Μέρος άλλης ιστοσελίδας μέσα στη δική μου

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
panosvas

Δημοσίευση από panosvas » 09 Αύγ 2013 14:56

Καλησπέρα!
Θέλω τη βοήθειά σας. Θέλω να πάρω ένα κομμάτι μιάς ιστοσελίδας (το οποίο ανανεώνεται συνεχώς) και να το βάλω μέσα στη δική μου. Γίνεται;

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 09 Αύγ 2013 19:49

Είναι δική σου η άλλη σελίδα, κάποιου φίλου ή γνωστού σου, ή είναι γενικά κάποια σελίδα;
Ρωτάω γιατί ίσως μπορείς να πάρεις τα δεδομένα αυτά με κάποιο τρόπο (π.χ. κάποιο xml).
Επίσης, μήπως υπάρχουν σαν rss feed?

panosvas

Δημοσίευση από panosvas » 10 Αύγ 2013 11:21

Η σελίδα είναι η παρακάτω:
http://www.radioforest.net/radio/cronos ... iki/599427

Θέλω να πάρω τον τίτλο του τραγουδιού που παίζει μαζί με το εξώφυλλο (αυτό δεν υπάρχει σε όλα τα τραγούδια).

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 10 Αύγ 2013 12:18

panosvas έγραψε:Η σελίδα είναι η παρακάτω:
http://www.radioforest.net/radio/cronos ... iki/599427

Θέλω να πάρω τον τίτλο του τραγουδιού που παίζει μαζί με το εξώφυλλο (αυτό δεν υπάρχει σε όλα τα τραγούδια).
Να σου πω την αλήθεια δε θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να σου πω πώς να καταναλώνεις bandwidth μιας άλλης ιστοσελίδας... πόσο μάλλον μιας ιστοσελίδας που έχει έσοδα από αυτή τη διαδικασία. Νομίζω ότι δεν είναι σωστό.

Το πιο απλό πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις μαζί τους και να τους ζητήσεις αν έχουν κάποιο API να σου δώσουν ή να σου δώσουν το δικαίωμα με άλλο τρόπο να το κάνεις. Θα σου πουν εκείνοι εάν θέλουν κάποιο τρόπο.

Από την άλλη, μπορείς να επικοινωνήσεις κατευθείαν με το ραδιοφωνικό σταθμό και να τους ζητήσεις το API που έδωσαν και σε αυτούς... Είναι ακόμα πιο απλό :wink:

Και στις 2 περιπτώσεις δε χάνεις τίποτα να προσπαθήσεις...

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες