Προβλήματα με εργασία από το σπίτι

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 23 Ιούλ 2013 15:19

bibisidis έγραψε:Πήρα την απόφαση στο καινούριο σπίτι να κάνω στο ημιυπόγειο έναν χώρο για γραφείο έτσι ώστε να μην είναι και τόσο άμεση η πρόσβαση. 5-6 μήνες εκεί και 6-7 μπαλκονάτος το πρωί και στο γραφείο τα απογεύματα.
πολύ σωστό, μόνο μη πλακώνουν οι φίλοι σου που θέλουν να ξεφύγουν από την γυναίκα τους για καφέ... :p

θα πρέπει να τους λες, σκάσε και δούλεψε πάνω στο pc γιατί κι εγώ δουλεύω τώρα. (οπότε θα θες κι ένα σπέρ. :p)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 23 Ιούλ 2013 15:48

Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους ότι το σημαντικότερο είναι να οριοθετήσεις το χώρο σου, σε ό,τι αφορά τους δικούς σου ανθρώπους. Να τους εξηγήσεις ότι όταν βρίσκεσαι στο γραφείο σου είναι σαν να μην είσαι στο σπίτι. Ειδικά από τη στιγμή που δε δέχεσαι πελάτες, δεν υπάρχει μεγάλη ανάγκη να έχεις ξεχωριστό γραφείο. Αν έχεις παιδιά, βέβαια, λόγω φασαρίας αλλάζει το πράγμα.
Όσον αφορά τους λοιπούς γνωστούς, μάλλον πρέπει να προσπαθήσεις να τους εξηγήσεις τι δουλειά κάνεις... :)
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Άβαταρ μέλους
Yiannistaos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Yiannistaos » 24 Ιούλ 2013 09:53

Προσωπικά πιστεύω ότι ελάχιστοι είναι αυτοί που θα κατανοήσουν αυτό που κάνεις. Οι περισσότεροι δεν θα το καταλαβαίνουν ποτέ. Αυτό που προτείνω εγώ είναι να μην χάνεις τον χρόνο σου προσπαθώντας να τους εξηγήσεις. Δεν χρειάζεται, χάσιμο χρόνου απλά.

4 πραγματάκια που προτείνω:

1) αθόρυβο κινητό και σταθερό τηλέφωνο

2) κλειστή πόρτα γραφείου (δωμάτιο σπιτιού), με μήνυμα απ' έξω "μην ενοχλείτε", όποιος ενοχλήσει άνευ λόγου και ουσίας έχει καντήλια.

3) να πηγαίνεις στο γραφείο σου ακριβώς σαν να πήγαινες στο εξωτερικό σου γραφείο. Εντάξει δεν λέω να βάλεις γραβάτα και πουκάμισο αλλά να έχεις ντυθεί (όχι με μποξεράκι όπως εγώ :)), να έχεις φτιάξει τον καφέ σου, πρωινό κτλ. Είναι πάρα πολύ εύκολο να διακόπτεις συνέχεια όταν εργάζεσαι από το σπίτι, και το πρόβλημα είναι ακριβώς εδώ. Δεν πρέπει να σε βρουν ελεύθερο σε εργάσιμη ώρα εκτός γραφείου, π.χ. στην κουζίνα, σαλόνι, φούρνο, περίπτερο κτλ., θα χάσεις πάρα πολύ χρόνο.

4) Τέλος, καλό θα ήταν να μπει, όσο γίνεται, ένα ακριβές ωράριο και να ενημερώσεις φίλους και οικογένεια γι' αυτό. Παράδειγμα: 09:00 - 17:00 δουλεύω - ΤΕΛΟΣ. Αυτό σημαίνει ότι μετά τις 17:00 μπορούν να σε πάρουν τηλέφωνο, να σε ενοχλήσουν. Αν δεν βάλεις ένα ωράριο θα είναι πολύ άσχημο και περίεργο γι' αυτούς, καθώς θα σε περάσουν για εξωγήινο. Την έχω πατήσει πολλές φορές έτσι. Η απομόνωση δεν είναι πολύ καλό πράγμα, χάνεται η επικοινωνία και μπορεί να έχεις προβλήματα με οικογένεια και φίλους.
web357.eu - Free & Premium Joomla! Extensions

jamjari

Δημοσίευση από jamjari » 24 Ιούλ 2013 20:33

Πολύ όμορφες απόψεις, έχοντας περάσει από όλες τις φάσεις εργασίας (σπίτι, μικρό γραφείο με φίλους,hub, εταιρεία) πιστεύω πως δεν συγκρίνεται με τίποτα το να δουλεύεις με άλλον κόσμο.

Προσωπικά είχα γίνει ζομπι με την δουλειά απ΄το σπίτι μιας και για λόγους ησυχίας δούλευα κυρίως βράδυ.

Αυτό που παρατήρησα όμως μετά είναι ότι δουλεύοντας με κόσμο αναπτύσεις πολύ καλύτερα skills για την δουλεία σου. Ειδικά επειδή είχα την τύχη να έχω κοντά μου καλούς και διαβασμένους developers έμαθα πράγματα, βρήκα λύσεις και άνοιξε κάπως το κεφάλι μου.

Επιπλέον οι άνθρωποι γύρω σου είναι κίνητρο να δουλεύεις (τραβα με να σε τραβώ φάση :hammer: )

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Ιούλ 2013 14:34

πολύ σωστός jamjari!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 25 Ιούλ 2013 16:51

Το απαραίτητο oatmeal comic: http://theoatmeal.com/comics/working_home

ManosApp

Δημοσίευση από ManosApp » 25 Ιούλ 2013 20:43

Η δουλειά από το σπίτι στο εξωτερικό είναι κάτι πολύ συνηθισμένο ειδικά για τη δική σας δουλειά. Στο εξωτερικό μάλιστα οι εργαζόμενοι στον τομέα σας συνήθως έχουν και χαμηλότερη φορολογία απ ότι ένας ελεύθερος επαγγελματίας με κατάστημα ή γραφείο. Με λίγα λόγια στο εξωτερικό δίνονται κίνητρα για την δουλειά απ το σπίτι και σε αρκετές περιπτώσεις είναι μια αρχή για πολλούς στο ελεύθερο-επαγγελματιλίκι ειδικά όταν δεν υπάρχει μεγάλο κεφάλαιο για να κάνεις μια αρχή.

Στην χώρα μας όμως όποιος δουλεύει απ το σπίτι αντιμετωπίζεται όπως ακριβώς κάποιος που έχει χρήματα και ενοικιάζει μια φυσική έδρα, πράγμα απαράδεκτο κατα την ταπεινή μου άποψη. Ειδικά σήμερα που οι περισσότεροι είναι ανασφάλιστοι στην Ελλάδα αν κάνανε εδώ οι πανέξυπνοι κυβερνήτες μας ότι κάνουν και οι άλλες χώρες για την εργασία απ το σπίτι για πολύ κόσμο θα ήταν κάτι πολύ σημαντικό και αρκετοί θα ασφαλίζονταν εκ νέου, δυστυχώς όμως δεν κατανοώ για ποιο λόγο οι κυβερνώντες στην Ελλάδα είναι εξαιρετικά απαθείς ή άσχετοι με ότι συμβαίνει στον υπόλοιπο κόσμο.

Τα λέω αυτά απλά επειδή διάβασα την ωραία συζήτηση σας και απλά θα ήθελα να επισημάνω ότι η εργασία απο το σπίτι στην Ελλάδα είναι κατ ουσία ένα ψέμα αφού όποιος δουλεύει απ το σπίτι του θεωρείται από το κράτος λες και έχει φυσική έδρα.

Όσο αφορά τώρα αν κάποιος πρέπει να εργάζεται από το σπίτι ή να διαλέγει έναν ξεχωριστό επαγγελματικό χώρο, ένα είναι βέβαιο ότι η εργασία σε ένα μέρος όπως είναι το σπίτι μας είναι ψυχολογικά επιβαρυμένη εκτός και αν χώρος είναι απομονωμένος. Γενικά πάντως ο εργαζόμενος σε έναν νέο χώρο εκτός σπιτιού κοινωνικοποιείται κάτι που είναι πολύ σημαντικό για όσους εργάζονται με θέα τους υπολογιστές καθισμένοι επί ώρες όπως εσείς.

Άβαταρ μέλους
tzitziki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tzitziki » 31 Ιούλ 2013 14:03

κι εγώ παθούσα! :(
προτείνω υπομονή, είναι αρετή!

θα σε συμβουλευα να καλέσεις την οικογένεια σε meeting και να εξηγήσεις ότι δουλεύεις κλπ σε αυτον τον χώρο και δεν θέλεις να σε ενοχλούν γιατί έτσι χάνεις χρήματα.. (γι αυτό δουλεύουμε άλλωστε)

για τους φίλους θα πω απλά.. αν δεν σε καταλαβαίνουν, δεν είναι φίλοι. Προσπάθησε να τους εξηγήσεις πάλι τι δουλειά κάνεις κι αν δεν καταλάβουν, μπορούν να κάνουν παρέα με άτομα που καταλαβαίνουν.. (υποθέτω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με όλους τους φίλους σου)

από εσένα ξεκινούν όλα κ από σένα προβάλλονται στους άλλους.. δώσε αυτό που θες να δουν κ κλείδωσε την πόρτα του γραφείου σου!

Φιλικά :)

manolisfrou

Δημοσίευση από manolisfrou » 13 Σεπ 2013 13:45

Για μένα πάντως είναι πολύ δύσκολο και δεν το θέλω και εγώ ο ίδιος να δουλεύω από το σπίτι. Δεν μου βγαίνει και είναι πολύ δύσκολο ψυχολογικά να παραμελώ τα παιδιά η την γυναίκα μου και να κάθομαι σε ένα pc να κάνω δουλειές. Ακόμα και το βράδυ στενοχωριέμαι που το κάνω αυτό. Εντάξει ανάγκες μεγάλες υπάρχουν , λεφτά χρειαζόμαστε. Ευτυχώς είναι κοντά το γραφείο της αδερφής μου οπότε πετάγομαι αν είναι ανάγκη. Και πολλές μα πολλές φορές βρίσκω χρόνο από την πρωινή μου δουλειά και δουλεύω σε κάτι δεύτερο.

Άβαταρ μέλους
tzitziki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tzitziki » 13 Σεπ 2013 14:30

manolisfrou έγραψε: Και πολλές μα πολλές φορές βρίσκω χρόνο από την πρωινή μου δουλειά και δουλεύω σε κάτι δεύτερο.
Manolisfrou αααααχ! Αμα σε ειχα υπαλληλο θα σου κοβα τα ποδια! :PpPppp

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες