Διπλότυπο περιεχόμενο

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Magda_ath

Διπλότυπο περιεχόμενο

Δημοσίευση από Magda_ath » 31 Ιούλ 2013 16:17

Καλησπέρα και πάλι,
υπάρχει το site http://www.melissokipos.gr/ και κάποιος πήγε κι έφτιαξε μια σελίδα σε wordpress με το περιεχόμενο του μελισσόκηπου copy paste http://pavlinashoney.wordpress.com/ . Δεν το έχει κάνει ο ιδιοκτήτης του site. Ξέρετε πως μπορούμε να μάθουμε απόποιον έχει δημιουργηθεί αφού ακόμα και τα στοιχεία επικοινωνίας είναι αντεγραμμένα από το αυθεντικό site; Ακόμα κι αν δεν μάθουμε ποιος είναι, αυτό που με ενδιαφέρει είναι να κατέβει το περιεχόμενο ώστε να μην τιμωρήσει η google το αυθεντικό site για διπλότυπο περιεχόμενο..Γνωρίζετε τι μπορώ να κάνω;

Googlicious
Επικοινωνία:

Διπλότυπο περιεχόμενο

Δημοσίευση από Googlicious » 02 Αύγ 2013 04:25

Η ιστοσελίδα σου έχει γίνει cached πρώτη. Άρα το περιεχόμενο έχει διαβαστεί πρώτο και μετά του ανταγωνιστή. Άρα αυτός σε έχει αντιγράψει στα μάτια των μηχανών αναζήτησης. Άρα δεν φοβάσαι.

Πρόσεξε όμως γιατί αν εσύ φας κάποιο είδους πέναλτι, τότε τα πρωτεία θα τα πάρει αυτός.

Εγώ στην θέση σου, θα έκανα ένα απλό report στο Wordpress, και θα ήμουν σίγουρος ότι θα το έριχναν το subdomain σε χρόνο DT.

Magda_ath

Διπλότυπο περιεχόμενο

Δημοσίευση από Magda_ath » 05 Αύγ 2013 16:07

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχω κάνει ήδη 3-4 report γι' αυτό το site. Δεν το έχουν ρίξει ακόμα αλλά ελπίζω να μην βλάψει το πρωτότυπο. Γιατί σωστά λες πως έχει δει πρώτα το μελλισόκηπος η google αλλά φοβάμαι μην νομίζει πως ο ίδιος ο μελλησόκηπος το έκανε το blog και το λάβει ως black seo. Ίσως είμαι λίιιγο υπερβολική ε; Ευχαριστώ πολύ googlicious

Άβαταρ μέλους
blogman
Επικοινωνία:

Διπλότυπο περιεχόμενο

Δημοσίευση από blogman » 15 Αύγ 2013 15:27

Κάνε dmca report στην google, μερικές φορές έχει αποτέλεσμα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες