Vps server

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimitrisgr
Επικοινωνία:

Vps server

Δημοσίευση από dimitrisgr » 14 Ιούλ 2013 17:01

Γεια σας, χρειάζομαι μια βοήθεια. Λόγο κόστους θέλω να μεταφέρω την σελίδα μου σε άλλο host σε vps server ποιο φτηνό. Με την διαδικασία Migration & Transfer Manager του plesk κανω την μεταφορά κανονικά, και ενω ολα δείχνουν να δουλεύουν σωστά έχω το εξής πρόβλημα.

Το site είναι με vbulletin..Στον παλιο server η php τρέχει σαν Apache module και δουλεύουν ολα σωστα.Οταν όμως στον νεο επιλέξω apache, οτι και να κανω βγάζει σφάλμα σαν να μην υπάρχουν τα ανάλογα δικαιώματα. πχ απ το admin μενού το forum δεν μπορώ να το κλείσω αν θέλω, δεν μπορω να επιλέξω να αλλάξω το skin, να αλλάξω γλώσσα, και πολλά ακόμα.

Το παράξενο είναι οτι δοκίμασα και έτρεξα την PHP σαν FastCGI aplication και δουλεύουν όλα σωστά.

Γιατί γίνετε αυτο? χρειάζεται να επιλέξω και απο κάπου αλλού τον τρόπο που θα τρέχει η php στον sever? H αλλαγή γίνετε απο το plesk απο εδώ.

Soryy ξέχασα να αναφέρω οτι το λειτουργικό του server είναι CentOS
Συνημμένα
php.JPG
php.JPG (11.94 KiB) Προβλήθηκε 14805 φορές

gdimi
Επικοινωνία:

Vps server

Δημοσίευση από gdimi » 14 Ιούλ 2013 18:16

ως fastcgi κάθε φορά που χρειάζεται η php από τον apache εκτελείται με τον χρήστη που πρέπει. Εν αντιθέσει με το module (dso) όπου η php φορτώνεται μόνο μια φορά και μετά τρέχει ως χρήστης του apache.

Τσέκαρε αν τα αρχεία σου έχουν τα κατάλληλα permissions, αν είναι σωστός ο owner και πάει λέγοντας.

Επίσης αν έχεις directives στο .htaccess κατά κανόνα δεν λειτουργούν σε cgi mode και πρέπει να τους μετακομίσεις σε ένα local php.ini
"We will create a civilization of the Mind in Cyberspace. May it be more humane and fair than the world your governments have made before."

hybridwebs.gr

Άβαταρ μέλους
dimitrisgr
Επικοινωνία:

Vps server

Δημοσίευση από dimitrisgr » 14 Ιούλ 2013 18:30

Επειδή αν το ψάξεις στο internet σχετικά με το τι είναι καλύτερο το apache η το fastgpi υπάρχουν πολλές και διάφορες απόψεις, για την vbulletin προτείνουν apache και οχι fastgpi.
Κατι άλλο νομίζω οτι είναι, ίσως κάποιο modlue να μην τρέχει στον νέο server??δεν είναι θέμα δικαιωμάτων καθώς το Migration & Transfer Manager μεταφέρει έναν ολόκληρο vps σε έναν άλλο με τα πάντα.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Vps server

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Ιούλ 2013 19:45

dimitrisgr έγραψε:Επειδή αν το ψάξεις στο internet σχετικά με το τι είναι καλύτερο το apache η το fastgpi υπάρχουν πολλές και διάφορες απόψεις, για την vbulletin προτείνουν apache και οχι fastgpi.
Κατι άλλο νομίζω οτι είναι, ίσως κάποιο modlue να μην τρέχει στον νέο server??δεν είναι θέμα δικαιωμάτων καθώς το Migration & Transfer Manager μεταφέρει έναν ολόκληρο vps σε έναν άλλο με τα πάντα.
Τα έχεις μπερδέψει λίγο.

Ο apache είναι ο web server.

Το FastCGI είναι module του apache που επιτρέπει να τρέξεις μεταξύ άλλων την PHP ως ξεχωριστό Process.

Σε κάθε περίπτωση θα τρέχεις apache. Η διαφορά είναι πως φορτώνεις την PHP σε αυτόν για να σου τρέξει τα php scripts σου.

Δεν ξέρω γιατί δεν σου παίζει σωστά το forum με την PHP ως DSO Module στον apache στον νέο server, αλλά υποθέτω πως η μεταφορά άλλαξε το ownership σε όσα αρχεία άνηκαν στον χρήστη του apache στον παλιό server οπότε τώρα στον νέο δεν μπορεί να τα αλλάξει/γράψει.

Όπως και να έχει το σωστό από πλευράς security είναι η PHP να τρέχει ως ο user των .php αρχείων και όχι ως ο user του apache.

Αυτό γίνεται με fastcgi/suexec, με suPHP, με mod_ruid2 (και την php ως dso mod).

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι (πχ php-fpm που θεωρείται από τους πιο γρήγορους τρόπους) αλλά δεδομένου ότι έχεις plesk εξαρτάται κατά κύριο λόγο από το Panel πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις την PHP.

Τώρα στην πράξη, η διαφορές στην απόδοση ανάλογα πως χρησιμοποιείς την PHP σε χαλαρή χρήση είναι αμελητέες. Δεν πρόκειται να καταλάβεις κάποια διαφορά όπως και να την τρέξεις.
Η διαφορά είναι όταν έχει υψηλό φόρτο ο server και ακόμα και ελάχιστη μείωση των calls στο σύστημα μπορούν να βοηθήσουν να μειωθεί ο φόρτος.
Συν ότι με την PHP ως DSO Mod (και εν μέρη με fast cgi) μπορείς να αξιοποιήσεις OP caches όπως το APC ή το Xcache τα οποία μπορούν να βοηθήσουν στο load.

Στο διαταύτα, για να βρεις γιατί δεν σου παίζει σωστά με DSO mod πρέπει να τσεκάρεις το error_log του Apache.
Αν δεν βγάλεις άκρη με τα errors πόσταρε τα εδώ να δούμε τι φταίει.

Χωρίς αυτά ότι και να σου πούμε θα είναι απλά υποθέσεις.

Άβαταρ μέλους
dimitrisgr
Επικοινωνία:

Vps server

Δημοσίευση από dimitrisgr » 14 Ιούλ 2013 19:57

Koιταξε εγω δεν γνωρίζω απο αυτα, ασχολούμαι μόνο κάπου 6 μήνες από τότε που έκανα μετάβαση σε vps. Ο παλιός host έχει σε όλα τα πακέτα αλλά και στους vps το PHP support (run as) να είναι apache.

Μα δεν υπάρχει error στον server τι να ποσταρο.!! Tα όποια σφάλματα τα βγάζει στο forum και στην διαχείριση.

πχ κοιτάξτε εδώ τι βγάζει όταν πάω να κλείσω το forum. Aν το Γυρίσω σε fast όπως είπα είναι όλα μια χαρά.

Κώδικας: Επιλογή όλων

vB Optimise: The filecache directory is not writeable. Please give the following directory correct permissions for filecache to work: /dbtech/vboptimise/filecache

Και λόγο που ψάχνω φτηνό vps εχω πάρει για δοκιμή άλλους 3 vps απο διαφορετικους host για δοκιμή και το ιδιο σφάλμα συμβαίνει με όλους..

Δεν ξέρω να φταίει ο τρόπος μεταφοράς? Απο SSH μπορεί να δουλεύει σωστά αλλά δεν το εχω δοκιμάσει γιατί δεν γνωρίζω της εντολές.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Vps server

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Ιούλ 2013 20:04

Πως το διαπιστώνεις ότι «δεν υπάρχει error στον server»;
Τσέκαρες τα access/error logs του apache και δεν καταγράφει τίποτα;

Σύμφωνα με το error που πόσταρες είναι λάθος τα permissions και δεν μπορεί η PHP να γράψει στον δίσκο.

99% αυτά τα errors θα υπάρχουν και στο error_log του apache για το συγκεκριμένο vhost.

Δεν χρησιμοποιώ Plesk οπότε δεν ξέρω να σε βοηθήσω παραπέρα χωρίς να το δω ο ίδιος.

Το σίγουρο είναι πως διορθώνεται εύκολα (πρέπει να φτιάξεις τα permissions όπως ορίζει το installation του vbulletin) για να μπορεί να γράφει η PHP στους φακέλους που χρειάζεται.

Ή απλά τρέχεις την PHP ως FastCGI και η PHP θα μπορεί να γράφει κανονικά όπου χρειάζεται χωρίς πρόβλημα.

Προσωπικά θα επέλεγα το 2ο.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Vps server

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Ιούλ 2013 20:06

dimitrisgr έγραψε:Και λόγο που ψάχνω φτηνό vps εχω πάρει για δοκιμή άλλους 3 vps απο διαφορετικους host για δοκιμή και το ιδιο σφάλμα συμβαίνει με όλους..
Δεν φταίνε τα VPS αλλά τα permissions των αρχείων του vbulletin.

Άβαταρ μέλους
dimitrisgr
Επικοινωνία:

Vps server

Δημοσίευση από dimitrisgr » 14 Ιούλ 2013 20:09

Cha0s έγραψε:
dimitrisgr έγραψε:Και λόγο που ψάχνω φτηνό vps εχω πάρει για δοκιμή άλλους 3 vps απο διαφορετικους host για δοκιμή και το ιδιο σφάλμα συμβαίνει με όλους..
Δεν φταίνε τα VPS αλλά τα permissions των αρχείων του vbulletin.
Αν δεν φταίει αυτό τότε γιατί σε fastgpi δουλεύει σωστά??? Τι μου προτείνεις να κάνω??
Τα permissions δεν τα γνωρίζουν ουτε στο vbulletin.com ούτε στο .org, εχω 1 μηνα τουλάχιστον που εχω ρωτησει και τιποτα...

Ναι τα έχω δει τα logs, αλλά θα τα ξαναδώ για σιγουριά.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Vps server

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Ιούλ 2013 20:16

To FastCGI εκτελεί τα αρχεία ως τον χρήστη που ανήκουν.

Το DSO Module εκτελεί τα αρχεία ως τον χρήστη του apache.

Γιαυτό δουλεύει σωστά με FastCGI. Όπως ανέφερα άστο καλύτερα με Fast CGI. Είναι πιο σωστό από θέμα ασφάλειας.

Άβαταρ μέλους
dimitrisgr
Επικοινωνία:

Vps server

Δημοσίευση από dimitrisgr » 14 Ιούλ 2013 20:22

Οκ αλλα απο θέμα ταχύτητας θα έχω επιπτώσεις η οχι??? δηλ να το αφήσω άφοβα στο fast?

platongr
Επικοινωνία:

Vps server

Δημοσίευση από platongr » 15 Ιούλ 2013 13:26

Κάνε disable το vboptimise και δοκίμασε να δεις αν θα παίξει...

Αν παίξει, ενεργοποίησέ το πάλι και δώσε δικαιώματα 777 στο filecache.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες