LG Optimus G, μια εβδομάδα μαζί του.

Απόψεις, σχόλια και συζητήσεις για τις προσφερόμενες υπηρεσίες και τις συσκευές.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 04 Αύγ 2013 23:56

LG Optimus G

Η μεγάλη μάχη των κατασκευαστών γίνεται στο Android. Εκεί η LG προσπαθεί να ενταχθεί στις hi end συσκευές με το LG Optimus G που οι φήμες λένε πως θα είναι η βάση για το νέο Nexus της Google.

Ο ανταγωνισμός που έχει αυτή την στιγμή στην αγορά είναι βασικά το Galaxy S III αλλά και το HTC One X, με το Galaxy S III να έχει πάρει τα σκήπτρα και να είναι ο κύριος αντίπαλος του LG Optimus G.

Hardware / design

Μεγάλο, αλλά κομψό. Το LG Optimus G είναι ένα κινητό που θα τραβήξει τα βλέμματα μόλις το ακουμπήσεις στο τραπέζι αρχικά για το μέγεθός του αλλά και την κομψότητά του. Η αμέσως επόμενη αντίδραση έχει να κάνει με το βάρος του, που είναι μικρότερο από αυτό που θα περίμενε κάποιος.

Display

Η True HD-IPS Plus των 4.7'' και με ανάλυση 1280 x 768 έχει ζωντανά χρώματα, διαβάζετε στον ήλιο και υπό γωνία. Η αυτόματη ρύθμιση της φωτεινότητας αρκεί, αν και μπορούμε να την επιλέξουμε και μόνοι μας.

Η αίσθηση που σου δίνει, ειδικά όταν την βλέπεις υπό γωνία, είναι πως η οθόνη εφάπτεται ή ακόμα ότι βγαίνει προς τα έξω. Σε αυτό βοηθάει η "Zerogap Touch".

Cameras

Η 1.3-megapixel μπροστινή κάμερα είναι κάτι παραπάνω από αρκετή για video κλίσεις. Η 13-megapixel βασική κάμερα φαντάζει εντυπωσιακή για κινητό και οι φωνητικές εντολές που δέχεται την κάνουν ακόμα ποιο ενδιαφέρουσα.

Η ποιότητα των φωτογραφιών είναι καλή, αλλά μη ξεγελιόμαστε, δεν έχουμε DSLR στα χέρια μας, αλλά ένα κινητό με πολλά megapixels. Αρκετές φορές δυσκολεύτηκα να εστιάσω, ειδικά σε χαμηλό φωτισμό.

Software

Το LG Optimus G έρχεται με το Android 4.1 και μια από τις ποιο ενδιαφέρουσες εφαρμογές που έχει είναι το "Quick Memo" που σου επιτρέπει να πάρεις στιγμιότυπα της οθόνης σου με σημειώσεις επάνω και να τις αποθηκεύσεις ως εικόνες ή ως memos. Αυτή είναι η λειτουργία που χρησιμοποίησα σε αυτό το κινητό περισσότερο μετά από την κάμερα του.

Performance

Ο 4 πύρινος επεξεργαστής Qualcomm SnapdragonS4 Pro χρονισμένος στα 1.5GHz δεν αστειεύεται, η εμπειρία που προσφέρει στον χρήστη είναι πολύ καλή ακόμα και σε απαιτητικά παιχνίδια η εφαρμογές.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 05 Αύγ 2013 10:17

Ώπα! με'γειά με'γειά!! :D
Να το χαρείς!

Εεε σίγουρα θα είναι καλό "μηχάνημα"! :wink:

Εγώ έχω μείνει ακόμη με το HTC Hero.. 8)
Προσπαθώ να κάνω μία σχετικά καλή απόσβεση της αγοράς του! :P

Θα σας πω άλλη στιγμή για το δώρο που μου πήρα φέτος για το καλοκαίρι! 8) :P :lol:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Αύγ 2013 20:12

μια εβδομάδα εννοώ.. μια εβδομάδα και το έδωσα πίσω.. :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 06 Αύγ 2013 23:05

Αχ.. όχι βρε παιδί μου! :P :lol:

Δηλαδή θα αργήσεις να πάρεις νέο κινητό? :P
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητή & Σταθερή Τηλεφωνία”

Μέλη σε σύνδεση