Αγορά pc για μέτριο gaming και επεξεργασία εικόνας, ήχου έως 350 ευρώ

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
michael99

Δημοσίευση από michael99 » 10 Ιούλ 2013 21:07

Καλησπέρα παιδιά, είμαι καινούργιος στο φόρουμ αν και έχω διαβάσει πολλά θέματα κυρίως για web design. Μετά απο κόπο μισού χρόνου κατάφερα και μάζεψα ένα καλό ποσό από παππούδες κύριος :lol: και θα ήθελα να το επενδύσω στην αγορά ενός καινούργιου pc. Διαθέτω οθόνη πληκτρολόγιο και για ηχεία θα χρησιμοποιήσω ένα παλιό sony rx80(αν θυμάμαι καλά ότι γράφεται έτσι).To θέλω κυρίως για μέτριο gaming όπως CoD, GTA, NFS, GUITAR HERO, Minecraft, Sims, Mafia 2 και ότι βγαίνει και είναι κοντά σε αυτούς τους τίτλους. Επίσης για επεξεργασία εικόνας(photoshop), ήχου(nero wave editor), video(nero video, pinacle) κτλπ καθώς ασχολείται η οικογένεια και βοηθάω καμιά φορά. Το κουτί θα στηθεί από το μηδέν και από εμένα(δηλαδή: DVD, Motherboar, Case, Ram, HHD κτλπ).Διαθέτω 350 ευρώ αλλά και 20-30 παραπάνω δεν με πειράζει αρκεί να κάνει τη δουλειά του.

Μέχρι τώρα έχω καταλήξει σε αυτή τη σύνθεση:

AMD A8 5600K απο το ΠΛΑΙΣΙΟ στα 89.80
ASROCK FM2A85X Ext4 απο το DM στα 80.41
WD WD10EZEX απο το DM στα 61.88
CRUCIAL DDR3 4GB DIMM 1600MHz BALLISTIX ELITR απο το ΠΛΑΙΣΙΟ στα 36.90
CORSAIR CX430 απο το DM στα 45.53
SAMSUNG DVD-RW SH-224BB/BEBE SATA BLACK BULK απο το E-SHOP στα 17.90
AEROCOOL VS-3 BLACK απο το E-SHOP στα 37.67

ΣΥΝΟΛΟ: 126.70 ευρώ από ΠΛΑΙΣΙΟ
187.82 ευρώ από DM
55.57 ευρώ από E-SHOP

ΤΕΛ. ΣΥΝΟΛΟ: 370.09

Τα Χριστούγεννα θα πάρω άλλη μια τεσσάρα ραμ και όταν δώ ότι δεν τραβάει θα πάρω μία κάρτα γραφικών γύρο στα 70 με 100 ευρώ.

michael99

Δημοσίευση από michael99 » 10 Ιούλ 2013 21:41

Κανείς ;

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 11 Ιούλ 2013 01:52

Επεξεργαστή θα προτιμούσα έναν A10, μια φορά τον παίρνεις και θα έχεις και καλύτερη απόδοση στα γραφικά.

Μητρική θα έπαιρνα κάτι άλλο, γενικά με τις extreme δεν έχω καλή εμπειρία, πολλά bugs και ασυμβατότητες. Κυκλοφορούν στο ίδιο chipset μητρικούλες Asus στο 60άρη.

Σκληρός...για μένα δεν έχει νόημα να βάλεις εσωτερικό σκληρό πια στο PC, τουλάχιστον όχι για windows. SSD για λειτουργικό και κάνας εξωτερικός για αποθήκη (ναι 128gb φτάνουν για windows-προγράμματα και 5-6 παιχνίδια) αλλά με αυτό το budget δεν νομίζω να σε παίρνει.

Το τροφοδοτικό πολύ μικρό, αν μετά θες να βάλεις κάρτα γραφικών θα πρέπει να αλλάξεις και τροφοδοτικό. Στα ίδια χρήματα παίρνεις 600watt, χουχουμούχου βέβαια όχι Corsair αλλά δεν έχει να λέει.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

michael99

Δημοσίευση από michael99 » 11 Ιούλ 2013 13:54

ποιο μοντέλο ενοεις το μικρο με 110 η το μεγάλο με 140.

Αν καταφέρω να ρίξω απο τη μιτρική παω και στο μικρο με 110. Δεν ξέρω τη παιζει με τις extreme. Απλά μου άρεσε επιδεί εχει το Dr. Debug.

Έχω εναν εξωτερικό και για να τρέχω προγράμματα δεν μου αρέσει καθόλου, πολύ αργός.

Εχω ακούσει οτι αν ειναι επώνημο μπορεί να δώσει και 80watt παραπάνω. δηλαδή παω και στα 500. Τώρα για ανώνυμο, δεν θα το πολυεμπιστευόμουν, μην μου κάψει και όλο το σύστημα

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 11 Ιούλ 2013 14:45

Ναι για αυτόν με τα 110 μιλάω.

Δεν είπα να τρέχεις τα πρόγραμματα από τον εξωτερικό, απλά να τον έχεις σαν αποθηκευτικό χώρο για αρχεία.

Ουσιαστικά αυτό που ισχύει με τα τροφοδοτικά είναι πως τα επώνυμα διαχειρίζονται καλύτερα τα peak ενώ η ισχύς που αναγράφουν είναι για σταθερή κατανάλωση, στο peak όντως μπορεί να δώσει κάτι παραπάνω για κλάσματα δευτερολέπτου αλλά μέχρι εκεί. Από την άλλη τα "κινέζικα" γράφουν πάνω την peak ισχύ, που σημαίνει ότι sustained δίνουν αρκετά λιγότερο αλλά σε σχέση με το τι πληρώνεις παίρνεις κάτι τι παραπάνω ισχύ από ένα επώνυμο.

Από θέμα προστασίας πλέον όλα ίδια είναι. Όσο εύκολα μπορεί να καεί ένα επώνυμο τόσο εύκολα θα καεί κι ένα κινέζικο, εντάξει εκτός αν μιλάμε για κάτι τροφοδοτικά που πουλάνε με 10-15 ευρώ.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

michael99

Δημοσίευση από michael99 » 11 Ιούλ 2013 15:07

εψαξα για μητρικες στα 60 ευρώ, αλλα δεν βλεπω κατι τοσο αξιόπιστο , που να σικρίνετε.

http://www.skroutz.gr/products/compare_ ... %2C2581335

Η πρώτη εχει μονο 2 θυρες usb 3 οπως και η 3

Εγω δεν έχω πολλα αρχεία. Σπάνια για καμια εργασεία στο σχολείο. Να βάλω κατι οπου μετα θα το μεταφέρω σε κανα flashακι.
Απλα εγω συνιθίζω να βαστάω τα install των games και οταν τα ξαναβάζω μου πέρνει πολύ ωρα

Γιαυτό τη λες:
http://www.skroutz.gr/s/2534343/LC-Powe ... eries.html

Εντάξει αλλη πιότητα το επωνημο αλλο το κινεζικο.
Στο παλιο μου pc εχω αλλαξει 3 κινεζικα σε 2 χρόνια.
Για τα turbo x τη λες. Ειχα παλια καιειχε βαστιξει 4-5 χρονια

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες