Προβλήματα με εργασία από το σπίτι

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 21 Ιούλ 2013 12:18

Ξέρω ότι αρκετοί εδώ το freestuff έχετε επιλέξει να εργάζεστε από το σπίτι. Με το πέρασμα των χρόνων έχω καταφέρει και έχω αντιμετοπίσει ορισμένα μικροπροβλήματα που προκύπτουν αλλά δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να αντιμετοπίσω τα πιο σημαντικά.

Το πρώτο είναι η έλλειψη σεβασμού απέναντι στο χώρο μέσα στο σπίτι που έχω επιλέξει να χρησιμοποιησω ως γραφείο. Δηλαδή: στεγνωτήρια, ρούχα, μπες-βγες κτλ.

Το δεύτερο και πιο σημαντικό πρόβλημα όμως είναι η έλλειψη κατανόησης σχεδόν από όλους ότι κάποιες ώρες δουλεύω και δεν είμαι πάντα διαθέσιμος είτε για να πάω για καφέ είτε στα χωράφια είτε για οποιαδήποτε άλλη δουλειά. Καταστάσεις δηλαδή που δεν θα τις είχα αν η έδρα μου ήταν σε κάποιο γραφείο. Όσες φορές προσπάθησα να εξηγήσω πράγματα και καταστάσεις οι περισσότεροι το πήραν στραβά και δημιουργήθηκαν παρεξηγήσεις.

Έχω σκεφτεί να νοικιάσω κάποιο γραφείο αλλά, αν και μπορω να ανταπεξέλθω οικονομικά, θα ήταν πραγματικά χαζό να πετάξω το λιγότερο 4 χιλιάρικα σε έξτρα πάγια έξοδα/χρόνο. Εκτός από το οικονομικό η χρησιμότητα ενός γραφείου για αυτό που έχω επιλέξει να κάνω είναι μηδενική.

Σε κάποιους μπορεί να φαντάζουν χαζά τέτοιου είδους προβλήματα αλλά δυστυχώς για μένα είναι καθημερινότητα και με επηρεάζει αρνητικά. Έχετε αντιμετοπίσει παρόμοιο πρόβλημα και τι κάνατε για αυτό? Έχετε να προτείνεται κάτι?

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 21 Ιούλ 2013 18:15

Κατ'αρχήν να πω ότι όταν το γραφείο (ως χώρος εργασίας) πρέπει να είναι επισκέψιμο από πελάτη, πρέπει να έχει είσοδο "από το δρόμο", δηλαδή ανεξάρτητη.
Έχω πάει αρκετές φορές ως συνεργάτης -επαγγελματικά ραντεβού- σε γραφεία περνώντας από την κουζίνα ή το σαλόνι ενός σπιτιού και η εντύπωση ήταν κάκιστη. Όταν πάω κάπου για δουλειά δεν θέλω να δω βρακιά πεταμένα, έναν άνθρωπο με πυτζάμες, ούτε φυσικά να μυρίζει τσιγαρισμένο κρεμμύδι για κοκκινιστό κατσαρόλας.
Κατανοώ ότι αυτό είναι πολλές φορές αδύνατο, αλλά είναι η γνώμη μου.
Εγώ προσωπικά -για να καταλάβεις- μπορεί το πρωί είμαι στο γραφείο μου, αλλά η πραγματική δουλειά διεκπεραιώνεται στο σπίτι, σε ένα απομονωμένο δωμάτιο (γραφείο-αποθήκη-βεστιάριο). Επισκέψεις δέχομαι μόνο στο γραφείο.

Στο θέμα σου τώρα!
Λες:
Το πρώτο είναι η έλλειψη σεβασμού...
Το δεύτερο και πιο σημαντικό πρόβλημα όμως είναι η έλλειψη κατανόησης...
Ποιός δεν σέβεται και ποιός δεν κατανοεί; Η οικογένεια; Οι φίλοι; Οι πελάτες;

Αν μιλάς για οικογένεια ή φίλους, τότε το φταίξιμο είναι δικό σου, καθώς ποτέ δεν "οριοθέτησες" την περιοχή σου, δεν έδωσες να καταλάβουν τί κάνεις εκεί και ποιοί είναι οι κανόνες ενός επαγγελματικού χώρου.
Πάρ'το πάλι απ'την αρχή, κάνε μια συζήτηση, προσπάθησε να εξηγήσεις αυτά που θέλεις να ισχύσουν.

Αν μιλάς για τους πελάτες, τότε η θέση μου είναι ό,τι είπα στην αρχή. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για οικονομικούς λόγους, άρα απλά προσπαθείς να βελτιώσεις τα πράγματα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Ιούλ 2013 18:34

σε ένα co-working χώρο θα δίνεις γύρο στα 150/μ για open space και δε θα έχεις αυτά τα προβλήματα. :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 21 Ιούλ 2013 18:49

EneMe έγραψε:Κατ'αρχήν να πω ότι όταν το γραφείο (ως χώρος εργασίας)...
Ευχαριστώ πολύ. Να προσθέσω μόνο πως δεν υπάρχει ανάγκη φυσικής επαφής και ούτε πελάτες.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 21 Ιούλ 2013 18:50

cordis έγραψε:σε ένα co-working χώρο θα δίνεις γύρο στα 150/μ για open space και δε θα έχεις αυτά τα προβλήματα. :D
Σε χωριό ζω cordis.

Άβαταρ μέλους
panxer
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panxer » 21 Ιούλ 2013 19:21

Ακριβώς τα ίδια προβλήματα είχα/έχω και εγώ.

Τελικά νοίκιασα μαζί με άλλους δύο συναδέλφους ,που αντιμετώπιζαν παραπλήσια προβλήματα, ΄ένα γραφείο στο κέντρο και το πρόβλημα λύθηκε.
Με λιγότερο από 300 ευρώ για όλα τα έξοδα (ενοίκιο, ρεύμα, γραμμή, κοινόχρηστα) το μήνα και για τους τρεις μας ήταν πολύ καλή επιλογή.

Είχαμε σκεφτεί και τα coworking space αλλά για λόγους οικονομικούς και ιδιωτικότητας δεν το προτιμήσαμε. Ίσως σε δεύτερο χρόνο..

Νομίζω ότι το 4000 που γράφεις, αν πρόκειται κιολας για χωριό είναι πολύ υψηλό, αλλά και πάλι αν _δεν_ γινεται αλλιώς προχώρα το.

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 21 Ιούλ 2013 19:26

Τα περισσότερα προβλήματα θα εξαφανιστούν αν κάθε πρωί πριν πας στο δωμάτιο/γραφείο ετοιμάζεσαι και ντύνεσαι ΣΑΝ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΣ στο γραφειο σου εκτός σπιτιού.
"The word impossible is not in my dictionary."
Napoleon Bonaparte

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 21 Ιούλ 2013 19:38

Προσωπικά σε κατανοώ απόλυτα μιας και εγώ εργάζομαι σε χώρο του σπιτιού. Όμως η φύση της δουλειάς μου είναι τέτοια που δεν απαιτεί (τις περισσότερες φορές) τη φυσική παρουσία ενός πελάτη. Ωστόσο όταν απατείται, αυτό που κάνω είναι να δανείζομαι το γραφείο της γυναίκας μου για κάποιες ώρες.

Η αλήθεια είναι πως δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ το δικό μου χώρο για να συναντήσω ένα πελάτη. Για διάφορους λόγους, κάποιους από τους οποίους τους ανέφερε ο eneme και κάποιους εσύ. Ταυτόχρονα όμως το να συντηρήσω ένα γραφείο είναι κοστοβόρο ή τουλάχιστον περιττό έξοδο μιας και ανάγκη να βρεθεί ένας πελάτης στο χώρο μου, όπως προανέφερα, είναι σπάνια.

Στη δική σου περίπτωση, η έλλειψη σεβασμού του ωραρίου σου από μέρους των πελατών σου (αυτό δεν εννοείς; ή μήπως εννοείς και από μέρους του οικογενειακού σου περιβάλλοντος;) είναι αδικαιολόγητη αλλά όχι ακατανόητη. Αυτό που πιστεύω σε κάθε περίπτωση είναι να οριοθετήσεις, όπως είπε και ο eneme, τον επαγγελματικό σου χώρο και χρόνο, με όποιες συνέπειες. Το ότι είσαι στο σπίτι σου κυριακή βράδυ και αράζεις δε σημαίνει πως ανά πάσα ώρα και στιγμή είσαι διαθέσιμος μιας και το γραφείο σου είναι στα 10 μέτρα! Αν κάποιος δεν μπορεί να καταλάβει και να σεβαστεί το τελευταίο δεν αξίζει το δικό σου σεβασμό. Είναι αμφίδρομο.

Αν ήταν να προτείνω μία λύση αυτή θα ήταν η λύση του cordis. Η αμέσως επόμενη θα ήταν να βρεις ένα χώρο που θα τον μοιράζεσαι ώστε να μοιράζονται και τα έξοδα.

Εφόσον όμως είσαι σε χωριό να πω κάτι out of the box! Στα χωριά ευτυχώς υπάρχει άπλετος χώρος. Συνήθως υπάρχει και κήπος. Γιατί δε στήνεις εκεί ένα μικρό ξύλινο και περιποιημένο προκάτ και να το κάνεις εργασιακό χώρο; Το ποσό που θα δαπανήσεις πιστεύω σε 1-1.5 χρόνια θα το αποσβέσεις αν θεωρήσουμε δεδομένο πως το ποσό συντήρησης για ένα εργασιακό χώρο είναι 200 ευρώ το μήνα (για το χωριό)

Φαντάζομαι πως για μια τέτοια προσέγγιση υπάρχουν γραφειοκρατικά θέματα που πρέπει να λύσεις αλλά δεν πιστεύω να είναι κάτι το εξωπραγματικό.

Προσωπικά με έχει κουράσει η δουλειά στο σπίτι. Ένας ανεξάρτητος και καθαρά προσωπικός χώρος θεωρώ πως μπορεί να έχει θετική επίπτωση και στην απόδοση της δουλειάς σου άσχετα αν συναντάς πελάτες ή όχι. Γιατί κακά τα ψέμματα, έχει αρκετά καλά το να δουλεύεις στο σπίτι αλλά ταυτόχρονα δημιουργούνται και αρκετά ζητήματα.

Και κάτι που μου είχαν αναφέρει και το βρήκα βλακώδες αλλά μπορώ να καταλάβω πλέον τι εννοούσαν: "Αν δεν σηκωθείς πρωί να πλυθείς και να ντυθείς για να πας στη δουλειά σου αυτό που κάνεις δεν είναι δουλειά!"
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 21 Ιούλ 2013 20:07

bibisidis έγραψε:
EneMe έγραψε:Κατ'αρχήν να πω ότι όταν το γραφείο (ως χώρος εργασίας)...
Ευχαριστώ πολύ. Να προσθέσω μόνο πως δεν υπάρχει ανάγκη φυσικής επαφής και ούτε πελάτες.
bibisidis έγραψε:Σε χωριό ζω cordis.
Αφού -ευτυχώς- αποκλείσαμε τα περισσότερα θέματα, λόγω μη φυσικής επαφής με τον πελάτη, μένει το βασικό και πιο δύσκολο:
Να πείσεις τον περίγυρο ότι στον υπολογιστή δουλεύεις και δεν χαζεύεις, ούτε παίζεις παιχνίδια.
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δυσκολεύομαι να το μεταφέρω στους γύρω μου πολλές φορές.
Θέλει επιμονή και προσπάθεια αυτό το πράγμα, ειδικά στην επαρχία...

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 21 Ιούλ 2013 20:38

Θα ήθελα να πω ξανά πως δεν υπάρχει καμία ανάγκη για φυσική επαφή με κανέναν πελάτη. Δεν έχω πελάτες. Δεν χρειάζομαι γραφείο για να υποδέχομαι κανεναν. Το γραφείο το σκέφτηκα ως προσωρινή λύση για να συνηδητοποιήσουν οι γύρω μου ότι δεν παίζω pacman στον υπολογιστή. Οικονομικά μπορώ να το αντέξω, αλλά είναι η πιο ακριβή λύση που μπορεί να υπάρξει.

Αυτό που αποκαλώ αυτή την στιγμή "το γραφείο μου" είναι ένα γραφείο(έπιπλο) με 1 pc, ένα laptop, 2 οθόνες και ένα ipad. Τα λογιστικά τα έχει αναλάβει φυσικά ο λογιστής και το υπόλοιπο αρχείο μου χαρτιά, τέβε, αποδείξεις κτλ χωράει σε ένα συρτάρι. Το πρόβλημα, που όπως βλέπω το έχουμε και αλλοι, έχει να κάνει με τους γύρω μου. Φίλους και οικογένεια.

@paxner
Τα 4000 προκύπτουν από το 200χ12 συν ΟΤΕ, ΔΕΗ και κάποια άλλα που θα προκύψουν. Πολύ φοβάμαι πως υπάρχει και κίνδυνος μια τέτοια προσπάθεια ίσως να έχει και χειρότερα αποτελέσματα και να μετατραπεί το γραφείο σε ...καφετέρια.

@apsuh0s
Αυτό με τον κήπο μάλλον θα είναι το επόμενο βήμα αφού σε λίγους μήνες ιθα εόναι ετοιμο το καινούριο μου σπίτι με πολύ μεγάλο κήπο και μπαλκόνι 40τμ.... Το πρόβλημα όμως δεν είναι ο χώρος.

@eneme
Το πρώτο πρόβλημα που επέλυσα ήταν το τι λέει ο κόσμος. Όσοι ζουνε σε πόλη ίσως να μην μπορούν να το κατανοήσουν αλλά εγώ για τουλάχιστον 1-1,5 χρόνο στο χωριό περασα δύσκολα μέχρι να επιλύσω αυτό το πρόβλημα. Ρε τον τεμπέλη... Η γυναίκα δουλευει κι αυτος κάθεται σπίτι.. Παράτησε την δουλειά του κι είναι στο ιντερνετ... Παιζει pacman όλη μέρα... Παιζει στοιχημα κτλ κτλ. Η λύση ήταν απλά να αρχίσω να αγνοώ τέτοιες συμπεριφορές. Τώρα δεν με νοιάζει.

@dimitriosx
Αυτό θα το δοκιμάσω από αύριο για να αντιμετοπίσω το ζητημα που υπάρχει εντός του σπιτιού.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 21 Ιούλ 2013 22:58

Εγώ γενικά έχω καταλάβει ότι είναι ανάλογα με τους ανθρώπους πως έχουν μάθει και αντιληφθεί κάποια πράγματα ή έχουν προλάβει να εκσυχρονιστούν ή να κατανοήσει το μυαλό τους ότι πλέον έχουμε περάσει σε μία άλλη εποχή. Τα έχω περάσει και εγώ δυστυχώς και πολλές φορές συνεχίζεται αλλά αν μία , δύο φορές γίνεις κατανοητός με τον τρόπο σου ( μπορεί να φανείς και κακός ή να προσβληθεί ο άλλος, αλλά αν καθημερίνα σε προσβάλλει ή σε αντιμετωπίζει ως εξυπνάκια που δουλεύεις δήθεν από το σπίτι, τότε αναγκάζεσαι είτε να υψώσεις φωνή και να πεις πως έχουν τα πράγματα, είτε να κάθεσαι και να κάνεις άσκοπη συζήτηση... )
Υπάρχουν άνθρωποι που δεν πιστεύουν ότι υπάρχουν δουλειές από το σπίτι, υπάρχουν άνθρωποι τρίγυρω μας όπου πιστεύουν ότι οποιοδήποτε λεπτό και ώρα είμαστε στο γραφείο μας στο σπίτι που εκεί δουλεύουμε, είναι μπάτε σκύλοι αλέστε, υπάρχουν άνθρωποι που βάζουν δυνατά την μουσική ή τηλέφωνουν και μιλάνε δυνατά όλη την ώρα, λες και το κάνουν επίτηδες και όταν τους πεις, σταματά ρε φίλε, προσπαθώ να συγκεντρωθώ ή συνομιλώ με συνεργάτες ή δουλέυω, σε γράφουν στα παλαιά τους τα παππούτσια γιατί ποτέ δεν κατανοούν ότι πραγματικά δουλεύεις ή προσπαθείς να δουλέψεις μέσα από το γραφείο σου, στο δικό σου μέρος. Ακόμη και να έχεις αποτελέσματα ( πιθανά έσοδα από δουλειά στο σπίτι ) είτε μπορεί να μην σε πιστεψουν, είτε να πιστέψουν ότι είσαι πολύ τυχερός είτε ότι πήρες κάποια λεφτά και τελειώνει το παραμύθι.
Το καλύτερο είναι να κλείνεις τα αυτιά σου, να μην ακους στην τελική κανένα γιατί έτσι χάνεις πολύτιμο χρόνο και να κάνεις ότι καλύτερο μπορείς.
Και εγώ στην τελική θα κοίταζα να νοικιάσω γραφείο ή αυτή την λύση που προτείνει ο Γιάννης αλλά λόγω ότι για εμένα δεν είναι κάτι εύκολο ειδικά αυτον τον καιρό, δεν τολμώ να το κάνω.
Οποιος μπορεί και είναι άνετος και δουλεύει από το σπίτι και τον κατανοούν όλοι, τότε είναι άρχοντας. Το να δουλεύεις σε χώρο του σπιτιού έχεις πολλά θετικά ( ψυχολογικά και οικονομικά σαφώς καθώς δεν χρειάζεσαι ενοίκια, δεη, οτε, καφέδες και λοιπα ),
Πάντως αν είχα γραφείο ή αν κάνω κάποτε θα ήθελα να είναι με θέα ή καλύτερα δίπλα στην θάλασσα, να ακούω το κύμα και στο διάλλειμα ή το σαββατοκύριακο να είμαι έξω από το γραφείο μου και να ψαρεύω! :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 23 Ιούλ 2013 12:16

πόσο μακρυά είσαι από πόλη που θα μπορούσες να πας και να δουλέψεις από το γραφείο ενός φίλου/γνωστού ή από μια καφετέρια;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 23 Ιούλ 2013 13:23

cordis έγραψε:πόσο μακρυά είσαι από πόλη που θα μπορούσες να πας και να δουλέψεις από το γραφείο ενός φίλου/γνωστού ή από μια καφετέρια;
90χλμ. Cordis δεν πάιζει να πας σε καφέ σε χωριό και να δουλεψεις. Άσε που μπορεί να ξανακυλίσω στο νο1 πρόβλημα. :D

Πήρα την απόφαση στο καινούριο σπίτι να κάνω στο ημιυπόγειο έναν χώρο για γραφείο έτσι ώστε να μην είναι και τόσο άμεση η πρόσβαση. 5-6 μήνες εκεί και 6-7 μπαλκονάτος το πρωί και στο γραφείο τα απογεύματα.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 23 Ιούλ 2013 13:28

Spyrostagas έγραψε:Τα έχω περάσει και εγώ δυστυχώς....
Φαντάζομαι σε εσένα θα ήταν διπλό το πρόβλημα.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 23 Ιούλ 2013 13:53

Το πρώτο θέμα εξαρτάται καθαρά από το πως συμπεριφέρεσαι εσύ τέτοιες καταστάσεις.
Εγώ π.χ. είμαι της άποψης "όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει καντήλι.
Το λέω 5-6 φορές ήρεμα κι ωραία κι αν δεν, αρχίζω τα γ***σταυρίδια.
Εσύ προφανώς έχεις τον δικό σου τρόπο κι αυτόν πρέπει να χρησιμοποιήσεις.

Το δεύτερο πρόβλημά, για μένα, κακώς το σκέφτεσαι.
Αντκειμενικά το σωστό είναι να εκλείψουν αυτές οι άχρηστες αντιλήψεις που επικρατούν στην Ελληνική επαρχία και να πάψει η κοινωνική κριτική και οι "συγκαλημένες" μπηχτές να αποτελούν τροχοπέδη για κάτι καλό.
Αν κάποιος λοιπόν πρέπει να αλλάξει, να δεί το σωστό και να προοδεύσει, αυτός δεν είσαι εσύ.
Ρϊξτο στο χαβαλέ, κάνε τον αδιάφορο, μην ασχολείσαι, φώναξε τον κουτσομπόλη του χωριού να περάσει "τυχαία" την ώρα που δουλεύεις (την άλλη μέρα θα το ξέρουν όλοι).
Πάντως μην κάνεις καμμία παραχώρηση.

edit
Και φτιάξε το χώρο σου σαν γραφείο.
Και μόνο που να το βλέπει ο άλλος να καταλαβαίνει οτι μπήκε σε γραφείο.
Αν έχεις το pc σου κάτω από την αφίσα του Σουμάχερ και τα στυλό μέσα στην κούπα του Παναθηναϊκού, το έχασες το παιχνίδι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης