site αναζήτησης φτηνών αεροπορικών....

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
maiko

Δημοσίευση από maiko » 30 Ιουν 2013 22:10

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα τη γνώμη σας και ενδεχομένως τη βοήθειά σας στο εξής:
Με ενδιαφέρει να φτιάξω ενα site αναζήτησης αεροπορικών εισιτηρείων,στην ουσία μια μηχανή αναζήτησης,με τη διαφορα οτι δεν θα ήθελα να ενσωματώσω στο site έναν πίνακα αναζήτησης από το ελληνικά affiliates προγράμματα (βλ. petas.gr,airtickets24 κτλ.) αλλά θα ήθελα να είναι κάτι custom και ανεξάρτητο για το δικό μου site.Μια επιλογη πολύ κοντα σε αυτο που θέλω ειναι αυτή της whitelabel.dohop.com, με τη διαφορά ότι δίνει μικρή προμήθεια.Η dohop υπολογίζει περίπου 8 ευρω/1000 επισκέπτες στο site.

Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποια άλλη εναλλάκτικη λύση σε σχέση με αυτό που θέλω να κάνω καθώς επίσης μιας και γνώσεις μου δεν είναι σε τέτοιο επίπεδο ώστε μπορέσω να το κάνω όλο αυτό μόνος μου, αν αξίζει να διαθέσω κάποια χρήματα σε κάποιον να με βοηθήσει με τη δημιουργία τοu site...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 30 Ιουν 2013 22:57

να το κάνεις μόνος σου χωρίς να έχεις τις γνώσεις δε νομίζω.

είναι αρκετά πολύπλοκο κι θέλει προγραμματισμό.

αρχικά θα πρέπει να βρεις ποιες υπηρεσίες που έχουν affiliate παρέχουν και API για αναζήτηση για να μπορέσεις να τραβήξεις τα δεδομένα και να κάνεις τις συγκρίσεις.

Πράγμα πολύ δύσκολο, γιατί ακόμα και αυτές οι υπηρεσίες δεν έχουν πάντα την τελική τιμή του αεροπορικού γιατί είναι μια πληροφορία που κοστίζει αρκετά να την έχεις. Έτσι οι ποιο πολλές σου βγάζουν την οριστική τιμή αφού σιγουρευτούν ότι όντος το θες το εισιτήριο και "αξίζει" να πάρουν την τελική τιμή για εσένα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

maiko

Δημοσίευση από maiko » 01 Ιούλ 2013 07:38

Άπο τη στιγμή που θα αποφασίσω για το site σίγουρα θα απευθυνθώ σε κάποιο προγραμματιστή καθώς το καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο χωρίς να έχω ειδικές γνώσεις προγραμματισμού να το καταφέρω μόνος μου.

Η απορία μου είναι αν όλο αυτό αξίζει για να ξοδέψει κάποιος χρόνο και χρήμα τελικά...

Τέλος έχει να συστήσει κάποιος άλλη εταιρεία εκτός από τη dohop που έχει affiliate και ταυτόχρονα να παρέχει και API?

Ευχαριστώ Cordis!!

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 02 Ιούλ 2013 00:45

Αρκετές εταιρείες θα βρεις να σου δώσουν API αν αυτό που θες να φτιάξεις είναι στην ουσία μια μηχανή σύγκρισης τιμών, όπως π.χ. το Kayak ή η Momondo.

Αλλά αυτό πίστεψέ με είναι ένα πάρα πολύ μεγάλο και τεχνικά πολύπλοκο έργο το οποίο σίγουρα δεν μπορείς να φτιάξεις μόνος σου, αλλά ούτε και οποιοσδήποτε προγραμματιστής θα μπορέσει να σε βοηθήσει. Πρόσφατα η Atcom δημιούργησε την πρώτη αντίστοιχη ελληνική σελίδα και είδαμε εκ των έσω πόσο περίπλοκο project είναι.

Συμπερασματικά λοιπόν, δεν είναι κάτι με το οποίο θα σε συμβούλευα να ασχοληθείς. Αυτό όμως δε σημαίνει πως δεν πρέπει να ασχοληθείς με το affiliate marketing.
Linkwise Affiliate Network

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 02 Ιούλ 2013 00:56

και θα το δώσετε white label; :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 02 Ιούλ 2013 09:11

Δεν είναι δικό μας, οπότε δεν παίρνουμε εμείς την απόφαση! Το white label ξέρω ότι έχει συζητηθεί, αλλά δεν έχει καταλήξει κάπου ακόμα.

Προς το παρόν αναμένουμε το affiliate πρόγραμμα που θα ξεκινήσει σύντομα και θα βασίζεται στο click out, δηλαδή πληρωμή για κάθε χρήστη που έρχεται στο site και κάνει κλικ σε κάποιο link αποτελεσμάτων.

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 02 Ιούλ 2013 11:38

George, πρόκειται για το travelkiki?

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 02 Ιούλ 2013 20:14

Ναι, το Travelkiki.com

NikosBonus

Δημοσίευση από NikosBonus » 03 Ιούλ 2013 17:42

τα αεροπορικά είναι από τα πολύ καλά verticals αυτή τη στιγμή στο affiliate
www.Bonusdeals.gr: Ολες οι προσφορές σε 1 σελίδα
www.Fthina-Aeroporika.gr: Φθηνά Αεροπορικά
www.fashionlike.gr: FashionLike.gr: Ο απόλυτος Οδηγός μόδας!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες