Δημιουργεια forum βημα βημα

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
bebekos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από bebekos » 03 Νοέμ 2003 02:42

Πριν ζητησω την βοηθεια σας διαβασα σχεδον τα παντα εδω μεσα. Αλλα ολοι εχουν και την ελαχιστη γνωσει για να σας παρακολουθησουν τοσο καλα. Θελω να ανεβασω στο lycos.co.uk ενα forum σε phpbb. Καταλαβα οτι για να το κανεισ αυτο θελεις μια db. Και αποτι καταλαβα μπορει αυτο να στο δωσει το phpMyAdmin 2.5.4. To ανεβασα σε ενα φακελο και το μονο που αλλαξα ηταν το config.inc.php
ολη την διαδρομη μεχρι το phpMyAdmin και το παρακατω

$cfg['Servers'][$i]['user'] = '1pass';
$cfg['Servers'][$i]['password'] = '1pass';

μου εβγαλε αυτο το μηνυμα αφου πηγα για δοκιμη να δω τη εκανα μεχρι τωρα και αργοτερα θα ανεβαζα την phpBB2 σε ενα αλο φακελο. ( αφου πρωτα κοιτουσα στα help !!! )

To μηνυμα ηταν:

Η MySQL επέστρεψε το μύνημα:

#1045 - Access denied for user: 'phpgr_uk@wmphpf16.st2.lyceu.net' (Using password: NO)

Λαθος στο Pass που εβαλα γιατι ειναι ασχετο με το pass της σελιδας η παιζει κατι αλλο? Χαμος..........
ΥΓ Αν φρικαρατε με την ασχετοσυνη μου, μπορειτε να το αγνοησετε. Αν και θα χρειζομουν λιγη βοηθεια στο μπερδεμα που εχω στο μυαλο μου.

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Δημοσίευση από Expl0it » 03 Νοέμ 2003 03:42

Πρώτα απ'όλα καλωσήρθες στην παρέα μας...!

Τώρα για το πρόβλημα σου έχουμε τα εξής :

Στην Lycos δεν χρειάζεται να ανεβάσεις το PHPMyAdmin γιατί προσφέρει PHP MyAdmin. Αν μπείς μέσα στο λογαριασμό σου θα δείς κάπου ένα κουμπάκι που λέγεται PHP4U. Πατά εκεί και θα σε βγάλει σε μια σελίδα που θα σου έχει την επιλογή Manage Your Database. Ότι θέλεις μπορείς να το κάνεις απο εκεί.

Δεν χρειάζεται να κάνεις καμία αλλαγή μέσα στο PHPMyAdmin, απλά όταν θα κάνεις την εγκατάσταση θα πρέπε να αλλάξεις, το

Κώδικας: Επιλογή όλων

$cfg['Servers'][$i]['user'] = 'username(του Lycos)'; 
$cfg['Servers'][$i]['password'] = 'password(του Lycos)';
Στο config.inc.php

Μην ξεχάσεις ότι κατα την εγκατάσταση, εκεί που θα σου ζητάει όνομα Β.ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ : Θα πρέπει να βάλεις το όνομα της βάσης του Lycos

Το όνομα της Βάσης Δεδομένων θα έχει την εξής μορφή :

Κώδικας: Επιλογή όλων

username(του Lycos)_uk_db
Και εκεί που σου ζητάει username και password του Διαχειριστή της Βάσης θα βάλεις αυτά που έχεις για το Lycos.

Ελπίζω να σε βοήθησα και να μπορέσες να ανεβάσεις το Forum σου. Άν βρείς κάποια δυσκολία, εμείς είμαστε εδώ !

Filter

Εικόνα

Greek Web Angel

Άβαταρ μέλους
alxk

Δημοσίευση από alxk » 03 Νοέμ 2003 16:23

Ρηξε και μια ματια στα παρακατω site που εχουν αναλυτικα την εγκατασταση του phpBB2 στο lycos
και καποιες τροποποιησεις στον κωδικα για bug που υπαρχουν στο lycos!

:arrow: Εδω και :arrow: Εδω

Άβαταρ μέλους
AGRI0GATOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από AGRI0GATOS » 03 Νοέμ 2003 17:08

$dbhost = "localhost"; ------->afineis opos exei
$dbuname = "root"; -------> vazeis to nick sou ston lyco
$dbpass = ""; ----------> afineis opos exei to leei kai sto php4u tou lycos
$dbname = "nuke"; ------>vazeis to onoma tis database sou pou einai nicksou_co_uk
$prefix = "nuke"; ---------afineis opos exei
$user_prefix = "nuke"; ------>afineis opos exei
$dbtype = "MySQL";

logika prepei na doulepsei

Άβαταρ μέλους
bebekos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από bebekos » 03 Νοέμ 2003 17:43

Τα καταφεραααααααα
Πιστευω οτι ειναι ποιο πολυ απο τυχη. Αλλα... :(

Το ΔΙΚΟ μου Forum δεν με αναγνωριζει ως διαχειριστη. Με πικρανε πολυ...
Η μαλλον θελει καποια ρυθμηση γιατι μπορω και μπαινω στην διαχειριση. 1) Τα νεα θεμματα μπαινουν μια χαρα αλλα ή οι λεξεις πχ που θελω να αλλαζουν οταν δεν ειναι "καλες" δεν μου τις δεχετε, ή πρεπει να περασει καποιος χρονος για να τις δεχτει στη βαση?

2) Εχω εγκαταστησει το phpMyAdmin και αυτο με επιτυχια, Αλλα δεν καταλαβα τιποτα απο οσα βλεπω εκει... :-? Τι ειναι ολες αυτες οι ρυθμισεις?

3)Η βαση ειναι του lycos σωστα? Αν τωρα εγω κανω host καπου που δεν σου το δινει ετοιμο. Ειναι δυσκολο να κανω μια βαση για να ανεβασω παραδειγμα το phpbb? Η τα εχω μπερδεψει?

4)Μπορω σε αυτη τη βαση να κρεμασω και αλλα?

Ευχαριστω για την αμεση ανταποκρησει σας. Ελπιζω να βρω και εγω σε αυτο που κανω κατι αναλογο.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 17 Νοέμ 2003 00:32

Μπορω σε αυτη τη βαση να κρεμασω και αλλα?
Einai dynaton na doyleboyn kai alla script. Mono na mhn xrhsimopoioyn ta idia onomata gia tables ktl.

To PHP Nuke isws einai ligo problhmatiko alla kai ayto doulebei.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 17 Νοέμ 2003 11:14

giayto to logo ola ayta ta megala projects mprosta apo kathe onoma table exoun ena prefix px nuke_access i bb_users... etsi den mplekontai ta tables...

An milame gia kana aplo scriptaki ekei thelei manual parembasi...

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες