Noμικά τραβήγματα με πελάτη

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
jamjari

Δημοσίευση από jamjari » 08 Ιούλ 2013 02:11

Καλησπέρα, έχω και εγω λοιπόν μια άσχημη εμπειρία και θα ήθελα την γνώμη σας.
Πριν από περίπου έναν χρόνο κατασκεύασα ένα website για μια εταιρεία, η συστασ'η της είναι στην Κύπρο. Ενώ όλα έδειχναν καλά και επειδή σαν ηλίθιος δεν είχα καποιο συμβόλαιο μαζί τους (σύσταση φίλου) μετά από 1 χρόνο είμαι ακόμα απλήρωτος.

Συν τοις άλλοις επειδή είχαμε το site σε άλλη hosting εταιρεία, κάποιος developer προσελήφθει και μετακίνησε τα πάντα σε νέο server. Είμαστε με την δικηγόρο μου σε διαδικασίες εξωδικων απλώς είναι πολύ περίεργη η κατάσταση γιατί αφενώς η εταιρεία στην Κύπρο είναι σαν off shore αφετέρου παρόλο που τα άτομα που την απαρτίζουν είναι Έλληνες.

Θα ήθελα αν έχει κάποιος εμπειρία πάνω στο θέμα να την καταθέσει και αν ξέρει κάποιος πως μπορώ να κάνω export emails σε κάποια μορφή που μπορεί να κατατεθει σε δικαστήριο.

Η πιστολιά που έφαγα ήταν της τάξης των 4000 ευρώ αλλά το θράσος του "Δεν σε πληρώνω γιατί έτσι γουστάρω" με έχει κάνει να πεισμώσω και ας μου μείνουν εν τέλει 100 ευρώ από το τρέξιμο

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 09 Ιούλ 2013 12:56

Καλησπέρα χωρίς να είμαι νομικός , αν είναι μορφής LTD η εταιρία οι μέτοχοι της εταιρίας δεν φέρουν προσωπική ευθύνη σύμφωνα με το Αγγλοσαξονικό δίκαιο. Μιας και δεν έχεις κάνει κάποιο συμβόλαιο μαζί τους που να λέει ότι οι διαφορές λύνονται σε Ελληνικά δικαστήρια λογικά θα πρέπει να πας Κύπρο για να βρεις το δίκιο σου . Αν μπορείς να αποδείξεις με κάποιο τρόπο ότι από προσωπικό λογαριασμό κάποιου έχεις πάρει κάποια προκαταβολή τότε πιθανών να έχεις case στην Ελλάδα αλλιώς τα προσωπικά emails που έχετε ανταλλάξει νομίζω δεν περνάνε ούτε στην Ελλάδα σαν στοιχείο.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 09 Ιούλ 2013 14:49

Βασικά αν τους συνδέσεις με την εταιρεία με χαρτιά ή καταθέσεις την έχουν κάνει λαχείο...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 10 Ιούλ 2013 12:54

@jamjari Μίλα με έναν δικηγόρο.

Άβαταρ μέλους
leopold

Δημοσίευση από leopold » 16 Σεπ 2013 13:20

Όσο και να πεισμώνεις, εφόσον δεν συντάχθηκε και υπογράφτηκε/σφραγίστηκε σύμβαση έργου προ έναρξης, τότε όσο και να το τραβάς δε θα γίνουν πολλά. Η παρουσίαση των e-mails σε κάποιο δικαστήριο όπως αναφέρεις, θα βοηθούσε μόνο εάν υπήρχε σύμβαση ή κάποια συναλλαγή (πχ προκαταβολή). Από κει και πέρα είναι συνομιλίες χωρίς υπόβαθρο.

Το ποσό που δεν εισέπραξες είναι μικρό για νομικά τραβήγματα, δε θα βγεις ποτέ. Απλά πάρε μια βαθιά ανάσα, μάθε για την επόμενη φορά και προς το παρόν κάνε μια ήπια προσπάθεια να τα βρείτε στα λεφτά, να βγάλεις τουλάχιστον τα λειτουργικά έξοδα που είχες.

Καμιά φορά στα επιχειρηματικά ο συμβιβασμός είναι η καλύτερη λύση από την άμυνα ή την επίθεση όταν δεν έχεις χαρτιά να παίξεις ή δεν υπάρχει κάποια καταγεγγραμμένη χρηματική συναλλαγή ή συμφωνία για να στηριχτείς όπως στην περιπτωσή σου. Το πρώτο πράγμα που βίωσα και έμαθα όταν ξεκίνησα πριν 15 χρόνια, λίγο πολύ όλοι περνάμε το βάφτισμα του πυρός αργά η γρήγορα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες