Off page SEO ή οχι? μυστικός αλγόριθμος που κάνει τα link μη ορατά σε ανταγωνιστές!?!?

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
JonathanG

Off page SEO ή οχι? μυστικός αλγόριθμος που κάνει τα link μη ορατά σε ανταγωνιστές!?!?

Δημοσίευση από JonathanG » 06 Ιούλ 2013 19:40

Ξεκίνησα να κάνω SEO πριν 5 μήνες,

Το on page SEO το ανέλαβε η εταιρία η οποία και έκανε όλo το στήσιμο και design του site, όπως και 2-3 αλλά site μου.

Το off page SEO το έδωσα σε μια Ελληνική εταιρία. Μετά από 4 μήνες, είχα κάποια αποτελέσματα αλλά όχι τα επιθυμητά και κυρίως όχι σε όλα τα keywords.

Ψάχνοντας στο http://www.opensiteexplorer.org/ και σε άλλα παρόμοια ανακάλυψα ότι τα back link μου είναι αυτά που είχα και πριν από 5 μήνες και ούτε ένα περισσότερο. Απευθύνθηκα στην εταιρία που μου κάνει το off page SEO να τους ρωτήσω για πιο λόγο δεν φαίνονται τα links μου, και μου απάντησαν ότι έχουν βρει ένα αλγόριθμο που κάνει τα link μη ορατά σε ανταγωνιστές και ότι δεν μπορούν να μου δώσουν report με τα links που έχουν δημιουργήσει, λογω πολίτικης της εταιρίας.

Υπάρχει τέτοια πιθανότητα? Και αν δεν αναγνωρίζονται τα links από αυτές τις μηχανές, πως τα αναγνωρίζει το Google για να ανέβω στα αποτελέσματα?

Ρωτώντας μια τρίτη εταιρία, με ενημέρωσε ότι, ότι αποτέλεσα έχει υπάρξει μέχρι τώρα είναι από το on page SEO, τα social media και από 3-4 καλά links που είχαν δημιουργηθεί από την αρχή, και πως η εταιρεία για το off page SEO δεν έχει κάνει τίποτα.

Παρακαλώ πολύ την άποψη σας

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 06 Ιούλ 2013 19:44

Πες μας το domain σου να σου δώσουμε όλα τα backlinks που έχεις - σε δουλεύουν πάντως από την εταιρία με δήθεν αόρατους αλγόριθμους.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Ιούλ 2013 20:55

χωρίς να έχουμε όλα τα δεδομένα που είχε η τρίτη εταιρεία δεν μπορούμε να βγάλουμε σωστά συμπεράσματα.

ίσως μόνο με την αναφορά του ονόματος τις τρίτης θα σου λέγαμε κάτι.

Πάντως ο David Copperfield είναι στην NY και όχι στην Ελλάδα αυτές τις ημέρες...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

DimTziotis

Δημοσίευση από DimTziotis » 06 Ιούλ 2013 23:51

Εκτός από το opensiteexplorer.org πάρε και ένα report από το ahrefs.com. Αν και εκεί δεις τα ίδια τότε έχεις πραγματικά πρόβλημα! Αν είναι έτσι όλα όσα γράφεις και 5 μήνες δεν έχεις δει ούτε ένα link απλά σου έχουν φάει τα λεφτά! Όσο για τους μυστικούς αλγόριθμους πραγματικά είναι ότι πιο αστείο και ξεκαρδιστικό έχω διαβάσει! Το ότι δεν μπορούν να σου δώσουν report με τα link που έχεις ΠΛΗΡΩΣΕΙ για να σου κάνουν είναι ανήκουστο και από άλλο πλανήτη. Δηλαδή αν σου βάζουν link σε σελίδες «περίεργου περιεχομένου» και εκθέτουν κιόλας έτσι την εταιρεία σου, εσύ δεν πρέπει να το ξέρεις; Μην κωλώσεις πάντως. Κυνήγησέ τους, δεν αξίζει να υπάρχουν, να προσφέρουν υπηρεσίες και να πληρώνονται τέτοιες εταιρείες. Για να σε παρηγορήσω πάντως είχα πελάτη με μια παρόμοια ιστορία πριν κάποιο καιρό η οποία πρώην εταιρία του, είχε το θράσος να λέει ότι έκανε και σεμινάρια SEO!!!!!!!!

JonathanG

Δημοσίευση από JonathanG » 07 Ιούλ 2013 00:25

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Το report που έχω στα χέρια μου από την τρίτη εταιρεία είναι από το ahrefs.com, το οποίο δείχνει ούτε ένα link παραπάνω από αυτά που είχα πριν 5 μήνες.
Στις επανειλημμένες μου αιτήσεις για off page report μου έλεγαν ότι η πολιτική της εταιρείας είναι να μη δίνει τέτοια report γιατί θα μαθευτεί η μαγική συνταγή και τεχνογνωσία που απέκτησαν μετά από χρόνια δουλειάς.
Υπάρχει τέτοια μαγική συνταγή και τεχνοτροπία off page SEO που να μην την αναγνωρίζει ούτε το ahrefs?

JonathanG

Δημοσίευση από JonathanG » 07 Ιούλ 2013 00:46

Επειδή πρώτη φορά μπήκα στη διαδικασία να κάνω SEO σε site μου, και όπως καταλαβαίνετε δεν το έψαξα αρκετά λογω έλλειψης χρόνου, οι εταιρίες στην Ελληνική αγορά δίνουν off page SEO report? Η το αποφεύγουν για να μην τους κλέψουν τα links οι ανταγωνιστές?
Στον δικό μου τον κλάδο ( μηχανολογία), η 15ετη εμπειρία μου λέει ότι μυστικά κρατάς μόνο αν θες να κρύψεις την αλήθεια στον πελάτη ή επιδιώκεις να τον ξεγελάσεις...

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 07 Ιούλ 2013 00:53

Ακόμη και στην περίπτωση που σου έδωσαν backlinks πχ από bookmarks sites του κιλού, που αργότερα διαγράφηκαν, κάτι θα είχε απομείνει ως δείγμα σε ahrefs, οπενσιτε, σπυγλασσ και λοιπές υπηρεσίες.
Σε κοροιδεύουν 100000000% Ζήτα τα λεφτά σου πίσω.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 07 Ιούλ 2013 00:54

Ακόμη και υπηρεσία στο fiverr να αγοράσεις ενα ρεπορτ θα σου το στειλουν.

JonathanG

Δημοσίευση από JonathanG » 07 Ιούλ 2013 01:19

DimTziotis έγραψε: Για να σε παρηγορήσω πάντως είχα πελάτη με μια παρόμοια ιστορία πριν κάποιο καιρό η οποία πρώην εταιρία του, είχε το θράσος να λέει ότι έκανε και σεμινάρια SEO!!!!!!!!
Τρομερή ομοιότητα με τη δική μου περίπτωση.. :evil: :evil:

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 07 Ιούλ 2013 08:44

bibisidis έγραψε:Ακόμη και στην περίπτωση που σου έδωσαν backlinks πχ από bookmarks sites του κιλού, που αργότερα διαγράφηκαν, κάτι θα είχε απομείνει ως δείγμα σε ahrefs, οπενσιτε, σπυγλασσ και λοιπές υπηρεσίες.
Σε κοροιδεύουν 100000000% Ζήτα τα λεφτά σου πίσω.
Νομίζω πως ίσως έχω κάνει λάθος. Και έχω οδηγηθεί σε λάθος συμπεράσματα.

Με ένα if κάποιος μπορεί να εμφανίζει στις σελίδες του περιεχόμενο μόνο στο google bot ή πχ στο yahoo. Από εκεί και πέρα όμως μένει να ανακαλύψει κάποιος το πως δουλεύουν το ahrefs και τέτοιου ειδους λογισμικά και υπηρεσίες.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 07 Ιούλ 2013 10:52

Ψαξε τα links μεσα απο το Google Webmaster Tools οτι "μαγικο" κι αν εχουν κανει τα links πρεπει να φαινοντε στην Google γιατι γι'αυτην τα χτιζουν. Οποτε εαν δεν δεις κατι περνεις screenshot και τους λες οτι εχουν κανει καποιο λαθος στον μυστικο αλγοριθμο και οτι τα μη-ορατα links δεν τα δεχετε η google.
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 07 Ιούλ 2013 11:31

Τα πράγματα είναι απλά. Αν η οποιαδήποτε εταιρία δεν μπορεί να σου παρουσιάσει στοιχεία, αναφορές, εκθέσεις ή έργο και να σου αποδείξει ότι έχει κάνει τη δουλειά που ανέλαβε, τότε δεν έχει κάνει απολύτως τίποτα.

Δεν είναι υποχρεωμένος ο πελάτης να ξέρει, να ψάξει, να ανακαλύψει αν έχει γίνει η δουλειά του από την εταιρία, πρέπει η εταιρία να αποδείξει στον πελάτη ότι έγινε η δουλειά που ζήτησε.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 07 Ιούλ 2013 12:08

free3yourmind έγραψε:Ψαξε τα links μεσα απο το Google Webmaster Tools οτι "μαγικο" κι αν εχουν κανει τα links πρεπει να φαινοντε στην Google γιατι γι'αυτην τα χτιζουν. Οποτε εαν δεν δεις κατι περνεις screenshot και τους λες οτι εχουν κανει καποιο λαθος στον μυστικο αλγοριθμο και οτι τα μη-ορατα links δεν τα δεχετε η google.
Ακριβώς. Ακόμη κι αν ισχύει ότι τα link τους τα βλέπει μόνο η google, θα πρέπει να φανούν στο webmaster tools με πολύ λίγες ημέρες καθυστέρηση.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Νίκος » 07 Ιούλ 2013 14:27

Θα συμφωνήσω με το να πάρεις τα links απο το webmaster tools, είναι ο καλύτερος τρόπος. Αν ο "αλγόριθμος" της εταιρίας τα εξαφανίζει και απο εκεί τότε είναι άχρηστα γιατί αυτά χρησιμοποιεί το Google για να σου δώσει rankings.

Όσο αφορά τα reports, πολλές εταιρίες δέν δίνουν γιατί γενικώς φένεται η μέθοδός τους έτσι (είναι δηλαδή practice που κάνουν και σοβαρές εταιρίες) ωστόσο απο το webmaster tools και άλλα παρόμοια μπορείς να έχεις εικόνα.

Anyway η εταιρία που συνεργάζεσαι είναι απατεώνες και ίσως θα πρέπει να σκεφτείς να κινηθείς νομικά εναντίον τους

JonathanG

Δημοσίευση από JonathanG » 07 Ιούλ 2013 18:58

Έχω πάρει τα links και από το webmaster tools και δεν δείχνει τίποτα παραπάνω από το ahrefs.

Πραγματικά νιώθω τόσο κορόιδο όσο ένας ένας μου επιβεβαιώνετε ότι την πάτησα.

Εντωμεταξύ, το πρόβλημα μου δεν είναι τόσο το Α ποσό που τους έχω δώσει αλλά το γεγονός ότι το SEO έγινε σε ένα εποχιακό site και κινδυνεύω να χάσω και την επόμενη χρονιά από την 5μηνη καθυστέρηση.
Πρέπει να γίνει κάθαρση στο market του SEO στην Ελλάδα. Θα την πατήσει πολύς κόσμος…

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες