Διαδικτυακό μάρκετινγκ - Αξίζει να πληρώσεις κάποιον ειδικό;

Internet Marketing, Social Media watch

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 20 Ιούλ 2013 14:42

Σου απάντησα, αλλά θα σου κάνω την εξής ερώτηση: Γιατί το λογότυπό μου είναι καταπληκτικό;
http://www.dwrean.net Κατεβάστε δωρεάν και νόμιμα προγράμματα, Παιχνίδια, e-books

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 20 Ιούλ 2013 14:48

Σε εμένα δεν απάντησες :( Χάθηκε το post μου ανάμεσα στα trolls :D
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 20 Ιούλ 2013 14:49

Τελος πάντων, πάντως πιστεύω ότι το θέμα του ιντερνετικού μαρκετινγκ ως επάγγελμα είναι μούφα. Φυσικά υπήρχαν αντιδράσεις από 'expert" του είδους και δεν τους κατηγορώ, λεφτά θέλουν να βγάλουν. Αλλά αφήστε μία άλλη γνώμη χωρίς να την διακωμωδείτε στο τέλος. Οκ καρντάσια;
http://www.dwrean.net Κατεβάστε δωρεάν και νόμιμα προγράμματα, Παιχνίδια, e-books

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 20 Ιούλ 2013 14:51

Thoughtless έγραψε:
kiriakosGR έγραψε:
Thoughtless έγραψε:Άρα προτείνεις ότι ο μεταφορέας/η αισθητικός/ και 1002 ακόμα κλάδοι πρέπει να μάθουν να κάνουν SEO αφού πρώτα μάθουν να κάνουν την ιστοσελίδα τους. Επειδή είναι η δουλειά τους.

Σωστά;
Φυσικά, Τζάμπα λεφτά να δινουν στους και καλά ειδικούς του κλάδου; Εαν θέλουν να επεκταθούν και στο διαδίκτυο, καλό είναι να ψάξουν μόνοι τους, και μην δίνουν τα υπέρογκα ποσά σε "ειδικούς".
Κατ' αρχήν μπορείς να μου καθορίσεις τι εννοείς με το "υπέρογκα" ποσά;

Δεν διαφωνεί κανείς στο ότι το SEO δεν είναι πυρηνική φυσική. Τίποτα στο web δεν είναι πυρηνική φυσική σε γενικές γραμμές. Αλλά με την λογική αυτή, αν εγώ θέλω να αγοράσω ψωμί, ΔΕΝ πρέπει, αλλά πρέπει να αφήσω την δουλειά μου, να πάω να πάρω αλεύρι και τα σχετικά και να το ψήσω στον φούρνο μου.
Μετά μπορώ να συνεχίσω την δουλειά μου μέχρι να χρειαστώ κάτι άλλο. Μια pizza ας πούμε. Ζυμάρι, κασέρια, ζαμπόν και ψήσιμο.

Σωστά;
Κάνω quote στον εαυτό μου διότι δεν πιστεύω ότι έχω διακωμωδίσει κάτι.

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 20 Ιούλ 2013 14:52

kiriakosGR έγραψε:Σου απάντησα, αλλά θα σου κάνω την εξής ερώτηση: Γιατί το λογότυπό μου είναι καταπληκτικό;
Και προφανώς και οι γραφίστες / webdesigners κτλ κτλ ως επάγγελμα είναι μούφα ε;
"The word impossible is not in my dictionary."
Napoleon Bonaparte

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 20 Ιούλ 2013 14:55

Πρώτη φορά βλέπω κάποιον να που ανοίγει troll thread και να να του απαντούν με αντίστοιχου επιπέδου επιχειρήματα να πειράζεται...

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 20 Ιούλ 2013 14:56

Thoughtless έγραψε: Κατ' αρχήν μπορείς να μου καθορίσεις τι εννοείς με το "υπέρογκα" ποσά;

Δεν διαφωνεί κανείς στο ότι το SEO δεν είναι πυρηνική φυσική. Τίποτα στο web δεν είναι πυρηνική φυσική σε γενικές γραμμές. Αλλά με την λογική αυτή, αν εγώ θέλω να αγοράσω ψωμί, ΔΕΝ πρέπει, αλλά πρέπει να αφήσω την δουλειά μου, να πάω να πάρω αλεύρι και τα σχετικά και να το ψήσω στον φούρνο μου.
Μετά μπορώ να συνεχίσω την δουλειά μου μέχρι να χρειαστώ κάτι άλλο. Μια pizza ας πούμε. Ζυμάρι, κασέρια, ζαμπόν και ψήσιμο.

Σωστά;
Για μένα υπέρογκα ποσά είναι τα 20 ευρώ για 45 λεπτά, να μου πει ο άλλος πως θα προωθήσω το site μου μεσω facebook λέγοντας μου πράγματα που ξέρει και ένας δεκαεξάχρονος. (αυτό ήταν ένα παράδειγμα)

Μα ποιος σου είπε να αφήσεις την δουλειά σου;; Πολύ άκυρη η τοποθέτησή σου με το ψωμί.
Μιλάμε μόνο για την δουλειά μας!!! Έχω έναν φουρνό; Θέλω να φτιάξω site να το προωθήσω μέσω διαδικτύου. Ψάχνω, διαβάζω, περιαματίζομαι.
Απλά λέω ότι ο κάθε ένας που θέλει να επεκταθεί στο διαδίκτυο δεν έχει παρά να ψάξει και θα βρει απαντήσεις σε αυτό που θέλει από το να πληρώνει!

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 20 Ιούλ 2013 15:00

alexisitsios έγραψε:Πρώτη φορά βλέπω κάποιον να που ανοίγει troll thread και να να του απαντούν με αντίστοιχου επιπέδου επιχειρήματα να πειράζεται...
δεν πειράζει φίλε ανώτερου επιπέδου που απαντάς με σχόλιο που αφορά τα γεννητικά μόρια μου ( την έχω μεγάλη είπες).

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 20 Ιούλ 2013 15:00

Οκ. Δηλαδή ο φούρναρης, θα ξέρει που και πως να ψάξει. Επίσης δεν θα ψήσει/πουλήσει ψωμί για 1 μήνα, ώστε να μάθει να προωθεί το site του. Και αφού μάθει, θα χρησιμοποιήσει τις γνώσεις (άλλο ένα μήνα) για να προωθήσει την εταιρία του.

Όλα αυτά που λες είναι καλά. Αλλά ο φούρναρης έχει να πληρώσει ΟΑΕΕ -που προφανώς στο dwrean.net δεν έχεις να πληρώσεις- έχει να πληρώσει εφορία -c/p το προηγούμενο- έχει να θρέψει και μια οικογένεια.

Έτσι γίνεται ναι, έχεις δίκιο.

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 20 Ιούλ 2013 15:05

Thoughtless έγραψε:Οκ. Δηλαδή ο φούρναρης, θα ξέρει που και πως να ψάξει. Επίσης δεν θα ψήσει/πουλήσει ψωμί για 1 μήνα, ώστε να μάθει να προωθεί το site του. Και αφού μάθει, θα χρησιμοποιήσει τις γνώσεις (άλλο ένα μήνα) για να προωθήσει την εταιρία του.

Όλα αυτά που λες είναι καλά. Αλλά ο φούρναρης έχει να πληρώσει ΟΑΕΕ -που προφανώς στο dwrean.net δεν έχεις να πληρώσεις- έχει να πληρώσει εφορία -c/p το προηγούμενο- έχει να θρέψει και μια οικογένεια.

Έτσι γίνεται ναι, έχεις δίκιο.
Εσυ αυτό που λες είναι να κάνει με τον χρόνο και όχι με τι μπορεί να κάνει ο καθένας. Με λίγα λόγια συμφωνείς μαζί μου. Εγώ δεν έθεσα θέμα χρόνου, εγώ έθεσα θέμα δυνατοτήτων που μας προσφέρει το διαδίκτυο για να βρούμε πληροφορίες για το εν λόγω αντικείμενο και που είναι χάσιμο χρημάτων (για μένα) να πληρώνει κάποιος ειδικούς.

Όσο αναφορά όμως για τον χρόνο, μπορεί άνετε ο φούρναρης και ο κάθε επαγγελματίας, εφόσον θέλει να επεκταθεί στο διαδίκτυο, να κάτσει ένα δύωρο κάθε βράδυ πριν κοιμηθεί, και να ασχολείται με το θέμα. Μέσα σε ένα εξάμηνο φίλε μου, πιστεύω θα είναι σε ένα καλό επίπεδο.

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 20 Ιούλ 2013 15:07

Ok kyriakosgr μπήκες στη λίστα με τα αγαπημένα μου μέλη στο FS!
Σε αγαπώ!
Napoleon Bonaparte

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 20 Ιούλ 2013 15:09

Και να σου πω εντέλει τι κατάλαβα περισσότερο από την όλη συζητηση και κάτι που μου ήρθε στο μυαλό;

Οι επαγγελματίες του διαδικτυακού μαρκετινγκ αξίζουν για τους τεμπέληδες, και για αυτους που δεν έχουν ανάγκη να δώσουν παραπάνω χρήματα. Και όχι να μας αυτοπαρουσιάζονται ως η μοναδική λύση στο να πετύχει κάποιος μέσω διαδικτύου!

Όχι φίλοι "ειδικοί". Εγώ δεν σας κάνω το χατήρι. Και όσοι είστε ενεργοί και δουλευταράδες μπορείτε να τα καταφέρετε μόνοι σας.!

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 20 Ιούλ 2013 15:23

Κατ' αρχήν μπράβο σου που κατάφερες τον στόχο που είχες. Δεν το λέω ειρωνικά.

Από την άλλη όμως, ισοπεδώνεις τα πάντα. Θεωρείς τεμπέλη έναν 50άρι βιοπαλεστή, που του ρουφάει το μεδούλι ο ΟΑΕΕ και η εφορία, δεν έχει ιδέα από υπολογιστές και δίνει την web εμφάνιση της εταιρίας του σε άλλους "ειδικούς" όπως τους αναφέρεις.

Θεωρείς ότι δεν αφιερώνει αρκετό χρόνο (btw έχεις ρωτήσει πολλούς επαγγελματίες να έχουν 2 έξτρα ώρες για δουλειά;) για να μάθει κάτι που θα ωφελίσει την εταιρία του. Ξέρεις πόσα πράγματα/υπηρεσίες πληρώνει κάποιος για την εταιρία του; Γιατί δεν αφιερώνει χρόνο για να τα κάνει μόνος του; Γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΡΟΝΟ.

Ναι το SEO είναι θέμα χρόνου. Αλλά είναι και θέμα RESOURCES. Σε high competitive keyphrases (δεν είναι το "δωρεάν προγράμματα" μέσα σε αυτά) χρειάζεσαι resources.

Το design είναι θέμα χρόνου. Αλλά είναι και θέμα ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ. Σε υψηλού επιπέδου designs πρέπει να φτύσεις αίμα και πολύ φαιά ουσία για να διαφέρεις/αποδόσεις αυτό που θέλει ο πελάτης.

Το programming είναι θέμα χρόνου. Αλλά είναι και θέμα ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ. Σε υψηλού επιπέδου εφαρμογές, θα πρέπει να σπάσεις το κεφάλι σου για να βρεις λύση.

Bottom line. Με την λογική σου. Καμία υπηρεσία δεν θα έπρεπε να υφίστατο. Θα έπρεπε όλοι να τα κάνουμε όλα.

onspot

Δημοσίευση από onspot » 20 Ιούλ 2013 15:41

kiriakosGR έγραψε:Γράψε τις λέξεις δωρεάν, dwrean, δωρεάν προγράμματα, δωρεάν εφαρμογές και πές μου σε ποια θέση βγάζει το dwrean.net.

Δεν χρειάστηκε να πληρώσω κάποιον για να με ανεβάσει! μόνος μου τα κατάφερα. Στο site μου δέχομαι 3.000 μοναδικούς επισκέπτες ημερησίως. Σχεδόν το 50% είναι λόγω SEO.
Δεν ξέρω αν στο παρών post αναφέρεσαι στο sem(δλδ στο θέμα που έθεσες) ή στο seo.
Σε κάθε περίπτωση το sem θα είναι αυτό που θα σου φέρει τους σωστούς επισκέπτες ώστε να έχεις έσοδα και θα τους "αναγκάσει" να την επισκεφθούν ξανά.

Αυτό θέλει analytics, a/b testing κτλ κτλ που μπορούν να γίνουν από κάποιο "ερασιτέχνη" είναι όμως σίγουρο ότι ένας επαγγελματίας θα τα καταφέρει πιο γρήγορα, εξάλλου ο χρόνος είναι χρήμα και στην εποχή της πληροφορίας και της δικτύωσης αυτό ισχύει ακόμα πιο πολύ.

Άρα δεν αγοράζεις τίποτα άλλο παρά χρόνο, στον οποίο εσύ θα ήσουν παραγωγικός κάνοντας κάτι άλλο που ήδη γνωρίζεις.

Τέλος αν εγώ ας πούμε αποφασίσω να μπω στο niche σου κ να βγώ πάνω από σένα τότε αν προσλάβω επαγγελματίες θα έχω σίγουρα περισσότερες πιθανότητες να το καταφέρω απ'ότι αν το προσπαθούσα μόνος μου.

ΥΓ: έχω την εντύπωση ότι η δημοσίευση που έκανες έχει άμεση σχέση με την προώθηση της ιστοσελίδας που έχεις στην υπογραφή σου...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος onspot την 20 Ιούλ 2013 15:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 20 Ιούλ 2013 15:43

Στη φράση δωρεάν προγράμματα βγαίνεις πρώτος ή στη φράση δωρεαν προγραμματα

:oops: :oops:
Napoleon Bonaparte

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Internet Marketing, Social Media watch”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες