parted, gparted, disk-magic...
άλλαξε το φαινόμενο είδος του διαμερίσματος/partition, πχ. σε fat (το λεν και 'fast format')
Υπόψη ότι τετοια εργαλεία κυκλοφορούν και σε live-cd
[προτιμητέο αν θέλεις να διατηρήσεις απείραχτα τα άλλα διαμερίσματα του δίσκου)

Μαθε το σύστημα για να μπορείς να το αντιμετωπίζεις με τα δικά του μέσα!

υ.γ. εγώ έκανα το 2ο κατα λάθος (λάθος θέση/όνομα δίσκου), μετά πείραξα και το mbr, γιατί - αργότερα- δεν μπουτάριζε ο δίσκος..
και στις δυο περιπτώσεις το αποτέλεσμα είναι ένα παραπάνω άδειο διαμερισμα δίσκου..

==============
last edit:

αν το συνολικό πακέτο υλικου = ο φορητός, δεν το επιτρέπει..
εννοείται πως βάζεις το δίσκο σε καμιά θηκούλα usb ή σε άλλο υπολογιστή για να το ξε-μαγέψεις με κανα parted live-cd
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Format Σκληρού Δίσκου

Δημοσίευση από Hermeia » 10 Ιούλ 2013 19:29

έστω ότι το συγκεκριμένο διαμέρισμα είναι το hda1
[ή sda1 ? - διόρθωσε όπως ταιριάζει)

* απλή μέθοδος (οποιοδήποτε live linux)

dd if=/dev/zero of =/dev/hda1 bs=512 count=1
(σβηνει το partition fat record, ή τουλάχιστον το κεφάλι του, με αποτέλεσμα να δείχνει άγνωστο partiton, μετά πρέπει να μπορεί να διαμορφωθεί με οποιοδήποτε πρόγραμμα)

Προσοχή: χωρίς το 1 του "hda1" θα σβήσεις το mbr του δίσκου !!!
ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ δισκου στο /dev/... !!!
Κάθε τυπογραφικό λάθος μπορεί ναναι μοιραίο !

φυσικά έχεις παρει αντίγραφα του mbr και όποια δεδομένα του δίσκου δεν θελεις να χάσεις !!!

* με cfdisk (οποιοδήποτε live linux)
ΑΛΛΑ, οποιοδήποτε 'ασυνηθιστη' γεωμετρία στο δισκο θα το κάνει να παραπονεθεί και να αρνηθεί να ανοίξει το δίσκο
. δεν είναι προσαρτημένο κανένα διαμέρισμα του δίσκου αυτού (πχ. /dev/hda)
cfdisk /dev/hda
βλέπεις όλα τα διαμερίσματα του δίσκου
εντοπίζεις το συγκεκριμένο μουλαρωμένο
(ο κωδικός είδους filesystem που αναφέρει, σου δείχνει και το τί είναι, το αναζητάς στη βοήθεια του cfdisk ή/και στο διαδίκτυο)
(δεν κάνει τίποτα αν δεν αποθηκεύσεις αλλαγες με write[changes] + 'yes' )
Χρησιμοποίησέ το και σαν διαγνωστικό.
Αν είσαι σίγουρος ποιο διαμέρισμα θέλεις να 'πειράξεις'.. πας και αλλάζεις το filesystem του μουλαρωμένου διαμερίσματος, και αποθηκεύεις τις αλλαγές.
Κανένα άλλο διαμέρισμα δεν θα πάθει τίποτα, δηλ. δεν θα χάσεις δεδομένα απο τα απείραχτα διαμερίσματα, ΑΛΛΑ, αν ο δίσκος είναι win-bootable μπορεί να παραπονεθεί στην επόμενη χρήση.. (εχε ένα σιντακι "fix win boot record" πρόχειρο δια παν ενδεχόμενο..)
- ισχύουν όλες οι προειδοποιήσεις της παραπάνω λύσης..

* αν δεν δεχτεί το δίσκο το cfdisk, πας στο parted/gparted, πάλι μόνο για να αλλάξεις το είδος filesystem του συγκεκριμένου διαμερίσματος
- υπάρχει σε κάθε live linux, αλλα αν μπορείς προτίμησε κάποιο με ειδικότητα στη διαχείριση δίσκων.

πάντα πρέπει νασαι διαχειριστής/root, κι ο δίσκος πάντα πρέπει ναναι un-mounted,
και πάντα ΤΡΟΜΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στο ποιο διαμέρισμα κ δίσκο 'πειράζεις'..

2η συγνώμη που δεν διάβασα καλά το ζητούμενο του αρχικού μηνύματος από την αρχή..

να είστε όλοι καλά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες