Πως δηλώνω στη google ότι τα link που μου βγάζει στο crawl errors δεν υπάρχουν πια.

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
tonyM

Πως δηλώνω στη google ότι τα link που μου βγάζει στο crawl errors δεν υπάρχουν πια.

Δημοσίευση από tonyM » 07 Αύγ 2013 00:46

Καλησπέρα,
Έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα λίγη βοήθεια.
Σε μια σελίδα που έχω βάλει στο webmaster tools της google μου βγάζει 468 link με error 404, πολλά είναι από σελίδες που δεν υπάρχουν πια.
Όλα αυτά τα error ρίχνουν τη σελίδα από την θέση κατάταξης? παρατήρησα μια πτώση τους τελευταίους 2-3 μήνες κι έτσι το έψαξα και βρήκα αυτά.

Πρόκειται για ένα wordpress που τα tags ήταν στα Ελληνικά κι εγώ τα έσβησα όλα και τα έκανα greeklish υποτίθεται για να είναι πιο sef, όλα λοιπόν αυτά τα tags η google τα είχε σκανάρει και τώρα μου τα βγάζει error 404, μάλιστα υπάρχουν links από σελίδες που είναι κι αυτές πλέον 404.
Τα link του sitemap είναι όλα σωστά.
Τι πρέπει να κάνω?
Απλά τα μαρκάρω όλα και πατάω mark as fixed ή χρειάζεται άλλη διαδικασία?
Υπάρχει τρόπος να πω στη google να ξανασκανάρει όλο το site μου ώστε να δει ότι όντως δεν υπάρχουν αυτά τα link?
Υπάρχει κάτι άλλο?

Ευχαριστώ.

tonyM

Δημοσίευση από tonyM » 10 Αύγ 2013 01:50

Ρε παιδιά, κανένας δεν μπορεί να βοηθήσει?

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 10 Αύγ 2013 12:29

Η google θα κάνει τον έλεγχο μόνη της.
Απλώς φρόντισε να μην έχεις κάποιο link λάθος. Διόρθωσέ τα όλα το γρηγορότερο δυνατό και έλεγξε το sitemap σου.
Δε νομίζω να χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Αύγ 2013 19:29

αν τις έχεις μεταφέρει αλλού κάνε redirect.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

tonyM

Δημοσίευση από tonyM » 11 Αύγ 2013 01:51

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

Πάτησα mark as fixed σε όλα.
Τώρα όταν η google σκανάρει ξανά τη σελίδα θα μου ξαναβγάλει μόνο ότι δεν έχει διορθωθεί?

@cordis
Δεν έχω αλλάξει τίποτα παρά μόνο τα tags, δηλαδή
από /?tag=ελληνικο ταγκ
το έκανα /?tag=elliniko tag
και το webmaster μου έδειχνε το /?tag=ελληνικο ταγκ (που δεν υπάρχει πια) ότι είναι 404, όλα αυτά τα 404 είναι internal links οπότε να θεωρήσω ότι το θέμα λύθηκε?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Αύγ 2013 02:22

οπότε έχεις αλλάξει τα πάντα, όχι τίποτα...

το σωστό είναι να κάνεις redirect τα /?tag=ελληνικο σε /?tag=elliniko
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

tonyM

Δημοσίευση από tonyM » 11 Αύγ 2013 15:13

cordis έγραψε:οπότε έχεις αλλάξει τα πάντα, όχι τίποτα...

το σωστό είναι να κάνεις redirect τα /?tag=ελληνικο σε /?tag=elliniko
Να αλλά αν το link /?tag=ελληνικο προέρχεται από μια σελίδα που δεν υπάρχει πια?

Συγνώμη που επανέρχομαι αλλά θέλω να καταλάβω πως δουλεύει το πράγμα για να μην κάνω συνέχεια τα ίδια λάθη.

Αν έχω μια σελίδα mypage.gr/home.html κι εκεί έχω ένα link προς την /page1.html και από κει στην /page2.html και για κάποιο λόγο καταργήσω την /page1 & /page2 και αφαιρέσω το link που είχα στην home προς την /page1 αλλά η google έχει δει τα link "home -> /page1" και "/page1 -> /page2" και τα θεωρεί πλέον 404 τι πρέπει να κάνω? ουσιαστικά δεν υφίσταται 404 στο page1 -> page2 γιατί δεν υπάρχει η page1 ούτε και στο home -> /page1 γιατί αφαίρεσα το link

Η λογική μου λέει ότι από τη στιγμή που δεν είναι εξωτερικό το link (που δεν θα μπορούσα να αφαιρέσω και θα ήθελε redirect αναγκαστικά) και έχουν αφαιρεθεί τα link και η ίδια η σελίδα δεν μπορεί να υπάρχει 404. Φυσικά η δική μου λογική με της google μπορεί να απέχουν παρασάγγας, αλλά εσείς που έχετε μεγαλύτερη εμπειρεία θα ήθελα να μου πείτε αν έχω δίκιο έτσι όπως το σκέφτομαι ή είμαι χιλιόμετρα μακρυά απ' την πραγματικότητα.

Και μια ακόμη ερώτηση, το fetch as google τι ακριβώς κάνει?

Ευχαριστώ και πάλι.

steve62742

Δημοσίευση από steve62742 » 11 Οκτ 2013 18:05

Καλημέρα
Έχω παρόμοιο πρόβλημα με το παιδί, άλλαξα πλατφόρμα από blogspot σε joomla, έβαλα στο webmaster το καινούργιο sitemap και, μου έχει εμφανίσει 3000 404 errors, όλα από urls που αντιστοιχούσαν παλιά στο blogspot αλλά όχι τώρα. Μπορώ να κάνω κάτι? Το να τα μαρκάρω ότι έχουν διορθωθεί θα οφελήσει, ή σε κάποια φάση θα προσπαθήσει να τα ξαναπροσπελάσει και θα ξαναβγάλει το ίδιο σφάλμα?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης