Affiliate οι τζαμπατζηδες του διαδικτύου

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 14 Ιούλ 2013 16:27

DimitriosX έγραψε:Αρα εσυ λες: Ρε παλικάρια κάντε κανένα CPC γιατί το google δεν μπορώ να το κοροϊδέψω?
ααα, και για να είσαι από το 2002 μέλος στο FS, πρέπει η κριτική σου σκέψη να έχει εκτοξευθεί στα ύψη. Ίσως το κάνεις και επάγγελμα, στο προτείνω. Ο mentalist του Freestuff!
http://www.dwrean.net Κατεβάστε δωρεάν και νόμιμα προγράμματα, Παιχνίδια, e-books

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 14 Ιούλ 2013 16:30

kiriakosGR έγραψε:
DimitriosX έγραψε:Αρα εσυ λες: Ρε παλικάρια κάντε κανένα CPC γιατί το google δεν μπορώ να το κοροϊδέψω?
ααα, και για να είσαι από το 2002 μέλος στο FS, πρέπει η κριτική σου σκέψη να έχει εκτοξευθεί στα ύψη. Ίσως το κάνεις και επάγγελμα, στο προτείνω. Ο mentalist του Freestuff!
2002 ? Νόμιζα 2001...
"The word impossible is not in my dictionary."
Napoleon Bonaparte

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 14 Ιούλ 2013 16:31

DimitriosX έγραψε:
kiriakosGR έγραψε:
DimitriosX έγραψε: Αρα εσυ λες: Ρε παλικάρια κάντε κανένα CPC γιατί το google δεν μπορώ να το κοροϊδέψω?
Πω ρε φίλε, διαβάζεις την Σκέψη μου!
Ειρωνεία = gameover

( Καλά έπαιξες πάντως )
Καλύτερα Είρωνας παρά να με υβρίζεις αποκαλώντας με Απατεώνα (εμμέσως, πλην σαφώς)
http://www.dwrean.net Κατεβάστε δωρεάν και νόμιμα προγράμματα, Παιχνίδια, e-books

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 14 Ιούλ 2013 16:33

kiriakosGR έγραψε:
DimitriosX έγραψε:
kiriakosGR έγραψε:
DimitriosX έγραψε: Αρα εσυ λες: Ρε παλικάρια κάντε κανένα CPC γιατί το google δεν μπορώ να το κοροϊδέψω?
Πω ρε φίλε, διαβάζεις την Σκέψη μου!
Ειρωνεία = gameover

( Καλά έπαιξες πάντως )
Καλύτερα Είρωνας παρά να με υβρίζεις αποκαλώντας με Απατεώνα (εμμέσως, πλην σαφώς)
Οκ δεν το εννοούσα έτσι. Ας κάνω επαναδιατύπωση :

Αφού υπάρχουν τόσες επιλογές για CPC και CPM γιατί η εμμονή τα ελληνικά δίκτυα να έχουν και CPC ?
Napoleon Bonaparte

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 14 Ιούλ 2013 16:36

Έτσι ναι, Απλά για να στηρίζουμε περισσότεροι τις Ελληνικές προσπάθειες! Θα υπάρξουν πάρα πολλοί Έλληνες που θα στηρίξουν την προσπάθεια βάζοντας CPC, απλά όπως είπα, θα πρέπει η Τεχνογνωσία στο κομμάτι υποκλοπής και αλλοίωσης των δεδομένων, να ανεβεί επίπεδα.

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 14 Ιούλ 2013 16:43

Εγω νομίζω ότι το affiliate ειναι απλά ενα εργαλείο στη φαρετρα για το monetization μιας σελίδας. Το χρησιμοποιεί συμπληρωματικά ή και καθόλου αν η σελίδα σου δεν το σηκώνει.

Και ναι αν βαλεις ενα banner 728χ90 στη κορυφη, που πληρώνει per lead, και λέει " Pizza με 5 ευρω τηλεφωνησε τώρα 801555" και δεν εχει οιυτε ενα lead ειναι fail δικό σου και οχι του δικτύου - διαφημιζόμενου
Napoleon Bonaparte

pkolevr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pkolevr » 14 Ιούλ 2013 17:58

Αν και το θέμα έχει σχεδόν καλυφθεί ήθελα να προσθέσω κάτι.
Η οπτική του facebookad ( ότι γιατί να μην πληρώνουν οι διαφημιζόμενοι με βάση τα views κτλ. κτλ ) είναι κατ' εμε τελείως λαναθασμένη και για έναν άλλο λόγο που θα προσπαθήσω να εξηγήσω.

Ποιού διαφημιζόμενου θα επιλέξει ο publisher να βάλει μπανεράκι στην σελίδα του ; Πως σκέφτεται ο Publisher ( τουλάχιστον ο ορθώς σκεπτόμενος ) όταν κάνει την επιλογή αυτή;
Noμίζω είναι δύο ειδών οι υποψήφιοι διαφημιζόμενοι. Αφενός τα ήδη καθιερωμένα brand και αφετέρου brand που μπορεί να μην είναι πολύ γνωστά αλλά κατά τον Publisher ΑΞΙΖΟΥΝ και έχουν πιθανότητες να πουλήσουν αν τα τοποθετήσει στο site του.

Ο Publisher δεν θα επιλέξει να βάλει το κυρ Κώστα το συνεργείο ή τον Τάκη τον υδραυλικό ή ένα ακόμη deal site ( yet another deal site ) ή οποιοδήποτε site υπάρχει διαθέσιμο MONO KAI MONO επειδή αυτό το site είναι στην λίστα του network.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι συνήθως τα site που επιλέγει κάποιος να "διαφημίσει" ( αλλά στην ουσία να κερδίσει απ' αυτα΄) τα επιλέγει γιατί ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ αξίζουν και θα γίνουν σπουδαία όχι γιατί επέλεξε ο facebookad ή εγώ ή ο οποιοσδήποτε να τα βάλει στο site του αλλά γιατί θα γίνονταν έτσι κι αλλιώς λόγω του ότι έχουν κάτι να προσφέρουν. Αυτό κατά την γνώμη μου συμβαίνει στις 99% των περιπτώσεων και υπό αυτό το πρισμα δεν υφίσταται το επιχείρημα του facebookad περί τζάμπα μαγκών κτλ. Στην περίπτωση αυτή είναι κανονικοί μάγκες. ( Η anytime και η groupon δεν περιμένουν τα affiliate networks για να γίνουν μάγκες, θα πούλαγαν έτσι κι αλλιώς ). Επομένως πιό πολύ ωφελείται ο Publisher από την τοποθέτηση μπάνερ διαφημιζόμενου παρά ο διαφημιζόμενος αφού αυτός έτσι κι αλλιώς θα βρει κι άλλες διόδους να γίνει γνωστός, αφού πραγματικά το προϊόν του ΠΟΥΛΑΕΙ.

Επίσης - χάρην αστείου αλλά έχει και αλήθεια μέσα - θα έλεγα ότι θα έπρεπε σε κάποιες περιπτώσεις ο publisher να... πληρώνει που βάζει διαφήμιση στο site του κάποιου brand κι όχι το ανάποδο, αφού η αξία του brand δίνει αίγλη και στο site. Aν πάς σε ένα μεγάλο πόρταλ και ζητήσεις να διαφημιστείς πρώτη σελίδα και δεν σε ξέρει ούτε η μάνα σου, νομίζεις ότι θα σε δεχθούν; Mάλλον όχι και ανεξάρτητα ποσα θα προσφερθείς να τους δώσεις... Φαντάσου ας πούμε στο header του newsbeast ( τυχαία επιλογή ) τα τοποθεντούταν ένα κακό αισθητικά μπάνερ που να έλεγε "καρπούζια ο μήτσος"
:D
Αντίθετα αν εγώ που π.χ.έχω ένα τελείως νέο μπλόγκ και θελήσω να βάλω affiliaτε διαφήμιση της cosmote η cosmote θα κάνει δεκτό το αίτημα μου; Mάλλον όχι. Άρα δεν είναι τα πάντα θέμα πληρωμής.

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 14 Ιούλ 2013 18:15

πάντως εγώ ρε παιδιά θεωρώ για την Ελλάδα το affiliate marketing το καλύτερο για να βγάλει κάποιος χρήματα και μάλιστα πολλαπλάσια σε σχέση με άλλα μοντέλα.

Έχουμε χαμηλό ανταγωνισμό πρώτα απ' όλα. Έξω για να φτάσεις 2 - 3 χιλιάρικα πρέπει σε αρκετές περιπτώσεις να φτύσεις αίμα.

Μία καλά στημένη σελίδα σε κάποιο microniche, μπορεί άνετα να σου δίνει 50 - 150 ευρώ κάθε μήνα. Για να το πετύχεις αυτό με άλλα μοντέλα ή κάποια μπινιά πρέπει να κάνεις ή να κλείνεις απευθείας τις διαφημίσεις μόνος σου.

facebookad

Δημοσίευση από facebookad » 14 Ιούλ 2013 18:16

pkolevr έγραψε:Αν και το θέμα έχει σχεδόν καλυφθεί ήθελα να προσθέσω κάτι.
Η οπτική του facebookad ( ότι γιατί να μην πληρώνουν οι διαφημιζόμενοι με βάση τα views κτλ. κτλ ).
ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.. Ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο

Στη δική μου φιλοσοφία είπα οτι το αφφ δεν ταιριάζει λόγω διαφωνίας στο όλο συλλογιστικό της δομής.

pkolevr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pkolevr » 14 Ιούλ 2013 18:22

facebookad έγραψε: Το Τζαμπατζήδες λοιπόν έχει να κάνει με

Τζάμπα προβολή σου λεέι ο επιχειρηματίας
[

exelmi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από exelmi » 14 Ιούλ 2013 18:38

Εγω δεν καταλαβαινω την λογικη ο διαφημιζομενος να δινει πωληση στο affiliate ( οπου ασχετως πωλησης διαηφμιζεται τσαμπα το ονομα του ) και να δινει τα cpc στο google ( οπου και να μην πουλησει τιποτα θα πληρωσει αδρα τα κλικς , και αυτο το παραλληλο το κανουν ολοι οι διαφημιζομενοι
Εγω πιστευω οτι εαν αυριο τα affilaites λεγανε στους διαημιζομενους κυριοι τερμα η τσαμπα διαφημιση , θα δωσετε περαν του lead ΚΑΙ cpc η cpm τοτε οι διαφημιζομενοι θα συνεργαζοντουσαν , γιατι δεν θα ειχαν και αλλη επιλογη
Ετσι θα εβγαιναν κερδισμενα και τα δικτυα

Περαν τουτου επιεμενω στο οτι θα μορουσε να υπραρχει ενας συνδυασμος των 2
Δηλαδη ενα banner με ad serving με cpc με ολες τι καμπανιες των διαφημιζομενων των δικτυων ΚAI μπαννερακι σε αλλο σημειο με leads κλπ
Γιατι να μην μπροουν να το προσφερουν αυτο τα ελληνικα δικτυα

ΑΣΧΕΤΟ
σε ολες τις χωρες εχει βρωμισει ο τοπος απο cpms δικτυα ... γιατι δεν εχει καταφερει να υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ ελληνικο cpm δικτυο ?

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 14 Ιούλ 2013 19:25

Πάντως καλό θα είναι να ξεκαθαρίσουμε τις έννοιες προβολή, διαφήμιση, action κτλ

Στο σενάριο που περιγράφετε οσοι θεωρείται οτι το aff. ή το google adsense είναι όφελος για το διαφημιζόμενο ανεξάρτητα απο το αν κάνει κλικ ή όχι λόγο του display του banner, αυτό συμβαίνει ΜΟΝΟ σε ήδη γνωστά brands και με banner που έχουν σχεδιαστεί για αυτό το σκοπό.
Οι σοβαρές ενέργειες από εταιρίες σχεδιάζουν τα banners με κάποιο σχέδιο. Στην περίπτωση του aff. το σχέδιο είναι το action και το sale : κανε κλικ για να κερδίσεις μπλα μπλα κτλ

Δεν έχει νόημα να κάνεις branding σε banner affiliate network γιατί απλά οι publisher θα σε κάνουν skip.

Αν λοιπόν το banner λέει : "ΠΡΟΣΦΟΡΑ 1+1 pizza με Online παραγγελία" είναι σχεδιασμένο να γινει κλικ. Αν κάτω δεξια λέει και dominos ΕΝΙΣΧΥΕΙ την εικόνα που έχει φτιαξει η dominos στα ΑΛΛΑ μεσα!

Αν κάτω δεξια έλεγε PizzaCordis δεν θα το κατέγραφε κάνεις, γιατι η προσφορά είναι ΠΙΟ ισχυρή από αυτό το άγνωστο brand.

Αν λοιπόν ήθελε η PizzaCordis να αυξήσει την αναγνωρισιμότητα και να αλλάξει ενδεχομένος το positioning του θα εκανε ενα Banner που ελεγε" PizzaCordis Αγνα υλικά απο το 1999" . Αυτό το banner όμως θα ήταν άθλιο για performance σε affiliate δικτυο και έτσι θα επέλεγε καποιο CPΜ ή CPC .

Αρα για τα κακά banners των aff. δικτυων που δεν κανουν perform ή για τις κακές επιλογές των publisher η λυση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ βάλτε και CPC/CPM για καβάτζα.

Γιατι αν γίνει αυτό πολύ απλά θα βγει ενα νέο δικτυο που δεν θα προσφερει CPM και CPC αλλα μονο lead ( οπως τώρα ) ΓΙΑΤΙ η pizza dominos και ( και το κάθε brand ) χρειάζονται αυτο το εργαλείο στο marketing mix τους.

( πιστευω @exelmi να σε κάλυψα σε αυτο
"Εγω δεν καταλαβαινω την λογικη ο διαφημιζομενος να δινει πωληση στο affiliate ( οπου ασχετως πωλησης διαηφμιζεται τσαμπα το ονομα του ) και να δινει τα cpc στο google ( οπου και να μην πουλησει τιποτα θα πληρωσει αδρα τα κλικς , και αυτο το παραλληλο το κανουν ολοι οι διαφημιζομενοι ")
Napoleon Bonaparte

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Ιούλ 2013 19:29

κάτω τα χέρια από την Pizza μου! :D

νομίζω αρκετά αναλυτική επεξήγηση...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

exelmi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από exelmi » 14 Ιούλ 2013 19:45

Τα παραπανω μπορει να ειναι αναλυτικα αλλα στην ωμη πραγματικοτητα τα μπαννερ τα φτιαχουν οι διαφημιζομενοι .. και ως εκ τουτου αρκετα συχνα ειναι - αρκετα απο αυτα - μη χρηστικα , και αρκετα αναποτελεσματικα

Περαν απο την - αρκετα ιδανικη εξηγηση - ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι στην Ελλαδα δεν υπαρχει cpm δικτυο ( ενω εξω εχει βρωμισει ο τοπος )
Ας μην παραγνωριζουμε τον ρολο του cpm μιας και τα 2 μεγαλυτερα δικτυα ( google fb ) εχουν 2 λυσεις cpc cpm ( ενω η gogole εκλεισσε το affiliate της ως μαλλον μη συμφερον )

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 14 Ιούλ 2013 19:51

exelmi έγραψε:Τα παραπανω μπορει να ειναι αναλυτικα αλλα στην ωμη πραγματικοτητα τα μπαννερ τα φτιαχουν οι διαφημιζομενοι .. και ως εκ τουτου αρκετα συχνα ειναι - αρκετα απο αυτα - μη χρηστικα , και αρκετα αναποτελεσματικα

Περαν απο την - αρκετα ιδανικη εξηγηση - ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι στην Ελλαδα δεν υπαρχει cpm δικτυο ( ενω εξω εχει βρωμισει ο τοπος )
Ας μην παραγνωριζουμε τον ρολο του cpm μιας και τα 2 μεγαλυτερα δικτυα ( google fb ) εχουν 2 λυσεις cpc cpm ( ενω η gogole εκλεισσε το affiliate της ως μαλλον μη συμφερον )
Θα έρθει και το CPM φαντάζομαι :) Αλλα για πες μου με πόσο euro/1000 views θα ήσουν happy ?
Napoleon Bonaparte

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες