Χάθηκε η ανάλυση με KVM switch

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
panosvas

Δημοσίευση από panosvas » 26 Ιούλ 2013 02:07

Καλημέρα!
Το PC δούλευε με ανάλυση 1440x900. Έχω βάλει ένα KVM switch για να συνδέσω 2 PC με μία οθόνη. Όταν έχω το PC πάνω στο KVM η ανάλυση 1440x900 δεν υπάρχει στις ρυθμίσεις... Υπάρχουν και μεγαλύτερες αναλύσεις αλλά όχι αυτή. Γνωρίζει κανείς τι μπορώ να κάνω;

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 26 Ιούλ 2013 08:15

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Ιούλ 2013 08:27

Πολλή Καλημέρα σου :D
Χρησιμοποιώ, στο γραφείο, εδώ και καιρό τέτοια συστήματα...
Φαντάζομαι, ότι αναφέρεσαι στην ιστορική 'μάρκα' BELKIN!!:P
Επίσης, από τα γραφόμενά σου, υποψιάζομαι, ότι χησιμοποιείς την USB Version του KVM. (Τα πάω καλά στη Μαντική, για Πυθείος :question::D )
Στη μεν USB Version, ίσως χρειαστεί να ξεβιδώσεις, να ξεμοντάρεις, να ξαναμοντάρεις, και να ξαναβιδώσεις σφιγκτά το πίσω μέρος από το σώμα του KVM.
Είτε πιάσει το κόλπο, είτε όχι, πρέπει να έχεις υπ'όψιν, ότι πρόκειται για -Μα τελείως- φτηνοκατασκευές, οι οποίες αντίστοιχα χαλάνε και -Μα τελείως- εύκολα.
Αυτά τα γράφω, καθώς είχα κι εγώ επεμβάσεις από KVM στα Γραφικά μου, από απλές αλλαγές ανάλυσης, μέχρι και πλήρεις ασυμβατότητες υλικού... Δηλαδή οθόνη και κάρτα να είναι πλήρως συμβατές ως συνδεδεμένες απ'ευθείας, ενώ -πάλι- να είναι πλήρως ασύμβατες ως συνδεδεμένες μέσω KVM. :o :o

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 26 Ιούλ 2013 11:31

Εικόνα

Γειά χαρά George! :D

Πολύ πολύπλοκα τα έχουν κάνει! :P
Το απλό Switch που χρησιμοποιούσα πριν από χρόνια δούλευε ωραία! 8)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 26 Ιούλ 2013 12:16

@panosvas:
Θα πρότεινα να ψάξεις για άλλο kvm. Την έχω πατήσει με κάτι φτηνιάρικα.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Ιούλ 2013 06:18

Πολλή Καλημέρα σε όλη την καλή παρέα
Enigma έγραψε:Πολύ πολύπλοκα τα έχουν κάνει! :P ......
Φίλε μου Enigma, ευτυχώς/δυστυχώς η εξέλιξη κάνει τα πράγματα περισσότερο πολύπλοκα, αντί να τα απλοποιεί.
Enigma έγραψε:....Το απλό Switch που χρησιμοποιούσα πριν από χρόνια δούλευε ωραία! 8)
Εννοείται, πως όσο απλούστερη είναι μιά κατασκευή, τόσο μειώνονται ραγδαία οι πιθανότητες να χαλάσει. :wink:
dva_dev έγραψε:...Την έχω πατήσει με κάτι φτηνιάρικα.
DGeorge έγραψε:....Είτε πιάσει το κόλπο, είτε όχι, πρέπει να έχεις υπ'όψιν, ότι πρόκειται για -Μα τελείως- φτηνοκατασκευές, οι οποίες αντίστοιχα χαλάνε και -Μα τελείως- εύκολα.......
Φίλε panosvas βλέπεις ότι η παρέα των 'παθόντων' μεγαλώνει. Δυστυχώς, κι από 'δω φτάνουμε στη μεγάλη πιθανότητα αντικατάστασης του KVM.
Έχε, έστω και για εφεδρικό, ένα 'καλό' διαθέσιμο ανά πάσα στιγμή! Δυστυχώς δεν θα σε προειδοποιήσει, όταν πρόκειται να χαλάσει. Η μόνη ισχυρή προειδοποίηση είναι η φτηνιάρικη ποιότητα κατασκευής.
Όποιος βγει (κι εγώ μαζί) να πει: "Μα εγώ είχα ένα Belkin PS2 έκδοση, που μου κράτησε 5 χρόνια!", θα του απαντήσω: "Κέρδισες Λαχείο!" "Μην το πεις ούτε του παπά, ότι πέτυχες Belkin KVM καλό επί 5 χρόνια!!!!!!!" :lol: :wink: :lol:
Πρόκειται για τέτοια τρελλή σύμπτωση, που μπαίνει στα όρια του 'Θαύματος'......

Είναι τελείως φτηνιάρικα!
Ακόμα και το μάτι να τους κλείσεις, αυτά θα το εκλάβουν, ότι είναι ώρα να χαλάσουν, και θα χαλάσουν! :lol::lol:

panosvas

Δημοσίευση από panosvas » 27 Ιούλ 2013 06:49

Εικόνα

αυτό έχω

Είναι λογικό το ότι έχει και μεγαλύτερες αναλύσεις αλλά δεν έχει αυτή που χρησιμοποιώ (1440x900);
Έχω δει πως υπάρχουν κάποια προγράμματα που ρυθμίζεις την ανάλυση αλλά δεν έχω δοκιμάσει κάτι. Με κάτι τέτοιο, μπορεί να δημιουργηθεί η ανάλυση που έχει χαθεί;

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Ιούλ 2013 15:22

Ρίξε μια ματίτσα εδώ.
Το Google τα δίνει με φράση αναζήτησης: "resolution adjustment software"
Όπως και νά'χει όμως το θέμα... Αν το πρόβλημα δημιουργείται σίγουρα από την παρεμβολή του KVM, τότε καλύτερα να το αντικαταστήσεις, παρά να 'μαϊμαουδίσεις' με λογισμικό ρύθμισης ανάλυσης! Δεν πιστεύω ότι θα πετύχεις κάτι σοβαρό μ'αυτό (άποψή μου!!! ). Αντίθετα, θα επιβαρύνεις τη μονάδα σου, προκειμένου να γλυτώσεις κάποια ελάχιστα ΕΥΡΩ.
Κοίταξε, για παράδειγμα εδώ, για να καταλάβεις για πόσα πολλά ΕΥΡΩ μιλάμε!
~30ΕΥΡΩ το ακριβότερο, και επώνυμο, καθότι D-LINK :wink:

panosvas

Δημοσίευση από panosvas » 30 Ιούλ 2013 04:46

DGeorge έγραψε:Ρίξε μια ματίτσα εδώ.
Το Google τα δίνει με φράση αναζήτησης: "resolution adjustment software"
Όπως και νά'χει όμως το θέμα... Αν το πρόβλημα δημιουργείται σίγουρα από την παρεμβολή του KVM, τότε καλύτερα να το αντικαταστήσεις, παρά να 'μαϊμαουδίσεις' με λογισμικό ρύθμισης ανάλυσης! Δεν πιστεύω ότι θα πετύχεις κάτι σοβαρό μ'αυτό (άποψή μου!!! ). Αντίθετα, θα επιβαρύνεις τη μονάδα σου, προκειμένου να γλυτώσεις κάποια ελάχιστα ΕΥΡΩ.
Κοίταξε, για παράδειγμα εδώ, για να καταλάβεις για πόσα πολλά ΕΥΡΩ μιλάμε!
~30ΕΥΡΩ το ακριβότερο, και επώνυμο, καθότι D-LINK :wink:
Συμφωνώ πως είναι καλύτερα να το αντικαταστήσω με ένα καλύτερο. Τα χρήματα απ' αυτά που αναφέρεις όντως δεν είναι και τόσα πολλά αλλά το θέμα είναι αυτό που θα πάρω θα κάνει τη δουλειά μου ή θα το πετάξω (= πετάω 20-30 ευρώ); Σ'αυτή την περίπτωση είναι πολλά. Αν ξέρω πως κάποιο υποστηρίζει σίγουρα τέτοια ανάλυση βεβαίος να το πάρω αλλά όσα έχω ψάξει μέχρι τώρα, στα χαρακτηριστικά τους δεν αναφέρουν κάτι τέτοιο.
2-3 προγράμματα που δοκίμασα δεν μου έκαναν κάτι. Λένε πως δεν υποστηρίζεται τέτοια ανάλυση.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Ιούλ 2013 08:25

Πολλή Καλημέρα σου!:D:D
Επειδή, όπως σου έγραφα, η D-Link (το ακριβό μοντέλο ~30ΕΥΡΩ) έχει 'κάποιο όνομα', και -προφανώς- το σέβεται, για τις απορίες/αμφιβολίες, που έχεις:
Επικοινωνία

D-Link Hellas
Καλύμνου 15
11251, Αθήνα

Πωλήσεις: +30 213 0020352 (E-Mail: gr-sales@dlink.com)

Τεχνική Υποστήριξη: +30 213 0020353 (E-Mail:
gr-support@dlink.com)
από εδώ
Στο κάτω-κάτω, αν σου πούνε ότι: "Το χ-μοντελάκι μας αξίας 100ΕΥΡΩ σου κάνει απόλυτα!", τους λες κι εσύ: "Μάγκες, μιας κι είστε τόσο σίγουροι, δεν μου το γράφετε και σε μια έγγραφη εγγύηση;! ....Όχι, τίποτ'άλλο! Μη χαλάμε τις καρδιές μας, σε περίπτωση 'συμπτωματικής' ατυχίας!"
Όσοι εννοούν αυτά που λένε, δεν διστάζουν να σ'τα δώσουν και έγγραφα. Αντίθετα...... Όσοι παπαρολογούν, τους βλέπεις -στο άκουσμα έγγραφης εγγύησης- να αρχίζουν ζεμπεκιές και χασαποσέρβικα!:lol::lol: Οπότε κι εσύ πράττεις ανάλογα! :wink:
Αρχίζει επίσης να με προβληματίζει η ανάλυση που ζητάς!... Αν επιτρέπεται, ποιός είναι ο συγκεκριμένος λόγος, που σε κάνει να χρησιμοποιείς μια (όπως φαίνεται) τόσο σπάνια ανάλυση;:question::think::question:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης