Επιλογή hosting

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
philos

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από philos » 27 Ιούλ 2013 21:56

Παιδιά, κάνω έρευνα αγοράς για την περίπτωση που μεταφέρω το site μου σε άλλο server, για να δω τι με συμφέρει. Θα ήθελα τις προτάσεις σας για hosting (εταιρίες - πακέτα) και άλλες προτάσεις.
Λοιπόν, έχουμε τα εξής δεδομένα:
1. Μιλάμε για ένα site-forum σε vBulletin (με αρκετά plugins)
2. Τα αρχεία του μέχρι στιγμής έχουν σύνολο 7,5GB, αλλά γενικά ανεβαίνει αργά ο χώρος στο δίσκο
3. Το μηνιαίο bandwidth κυμαίνεται από 40GB κάποιους μήνες έως 85GB
4. Οι ημερήσιοι μοναδικοί επισκέπτες είναι 650-800 αυτή τη στιγμή - αλλά ασφαλώς πρέπει ο server να μπορεί να αντέξει πολύ περισσότερους (ας πούμε 1600? )
5. Δεν είμαι καλός στην τηλεφωνική επικοινωνία στα Αγγλικά, γραπτώς εντάξει τα καταφέρνω - αυτό σημαίνει ότι αναγκαστηκά πρέπει να πάω σε εταιρία με ελληνόφωνο support για την ανταπόκριση στις κρίσιμες στιγμές? Ή στα support tickets, οι αγγλόφωνες εταιρίες απαντάνε αμέσως;
6. Θα χρειαστεί να έχω server administrator ή μπορώ να το κάνω και μόνος μου; Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλάβει καλά την έννοια του server admin.
7. Προτιμώ να πάω σε dedicated

Τι λέτε; Ποια εταιρία προτείνετε και ποιο πακέτο hosting της; Ελληνική εταιρία ή εταιρία εξωτερικού σύμφωνα με το 5); Τι budget να υπολογίζω;
Εδώ είμαι αν έχετε ερωτήσεις ώστε να καταλάβετε καλύτερα τις ανάγκες μου. Προτίμησα να ανοίξω εδώ θέμα από το να έλθω σε επικοινωνία με εταιρίες προσωπικά εξηγώντας στην καθεμία τις ανάγκες μου. Αυτό μπορεί να γίνει σε 2η φάση, μετά τις δικές σας συμβουλές. :)

tmngr

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από tmngr » 27 Ιούλ 2013 23:20

Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα, εγώ θα σου πρότεινα να επιλέξεις την Hostgator. Είναι από τις καλύτερες εταιρείες του εξωτερικού και παρέχουν 24/7 τεχνική υποστήριξη μέσω live chat.

Άβαταρ μέλους
philos

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από philos » 28 Ιούλ 2013 20:12

tmngr έγραψε:Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα, εγώ θα σου πρότεινα να επιλέξεις την Hostgator. Είναι από τις καλύτερες εταιρείες του εξωτερικού και παρέχουν 24/7 τεχνική υποστήριξη μέσω live chat.
Δυστυχώς δεν μπορώ να διαθέσω τόσα χρήματα σε αυτή τη φάση της ιστοσελίδας μου.

Τι λέτε για την tophost και συγκεκριμένα τον:
http://www.tophost.gr/dedicated-servers/amd-3280-16

:roll:

Άβαταρ μέλους
philos

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από philos » 30 Ιούλ 2013 02:11

Καμιά άποψη; :)

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από aguila21 » 30 Ιούλ 2013 12:18

Από προσωπική εμπειρία θα σου προτείνω τις εξής 2 εταιρείες που έχω χρησιμοποιήσει τον τελευταίο χρόνο.Έχω χρησιμοποιήσει και άλλες αλλά παλαιότερα οπότε δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι η υποστήριξη τους.

1)Jethost είμαι τώρα συνδρομητής.Πολύ καλή,με γρήγορους σέρβερ,και με πάρα πολύ καλή τεχνική υποστήριξη και εξαιρετικές τιμές
2)intechs Εξαιρετικές ταχύτητες,και εξαιρετική υποστήριξη.

Άβαταρ μέλους
philos

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από philos » 30 Ιούλ 2013 15:13

aguila21 έγραψε:Από προσωπική εμπειρία θα σου προτείνω τις εξής 2 εταιρείες που έχω χρησιμοποιήσει τον τελευταίο χρόνο.Έχω χρησιμοποιήσει και άλλες αλλά παλαιότερα οπότε δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι η υποστήριξη τους.

1)Jethost είμαι τώρα συνδρομητής.Πολύ καλή,με γρήγορους σέρβερ,και με πάρα πολύ καλή τεχνική υποστήριξη και εξαιρετικές τιμές
2)intechs Εξαιρετικές ταχύτητες,και εξαιρετική υποστήριξη.
Η πρώτη δεν φαίνεται να έχει dedicated servers ενώ η δεύτερη που είδα στη σελίδα της, έχει μόνο μία επιλογή. :roll:

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από aguila21 » 30 Ιούλ 2013 15:40

Νομίζω ότι μπορεί να σε καλύψει το Business πακέτο της jethost.Μίλα με τον ιδιοκτήτη,θα σου βρει λύση.Έχει και άλλες σελίδες με μεγαλύτερες απαιτήσεις από τις δικές σου.Πάντως ξέρω ότι σύντομα θα έχει και dedicted λύσεις.

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από Giannis78 » 30 Ιούλ 2013 15:50

Δεν νομίζω οτι οι απαιτήσεις αυτές είναι για dedicated server. Με ένα VPS θα είσαι ΟΚ και θα είναι και πολύ.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
philos

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από philos » 30 Ιούλ 2013 15:55

Giannis78 έγραψε:Δεν νομίζω οτι οι απαιτήσεις αυτές είναι για dedicated server. Με ένα VPS θα είσαι ΟΚ και θα είναι και πολύ.
Μπορείς να μου προτείνεις συγκεκριμένα πακέτα;
Πόσο λέτε γενικά να μου κοστίζει το μήνα το hosting?

Να πω ότι κάθε σελίδα του site μου, για να φορτώσει τρέχει κατά Μ.Ο. 25 queries (υπάρχουν σελίδες και με 35 queries, αλλά και σελίδες με 11 queries) και θέλει μνήμη 9-13mb (σύμφωνα με το debug info).

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από aguila21 » 30 Ιούλ 2013 15:57

Giannis78 έγραψε:Δεν νομίζω οτι οι απαιτήσεις αυτές είναι για dedicated server. Με ένα VPS θα είσαι ΟΚ και θα είναι και πολύ.
+100

Άβαταρ μέλους
philos

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από philos » 30 Ιούλ 2013 21:43

Μεταξύ των άλλων, να πληροφορήσω ότι έχουμε 3000-5000 pageviews per day.
Γιατί να επιλέξω VPS από τη στιγμή που με λίγα χρήματα παραπάνω πάω σε dedicated με πολύ καλύτερο hardware; Υπάρχει κάποια μη αναλογία-αντιστοιχία στις επιδόσεις του hardware αυτών των δύο λύσεων;

Τι λέτε για το http://www.philoxenos.gr? Ποιο πακέτο θα προτείνατε;
Το budget μου σε αυτή τη φάση είναι 50ευρώ για ό,τι αφορά το hosting σε διάστημα 1 μήνα. (δλδ 50ευρώ/μήνα) - δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι πολλά ή λίγα - απλώς θέλω ένα hosting που να αντέξει σε περίπτωση κάποιας ξαφνικής- λίγων ημερών άνοδο της επισκεψιμότητας.

Πωπω με προβληματίζει πολύ το θέμα, είμαι άσχετος. :/

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από korgr » 30 Ιούλ 2013 23:11

Είναι σαν να λες "γιατί να πάρω ένα AUDI TT" για την Πατησίων, καλύτερα θα με εξυπηρετήσει μια Lamborgini :D

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από gvard » 30 Ιούλ 2013 23:41

philos έγραψε:Να πω ότι κάθε σελίδα του site μου, για να φορτώσει τρέχει κατά Μ.Ο. 25 queries (υπάρχουν σελίδες και με 35 queries, αλλά και σελίδες με 11 queries) και θέλει μνήμη 9-13mb (σύμφωνα με το debug info).
Καλησπέρα,

Είχες θέμα με VPS ή shared hosting και θες να πας οπωσδήποτε σε dedicated;
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

platongr
Επικοινωνία:

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από platongr » 31 Ιούλ 2013 00:25

philos έγραψε: Γιατί να επιλέξω VPS από τη στιγμή που με λίγα χρήματα παραπάνω πάω σε dedicated με πολύ καλύτερο hardware; Υπάρχει κάποια μη αναλογία-αντιστοιχία στις επιδόσεις του hardware αυτών των δύο λύσεων;
Γιατί δεν είναι λίγα τα χρήματα που θα δώσεις παραπάνω. Τα περισσότερα vps έρχονται managed ενώ οι dedicated θέλουν και έξτρα κόστος διαχείρισης εκτός αν τα καταφέρνεις μόνος σου αλλά και σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να αναλογιστείς το κόστος και το άγχος της δικιάς σου δουλειάς.

Άβαταρ μέλους
philos

Επιλογή hosting

Δημοσίευση από philos » 31 Ιούλ 2013 11:28

Οπότε παιδιά, προτείνετε VPS :)
Δεν έχω κάτι με τους μη dedicated ή το shared hosting, απλώς το έλεγα για καλύτερα.

Αν οι VPS είναι managed, ακόμα καλύτερα!
Κάτι άλλο που βρήκα ιδιαίτερα θετικό διαβάζοντας για τους VPS, είναι ότι μπορείς να "αναβαθμίσεις" χωρίς να αλλάζεις server - αυτό πραγματικά θα το χρειαστώ ώστε να αναβαθμίζω σε περιόδους που αυξάνεται η κίνηση (κάποιος μήνες το χρόνο).

Τι λέτε για VPS στη philoxenos;
http://www.philoxenos.gr/vps-hosting.html

Επίσης;
http://www.hetzner.de/en/hosting/produkte_vserver/vq19

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες