ΕΔΤ (Ελληνική Δημόσια Τηλεόραση) το logo.

Διαγωνισμοί για 2D, 3D graphics.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Ιούλ 2013 01:47

μιας κι έχουν πρόβλημα να φτιάξουν το logo για την ΕΔΤ (Ελληνική Δημόσια Τηλεόραση) τι λέτε να κάνουμε μερικές προσπάθειες κι εμείς;

καιρό έχουμε να ασχοληθούμε με το photoshop, για να ξεσκουριάσουμε λίγο! :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 15 Ιούλ 2013 03:19

Η πρότασή μου:

Εικόνα

Η ανάλυση μου..

Επιλογή χρώματος:

Μία δυναμική, φρέσκια, νεανική και πολύ hype επιλογή. Είναι σαφές πως παραπέμπει στη νέα στροφή που επιβάλλεται να πάρει η Ελληνική Δημόσια Τηλεόραση. Στροφή η οποία θα της αποβάλλει τη μιζέρια του παρελθόντος και θα την οδηγήσει σε νέους δρόμους.

Flat design:

Πολύ ψαγμένο. Απλότητα, καθαρότητα, σεβασμός στον χρήστη, trend. iOS7, Windows 8, ΕΔΤ... Με μία λέξη... Φιλοσοφία...

Επιλογή διαστάσεων:

Η αναλογία ύψους/πλάτους επιλέχθηκε ώστε να προκαλεί ευεξία και αίσθηση αρμονίας στο κοινό. Το πιο γαμάτο απ' όλα είναι, πως οι τηλεθεατές δεν θα έχουν ιδέα για το τι είναι αυτό που τους προκαλεί αυτά τα όμορφα συναισθήματα.

ΧΡΥΣΗ ΤΟΜΗ!! (wow). Όλοι το βλέπουν γύρω τους, στα κοχύλια, στους γαλαξίες, στο πετάρισμα της πεταλούδας, στα στήθη της όμορφης γειτόνισσας, στην 9η του Μπετόβεν στο redesign του smashing magazine αλλά δεν το καταλαβαίνουν. Το νιώθουν όμως... Κρύβεται σε κοινή θέα! Έτσι και εγώ, στρατηγικά επέλεξα τούτο το μαγικό αριθμό ώστε οι θεατές να νιώθουν τρέμουλο με το νέο σήμα της Ελληνικής Δημόσιας Τηλεόρασης και ταυτόχρονα να γίνεται τρελό buzz για το λόγο αυτής της ευφορίας! Γαμάτος!

Επιλογή κεραίας:

Πριν μου την πείτε για την επιλογή κεραίας να σας ενημερώσω πως και εδώ η επιλογή ήταν στρατηγική. Η μετάβαση από το παλιό στο νέο πρέπει να έρθει με τρόπο. Δεν θέλουμε να σοκάρουμε τους θεατές. Οι κεραίες αποτελούν καταλυτικό μέσο για αυτήν την ομαλή μετάβαση.

Άσε που και οπτικά, δημιουργούν μια κατεύθυνση προς το κέντρο της τηλεόρασης. Προς το κέντρο του περιεχομένου που παίζεται. Θεωρώ, είναι σαφές πως το υποβόσκον μήνυμα είναι η αμεροληψία... Υλικό δίχως προκαταλήψεις. Αρετή για την Ελληνική Δημόσια Τηλεόραση.

Που είναι το "ΕΔΤ";

Άσε ρε. Θα σε αποστομώσω. Σε φαντάζεσαι να λες: "Βάλε ΕΔΤ να δούμε τι παίζει"; Θέλει προσπάθεια... Συνεπώς δεν το βάζουμε.

Μαύρο περιεχόμενο:

Δεν ξέρω γιατί αλλά μου έτσι μου βγήκε...

Εικόνα
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 15 Ιούλ 2013 16:50

Αυτό για 31 λόγους:

Εικόνα
"The word impossible is not in my dictionary."
Napoleon Bonaparte

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 15 Ιούλ 2013 19:32

Στο πολύ ωραίο concept του apsuhos θα συμπλήρωνα μόνο το πολύ απαραίτητο στοιχείο της διαφάνειας.

Εικόνα

κάποιος κακόβουλος βέβαια ίσως το έβλεπα έτσι :/

Εικόνα

Παίζει βέβαια να γίνει και κάτι πιο ουσιαστικό, που να εμπεριέχει όλη την επιχειρηματολογία που οδήγησε στην ανάγκη της ισοπέδωσης των πάντων πριν το ξεκίνημα της διερεύνησης μιας νέας Δημόσιας Τηλεόρασης. Αλλά αυτό υπάρχει ήδη σχεδόν σε κάθε site, συνήθως σαν spacer.gif οπότε ίσως χρειάζεται κάτι πιο μελοδραματικό.

Να ταιριάζει με το concept φτιάχνω κάτι σύγχρονο, μοντέρνο, σημερινό από τα αποκαίδια αυτού που προϋπήρχε. Να θυμίζει τις συνθήκες με τις οποίες δημιουργήθηκε!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Sermac

Δημοσίευση από Sermac » 16 Ιούλ 2013 01:26

Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 16 Ιούλ 2013 11:17

Επιστροφή στον μεσαίωνα.

Εικόνα

Stravopoulos

Δημοσίευση από Stravopoulos » 17 Ιούλ 2013 00:41

Δεν θα μπορούσε το ξέρω !!
Συνημμένα
EDT.jpg

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 17 Ιούλ 2013 11:32

alou έγραψε:Να θυμίζει τις συνθήκες με τις οποίες δημιουργήθηκε!

Εικόνα
Έτσι ακριβώς!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δημιουργικοί Διαγωνισμοί”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες