Στον αέρα πολλοί παράνομοι server μετά το κλείδωμα της NOVA

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Ιούλ 2013 14:45

armoni έγραψε:κανένας δεν θα κάτσει να ασχοληθεί με σπάσιμο κωδικοποίησης ελληνική πλατφόρμας, αλλού είναι τα λεφτά.
με αυτό το νου να κοιμάσαι, εσύ και η εταιρία που σε βάζει να τα γράφεις, τα ελληνικά είναι από τα ποιο κερδοφόρα για αυτούς γιατί έχουν πανάκριβα πακέτα για το επίπεδο μισθών που έχουμε.

στην επαρχία στους 20 που έχουν δορυφορικό οι 11 το έχουν από αυτούς που νομίζεις ότι δεν βγάζουν λεφτά και δεν ασχολούνται...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Ιούλ 2013 15:00

armoni έγραψε:τα λεφτά άμα βάλεις την τωρινή προσφορά είναι 30 ευρώ τον μήνα, μόνο για σταρτ πακ και 40 ευρώ για full novasports ή full novacinema, δηλαδή 360 και 480 ευρώ τον χρόνο αντίστοιχα.
αν έχεις πολλά λεφτά για πέταμα πας nova με 61,90 το full pack άντε 40 με την προσφορά που λες...
http://www.forthnetgroup.gr/ServicesDef ... ?a_id=5578

αν θες να πας οικονομικά και να βλέπεις και κάτι άλλο εκτός του Ελληνικού προταθλήματος πας OTEtv full pack με 21,90
http://otetv.ote.gr/portal/page/portal/ ... ull%20Pack

πες σε αυτούς που κάνουν το online marketing στην εταιρία σου να αλλάξουν το τροπάριο γιατί φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 13 Ιούλ 2013 15:32

mechpanos έγραψε:Επίσης η Nova πρέπει να είναι από τις λίγες αν όχι η μοναδική, με την απαράδεκτη πολιτική να χρεώνει τα HD κανάλια!!! και να έχει "κλειδωμένα" τα ελεύθερα κανάλια που εκπέμπουν στον δορυφόρο της (δεν τα ανοίγει ο ιδιοκτησιακός δέκτης της!
Έλα τώρα τι λες! Δεν το ήξερα αυτό!!
Έλεος!
mechpanos έγραψε:Μάλιστα, διαφημίζει το ελεύθερο Russia Today που συμπεριέλαβε στο μπουκέτο της, σαν προσφορά προς τους συνδρομητές του Start Pack... Έλεος δηλαδή τι άλλο θα ακούσουμε!
Έχεις δίκιο! Ξανά έλεος!! 8)
Εικόνα

armoni

Δημοσίευση από armoni » 16 Ιούλ 2013 10:55

δηλαδή, με τα 600 ευρώ τον μήνα θα βάλει κάποιος συνδρομητική τηλεόραση χωρίς να βάλει ίντερνετ;
είτε θα δίνει λοιπόν, άλλα 33 ευρώ στον οτε για 24αρι έιτε λιγότερα σε άλλον πάροχο, τα οποία θα πρέπει να προσθέσει στον λογαριασμό της τηλεόρασης, που αν δεν κάνω λάθος είναι 5 ευρώ έξτρα για μη συνδρομητές οτε.
για το θέμα του σπασίματος, αυτό που ξέρω είναι ότι οι πολλοί απλά μοιράζουν, δεν ασχολούνται με σπάσιμο κλπ, επομένως κάποιος πρέπει να το σπάσει. λεφτά προφανώς βγάζουν, γι αυτό και πουλάνε άλλωστε, αλλά αν ο ρώσος είναι να επενδύσει σε σπάσιμο, δεν είναι η ελλάδα ο πρώ΄τος στόχος, γνώμη μου. αν είχε κοινή κωδικοποίηση με άλλη πλατφόρμα του εξωτερικού, θα το παιρνε απλά.
εκτός από την τιμή παίζει ρόλο και ο αριθμός των πελατών, δεν είμαστε ούτε καν κοντά στα νούμερα κατοίκων άλλων χωρών.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 16 Ιούλ 2013 12:52

@armoni η αλήθεια είναι ότι σήμερα, αν θέλεις να τηλεφωνείς απεριόριστα σε σταθερά και κινητά στην Ελλάδα plus 24Mbps internet, δεν υπάρχει φτηνότερη επιλογή από την προσφορά της forthnet.
Μαζί με αυτό δωράκι παίρνεις και τη nova που σημαίνει λίγο πιο ποιοτική τηλεόραση από ότι είχες μέχρι στιγμής.

Αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι σου λέει ο @cordis ότι σε βάζει να τα γράφεις όλα αυτά η εταιρία που δουλεύεις κι εσύ δεν απαντάς :P

Πες μας λίγο, δουλεύεις για τη forthnet; Δεν είναι κακό, έχω φίλους που δουλεύουνε εκεί, απλά πες το, μη ντρέπεσαι :P
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 16 Ιούλ 2013 16:02

Πολύ φοβάμαι ότι σύντομα στην forthnet θα αρχίσουν να βαράνε τα κανόνια του ναβαρόνε!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

armoni

Δημοσίευση από armoni » 16 Ιούλ 2013 21:28

ο καθένας μπορεί να χει άποψη για το οτιδήποτε, δεν έχω λόγο να πείσω το ίντερνετ για το τι είμαι και που δουλεύω. (αν θες έγγραφη απάντηση: δεν δουλεύω στην forthnet)
ούτε ψέματα γράφω ούτε γενικότητες - ανακρίβειες, τύπου χρεοκοπεί η Γκάνα και θα ακυρωθεί το champions league.
Υπαρκτά νούμερα, όσον αφορά τις τιμές και την όποια αντίληψη έχω για το τι γίνετε, γράφω.
αν αυτό είναι λόγος για να με πικάρει κάποιος, δικαίωμά του..

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Ιούλ 2013 21:48

φυσικά μας έχεις παραθέσει και πάρα πολλές απόψεις σου...

την εξής μια: "πόσο, μα πόσο γαμάτη είναι!"
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 16 Ιούλ 2013 22:04

Δεδομένης της κατάστασης πάντως θα περίμενα μεγαλύτερες μειώσεις/εκπτώσεις από την Nova..
Εκείνη ξέρει βέβαια πόσο της βγαίνει η υπάρχουσα κατάσταση.
Και εντάξει είναι και η forthnet στην μέση.

Έξω πάντως μεγαλύτερες πλατφόρμες και σε μεγαλύτερα κράτη ενωθήκανε εδώ και χρόνια, μην αντέχοντας τον ανταγωνισμό μεταξύ τους!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Ιούλ 2013 13:28

η Nova τραβάει τα μαλλιά της που μπήκε στην Forthnet, αλλά δε φταίμε εμείς για αυτό...
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 17 Ιούλ 2013 16:29

Μπα cordis δεν νομίζω να τραβάει και τα μαλλιά της...
Ίσα - ίσα, που αν δεν την αναλάμβανε η Forthnet θα είχε χάσει πολλούς περισσότερους πελάτες.
Απλά ειδικά στην Ελλάδα, θα πρέπει να αναθεωρήσει κάποια πράγματα αν θέλει να σταθεί στα πόδια της.
Για παράδειγμα, το Full pack του ΟΤΕ για πελάτες άλλων δικτύων τηλεφωνίας& internet, είναι 28 €, ενώ με άλλα 30 € έχω Forthnet 24άρα με απεριόριστα σταθερά+κινητά...

Αντίστοιχα, η Nova έχει 61 € μόνο το Full Pack, οπότε αν βάλεις και τα 30 € της forthnet πάμε στα 91, αλλά σου κάνουν πακέτο και σε πάνε στα 79.90€, και πάλι πολλά.
Και το Full του ΟΤΕ έχω την εντύπωση ότι είναι λίγο καλύτερο από της nova, πλέον (της έχει μείνει μόνο το Ελληνικό πρωτάθλημα, που δηλαδή από αυτό ζει).

Εμένα πάντως καλά μου έχει κάτσει 30 € Forthnet και Nova το βασικό πακέτο μαζί με NS1, εκεί που πλήρωνα 35 μόνο για Forthnet πέρσι.

Άμα όμως η Nova έχει "κάκαλα" και θέλει να μην κλείσει, πρέπει να κάνει άμεσα τις εξής κινήσεις:
α) να ξεγράψει σταδιακά τις ομάδες του ελληνικού πρωταθλήματος, ρίχνοντας πολύ την προσφορά της. Το ποδόσφαιρο έχει πέσει πάρα πολύ, και δεν αξίζει.
β) να προσπαθήσει να πάρει ευρωπαϊκά πρωταθλήματα σιγά σιγά.
γ) να αρχίσει να προσφέρει υπηρεσίες IPTV. Το δίκτυο το έχει ιδιόκτητο (Forthnet), οπότε μπορεί να γλιτώσει συνδρομές και κερατιάτικα σε δορυφόρους.
δ) να φτιάξει την ποιότητα των καναλιών της και να ανοίξει υπηρεσίες που θα κάνουν value ad στα πακέτα της...άκου να πληρώσουμε για να δούμε HD!!!
αυτό μπορεί (και μάλλον πρέπει) να το κάνει όταν αλλάξει σε mpeg4 την κωδικοποίηση του σήματός της.
γιατί σε mpeg2 κατεβαίνει πολύ συμπιεσμένη η εικόνα και χάνει σε ποιότητα...

Με τα παραπάνω μπορεί να ρίξει και τιμές στα φούλ πακέτα, αλλά να κάνει και πιο προσιτή την διάθεση των επιμέρους.
Πχ εμένα με πήρανε να μου πούνε για τα cinema ή όλα τα sports, με +10.
Και έριξα άκυρο γιατί άμα είναι να πληρώσω +10€ για 1-2 ταινίες που θα κάτσω να δω το μήνα, ή sports να δώ τί ;;; ~ αφού δεν δείχνει Πανηλειακάρα...
Άμα ήτανε με 5 € θα έβαζα το cinema αλλά δεν το έχουνε πιάσει το νόημα...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 18 Ιούλ 2013 01:31

Η Nova έβγαζε λεφτά, η Forthnet χρωστάει όπου σηκώσεις πέτρα, φυσιολογικό να τραβάει τα μαλλιά της που από υγιής εταιρεία έγινε προβληματική.

αυτές οι εταιρείες δε πιστεύω ότι θα είναι για πολύ μαζί... ίσως αυτός που πίρε σήμερα με μια κίνηση το 25,7% της forthnet να θέλει να βγάζει κάτι από τα υγιή-κερδοφόρα κομμάτια της εταιρείας.

θα δούμε τι θα φέρουν οι επόμενοι μήνες... το θέμα είναι να μάθουμε τι ήταν αυτό το 25,7% που άλλαξε ξαφνικά χέρια σήμερα; Έφυγαν με ελαφρά οι Ολλανδοί; Και ποιος το πήρε το πακέτο; και με τι σκοπό;
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 18 Ιούλ 2013 08:23

Και εγώ πιστεύω ότι εάν η Nova δεν είχε ενωθεί με την Forthnet δεν θα είχε επιβιώσει μόνη της εφόσων κρατούσε αυτή την πολιτική!
Και σκεφτείτε ότι αυτά έγιναν πριν μπει ο OTE για τα καλά στον ανταγωνισμό!

Βέβαια σωστά και η Forthnet και κάποιοι άλλοι μπορεί να έχουν πολλά χρέη, και η όλη κατάσταση έγινε μύλος!

Ααα τώρα διαβάζω για την πώληση του 25% για 3,66 εκατ. ευρώ!
Ψιλοπράγματα δηλαδή! 8) :P
Εικόνα

armoni

Δημοσίευση από armoni » 18 Ιούλ 2013 12:50

τολμηρή κίνηση, κατά την γνώμη μου.
δεν δίνεις τέτοιο ποσό στις μέρες μας, για πλάκα.
θα δούμε σύντομα τους σκοπούς του και πως θα το αξιοποιήσει.

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 18 Ιούλ 2013 13:04

Το ποσό είναι σχετικά μικρό θα έλεγα και εγώ όπως σχολιάζουν και άλλοι, και θα μπορούσε να βρίσκεται πίσω από αυτό μεμονωμένος επενδυτής.

Το ζήτημα είναι αλλού.
Η μεταβίβαση έγινε στα 1,10 ευρώ ανά μετοχή, που είναι πολύ υψηλότερη από τα 0,627 ευρώ που έκλεισε η μετοχή προχθές, και αυτό πιθανό σημαίνει πως ο αγοραστής έχει στρατηγικό ενδιαφέρον για την εταιρεία.

Φήμες λένε για πιθανή συνεργασία με την Wind, ώστε η Forthnet να περάσει σε 4play.
Εικόνα

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες