Off page SEO ή οχι? μυστικός αλγόριθμος που κάνει τα link μη ορατά σε ανταγωνιστές!?!?

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Off page SEO ή οχι? μυστικός αλγόριθμος που κάνει τα link μη ορατά σε ανταγωνιστές!?!?

Δημοσίευση από cordis » 07 Ιούλ 2013 19:54

bibisidis έγραψε: Με ένα if κάποιος μπορεί να εμφανίζει στις σελίδες του περιεχόμενο μόνο στο google bot ή πχ στο yahoo. Από εκεί και πέρα όμως μένει να ανακαλύψει κάποιος το πως δουλεύουν το ahrefs και τέτοιου ειδους λογισμικά και υπηρεσίες.
εάν δίχνεις άλλο περιεχόμενο στις μηχανές και άλλο στους visitors έχεις στο τσεπάκι ban.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

georgiougeorgios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από georgiougeorgios » 07 Ιούλ 2013 20:48

Δεν υπάρχει κανένας μυστικός αλγόριθμος, πολύ απλά δεν σου έχουν χτίσει backlinks, είναι 100% σίγουρο. Το μόνο που μπορείς να κάνεις σαν εταιρεία Seo για να κρύψεις κάπως τα links που χτίζεις, είναι το tiered link building.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 07 Ιούλ 2013 23:04

cordis έγραψε:
bibisidis έγραψε: Με ένα if κάποιος μπορεί να εμφανίζει στις σελίδες του περιεχόμενο μόνο στο google bot ή πχ στο yahoo. Από εκεί και πέρα όμως μένει να ανακαλύψει κάποιος το πως δουλεύουν το ahrefs και τέτοιου ειδους λογισμικά και υπηρεσίες.
εάν δίχνεις άλλο περιεχόμενο στις μηχανές και άλλο στους visitors έχεις στο τσεπάκι ban.
Ναι το ξέρω, αλλά έπρεπε να εξεταστούν όλες οι πιθανές περιπτώσεις. Τώρα που μας είπε ότι δεν φένεται τίποτα στο webmaster tools μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι πρόκειται για απάτη.

Googlicious
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Googlicious » 08 Ιούλ 2013 02:04

Να πω και εγώ την άποψη μου.
Μυστικός αλγόριθμος με την έννοια του αληθινά μυστικού αλγορίθμου δεν υπάρχει. Τώρα, αν αυτή η εταιρεία έχει ονομάσει κάποια πατέντα της έτσι, αυτό είναι δικαίωμα της!
Από την άλλη, θα σου απαντήσω στο ερώτημα σου με τον τρόπο μου (τον κουραστικό τρόπο).

Χτίζω ένα δίκτυο με ιστοσελίδες, ανεβάζω πελάτες, και οι ανταγωνιστές μου χρησιμοποιούν τα Ahrefs, OpenSiteexplorer, majesticseo, sistrix, και άλλα πολλά και βρίσκουν τα link μου και τα κάνουν ρεπόρτ στην Google.
Έτσι, οι ιστοσελίδες τρώνε BAN, οι πελάτες τιμωρούνται και πέφτουν, και την πατήσαμε!
Αυτό ονομάζεται το στοιχείο του ανταγωνισμού.

Έτσι, αφού έπαθες την ζημιά, προσπαθείς να μην ξανά πάθεις ζημιά και προσπαθείς να ανακαλύψεις τρόπους να μην σου βρίσκει ο ανταγωνιστής τα Link.

Η γνωστική βάση μας λέει πώς όλα τα συστήματα αυτά, όπως και το Google, χρησιμοποιούν Crawlers για να βρουν τα Links.

Έτσι, πέρα από το Google BOT, υπάρχει το Ahrefs BOT, το MajesticSEO Bot, το MOZBot και ούτω καθεξής.

Παράδειγμα: (https://ahrefs.com/faqs.php#whatisthename) πώς μπλοκάρεις από μία σελίδα το AhrefsBOT.

Αν λοιπόν τα μπλοκάρεις όλα αυτά, και άλλα πολλά που έχεις στο μυαλό σου, κανένα σύστημα δεν θα μπορέσει να δει το Backlink παραμόνο η Google και θα το εμφανίσει στα WMT όταν το θελήσει αυτή.

Αν λοιπόν εγώ, κάνω ένα δίκτυο από ιστοσελίδες για να ανεβάζω πελάτες, και βάλω στο ROBOTS.TXT /disallow όλα τα BOTS (που ψάχνουν για backlinks), ναι κύριοι, μόλις αποκτήσαμε την μαγική φόρμουλα με την ονομασία αλγόριθμος ή 007SEO ή οτιδήποτε.

Αν Εσύ λοιπόν στην περίπτωση σου, τους πληρώνεις για να σου κάνουν SEO για λέξεις χαμηλού ανταγωνισμού και δεν έχεις δει τίποτα στους 5 μήνες, κάνε τα κλασσικά. Εξώδικο, μήνυση, ζήτα τα λεφτά πίσω και όλα τα σχετικά.

Αν στην περίπτωση σου, τους πληρώνεις για να σου κάνουν SEO για λέξεις υψηλού επιπέδου και πάλι δεν βλέπεις αποτέλεσμα, κάνε τα ίδια πάλι.

Αν όμως βλέπεις αποτέλεσμα Π.Χ 1-2 λέξεις 1η σελίδα (για υψηλού ανταγωνισμού λέξεις), παρόλο που άλλες δεν κινούνται, τότε πρόσεξε γιατί μου φαίνεται παράλογο On Page SEO και Social Media 5 μηνών να ανέβεις ψηλά δίχως SEO. (Όχι ότι δεν ανεβαίνεις, άπλα όχι σε 5 μήνες και επιπλέον όχι για 1-2 λέξεις! Υπάρχει "ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ" στο social media!).
Αυτό θεωρώ ότι είναι SEO.

Επίσης, αν έχουν πρόσβαση στα WMT σου, μπορούν από εκεί αν θυμάμαι καλά με κάποιον τρόπο να αποκρύψουν το LINK. Δεν είμαι σίγουρος, θα το τεστάρω και θα σου πώ σε καμία εβδομάδα που θα γυρίσω. Κράτα το Standby αυτό.

Ζήτα τους 1 - 2 ενδεικτικά LINK, και κατέβασε το Screaming FROG SEO Spider, και δες "ΠΩΣ" έχουν φτιαχτεί αυτά τα link, για να μπορέσεις να βρεις και τα άλλα.

Αν σου δώσουν 1-2 link και είναι καλά όμως και ποιοτικά, καταλαβαίνεις ότι μάλλον έχει γίνει καλή δουλειά. Αν είναι τίποτα κλασσικές βλακείες, μήν μπείς στον κόπο.... κάνε τα κλασσικά του νούμερο 1 (χαχαχααχα).

Ελπίζω να σου έλυσα την απορία για τον "μυστικό αλγόριθμο".
Μου αρέσει πάντως που όλοι γράψανε κατευθείαν απατεώνες. Δείχνει ότι δεν συμμετέχει κανένας αλλοδαπός στην συζήτηση.

Φιλικά Πάντα.

Webmate
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Webmate » 08 Ιούλ 2013 08:55

Συμφωνώ 100% με τον προλαλήσα, επίσης μπορεί όπως είπε και κάποιος άλλος να κάνανε tiered backlink building και να ανεβάσανε σελίδα που ήδη είχες link χωρίς να ξέρουμε τα πάντα για ένα θέμα μην βιαζόμαστε να κρίνουμε...

Άβαταρ μέλους
Khronos

Δημοσίευση από Khronos » 08 Ιούλ 2013 12:07

Πω πω, επιστήμη είναι τελικά το SEO! :P :P

Googlicious
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Googlicious » 08 Ιούλ 2013 12:47

Webmate έγραψε:Συμφωνώ 100% με τον προλαλήσα, επίσης μπορεί όπως είπε και κάποιος άλλος να κάνανε tiered backlink building και να ανεβάσανε σελίδα που ήδη είχες link χωρίς να ξέρουμε τα πάντα για ένα θέμα μην βιαζόμαστε να κρίνουμε...
Συμφωνώ. Από τις καλύτερες μεθόδους, εκεί όμως αν σου κάτσουν πελάτες σαν τον OP, άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

JonathanG

Δημοσίευση από JonathanG » 08 Ιούλ 2013 13:45

Σε ευχαριστώ Googlicious,

Πραγματικά πολύ ενδιαφέροντα όσα ανέφερες, αν και δεν μπορώ να τα αξιολογήσω γιατί δεν είναι στο γνωστικό μου αντικείμενο. Για αυτό και κάθε άποψη και συμβουλή από τα μέλη του forum είναι σημαντική για εμένα ώστε να σχηματίσω μια σφαιρική εικόνα.

Μιλώντας με την εταιρία που κατασκεύασε το site με ενημέρωσε ότι ποτέ δεν πειράχτηκε το συγκεκριμένο αρχείο ή οποιοδήποτε άλλο αρχείο (ROBOTS.TXT /disallow).

Αλλά όπως προανέφερε και ο Cordis (administrator),
μήπως εάν δείχνεις άλλο περιεχόμενο στις μηχανές και άλλο στους visitors έχεις στο τσεπάκι ban?

JonathanG

Δημοσίευση από JonathanG » 08 Ιούλ 2013 13:56

Πιο συγκεκριμενα, η μόνη αλλαγή που κάνανε στον server δεν ήταν στο robots.txt αλλά σε ένα αρχείο htaccess όπου βγάλανε το www redirect που είχε κάνει η εταιρία του on page seo και 2 μήνες μετά πήγανε και το ξαναβάλανε.
Επίσης πρόσβαση στο webmaster tools δεν έχουν.

Googlicious
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Googlicious » 08 Ιούλ 2013 14:06

Καμία σχέση φίλε JonathanG.
Άλλο η ιστοσελίδα σου, άλλο οι ιστοσελίδες από όπου προέρχονται τα Link.
Εσύ τώρα μιλάς για την δική σου ιστοσελίδα ή για την ιστοσελίδα που λαμβάνεις τα link (δηλαδή τι ακριβώς ρώτησες).
Με μπέρδεψες.
Ο Chuck Norris βάζει κραγίον, στο χέιλος του γκρεμού...

Άβαταρ μέλους
Brand
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Brand » 19 Ιούλ 2013 09:37

Καταρχάς, SEO έργα είναι αδύνατο να τα σπας και να τα μοιράζεις. Είναι μακροχρόνια διαδικασία, που απαιτεί πολύ καλή μελέτη στην αρχή ώστε να έχεις αποτελέσματα.

2ον: Το σωστό SEO το πληρώνεις εκ του αποτελέσματος και όχι με το μέτρο.

3ον: Ό,τι βλέπει η Google είναι αυτό που βλέπει και ο κόσμος όλος και δεν υπάρχουν κρυφές τεχνικές και μαγικά τεχνάσματα.

Και προσωπική μου συμβουλή: Αν δεν αναθέσεις το έργο του SEO και το σύνολο των υπηρεσιών σου σε μια σοβαρή εταιρεία που αναλαμβάνει όλο τον κύκλο εργασιών, τότε θα πετύχεις μόνο από σύμπτωση ή τα αποτελέσματα σου θα είναι προσωρινά.
Work is not a Fork...

Άβαταρ μέλους
nickal
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nickal » 19 Ιούλ 2013 12:08

Ωραία όλα τα παραπάνω. Η ερώτησή μου και η απορία μου σα νέο μέλος της κοινότητας είναι: αλλά γιατί να εμπιστευτεί λοιπόν κάποιος πελάτης την τάδε εταιρεία που υποστηρίζει πως κάνει SEO, και όχι την άλλη; Και πες πως τα βρίσκουν οικονομικά, πως ξέρει πως δεν θα πετάξει τα χρήματά του; Και ακόμα πως θα γνωρίζει εκ των προτέρων πως με αυτή την εταιρεία SEO, δεν θα χάσει πολύτιμο χρόνο για την προβολή του;

Googlicious
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Googlicious » 22 Ιούλ 2013 13:29

nickal έγραψε:Ωραία όλα τα παραπάνω. Η ερώτησή μου και η απορία μου σα νέο μέλος της κοινότητας είναι: αλλά γιατί να εμπιστευτεί λοιπόν κάποιος πελάτης την τάδε εταιρεία που υποστηρίζει πως κάνει SEO, και όχι την άλλη; Και πες πως τα βρίσκουν οικονομικά, πως ξέρει πως δεν θα πετάξει τα χρήματά του; Και ακόμα πως θα γνωρίζει εκ των προτέρων πως με αυτή την εταιρεία SEO, δεν θα χάσει πολύτιμο χρόνο για την προβολή του;
Για αυτό υπάρχουν τα συμβόλαια. Για να τα διαβάζεις, για να συμφωνείς και για να υπογράφεις. Διότι αν δεν συμφωνείς τότε πολύ απλά δεν υπογράφεις! Απλά τα πράγματα.
Ο Chuck Norris βάζει κραγίον, στο χέιλος του γκρεμού...

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 23 Ιούλ 2013 19:44

Googlicious έγραψε:
Χτίζω ένα δίκτυο με ιστοσελίδες, ανεβάζω πελάτες, και οι ανταγωνιστές μου χρησιμοποιούν τα Ahrefs, OpenSiteexplorer, majesticseo, sistrix, και άλλα πολλά και βρίσκουν τα link μου και τα κάνουν ρεπόρτ στην Google.
Έτσι, οι ιστοσελίδες τρώνε BAN, οι πελάτες τιμωρούνται και πέφτουν, και την πατήσαμε!
Αυτό ονομάζεται το στοιχείο του ανταγωνισμού.
Γιατί τρως ban από την Google αν τα link σου είναι καθαρά;

Αν δεν είναι καθαρά και τα κάνεις όχι στο site σου απευθείας, αλλά στα βοηθητικά site σύμφωνα με το σχήμα που περιγράφεις για ασφάλεια, αυτό είναι white hat ή black hat SEO;

Οπότε αν ο φίλος μας πλήρωσε για white hat, γιατί να κρύβουν τα links;

ΥΓ: Το να μην δίνει μια εταιρεία report με τα links που έκανε το θεωρώ 100% σωστό, το να τα κρύβει μου μυρίζει :D
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
nickal
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nickal » 24 Ιούλ 2013 11:06

Googlicious έγραψε:
nickal έγραψε:Ωραία όλα τα παραπάνω. Η ερώτησή μου και η απορία μου σα νέο μέλος της κοινότητας είναι: αλλά γιατί να εμπιστευτεί λοιπόν κάποιος πελάτης την τάδε εταιρεία που υποστηρίζει πως κάνει SEO, και όχι την άλλη; Και πες πως τα βρίσκουν οικονομικά, πως ξέρει πως δεν θα πετάξει τα χρήματά του; Και ακόμα πως θα γνωρίζει εκ των προτέρων πως με αυτή την εταιρεία SEO, δεν θα χάσει πολύτιμο χρόνο για την προβολή του;
Για αυτό υπάρχουν τα συμβόλαια. Για να τα διαβάζεις, για να συμφωνείς και για να υπογράφεις. Διότι αν δεν συμφωνείς τότε πολύ απλά δεν υπογράφεις! Απλά τα πράγματα.
Μια χαρά είναι τα συμβόλαια, στο τυπικό μέρος… και πες ότι συμφωνείς με τους όρους τους. Που φυσικά αναφέρουν πως θα σε κάνουν πρώτο και, και, και….. Στην ουσία όμως προκοπή δεν βλέπεις στο SEO της ιστοσελίδας σου….. τι κάνεις; Σπας το συμβόλαιο; Πας στα δικαστήρια …τι; Δεν έχασες χρόνο και χρήμα; δεν ζημιώθηκες; Πως θα ξέρεις και δεν θα πέσεις στις περιπτώσεις αυτές, που να μην πω πως είναι σχεδόν κανόνας; Και ποιον θα εμπιστευθείς πλέον;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες