Πως μου προτείνεται να ξεκινήσω;

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
AndArD

Δημοσίευση από AndArD » 16 Ιούλ 2013 20:36

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα να σας κάνω μια συχνή, έτσι πιστεύω τουλάχιστον, ερώτηση! Έχει εδώ και αρκετά χρόνια ασχολούμαι με το Internet όπως και εσείς άλλωστε! Πάντα το είχα καημό να μάθω μια γλώσσα προγραμματισμού, κάτι τέλος πάντων που θα με βάλει πιο πολύ μέσα στα πράγματα. Δεν ήταν λίγες οι φορές που χρειάστηκα βοήθεια από κάποια άτομα που γνώριζαν...αυτό είχε ως αποτέλεσμα είτε να μην είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα είτε να τους ζάλιζα το κεφάλι και αργούσε το όλο θέμα να πραγματοποιηθεί ( Δεν μιλάω για κάτι επαγγελματικό...απλά καθημερινά πραγματάκια ).

Αυτό που θα ήθελα είναι να αρχίσω, πρώτα ο θεός, να μπαίνω σιγά σιγά μέσα στο κλίμα του προγραμματισμού! Τώρα θα μου πείτε υπάρχουν πολλών ειδών γλώσσες και ασφαλώς θα με ρωτήσετε τι ακριβώς γλώσσα με ενδιαφέρει. Θα με ενδιέφερε λοιπόν το Scripting και οτιδήποτε έχει σχέση με στήσιμο Site.

Πάνω στο θέμα ξανά λέω είμαι άσχετος καθώς έχω ασχοληθεί μόνο με μικρούς κώδικες και προσπαθούσα να δω πως δουλεύουν!

Υπάρχει περίπτωση λοιπόν να μου προτείνεται είτε κάποιο βιβλίο είτε κάποιο Site για να ασχοληθώ και να μπορέσω με τον καιρό να μπορέσω να καταλάβω καλύτερα τον τρόπο που λειτουργούν κάποια πράγματα;

Πιστεύω ότι αυτό που ζήτησα είναι πολύ γενικό και ότι πιθανόν να έχει δεκάδες πράγματα από κάτω αλλά έχω όλη την καλή διάθεση να ασχοληθώ!

Ευχαριστώ πολύ!

AndArD

Δημοσίευση από AndArD » 20 Ιούλ 2013 22:51

Μάλλον δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση σε αυτό...θα ψάξω γενικά και μπορεί κάτι να πετύχω.
Με είπε στρατόκαυλο.
-Και τι της είπες?
-Καταρχάς μιλάς απο ημιανάπαυση..

lousifer231
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lousifer231 » 20 Ιούλ 2013 23:46

Εγώ για να είμαι ειλικρινείς δεν ξέρω από ΝΕΤ αλλά θα πρωτινά να μάθεις να δουλεύεις μερικές έτυμες πλατφόρμες (wordpress ,joomla, drupal ++). Να μάθεις 5 βασικά πράγματα.
Και μετά δες html php net αυτά ξέρω μπορεί να είναι και λάθος ο τρόπος που σκέφτομαι

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 22 Ιούλ 2013 14:30

Εφόσον θέλεις να ασχοληθείς με sites έχεις λίγες επιλογές.

ASP, PHP ή Rubby (και ολίγον Python).
Οι δύο πρώτες είναι οι κυρίαρχες "γλώσσες" αυτή τη στιγμή και θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με μία από αυτές.
Με ποιά θα ασχοληθείς είναι δικό σου θέμα και πρέπει να λάβεις υπόψη σου άλλες τρείς παραμέτρους.

- Τι άλλο πρέπει να μάθεις καλά:
ASP -> windows + IIS + MS SQL SERVER
PHP -> Linux + Apache + MySQL

- Υποστήριξη, knowledge base.
ASP -> Απ' ότι έχω δει, τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα λίγα πράγματα. Πιθανώς να κάνω και λάθος.
PHP -> Άβυσσος.

- Μετά τι;
ASP -> Απ' ότι έχω δει είναι πιο εύκολο (ή τουλάχιστον πιο οικείο) να περάσεις σε .NET εφαρμογές.
PHP-> Τίποτα. Η τελειοποιείσαι στην PHP ή μαθαίνεις κάτι άλλο.
Βέβαια και με τις δύο μπορείς να βάλεις γερές βάσεις και να μεταπηδήσεις σε μια άλλη γλώσσα προγραμματισμού πολυ πιο εύκολα απ' ότι αν ξεκινήσεις από το μηδέν.

Προσωπικές απόψεις όλα αυτά.

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 22 Ιούλ 2013 14:58

Πριν πας στα βαθιά, εγώ θα σου πρότεινα να μάθεις τον τρόπο λειτουργίας μιας web εφαρμογής, για να μπορείς τουλάχιστον να εστιάσεις σε κάτι πιο συγκεκριμένο από το 'οτιδήποτε έχει σχέση με στήσιμο Site' που θέλει 3 ζωές.

Α. Τι είναι client side scripting?
HTML, CSS & Javascript. Δεν είναι εναλλακτικά, είναι συμπληρωματικά και το πρώτο κομμάτι που πρέπει να καταλάβεις πως λειτουργεί.
http://en.wikipedia.org/wiki/Client-side_scripting

Β. Τι είναι server side scripting?
Κάποιο από PHP, Python, Ruby, Java, ASP και πολλές άλλες. H PHP είναι πιο διαδεδομένη και με τα περισσότερα resources, ίσως αυτός είναι λόγος να την προτιμήσεις στο ξεκίνημα.
http://en.wikipedia.org/wiki/Server-side_scripting

Όταν αρχίσεις να ασχολείσαι με κάποια server side γλώσσα, θα ξεκινήσεις να ψάχνεις και τη λειτουργία μιας βάσης δεδομένων.

Αν έχεις μάθει τι είναι τα παραπάνω, θα μπορέσεις να αποφασίσεις και τι ακριβώς θέλεις να μάθεις να κάνεις.

AndArD

Δημοσίευση από AndArD » 22 Ιούλ 2013 16:19

Βοηθάτε πάρα πολύ και ευχαριστώ!

Ήδη έχω αρχίσει το ψάξιμο πάνω στα λεγόμενά σας!
Με είπε στρατόκαυλο.
-Και τι της είπες?
-Καταρχάς μιλάς απο ημιανάπαυση..

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 22 Ιούλ 2013 17:58

Μην τον ακούς αυτόν.
Εμένα άκου.
Να φανταστείς αυτός μπαίνει συνέχεια εδω μέσα και είναι όλο ερωτήσεις.
Τίποτα δεν ξέρει. :P :P

Πέρα από την πλάκα.
Μόνο εσύ μπορείς να απαντήσεις στο τι θέλεις να μάθεις γιατί κατά την γνώμη μου πρίν και πάνω απ' όλα πρέπει να γουστάρεις αυτό που κάνεις.
Κάτσε μάθε 5-10 βασικά πράγματα (όποια νομίζεις εσύ, αρκεί να μην είναι κάτι πολύπλοκο και δυσνόητο), κρίνε και πράξε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες